ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.01.2017
JUN-2016
single
1 AD. + - COPII

Casa Gabriela din Otopeni

Casa Gabriela se afla in localitatea Otopeni pe strada Margaritarului la Nr. 18. Nu e departe de aeroportul Henri Coanda, din fata casei, iesi in soseaua DN1, si, nici nu trebuie sa schimbi trotuarul, ca ai si ajuns in fata aeroportului, in 15 minute de pedalat. Casa e in general plina cu clienti “de-o noapte”, care au un zbor a doua zi. Cazarea e importanta mai ales pentru cei ce au un avion matinal si sunt din provincie.

Rezervarea am facut-o direct prin telefon. Aud o voce binevoitoare de patron: “Va face 80 de lei o camera cu un pat. Vin si v-astept cu masina mea, acolo unde autobuzul v-a lasat”.

De la Tg. Mures si pana la Otopeni, pleaca cate un autobuz din doua-n doua ore. E vorba de firma CDI, ce leaga autogara Siletina din Tg. Mures de autogara din str. Ritmului din Bucuresti. Linia e foarte solicitata, e bine sa-ti faci rezervare, e pe traseul a trei importante orase din tara (Tg. Mures, Brasov si Bucuresti). Pretul calatoriei e de 80 de lei si durata ei e de 6 ore (opriri scurte in Sighisoara, Rupea, Brasov - o jumatate de ora, Predeal, Sinaia, Ploiesti langa benzinaria Petrom, Otopeni. La cerere, soferul te poate lasa si-n alte localitati). Firma are curse ce pleaca aproximativ la aceleasi ore din cele doua capete de linie (prima cursa pleaca la 5,30 dimineata) si are oprire obligatorie in fata aeroportului Otopeni. Autogara (aflata chiar langa gara) din Brasov, e punctul de intalnire si asteptare a curselor. E la mijlocul distantei. Acolo se stationeaza o jumatate de ora. Poti fuma o tigare, cumpara cativa covrigi cu mac sau sa bei un suc. La toaleta e mai complicat, nu e decat o cabina si se formeaza o coada mare (1 leu intrarea), asa ca e mai bine sa n-o folosesti, ca sa nu te caute soferul prin multime “Hei, dom'le, daca tot te-ai abtinut 3 ore, ce, nu te mai poti abtine inca 3? ”. Brasovul e-un oras frumos dar are doua dezavantaje: n-are aeroport si are numai o toaleta-n autogara. Cred ca aeroportul se va construi mai repede, decat inca o cabina de toaleta in autogara.

Initial m-am gandit sa merg cu masina mea la Otopeni si s-o las in parcare. Taxa de parcare pentru 17 zile (cat avem de gand sa stau in Santorini), m-ar fi costat 350 de lei. Plus 150 de lei benzina, plus calatoritul noaptea, ajungeam la un plus de 500 de lei si la oboseala. Asa, cu CDI-ul, am scapat de noaptea pierduta si pretul total (transport autobuz si cazare in Otopeni) a fost doar pe jumatate - 240 de lei.

Casa Gabriela

Ajung la Otopeni, pe soseau nationala Ploiesti-Bucuresti. Dau un telefon patronului, care vine si ma ia. E-un simpatic pensionar, fost profesor, amabil, imi arata camera si ma-ntreaba daca nu vreau sa vizitez orasul. Imi zice ca mai asteapta pe cineva de-abia peste doua ore. Cum sa nu? Imi aleg o camera, la etajul unu, din care nu lipseau: un pat mare, un televizor si-o baie simpatica. Casa avea la parter si-o bucatarie mare, mai mare decat chicinetele din Grecia, unde-ti puteai gati ceva. In curte, era multa verdeata si cateva scaune si masute, unde te puteai aseza, ca sa servesti o cafea.

Am pornit-o “hai-hui” prin Otopeni. Mi s-a parut a fi un orasel vesel, curat si bine organizat in care ai de toate, biserica, sala de sport, piata, terase elegante, mini-marketuri, un parc, multe flori, case si blocuri curate, gasesti aici tot ce-ti doresti, nu trebuie pentru orice nimic sa dai o fuga pana la Bucuresti. La intersectiile mai importante, gaseai marcaje care-ti indicau directia spre aeroport. Avantajul acestei cazari, consta nu numai in apropierea fata de aeroport ci si-n departarea (vreo 200 de metri), fata de galagioasa sosea Ploiesti-Bucuresti. Patronul mi-a aratat si-un “bloc-muzeu” lasat in mod expres de primarie, asa cum era el inainte de '89, ca sa-si dea seama noua generatie, cam cum traiam noi in acele vremuri gri, in care se mai lua si lumina, reper foarte usor pentru pilotii ce survolau Europa, caci printre multe lumini, aparea si o gaura neagra. “Aha, isi ziceau ei, survolam Romania! ”

Home again

La intoarcere din Grecia, avionul meu a ajuns pe la pranz. Am telefonat din nou aceleiasi firme, ce facea si drumul “vice-versa” adica Bucuresti-Tg. Mures. M-a luat din aeroport si spre seara, eram acasa.

La dus, am lungit-o putin, am zburat cu Aegeean Airlines dar nu regret, pentru ca am prins o promotie (bilet luat iarna ca sa zbori vara) si am vazut cele mai simpatice stewardese de pe toate cursele aeriene de pana acum (cine-a zis ca numai romancele-s frumoase?), plus c-am facut escala-n aeroportul din Atena (superb). Dar in acest an... surpriza! Vad c-au aparut niste promotii Tarom, in stil “early”, mult mai tentante. Chartere din Cluj, spre “Naxos, Santorini, Chania, Zakynthos”. Wow! Cu alte cuvinte, apare concurenta avion-autobuz, (avionul va bate sigur masina) si din Ardeal nu te mai obosesti s-ajungi pana la Bucuresti ca sa “prinzi legatura” ci mergi direct "de-acasa", pana unde doresti.

Reviul e scurt, pentru ca n-am gasit nimic de criticat, orasul Otopeni e frumos, “Casa Gabriela” e simpatica, nici prea aproape de sosea si nici de aeroport, ca sa-ti sparga timpanele toate decolarile si aterizarile lui, totul in camera a fost curat, patronul, foarte amabil, chiar de admirat, asa ca e mai mare dragul sa vii si sa te cazezi aici, cand ai de zburat.

@Web, te rog clipul: https://www.youtube.com/watch?v=Nz2oglol7fc

Trimis de dorgo in 15.01.17 16:04:04
Validat / Publicat: 15.01.17 19:55:52
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI. A mai fost în/la: cam peste tot

VIZUALIZĂRI: 1998 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P03 Patronul

webmaster [15.01.17 19:49:34] »

Mutat în rubrica "Vila Gabriela Hostel [Otopeni], BUCUREȘTI" (nou-creată pe sait)

Ilustrația video indicată a fost atașată articolului (vezi sus, imediat sub titlu).

Zoazore [15.01.17 20:05:57] »

@dorgo: Vezi că dacă vrei, poți? Are de toate articolul tău: parc, biserică, terasă, cazare, plimbare, relaxare! Te-am votat din tot sufletul!

dorgo [15.01.17 20:07:50] »

@webmaster: Da, e OK! Si eu de pe harta am luat cazarea, nici prea departe de aeroport, caci "cheking"-ul era dimineata devreme dar nici prea aproape, ca sa nu-mi treaca toate avioanele peste chelie.

elviramvio [15.01.17 20:12:31] »

@Zoazore:

elviramvio [15.01.17 20:18:42] »

@dorgo:

Sa stii ca avioanele pot sa-ti treaca "peste chelie" si in cartier in Bucuresti. Eu am stat in Aviatiei langa hotel Dragomir si uneori mai trecea "vrabioiul" pe deasupra, e drept de la celalalt aeroport din Baneasa.

mogly [15.01.17 20:55:36] »

@dorgo: Vezi Dorgo astea chiar ne plac si contrar spuselor tale: chiar le citim.

Si uite mie mi-ai dat o idee de cazare ieftina cand mai zburam de pe Otopeni. De regula stam la Euro Hotel International insa in ultimii doi ani au tot scumpit preturile. Mai demult cand ajungeam prin Bucuresti, stateam la Ambasador insa am renuntat la el de prin 2012 tot din cauza pretului piperat.

Mi-a placut faza cu toaleta, daca ai tinut 3 ore mai poti inca 3, nu? Mi-am adus aminte de juniorii mei cand erau mititei, cativa anisori, in prima lor vacanta la mare (Eforie Sud) ne-am dus cu trenul la clasa I si le-a placut mult, apoi ne-am cazat la hotel si aveau nevoie la toaleta, insa erau obisnuiti doar cu baia noastra de acasa, asa ca au hotarat sa mai astepte si sa tina pana ajungem acasa. Eu ma distram copios si le spuneam ca nu pot tine 10 zile, iar ei curajosi imi raspundeau ca pot, asa cum au putut si in tren.

Totusi mi-a scapat levantica, unde-i? Sau nu persista mirosul?

Calatorii frumoase, dorgo!

dorgo [15.01.17 21:12:29] »

@elviramvio: Eu atat stiu ca pe la Aviatorilor, parca (?) era ultima statie de metrou pornind din Gara de Nord si de-acolo, pana la Baneasa, descurca-te baiete! Dar asta era mai demult, acum am auzit ca se face linie de metrou sau TGV de la Gara de Nord si pana-n Otopeni.

dorgo [15.01.17 21:21:46] »

@mogly: Chestia cu levantica si gura de canal, e-un fapt real, o sa-l povestesc in alt telejurnal. Eram la Sinaia si facusem rezervare de grup la Moroieni. Cand ajunseram acolo, am aflat ca rezervarea s-a anulat ca e nunta-n sat. Cine-a intrebat, ne-a zis insa (ca vulpea cu sturgurii), ca n-am pierdut nimic, si ca era un hotel banal si-n curte cam mirosea a gura de canal. Dar, am fost dirijati spre Pensiunea "Q", unde, inca de pe veranda, mirosea a lavanda.

mogly [15.01.17 21:37:00] »

@dorgo: Asteptam atunci telejurnalul.

Uneori se intampla ca tot raul sa fie spre bine, alteori insa nu, in speta ma refer la rezervari anulate.

In anul 2002 m-am dus la Olanesti sa beau ape din acelea frumos mirositoare, sa-mi faca bine la rinichii mei plini de nisip si pietricele si am cumparat prin angajator un bilet redus, nu mai retin la ce hotel, stiu ca era unul mare si cam darapanat. Cand am ajuns acolo, noi, doi adulti si doi copilasi mititei ne-au spus ca mai au locuri doar in pod si in camere diferite . Telefoane la servici, la agentie, etc, care ne spun intr-un final sa mergem la Hotel Tisa ca ne preiau ei si a fost extraordinar de bine, ne-au dat o camera spatioasa cu trei paturi si terasa, desi biletul era doar pentru doua paturi, copiii fiind mici, ne-au recunoscut si bonurile valorice pentru mese si ne-am incadrat cu brio in ele, in concluzie am avut un sejur de vis cu bani putini. Nu la fel a fost pentru cei care au ajuns mai repede decat noi si au fost cazati la hotelul initial, unde trebuia sa fim si noi.

Deci uneori poate fi chiar mai bine! Alteori...

krisstinna [15.01.17 23:28:43] »

@dorgo: Felicitări! Foarte, foarte util acest articol al tău. Introducere prețioasă, nici lung nici scurt, recomandări extrem de utile. Și nu glumesc, intuiești de ce.

Te cert un pic din cauza stewardeselor : trădătorule! Cum poți să spui așa ceva ??

dorgo [16.01.17 07:05:16] »

@mogly: Daca ai nisip sau chiar pietricele, cura la Olanesti ajuta fara-ndoiala dar e doar de 12-18 zile/an, in restul anului da-i cu 2,5 litri de lichide/zi, ceaiuri de cozi de cirese, bere si daca bei apa minerala, schimb-o din cand in cand (dar nu e prea bine sa bei asa ceva, pt ca contine 1-3% saruri minerale, care precipita).

dorgo [16.01.17 07:13:26] »

@krisstinna: Pai cum sa nu? Veneam de la Viena cu avionul nostru autohton si cele doua stewardese erau un barbat si o femeie in varsta, de altfel foarte binevoitori (oare), ambii. In Aegeean Airlines, principala preocupare a pasagerilor era sa le faca poze celor 3 stewardese, (de aceea e bine sa pleci in Grecia in concediu, pt te simti bine imediat ce-ai pus piciorul in avionul lor national), fete care cred ca mai intai au trecut pe la un concurs de "Miss Elada" ai apoi au fost angajate ca stewardese. In asemenea cazuri nici nu-ti mai pare rau daca pica avionul, ca macar ramai cu o ultima amintire placuta din aceasta viata, plus ca privindu-le cum zambesc si cand intram in turbulente, nici nu mai simti teama zborului.

mishu [16.01.17 13:38:09] »

@dorgo: Am ajuns pe un teren sa zicem familiar mie, si asta pentru ca vreme de 8 ani am lucrat in Otopeni. Spre norocul meu cand mergeam la program aveam microbuzul firmei care ne lua de la metrou (Aurel Vlaicu) si ne planta in curtea firmei. Aici un lucru dragut noi spuneam ca suntem prezentul, floarea varstei pentru ca aveam ca si vecini o gradinita dar si cimitirul (unele birouri aveau vederea direct in cimitir si uneori sunau diversi colaboratori care cereau indrumare cumsa ajunga la noi si primeau ca explicatie " Cum dai coltul la cimitir... ", ca era mai scurt de spus asa.

Revenind la orasul Otopeni, acesta este gestionat de niste ani buni de acelasi primar. Nu se stie exact daca este cel mai bun, dar este genul care baga si la el in buzunar dar face ceva si pentru comunitate si atunci locuitorii orasului spun ca decat sa aduca pe unul nou care sa-si indese in primul rand lui mai bine tot cu acesta.

Ce nu face in regula nu pot sti deci nu am sa comentez, am sa spun insa ce vad ca s-a facut si ce imi spuneau colegii:

- s-au facut trotuarele in oras si dimineata la ora 6 cand mergeam spre firma salubritatea locala facea curatenie

- gradinita de langa firma noastra si care apartinea de primarie era gratuita pentru localnici (si foarte des vedeai ca o infrumuseteaza)

- s-a amenajat frumos parcul pe care spui ca l-ai vizitat si frecvent se tin la sfarsit de saptamana spectacole cu diferite vedete (muzica populara sau usoara)

- s-a amenajat o frumoasa sala de sport

Nici macar la ora 5 dimineata nu-mi era frica de caini sa merg prin oras. In fine o singura data m-am speriat cand trecand pe langa unul din tomberoanele dedicate colectarii diferentiate de gunoi am auzit miscare si in momentul urmator din tomberon a tasnit o pisica (probabil si ea speriata de mine la acea ora).

Restaurantul pe care l-ai aratat in poze "La Iancu" este de multi ani acolo si inca rezista, acolo mergeam frecvent cu colegii sa mancam si sa bem ceva. Acolo am mancat cele mai bune clatite cu branza dulce si stafide.

Pe stradutele laterale (ma refer in special la partea cu parcul) se gasesc locuri de cazare care insa nu sunt postate eventual pe net.

Dar pentru ca am dezvoltat un ecou destul de amplu, e cazul sa ma opresc si sa spun (conform obiceiului meu):

Felicitari, votat cu mare placere.

dorgo, elviramvio, mishu, mogly, Zoazore