ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.01.2017
ÎNSCRIS: 02.01.17
JUL-2016
2 AD. + 4 COPII

Eguisheim

Minunata asezare ne-a devenit la indemana in timpul unui circuit prin Europa, cu masina. …... Si ce poate fi mai frumos decat sa ti se confirme iar ca disconfortul atator ore de condus poate fi cu usurinta compensat de astfel de bijuterii?!

Locul e o stare de spirit. … Cu casute ingramadite si inflorate, asezate concentric, perfect conservate, cu puternice influiente germanice, strazi inguste, pietruie, in care e o placere sa te pierzi degustand din specialitatile pe care ti le ofera localnicii, reuseste si acum sa-mi imprime un zambet laaaaaaaaaaaarg si o stare de bine.

Doar piata centrala era foarte putin animata in rest, cu usurinta am fi putut sa ne imaginam ca am prins sa traim aici o zi doar pentru noi.

Cum realitatea e mult mai frumoasa decat ar putea transmite orice fotografie, va doresc sa ajungeti acolo atunci cand va fi cu putinta.

Trimis de Kali79 in 05.01.17 11:27:06
Validat / Publicat: 05.01.17 15:11:10

VIZUALIZĂRI: 2437 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Kali79); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

cristina47*
[05.01.17 15:30:16]

Foarte frumoase pozele. Ce mult face o floare la casa omului...

[05.01.17 16:49:24]

@cristina47: Multumesc!

Realitatea e si mai frumoasa... acolo am regasit fara efort senzatia pe care o caut atunci cand calatoresc.

crismis
[05.01.17 20:49:46]

@Kali79: Superb loc!

Yersinia Pestis
[07.01.17 13:08:35]

Bună,

Ți-am citit postările, toate! Bine, nici n-a fost greu pentru că nu-s multe și pentru că ești și extrem de parcimonioasă cu vorbele! Ori, locurile văzute sunt atât de frumoase că chiar ar merita o descriere ceva mai en-detail.

Bine, cine sunt eu să-ți spun cum să scrii, mă alintam și eu, sperând ca, pe viitor să detaliezi mai mult!

Îmi pare bine că te-am descoperit, mai aștept să mă plimbi prin locurile pe unde-ai fost!

[07.01.17 14:03:06]

@Yersinia pestis: Multumesc pentru vot si pentru interes!

Sper si eu ca pe viitor sa am mai mult timp pentru scris insa trebuie sa si recunosc faptul ca, datorita articolelor foarte documentate si detaliate care exista deja pe site, nu am vazut neaparat utilitatea unuia nou. Am scris acolo unde am considerat ca o completare e bine-venita.

In ceea ce-l priveste pe acesta, recunosc... m-am lasat atrasa de fotografiile de pe net fara sa ma documentez prea mult insa uneori chiar am nevoie sa simt locul fara alte date " tehnice ". Nu ti s-a intamplat sa ajungi in fata unui obiectiv si sa nu faci altceva decat sa constati asemenarea, fara vreo alta tresarire de documentat ce erai?

Desigur, sunt disponibila pentru a oferi info suplimentare celor care doresc sau sunt interesati.

Pe de alta parte o incurajare e bine-venit cu atat mai mult cu cat inca sunt in curs de acomodare pe-aici.

O zi buna, sa ai!

Yersinia Pestis
[07.01.17 14:21:05]

@Kali79: Ba da și, nu ca să te flatez, îmi place ideea ta: scriu despre ce simt eu, chiar dacă postarea nu e "comercială".

Nu trebuie să te emoționeze faptul că ești nou-venită pe site, ai ceva de spus așa că e un câștig venirea ta aici!

Weekend plăcut, sărut mâna! ????

Elissa
[07.01.17 17:03:02]

@Kali79: o clipa am crezut - tinand cont de data cand ai incarcat impresiile, ca ai fost in Eguisheim in ianuarie si ma minunam cate flori mai sunt. Am fost in Alsacia pe Drumul vinului in luna septembrie 2016, si pot spune ca am strans cele mai frumoase amintiri: mintea si sufletul mi-au fost pline de flori, imagini superbe si oameni primitori. Este un loc in care bucuroasa m-as intoarce mereu. In Eguisheim am prins sarbatoarea vinului nou si pot spune ca oraselul era plin de oameni care serbau cu o bucurie linistita dar plina, sfarsitul culesului. Pozele mi-au reamintit de vacanta mea si le-am votat cu placere.

[08.01.17 14:41:18]

@Yersinia pestis: E foarte posibil ca asta sa devina amprenta mea pe-aici.

... Asa ca oricand veti vedea ca am fost acolo, inseamna ca am disponibilitatea de a da relatii suplimentare oricui este interesat. Fiecare destinatie a fost atenta documentata si adaptata nevoilor noastre din momentul respectiv fara a mai simti nevoia sa revin din proprie inistiativa asupra detaliilor tehnice. Prefer sa pastrez in minte si suflet doar senzatiile si emotia locului.

@Elissa: Am fugit si-am citit cu mare placere articolul tau despre Drumul vinului, pasionata fiind de calatoriile cu masina - nu neaparat din frica de zbor, pe care mi-o recunosc, accept si incerc sa o depasesc fara succes cat - pentru libertatea de miscare si posibilitatile de a te pierde in locuri altfel inaccesibile.

Multumesc pentru vot!

E placut sa va descopar, multumesc!

crismis, cristina47*, Elissa, Kali79, Yersinia Pestis
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă zona Colmar: