ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.11.2016
DIN: Oneşti [BC]
ÎNSCRIS: 25.11.10
OCT-2016

H. Hello - Cazare bună

Începând cu anul 2013, la sfârşitul lunii septembrie, începutul lui octombrie, mergem la Bucureşti pentru 2-3 zile. Fata noastră, studentă la ASE, acum în anul I la master este cazată la cămin studenţesc Moxa, aşa că trebuie să îi ducem bagajele la cămin şi să facem ceva cumpărături pentru noul an universitar. Aşa că în perioada 1-3 octombrie, ne-am cazat la hotel Hello, fără să facem o rezervare în prealabil.

Am ajuns la hotel în jur de ora 13. Mai întâi am sunat la hotel Grafitti, unde mai stătusem în 2014, dar ni s-a spus că nu mai au locuri, iar la hotelurile unde aveau camere libere era foarte scump. Căutând un hotel cu tarife accesibile, aproape de Piaţa Romană şi căminul Moxa, am găsit hotelul Hello unde am şi făcut rezervare, pentru o cameră dublă, pentru două nopţi.

Ne-a întâmpinat o doamnă extrem de amabilă la recepţie, iar formalităţile de cazare au fost făcute foarte repede, iar după completarea câtorva date, am primit cardurile de acces (două la număr) către cameră, cardul este folosit şi când mergeţi cu liftul, doar când urcaţi întrucât la coborâre nu trebuie folosit. Am sesizat imediat curăţenia şi mirosul plăcut care se simţea peste tot.

Hotelul Hello face parte din lanţul hotelier Continental, prezent în Bucureşti cu încă un hotel, Grand Hotel Continental, şi alte şase hoteluri răspândite prin ţară (Arad, Oradea, Sibiu, Suceava, Târgu Mureş şi Drobeta Turnu Severin).

Hotelul este amplasat pe Calea Griviţei, nr 143, lângă hotel Ibis, aproape de Gara de Nord, la 5 min de mers pe jos, lângă staţia de metrou Gara de Nord.

Hotelul are 7 etaje şi 150 de camere de camere duble şi triple, la parter de află recepţia şi un mic lobbie cu fotolii, o cofetărie unde puteţi servi cafea, sucuri, bere, sandvişuri, produse de cofetărie şi patiserie, 2 lifturi care asigură accesul la etajele superioare şi scara de acces spre etaje. Tot la recepţie poţi găsi şi hărţi utile pentru orientarea în oraş.

Pentru studenţi şi pensionari există oferte speciale la cazare, doar 98 de lei pe noapte, în orice perioadă a anului, doar prezentând carnetul de student sau talonul de pensii, iar pentru minimum 7 nopţi aveţi o reducere a tarifului de cazare de 20%.

Hotelul are parcare proprie păzită şi cu barieră, care se află în faţa hotelului, pentru care trebuie să plăteşti un tarif de 2 lei/oră, cam scump, aşa că am lăsat maşina parcată la căminul Moxa. Însă maşina mai poate fi parcată şi pe străduţele laterale de lângă hotel, unde am văzut locuri libere.

Nu am folosit niciuna din facilităţile hotelului, am fost mai mult plecaţi în oraş, nici micul dejun nu l-am servit în hotel, considerând că cei 27 de lei suplimentari de persoană era mai convenabil să luăm masa în oraş: la Divan Express, în Piaţa Romană, pe la mall-ul Afi Cotroceni şi seara, la târgul Bucureştilor, desfăşurat la acea dată în faţa Casei Poporului, cu must şi pastramă de oaie.

Am beneficiat de o cameră dublă pentru nefumători, amplasată la etajul 4, nr 401. Accesul în cameră se face pe bază de cartelă, care asigură iluminatul şi ventilaţia în cameră. Camera este potrivită ca mărime, este curată, patul foarte confortabil, cu lenjerie curată, perne moi şi saltea la fel de confortabilă. Pe jos există mochetă, destul de bine întreţinută, de o calitate bună. Camera nu are frigider, nici balcon, în schimb fereastra este mare. Pe perete există există un teevizor LCD, cu programe multe, iar când este pornit, pe primul program TV există informaţii despre serviciile oferite de hotel, cu plată sau fără plată. Climatizarea în cameră este foarte bună, în jur de 22 de grade, nu am avut probleme, deşi geamul a fost deseori deschis. Internetul Wi-fi a funcţionat foarte bine, parola fiind afişată în cameră, iar telefonul are circuit închis.

Dacă doriţi o cameră mai liniştită, solicitaţi o cameră cu vedere către spatele hotelului, aşa cum am avut noi, iar dacă vă place forfota oraşului, cereţi o cameră cu vedere spre stradă, întrucât ferestrele închise izoleasă fonic foarte bine.

Spaţiul destinat băii face parte din cameră şi este delimitat de geamuri opace, atât cabina de duş, cât şi wc-ul, iar chiuveta aflată pe mijloc nu avea uşa. Duşul este ca o cabină telefonică din sticlă, în interiorul camerei, dar ceea ce era mai important, am avut apă caldă şi rece la orice oră. La intrare şi în zona băii este gresie pe jos, iar în zona de dormit este mochetă curată şi destul de îngrijită. Acest design al camerei şi al băii este un concept interesant şi nemaiîntâlnit până acum de mine.

Ca o concluzie, noi ne-am odihnit foarte bine şi vă recomand cu mare drag hotelul Hello, fie că sunteţi în delegaţie, cu business, în vacanţă sau cu orice alt scop în Bucureşti.

Drumuri bune şi vacanţe frumoase!

Trimis de c-kosty in 05.11.16 14:01:05
Validat / Publicat: 05.11.16 14:32:34

VIZUALIZĂRI: 1636 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (c-kosty); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Hotel Hello

[07.11.16 08:53:58]

@c-kosty: E bine sa stii si locuri bune de cazare in Bucuresti, cu preturi potrivite. Sunt bucuresteanca si daca ma intreaba cineva de hotel presupune ca ar trebui sa stiu, asa ca voi retine recomandarea ta.

Felicitari, votat cu placere.

mishu, Zoazore
    Alte impresii din această RUBRICĂHello Hotel: