ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.10.2016
DIN: Codlea
ÎNSCRIS: 28.01.12
SEP-2016

Canada, pamantul fagaduintei, o alta lume sau poate un alt timp - Cascada Niagara

Anul acesta am ajuns pe taramul Canadei si desi am cautat mai multe tipuri de informatii am gasit destul de putine, e drept utile si marea majoritate erau scrise pe Am fost acolo. Multumesc pe aceasta cale celor care isi rapesc din timpul lor pentru a impartasi pareri, sfaturi, impresii.

O sa incep seria povestirilor mele despre Canada cu experienta traita la Niagara Falls.

Cascada Niagara este una din cele mai mari atractii turistice din America de Nord, fiind cea care separa Canada de Statele Unite, respectiv regiunea Ontario de statul New York.

Cascada Niagara, este compusa din trei caderi masive de apa: Cascada Americana (American Falls), Cascada Valul Miresii (Bridal Veil Falls) si Cascada Potcoava (Horseshoe Falls), ultima din ele fiind cascada canadiana.

Cascada Niagara este formata pe apa raului Niagara, prin varsarea Lacului Erie in Lacul Ontario. Diferenta de nivel dintre aceste doua lacuri face posibila existenta cascadei.

Cantitatea mare de apa existenta la baza cascadei erodeaza si rupe in timp peretele cascadei, iar acest fenomen duce la scurtarea raului Niagara cu 1,8 m pe an pe partea Americana si cu 15 cm/ an pe partea canadiana. De la formarea cascadei si pana in prezent raul Niagara s-a scurtat cu 11 km. In prezent procesul de eroziune este diminuat prin captarea unei cantitati mari de apa pentru o hidrocentrala, dar in acelasi timp s-a diminuat si splendoarea caderii de apa.

Cascada canadiana are o inaltime de aproximativ 56 de metri, si o lungime de 670 metri.

Cascada americana are o lungime de 320 m, si o cadere de apa de 58 de metri, daca socotim si portiunea de bolovanis de la baza cascadei. Cascada Valul Miresei este cea mai mica din acest ansamblu de caderi de apa, este tot pe partea americana si privita ca un tot, pare parte componenta a cascadei americane.

Din cauza caderii mari de apa se formeaza incontinuu un fenomen de ceata, care impreuna cu razele solare formeaza nenumerate curcubee.

Nu mi-a fost dat pana acum sa vad un loc incarcat cu mai multa maretie, sa inteleg inca o data ca Maria Sa Natura este suprema, ca oricat ne-am stradui noi oamenii, nu vom fi niciodata perfecti in ceea ce realizam.

Cascada Niagara este un lucru perfect, este absolutul, in fata caruia iti vine sa petreci timp nesfarsit.

Acesta imensitate de apa nu este galagioasa, din contra, da un zgomot linistitor, care te calmeaza, relaxeaza si incarca cu energie in acelasi timp.

Am vazut cascada ziua, pe soare, pe ploaie, am vazut-o seara, la apus, cu reflectoare de lumini revarsate asupra ei. Am vazut foc de artificii deasupra cascadei, moment adus de organizatori pana la apogeu.

In apropierea cascadei Niagara gasim Parcul Niagara (Niagara Parks), unde distingem Parcul Reginei Victoria, zona turistica Clifton Hill, locuri in care gasesti o multime de activitati de facut.

Plimbarea cu vaporasul (Hornblower Niagara Cruises), oferita atat de americani (pelerinele albastre), cat si de canadieni (pelerinele rosii).

Plecarea se face la fiecare 30 de minute, dureaza in jur de 20 de minute si ai ocazia sa patrunzi in inima valutucului de apa.

Turistii primesc inainte de a se imbarca pelerine, iar pe timpul plimbarii insotitorul de bord relateaza cele mai interesante lucruri despre cascada. Barca turistilor va face o cursa pana in inima zonei potcoava formata de cascada canadiana Ajungi in acest fel nu doar sa privesti maretia cascadei, ci chiar sa o si simti (combinatia apa+ceata+energie nu poate fi descrisa). Daca reusesti sa vezi si sa simti tot ce este in jurul tau, in acele momente, chiar poti spune ca ai trait fiorul vietii tale.

Barcuta face o intoarcere de 180 de grade, incepe turul cascadei inapoi, dar de aceasta data trecerea este prin partea Americana. Simti in acele momente ca esti in USA, fara sa fi atins pamantul american.

Tur in spatele cascadei (Journey behind the falls)

Aceasta atractie turistica da posibilitatea turistului sa patrunda prin niste tuneluri in lateralul, dar si in spatele cascadei.

Tunelul are aproximativ 200 m lungime, este in adancime, construit in roca din spatele cascadei, iar de pe terase poti vedea si simti cascada de pe laterala ei, dar si din spatele ei. In acest ultim caz, practic in dreptul teraselor se poate vedea doar perdeaua de apa. Tunelul are de-alungul sau afisate pe pereti o multitudine de povestioare legate de istoricul cascadei, de felul in care a fost exploatata, de VIP-urile care au vizitat-o sau despre experientele celor care au incercat sa se "lupte" cu ea.

Zipline

Acesta este o atractie, prin care turistii cu surplus de adrenalina sunt indemnati sa zboare deasupra marginilor cascadei cu tiroliana Nu am experimentat aceasta atractie deorece atunci cand am fi vrut sa vedem despre ce este vorba, era inchisa pentru o jumatate de ora fiindca tocmai se terminase ploaia.

Falls Incline Railway, un vagon (trenulet) ce urca o panta si din care se poate vedea panorama cascadei Niagara de la o anumita inaltime.

Traseul este destul de scurt si face legatura dintre faleza din dreptul cascadei si zona pietonala aflata in fata hotelurilor din zona.

Turnul Skylon – da posibilitatea turistilor sa vada Cascada Niagara de la cel mai inalt punct din zona. Urcarea in turn se face cu un lift exterior, iar de la inaltimea turnului se pot vedea si imprejurilmile (360 grade).

Alte atractii turistice sunt: Butterfly Conservatory, Whirlpool Aero Car, White Water Walk, pe care poate le voi experimenta alta data, daca va mai fi o alta data...

In fiecare seara, dupa apus cascada este luminata in culorile curcubeului, iar daca este o zi de miercuri, vineri sau sambata, incepand cu ora 22.00 poti asista la un foc de artificii.

Trimis de MirelaV in 28.10.16 12:47:03
Validat / Publicat: 28.10.16 14:53:20
  • A fost prima sa vizită/vacanță în AMERICA DE NORD

VIZUALIZĂRI: 3327 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (MirelaV); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P05 Cascada Niagara - cascada Canadiana

webmasterX [28.10.16 14:53:06] »

Mutat în rubrica "O vizită la Niagara Falls - partea canadiană, #EXCURSII şi CĂLĂTORII" (nou-creată pe sait)

mprofeanu [28.10.16 18:00:17] »

@MirelaV: Frumos scris cu date concrete și necesare pentru iubitorii de turism și de ce nu pentru doritori!

Frumoase poze, păcat că nu sunt mai multe, poate altă dată când vei mai scrie.

Frumoasă și poza 07!

ANILU [28.10.16 21:06:13] »

@MirelaV: Frumoasă descriere a unui vis împlinit, pentru tine, eu doar mă bucur citind.

Ați fost în Canada cu viză și toate formalitățile necesare unor turiști români sau aveți rude pe acolo și a fost mai ușor, apropo se aude că nu o să mai avem nevoie de viză pentru a merge în Canada.

Aștept continuarea. Sper să ne spui mai multe despre o țară atât de îndepărtată.

Foarte artistică poza 7, arăți foarte bine.

Felicitări.

Toate cele bune.

krisstinna [29.10.16 15:49:19] »

@MirelaV: Superbă fata din poza 7 și 9. Bănuiesc că nu ești tu, nu de alta dar în caseta tehnică scrie că ai între 40-50 de ani, adică ești ca și mine, un pic tinerică

MirelaV [29.10.16 21:11:47] »

@mprofeanu: Multumesc. Incerc sa descriu intr-un articol viitor si despre alte atractii din acest orasel turistic.

MirelaV [29.10.16 21:15:15] »

@krisstinna: Mulțumesc. In poze este fiica mea.

MirelaV [29.10.16 21:18:20] »

@ANILU: Multumesc. In Canada am fost cu viza. Voi descrie cat de usor se poate obtine viza daca ai invitatie si rude, asta doar daca nu se vor elimina. In poze este fiica mea, care m-a insotit.

mishu [31.10.16 11:33:45] »

@MirelaV: Si iata si un meritat SB pentru un articol atat de frumos. Mi-ar fi placut sa povestesti si mai mult si sa pui si mai multe poze avand in vedere destinatia mai putin accesibila deocamdata pentru unii dintre noi.

Am citit cu mare placere fiecare propozitie si cu si mai mare placer am privit pozele.

Binenteles pentru ca au fost atat de putine le-am privit de cateva ori. Minunate si ai surprins chiar niste peisaje deosebite, iar fata ta sa-ti traiasca poti fi mandra de ea.

Felicitari, votat cu mare placere.

MirelaV [31.10.16 15:42:09] »

@mishu: Multumesc mult,

Voi mai povesti despre Canada si minunatele sale locuri si atractii.

Promit sa pun mai multe poze.

ANILU, MirelaV, mishu, mprofeanu, SabrinaV
Alte impresii din această RUBRICĂO vizită la Niagara Falls - partea canadiană: