ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.06.2011
ÎNSCRIS: 07.06.11
SEP-2005

Niagara Falls

Enya - Ebudae

Am vazut ca domnul care a initiat discutia nu a mai revenit cu detalii despre Cascada Niagara, asa ca voi scrie doar despre asta (si pozele se vor referi doar la asta, sa nu ne repetam), pentru ca despre restul locurilor pe care le-am vizitat (gen CN Tower) a mentionat dansul.

Cascada e la vreo doua ore distanta de mers cu masina de la Toronto si de fapt e un complex imens, care contine pe langa cascada in sine (cea de pe partea Canadiana), o multime de baruri, restaurante, magazine de suveniruri si alte locuri de petrecere a timpului liber, mai ales pentru copii.

Sunt doua modalitati de a vizita cascada: una e sa iei vaporasul si sa te plimbi efectiv prin fata cascadei, adica sa dai o tura, ea fiind in forma aprox. de U si faci toate laturile si a doua varianta e sa te intri / sa te plimbi prin "catacombe" (asa sunt denumite), adica prin niste sparturi facute prin roca prin care ajungi in spatele cascadei (fasiei de apa). e greu sa le faci pe ambele intr-o zi, fiind extrem de multi turisti, asa ca eu am facut doar varianta cu vaporasul (care oricum functioneza numai vara, spre deosebire de cealalta varianta, deoarece te cam uzi).

Cascada e mai frumoasa si mai mare pe partea Canadiana, cea de pe partea Americana nu e asa spectaculoasa, am poze cu ambele. Deasupra ei e un pod pietonal pe care poti ajunge in USA, canadienii au voie sa circule liber pe el.

Caderea de apa e foarte mare si puternica (ceva date mai exacte se gasec probabil pe wikipedia) insa ca si fapt divers, ghidul de pe vaporas ne-a spus ca de-a lungul anilor, doua persoane au supravietuit cazaturii in cascada, un copil si o batrana, unul din ei (nu mai stiu exact care) fiind insa intr-un butoi de lemn.

La intararea pe vaporas primesti pelerine albastre (cei ce mjerg la catacombe primesc galbene, probabil sa nu ne confundam) pe care le iei apoi acasa, inca le mai am, le-am folosit pe stadion cand ploua :).

Eu am stat la rude in Toronto, astfel ca nu va pot spune cat am cheltuit pe cazare si mancare, doar avionul il stiu, am dat atunci cam 2200 Euro 2 persoane.

Cam atat deocamdata!!!

Trimis de alexandralungu in 08.06.11 15:57:16
Validat / Publicat: 08.06.11 17:04:02
  • A fost prima sa vizită/vacanță în AMERICA DE NORD

VIZUALIZĂRI: 4739 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alexandralungu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P05 Nu ne apropiam prea tare de margine din cauza bolovanilor , care se si vad , oricum , cu tot cu pelerina te udai tot :)

hlli [08.06.11 20:48:05] »

Poate un web. va muta review-ului despre "Niagara Fals" la locul potrivit, nu unde a fost postat la... "descopera Toronto" rubrica care nu are legatura cu cele scrise de @alexandralungu

Admin [08.06.11 21:12:00] »

Daca vei citi cu atentie, vei descoperi ca in review sunt recomandate locurile din partea canadiana a cascadei (si drumul pana colo etc). Or rubrica la care faci tu referire este localizata in sectiunea SUA...

Data fiind amplasarea la granita dintre SUA si Canada, am optat sa pastram doua rubrici distincte - una pentru cei care vor sa ajunga din US (vor cauta aceasta destinatie in sectiunea USA) si una pentru cei din jurul Toronto-ului, de exemplu.

ps: O solutie asemanatoare am adoptat si pentru Cataractele de la Iguazu, la granita argentiniano-braziliana...

hlli [08.06.11 21:29:00] »

@Admin, este un punct de vedere... mai aparte si mai putin geografic...

Anterior de a ma atentiona, am vazut cele doua sectiuni si chiar am citit cu atentie.

In afara de faptul ca autorul face precizarea: "Cascada e la vreo doua ore distanta de mers cu masina de la Toronto", "nu sunt recomandate locurile din partea canadiana" - cum ai precizat in ecou - ci povesteste doar despre cascada.

Nu ar fi binevenita o rubrica cu o denumire mai sugestiva pentru locul despre care se scrie?

Scuze, daca am alt punct de vedere!!!

alexandralungu [09.06.11 10:31:59] »

De obicei Cascada e asociata cu Toronto, deoarece majoritatea celor care o viziteaza (si ma indoiesc ca cineva merge expres numai pentru asta in Canada) locuiesc / sunt in vizita / trecere in Toronto si imprejurimi. Deci de obicei, din toti cei care ii cunosc si au vizita-o, majoritatea au fost / vizitat si Toronto si invers. De aia m-am gandit sa o postez aici, dupa cum se observa si domnul care a postat primul impresiile descrie Toronto, imprejurimile si urma sa ne povesteasca si desre Cascada (deci se cam leaga).

O zi buna la toata lumea !

webmaster13 [09.06.11 12:04:57] »

sper sa placa melodia atasata!

alexandralungu [09.06.11 14:10:23] »

E super, mersi

mariusz [04.04.12 15:23:10] »

@alexandralungu: sunt de acord, defapt vizitarea cascadei Niagara este unul din punctele cheie ale birourilor de turism din Toronto, vizite care sunt asociate si (eventual) cu podgoriile de pe traseu (cine a fost in Canada stie ca pe langa celebrele produse din si cu sirop de artar, exista si Ice wine-ul).

Eu am fost de doua ori la Cascada si va pot spune ca cel mai interesant mi s-a parut vizita facuta iarna - cascada era aproape total inghetata, o imagine magnifica. Din pacate nu am poze de atunci, oricum nu cred ca puteam tine aparatul de frig ce era...

webmasterX [28.10.16 14:54:32] »

Mutat în rubrica "O vizită la Niagara Falls - partea canadiană, #EXCURSII şi CĂLĂTORII" (nou-creată, între timp, pe sait)

alexandralungu, hlli, mariusz
Alte impresii din această RUBRICĂO vizită la Niagara Falls - partea canadiană: