ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.09.2016
DIN: Satu Mare
ÎNSCRIS: 12.06.16
JUN-2015

Un colt de Rai... Lacul Nistru

Anul trecut si acum doi respectiv trei ani am petrecut cateva zile cu prietenii la lacul Nistru din judetul Maramures care este un coltisor de Rai ascuns intre munti.

Am urmat traseul Satu Mare-Livada-Iojib-Seini-Tautii Magheraus-Nistru... aveam de parcurs circa 60 de km.

Este o locatie minunta destinata atat pescarilor cat si persoanelor dornice de liniste si de relaxare in mijlocul padurii.

Este dotat cu umbrare pentru pescari, banci si mese pentru picnic... cu loc de gratare. Sunt cateva casute chiar pe malul lacului (acolo am fost cazati), cazarea este foarte ieftina... 35 ron/casuta. Sunt si locuri pentru campare 10 ron, iar pescuitul se plateste separat.

Locatia e super... faceam plimbari in padure... ne bucuram de liniste... gateam mancare... ne distram de minune. In acest an nu am mai ajuns (ce repede a trecut vara), prietenii sunt plecati peste hotare... dar de multe ori (cand povestim la telefon cu ei) ne aduceam aminte de acest loc minunat... de unde avem multe amintiri frumoase.

Sper sa mai revenim... cu gasca noastra... si sa gasim tot asa de frumos si bine intretinut acest loc! Va recomand cu drag o vizita si aici :) !

Trimis de printesa82 in 11.09.16 16:57:42
Validat / Publicat: 11.09.16 18:34:18
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BAIA MARE.

VIZUALIZĂRI: 5480 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (printesa82); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Lacul Nistru

[11.09.16 18:34:09]

@printesa82: Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 27&ridAnt=73512

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă Baia Mare și împrejurimile, BAIA MARE" (deja existentă pe sait)

tata123 🔱
[14.09.16 09:40:37]

@printesa82: Despre acest lac chiar nu auzisem... Informațiile de pe Internet m-au lămurit: este un lac artificial amenajat de minerii din zonă prin bararea cursului râului cu același nume, undeva prin anii 50. Azi lacul Nistru se află în administrarea primăriei orașului Tăuții Măgheruș (upsss... alt oraș despre care nu am auzit - probabil ridicat artificial la acest rang după 1989) și are doar rol de agrement.

[14.09.16 15:55:09]

@tata123: Da asa este !

Ulterior mi-am dat seama ca trebuia sa incep cu aceasta prezentare...a locului...data de Dvs!

Am uitat sa precizez ca drumul spre lac este un dezastru....foarte greu accesibil (cel putin asa a fost)...dar poate ca sa asfaltat de anul trecut.

Dar este un loc absolut superb...care merita vazut.

Mutumesc pentru completare!

Va doresc o toamna frumoasa cu multe calatorii .

Dan&Ema
[16.09.16 20:36:38]

@printesa82:

Superbonus!

[16.09.16 22:43:32]

@Dan&Ema: Multumesc din tot sufletul ! I-mi plac mult articolele Dvs! Va respect!

dunhil1
[23.10.16 09:31:50]

@printesa82: Interesat locul, nu am stiut de existenta lui!

calatorul
[26.10.16 18:39:49]

Adevarat colt de rai, minunate locuri si frumoase pozele postate, multumim, felicitari pentru excursie.

[26.10.16 22:01:29]

@calatorul: Multumesc frumos ...sunt cateva locuri frumoase in care revin cu drag!

calatorul, Dan&Ema, dunhil1, printesa82, tata123 🔱
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Baia Mare și împrejurimile: