ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.03.2010
DIN: Jilava [IF]
ÎNSCRIS: 08.09.08
AUG-2009

Să ne bucurăm la maximum de Delta Dunării

Din 2003 merg o data sau de doua ori pe an în Delta Dunării. O dată a fost suficient să ajung acolo şi m-am îndrăgostit iremediabil de frumuseţea locurilor de pe braţul Sulina, de simplitatea localnicilor şi de mîncarea pescărească. Este ca o boală de care n-o să mă mai vindec niciodată. O săptămînă nu mănînc altceva decît peşte şi usturoi la greu.

Nu am mers niciodată la pensiune sau la hotel. Din 2003 merg la aceleaşi persoane şi nu pot schimba locaţia. Nu sunt pretenţioasă, stau cu aceeaşi plăcere şi la hoteluri de 5 stele, dar şi la un confort minim. Pentru mine important e să am o cameră curată şi o baie cu duş.

Noi mergem pe braţul Sulina la Gorgova. In primul an am plecat cu vaporul din Tulcea, dar în următorii ani am mers cu maşina. Se poate ajunge cu maşina pînă în Gorgova, dar să fie o maşinuţă de teren şi să nu plouă. La cea mai mică ploicică nu mai poţi pleca de pe loc, pentru că terenul este argilos.

O să postez nişte fotografii dintr-o o expediţie de-a noastră cu maşinile (un Cielo şi un Hyundai Accent) cînd am plecat de la Gorgova şi ne-a prins ploaia. Am crezut că ajungem cu ele la pachet. Noroc că erau pe acolo nişte măgari care ne-au tractat.

De o vreme încoace mergem cu maşina doar pînă la localitatea Vulturul şi de acolo ne preia cu şalupa gazda noastră.

Din Tulcea mergem spre Mahmudia şi în localitatea Nufărul se trece cu bacul. După ce trecem Dunărea mergem pe un drum pietruit, prin localitatea Partizani, pe digul Dunării, apoi o luam la dreapta şi lăsăm digul în urmă şi mergem printr-o pădure. Prin pădure am văzut căprioare şi fazani.

La capatul satului Vulturul este o pensiune. Aici ne lăsăm maşinile şi la debarcader ne aşteaptă gazda noastră. Mutăm toate cîte le-am adus pe şalupa lui nea Mitică şi ne îndreptăm spre Gorgova. Băieţii abia aşteaptă să mai prindă o zi de pescuit, iar eu abia aştept ciorba de peşte şi celelalte preparate toate din peşte cu minunatul mujdei de usturoi, care de fapt e o maioneză groasă. De cînd merg la ei am învăţat şi eu secretul de a face un mujdei aşa bun… usturoiul trebuie să fie musai de grădină, operatiunea de amestecare se desfasoara intr-un vas de ceramica cu o lingura de lemn. Secretul e că maioneza de usturoi se drege cu zeama din ciorba de peste, rezultand un mujdei de usturoi original.

Cele 5 zile cît stăm în Deltă, soţul meu pescuieşte iar eu mă plimb pe canalele Dunării vechi. Am admirat lebedele şi pelicanii pe lacul Fortuna şi Rotundu, m-am plimbat pe canalul Olguţa şi am înnotat pe Şontea. Cuvintele nu-şi au rostul pentru mirificul peisaj, aşa că o să ataşez cît mai multe fotografii. E o plăcere nemaipomenită pentru mine să merg cu şalupa pe toate canalele deltei şi să ascult liniştea ei, să fac plajă direct din barcă, sau să mă bălăcesc in apele Dunării...

Pentru pescari pot să le spun că soţul a pescuit şalău la Baba Rada şi pe canalul Olguţa, pe canalul Şontea a prins crap, caras, plătică şi roşioară.

Ştiuca s-a lăsat prinsă chiar şi de mine pe Şontea… Au fost ani cînd am prins mult peşte dar şi ani cînd s-a prins doar la portofel, şi cite un somn de cîteva ore pe malul apei…

E bine să ne bucurăm de frumuseţea Deltei acum cît o mai avem, pentru că nimeni nu se mai îngrijeşte de ea, vegetaţia o colmatează an de an, turiştii o poluează cu tot felul de mizerii, peturi şi ce e mai rău e că toţi smecherii de la oraş şi-au cumpărat şalupe cu motor şi se plimbă în lung şi-n lat ca maşinile de fiţe pe bulevard.

Trimis de kmy in 01.03.10 19:49:25

VIZUALIZĂRI: 3547 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (kmy); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 pelicani şi lebede pe Rotundu

[01.03.10 20:08:35]

de mutat la Descopera Delta Dunarii, dupa validarea pozelor (cazarea nu e reprezentativa, in acest caz, subiectul principal e calatoria in sine)

[01.03.10 20:56:14]

primit pozele, mutat la categoria "calatorii" si sters "hotelul" creat pentru acest review.

ancamariagadea*
[01.03.10 21:14:40]

Un loc binecuvantat. Pacat ca omul isi pune din ce in ce mai mult amprenta negativa asupra locului, prin gunoaie si prin multitudinea barcilor cu motor care circula cu viteze impresionate. Barcile cu vasle sunt de mult depasite si este o adevarata aventura sa te plimbi cu una dintre acestea cand trece o salupa cu multi cai putere pe langa tine (am patit-o). Pana si barcile cu motoare mici sunt depasite...locul lor este luat de ambarcatiuni care ajung la 100-200 de "caluti". Deh, fitele trebuie sa se plimbe si pe "bulevardele" deltei noastre dragi. Oare nu se gandesc acesti domnisori si domnite ca valurile create de hergheliile lor au efecte negative asupra malurilor, asupra florei si faunei? Am citit ca din cauza aceasta:

1. pestii care vin sa-si depuna icrele petrec din ce in ce mai putin timp pe bratele Deltei iar puietul este puternic afectata;

2. pasarile sunt deranjate in perioada de imperechere si le sunt afectate ouale si puii;

3. diverse plante (nuferii, de exemplu) sunt distruse;

4. malurile sunt puternic erodate de valurile create.

Natura striga dupa ajutor si noua nu ne pasa, o distrugem cu buna stiinta. Va rog din suflet, daca mergeti in Delta, ocoliti ambarcatiunile puternice! Este mult mai placuta o plimbare pe canale, si nu un maraton.

Kmy, foarte frumoase pozele! Poti sa imi trimiti si mie, prin optiunea mesaje private, detalii despre cazarea de acolo, informatii de contact, preturi, etc? Multumesc.

[01.03.10 23:14:32]

bravo kmy ! am atasat aceasta melodie inspirat fiind de frumoasele poze cu pasari !

[02.03.10 11:31:24]

Foarte frumos si ma apuca melancolie, si mie mi-a placut intotdeauna Delta noastra, si am fost la Sulina si la Sf Gheorghe de cateva ori, dar niciodata nu pot refuza asa oferta. Si noi procedam la fel sotul la pescuit iar eu si copilul la plimbare, iar masa de peste este un deliciu ce nu-l poti uita asa usor.

TLA
[02.03.10 12:22:59]

Foarte frumos!! de cand imi doresc sa ajung in Delta, am fost o singura data, cu cortul, la pescuit, cu niste amici..insa nu mai retin mare lucru! sotul meu este ahtiat dupa pescuit, am cam prins si eu gustul, asa ca planificam anul asta o iesire in Delta! mi-a placut mult cum ai descris locatia si gazda unde mergeti, nici noi nu mergem la fite, ci dorim sa stam in natura cat mai mult, sotul sa pescuiasca, sa admiram Delta!ai putea sa dai mai multe detalii, preturi?..

[02.03.10 12:44:24]

valentina69, dupa atatia ani ne-am imprietenit cu gazdele noastre si eu nu mai pot da detalii despre preturi...pentru noi Delta nu mai are pret. Daca te intereseaza iti pot trimite nr. de telefon.

[02.03.10 13:17:07]

Ok Kmy nu ar fi rau e de notat, si ar fi super o iesire in Deta acum in primavara

TLA
[02.03.10 13:54:07]

Kmy, si eu cerusem informatiile..

[02.03.10 19:07:13]

doritorii să mă contacteze si le dau toate datele... nu vreau sa fiu iarasi acuzata ca fac reclama...

[02.03.10 19:27:38]

doar daca faci reclama unei agentii de turism; in rest, orice date sunt binevenite si aici, putand fi utile multor cititori!

[02.03.10 19:56:10]

telefonul gazdelor noastre este 0744****** - Mitica din Gorgova. Nu are pensiune, isi pune casa la dispozitie atunci cand poate ajuta pe cineva. Fratele lui are o pensiune destul de frumoasa, dar preturile sunt pe masura.

[03.03.10 09:28:43]

Multumim kmy mi l-am notat si este de retinut, vacante placute .

[03.03.10 14:06:01]

Desi postarea numerelor de telefon nu este interzisa, cred ca acest lucru este bine sa se faca exclusiv pe mesageria privata, mai ales daca nu exista acordul persoanei in cauza.

[03.03.10 22:40:07]

si eu cred ca am gresit postand numarul de telefon, asa ca va rog sa scoateti numarul si cine vrea detalii sa ma contacteze.

[03.03.10 22:48:23]

S-a rezolvat!

[03.03.10 23:04:26]

Multumesc. Am urmat sfatul tau, cu toate ca am avut o oarecare retinere. Nu era o problema din partea gazdelor, dar dupa cum am mai spus nu vreau sa mi se reproseze de unele persoane (a se vedea impresiile de la Luxor) ca fac reclama. Nu asta imi doresc cand incerc sa-mi postez impresiile aici.

[03.03.10 23:16:25]

Nu, aici nu este vorba de reclama, ci de dreptul la intimitate si la imaginea proprie (indirect, oarecum), al acestor oameni. care trebuiesc protejate. parerea... noastra! Oricum, subliniez inca odata: nu a fost considerata nicio clipa reclama!

Aici singura reclama interzisa este la agentii de turism!

ancamariagadea*
[04.03.10 00:31:08]

kmy, stai linistita, nu cred ca a interpretat cineva ca reclama gestul tau. Daca e asa, ar insemna ca fiecare dintre noi, atunci cand vorbeste de bine o anumita unitate de cazere face reclama? Categoric nu! A oferi detalii, atata vreme cat nu vorbesti despre o agentie de turism, este firesc. Totusi, webmaser6 are dreptate, paote ca numerele de telefon este mai bine sa se dea pe privat, pentru a se respecta intimitatea persoanelor. Ca, la urma urmei, nu stii cine poate lua numarul domnului Mitica, de pe site, si sa-i faca vreo gluma, sau ceva de genul...

krondia*
[26.05.10 17:34:50]

Frumoase impresii, se simte din felul in care ai scris cat de special este acest loc pentru tine. Eu nu am ajuns inca in Delta dar visez...

mehedintuadrian
[30.08.10 23:05:46]

ai scris extraordinar. foarte mult imi doresc sa ajung si eu in delta. am fost in foarte multe locuri si in tara si in afara , numai in delta nu am ajuns. m-am uitat la poze si am plecat la masa fortat. felicitari.

mehedintuadrian
[30.08.10 23:07:14]

si felicitari pentru melodie. am citit in timp ce ascultam melodia si mi s-a ridicat parul pe mine.

ancamariagadea*, kmy, krondia*, mehedintuadrian, TLA, Valentina69
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Deltă: