ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.08.2015
ÎNSCRIS: 29.07.13
AUG-2015

Sub orice critică
Sub orice critică

Livada ILIES — de evitat!!!

Tocmai ne-am intors din concediul nostru din Maramures, vazut, placut, totul bine si frumos... insa ajunsi in Sapanta, dupa ce am vizitat cimitirul, Manastirea Peri, spre seara am mers in cautarea unui loc de luat masa. Am ajuns la pastravarie insa era plin de oameni si inauntru si afara, asa ca ne-am intors pana unde vazusem noi pe stanga cum intrii in Sapanta un panou cu Livada Ilies.

Am ajuns acolo, tocmai pleca o masina, in interior mai era o masa cu 4 tineri.

Infometati si neavand unde sa mai mergem sa cautam vreun loc de luat masa deoarece se asterneau deja nori seriosi si gata sa isi faca de cap am zis ca ramanem... desi un loc cu o masa ocupata nu e tocmai cel mai bun loc. Ce ne-a surprins in primul rand e locatia, mare, frumoasa insa neglijata... apoi domnisoara de la bar care ne-a luat si comanda nu a avut meniu, frigiderul de bauturi, apa, suc, bere aproape gol, cateva sticle de apa, cateva de suc si cate de bere... peturi. Am decis sa luam cartofi pai cu piept de pui crezand ca nu are cum sa fie rau fiind un lucru foarte usor de facut, un suc si o apa.

Ne-am dus pe terasa deoarece in interior nu era aer. Ni s-aau adus tacamurile, dintre care unul nu era spalat corespunzator si apoi cartofii si pieptul de pui la gratar. OK, am trecut peste tacam ca e murdar si am mers sa ni se dea altu la bar... insa sa ti se aduca si cartofii pai nefacuti si pieptul de pui in sange mai ca nu se zbatea... mi se pare bataie de joc. Am cerut sa ni se mai faca puiul. Am primit apoi mancarea ok, am mancat si a inceput o ploaie de nu vedeai in fata ochilor... asa ca domnisoara chelnerita, o blonda diafana, Gabriela, ne-a dat bonul si a luat banii fericita... noi tonti nu am verificat de grija lucrurilor si sa ajungem la masina cat mai uscati. La cazare am scos bonul si surpriza. Erau in plus o bere la halba si o bere pe care nici macar nu o aveau in unitate. Am sunat si ni s-a spus ca asa i-a spus sefa, probabil pentru ca i-am deranjat cu furculita noastra murdara si puiul in sange.

"Sefa" sa iti fie rusine daca asa sti sa faci turism... nu vrea sa ma gandesc ce se intampla cu strainii.

Trimis de andr2eea in 18.08.15 19:53:18
Validat / Publicat: 18.08.15 22:20:06
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SĂPÂNŢA [MM].

VIZUALIZĂRI: 2749 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (andr2eea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[18.08.15 22:19:27]

Mutat în rubrica "Unde mâncăm în Săpânţa, SĂPÂNŢA [MM]" (nou-creată pe sait)

sunflower
[19.08.15 09:37:12]

Bine ca nu ati servit aripioare!!!

andr2eeaAUTOR REVIEW
[19.08.15 10:32:59]

@sunflower - ne luam zborul si mai repede

andr2eea, sunflower