ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.08.2015
ÎNSCRIS: 16.04.13
AUG-2015

încărcat de pe telefon!

'La Castel' o surpriza placuta

Intr-o seara am vrut sa schimbam mancarea de la Hotelul unde eram cazati si am plecat spre telegondola dinspre Iaky.

Copilul vroia pizza, asa ca am oprit la prima pizzerie intalnita "la fattoria" parca. In dreptul fostului Patria si actualul Grand Astoria. Dupa ce am consultat meniul si am vazut pizza la 70 ron, am ridicat tabara si am plecat sa mai cautam.

Am trecut de mini bazar si am vazut un afis mare cu pizza la 19 lei. "La castel". Am decis sa intram si daca nu e buna, macar aruncam 19 lei nu 70.

In interior o curte mare si frumoasa cu cateva mese. La o masa 4 persoane mancau cu simt de raspundere de parca erau veniti de la coasa. Ok, poate e gustoasa sau poate le e foame.

Vine chelnerul cu meniul de tip 1 foaie a4 impartita in 2 pe lungime.

Ok, alegem o pizza capriciosa ca sa nu riscam prea mult cu cine stie ce combinatii, o salata cu ton si ceva de porc la gratar cu cartofi prajiti. Clasic, sigur, teoretic nimic riscant. Apa, bere.

Chelnerul putin cam ametit si banui eu ca nu de meserie.

Vine mancarea. Pizza a fost excelenta. Salata a fost una dintre cele mai bune mancate de mine. Si friptura buna. Am cerut si 1 pahar de vinul casei. Vorba zmeului. Sa fie asa si asa. Nici dulce nici sec. Am primit un vin roze delicios. Nu am platit eu dar preturile erau mici si mancarea f buna. Merita incercat! Si vinul casei "la castel" si pizza lor.

Pizza era mare. 19 lei. Salata cu ton in jur de 15 lei. Paharul cu vin pana in 10 lei. Nu bagmana in foc pentru preturi decat pt pretul pizzei. Nu am dat atentie.

Am inteles ca abia anul acesta a fost preluat de cineva si nu au investit inca dar promite sa fie un loc super.

Trimis de julyalina in 14.08.15 18:09:17
Validat / Publicat: 14.08.15 18:52:29
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAMAIA.

VIZUALIZĂRI: 2499 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (julyalina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

julyalinaAUTOR REVIEW
[17.08.15 09:26:43]

Intre timp am aflat mai multe detalii cu ajutorul Sfantului Gooagle dar nu stiu cum sa le adaug in articol.

Castelul se afla in mijlocul staţiunii Mamaia, avand o arhitectură deosebită si este compus din mai multe corpuri care cresc în înălţime spre centru şi culminează cu un foişor generos ca spaţiu.

Construit în anii ΄20, palatul a fost reşedinţă de vară pentru familia regală.

În deceniul al II-lea al secolului trecut, Regina Maria începe construirea unei reşedinţe de vară, a unui palat, pe malul Mării Negre, la Mamaia. Pentru construirea edificiului, Regina Maria a ales un teren vast de trei hectare şi jumătate, donat de Primăria oraşului Constanţa. Palatul avea o forma destul de neregulată, semănând mai mult cu o vilă cu mai multe corpuri şi era situat în mijlocul unui parc de 34.968 mp, înconjurat de o lizieră. Construcţia avea o suprafaţă de 1.200 mp şi a fost ridicată în doi ani şi jumătate. Schiţele de anteproiect şi planurile palatului au fost executate de arhitectul Mario Stoppa, care a semnat la 4 aprilie 1924 un contract cu generalul Paul Angelescu, prin care primea un onorariu de 4% din valoarea efectivă a lucrărilor.

Construcţia a fost executată de antrepriza lui Carlo Actis, sub directa conducere şi supraveghere a arhitectului Constantin D. Dobrescu, începând din 1decembrie 1923 şi terminându-se în vara anului 1926. Materialele de construcţie au fost furnizate de firme renumite în epocă: antrepriza Constantin Kirilescu (pentru piatra de fundaţie), Societatea Reconstrucţia Dobrogeană şi fabricile Petculescu Ferdinand Koska &Co. Palatul a fost dotat cu toate cuceririle tehnicii din ace vreme, instalaţie de aer condiţionat cu ventilatoare, furnizate de la firma Siemens Schukert Werke, încălzire centrală şi electrică realizate de atelierul Ilie Popescu &Gh. Cretu. Antreprenorul italian Antonio Moraldo s-a ocupat de asfaltarea teraselor palatului, iar Carlo Actis a făcut fântâna, trotuarele şi lacul din parc. La 2 decembrie 1927, după moartea Regelui Ferdinand, palatul, compus din subsol cu 16 camere, baie, spălătorie, garaj, parter cu 12 camere, bufet, garderoba, trei terase, opt bai şi mansarda cu şapte camere şi baie, a fost donat de către Regina Maria şi patru din copiii săi (Nicolae, Ileana, Elisabeta şi Mărioara), prinţesei Elena, mama Regelui Mihai. Noua proprietară a ordonat transformarea parcului regal, prin instalarea conductelor de apă, modificarea drumurilor şi peluzelor. După 1930, palatul va intra în posesia Regelui Carol al II- lea, care l-a folosit ca reşedinţă de vară. "

Palatul Regal din Mamaia este monument istoric de categoria A, adică monument istoric de valoare națională și internațională, consemnat în Monitorul Oficial al României și în PUZ-ul stațiunii Mamaia.

julyalina
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Mamaia?: