ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.07.2015
DIN: Bacău
ÎNSCRIS: 08.07.10

Bacaul, intre cer si pamant...

Ati fost vreo data la un miting aviatic? Eu am fost de trei ori, la mine in oras, si mi-a placut. Pentru a va face o idee, va invit sa mergeti cu mine, imaginar si prin intermediul imaginilor, la mitingul aviatic ce a avut loc anul acesta la Bacau, in data de 13 iunie, am imagini si de la mitingurile anterioare, dar nu cred ca voi reusi sa va arat si dintre acestea, numai anul acesta am facut undeva in jur de 1500 de fotografii, cam tot pe atat si anii trecuti, voi incerca sa fac o selectie a acestora, dar va fi destul de greu... Un alt fapt care m-a facut sa scriu acest review a fost si numarul spectatorilor care au participat de fiecare data la aceste manifestari, doritori de asemenea mitinguri, mai mult sau mai putini iubitori ai icarilor moderni, din cate am vazut, si din multe alte alte judete, nu numai localnici…

Anul acesta, Ziua Portilor Deschise la Baza 95 Aeriana Bacau "Erou Capitan Aviator Alexandru Serbanescu", ziua in care de cativa ani in coace a coincis si cu data la are loc si mitingul aviatic de la Bacau, s-au sarbatorit si 95 de ani de la infiintarea acesteia. Astfel, in ziua de 16 iunie 1920, prin Ordinul Directiei Aeronautice nr. 21, a fost infiintat "Centrul de Instructie al Aviatiunii ce avea drept misiune perfectionarea si pregatirea personalului aeronautic, necesar aviatiei romane." Dar va propuneam ceva, sa va prezint cam cum decurge un asemenea show :

Conform programului, manifestarea trebuia sa inceapa undeva in jur de ora 10, asa ca am plecat de acasa undeva in jur de ora 9.30, stiind ca in mod normal vom ajunge acolo in 15-20 min, iar din experienta anilor trecuti stiam ca va fi extrem de dificil sa gasim loc de parcare, datorita numarului mare de participant la miting ce vin cu autoturismele, asa avea sa fie si anul acesta, circulatia a fost un cosmar, un drum ce nu trebuia sa ne ia mai mult de 15-20 de min a durat de fapt aproape o ora, a fost un adevarat noroc ca am gasit loc de parcare, relativ aproape, dupa a ceasta, inarmati cu scaunele, apa, umbrele si nelipsitele aparate de fotografiat, am intrat in suvoiul de lume ce se indrepta spre mitingul aviatic. Asa ca, in loc sa ajungem la ora 10, am ajuns la miting undeva in jurul orei11, dar, tot raul spre bine, am avut norocul ca nu prea am avut ce pierde, ora de deschidere a mintingului a fost decalata cam cu o ora, asa ca, incet, incet, odata ajunsi in apropierea pistei unde urma sa aiba loc mitingul, am facut initial cunostinta cu o expozitie de masini a unui sponsor, apoi cu motocicletele, care mai de care mai interesante, a membrilor unui club de motociclism din localitate, Moldavia Bikers, iar mai departe, pana aproape de tribuna oficiala, spre bucuria celor mici, si nu numai, urma sa vedem o expozitie statica de prezentare a tehnicii, echipamente si armament a diferitelor institutii ale sistemului national de aparare si ordine publica: pompieri, jandarmi, SRI etc (autospeciale, arme, dispositive folosite la interventii, etc), si, nu in ultimul rand, in continuare, o serie de aparate de zbor militare ce puteau fi vazute de aproape si de foarte aproape de catre vizitatori (tunuri antiaeriene cu echipamentele aferente, MIG-uri, un IAR99 Soim si un elicopter IAR 330 Puma, aparate la mansa carora cei mici se si visau piloti…). Odata ajunsi in apropierea tribunei oficiale aveam sa asistam la un ceremonial militar si religios (destul de plictisitor pentru cei mici, noroc ca in acest timp evoluau cateva aeronave civile ce faceau un spectacol destul de interesant) urmat de primirea onorului, trecerea in revista a formatiei si, momentul cel mai interesant al acestei etape al mitingului, parasutarea cu drapelul national urmat de aterizarea la punct fix si inmanarea acestuia comanatului unitatii, cred, dupa care drapelul a fost inaltat pe catarg. In continuare a urmat defilarea unitatii, insotita de fanfara militara, un moment ce ne-a dus cu gandul la defilarile de alta data, cu partile frumoase ale acestora, in tot acest timp continuand evolutiile aeronavelor civile de diferite tipuri (EXTRA 300, ZLIN Z 142, Apollo Fox, Cesena 210, CTSW, Festival, Wliga, etc)

De acum incolo incep evolutiile cu adevarat interesante, unele dintre ele fiind cu adevarat spectaculoase. Dupa terminarea parade militare, a urmat parada motociclistilor, impatimitii motoarelor pe dou roti au incantat prin prezenta si turarea la maxim a cailor putere pe care erau incalecati… A urmat defilarea prin fata spectatorilor a eronavelor civile ce pana atunci ne incantase cu evolutiile lor aeriene, aveam sa vedem ca multi ditre pilotii acestora erau tineri, iar unii dintre ei chiar foarte tineri (nu va ganditi ca erau copii de gimnaziu, erau undeva in jurul varstei de 17-18 ani…) Au urmat Iacarii Acrobati, o formatie de trei YAK 52, avioane de scoala, antrenament si demonstratii de inalta acrobatie care au reusit sa dea un adevarat spectacol, demonstrand ca-si merita pe deplin numele si reputatia de care se bucura… ce mai, tonouri, lupinguri, evolutii cu capul in jos, dare de fum, si multe altele… Dupa evolutia acestora, pe cer si-a facut aparitia un C130- Hercules, care ne-a incatat cu parasutarea militarilor de la batalionul 130, imediat aparand pe cer, nici nu am vazut de unde, au aparut trei parasutisti, doi civili si unul militar, ce si-au demonstrat curajul, dupa aterizarea acestora aveam sa constatam ca unul dintre acestia era o fata, extrem de dezinvolta, exteriorazandu-si din plin bucuria si placerea zborului cu parasuta… Dupa acest moment au evoluat elicopterele IAR 316B Alouette, o formatie de IAR 99 Soim, dupa care ne-au incatat cu evolutia lor aliatii nostrii de peste ocean cu spectaculoasele A10 -Thunderbolt II, urmate de trei MIG-uri 21 LanceR, venite de la Baza 86 Fetesti, cat si un aparat similar de la Baza 95 Bacau. A urmat un exercitiu tactic de zbor, la care au participat atat trupe terestre reprezentate de militarii Detasamentului DCSL/SMFA si a Batalionului 630, cat si elicoptere IAR-330 Puma Socat cat si aeronave IAR-99 Soim, un exerciu extrem de interesant, plin de actiune, focuri de arma si planari la joasa inaltime, zborul elicopterelor la punct fix si multe altele… A urmat trecerea prin fata spectatorilor a celor patru aparate IAR-99 Soim, moment extrem de interesant, aveam sa simtim pe propria piele, mai bine spus, timpane, forta motoarelor acestora, si, nu in ultimul rand, mirosul de kerosen ne-a facut sa traim mai intens aceste moment. Din nefericire se apropia finalul mitingului, dar acesta era un moment mult asteptat de o parte din cei mici prezenti la show, mai bines pus, pentru cei mai norocosi dintre acestia, deoarece cei ce au avut sansa de a se inscrie la zborul de agrement cu avionul militar de transport C130 Hercules, au avut parte de o experienta pe care nu o vor uita prea usor…

Sper ca nu am reusit sa va plictisesc cu acest review, sper ca am reusit sa va introduc in atmosfera mitingului aviatic si sa va fac sa va doriti sa participati candva la un asemenea eveniment. Daca trecem peste caldura ce a trebuit sa o suportam (noi ne asteptam la asa ceva si ne-am luat din timp masuri de contracarare, plate si carbogazoase) si a faptului ca am reusit sa ne bronzam fara sa vrem, recomand participarea la asemenea manifestari, atat pentru petrecerea unei zile cat mai agreabil, dar si pentru a le face copiilor, mai mult ca sigur, o surpriza placuta… Sper sa reusesc sa atasez cat mai multe fotografii pentru a va face o idée cat mai corecta despre acest miting aviatic…

Alegeri intelepte si vacante placute tuturor!

P. S. - am gasit si o inregistrare video, pentru doritori : youtube

Trimis de kelyboy in 27.07.15 09:50:44
Validat / Publicat: 27.07.15 18:15:10
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BACĂU.

VIZUALIZĂRI: 884 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (kelyboy); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P10 unul vine, altul pleaca...
PUNCTAJ CRT: 0 PMA (std) PLUS 2018 PMA (din 18 voturi)
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

[27.07.15 18:14:33]

Mutat în rubrica "Festivaluri, evenimente în Bacău, BACĂU" (nou-creată pe sait).

De asemenea, în conformitate cu regulamentul saitului (capitolul 1, lit. B, pct. 13), review-ul se publică fără votul saitului (PMA standard), deoarece manifestarea descrisă în acesta este considerată cu caracter temporar şi de interes turistic restrâns.

Articolul poate fi însă votat de useri cu +/-1 PMA.

• SOCIALs