ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.07.2015
ÎNSCRIS: 13.03.10
JUN-2015
2 AD. + 2 COPII -- v: 3 si 5 ani

Apartament de 3 stele

Drumul: Bucuresti - Giurgiu - Ruse (pod in renovare, taxa 13 lei la dus, 2 euro la intors; vigneta pt 2 sapt 10 euro sau 20 leva) - Byala - Veliko Tarnavo - Gurkovo (lanuri de levantica) - Maglizh - Stara Zagora - Dimitrovgrad - Haskovo - Kardzali (benzinarie OMV) - Makaza - Komotini (taxa autostrada 2,4 euro) - Chrisoupoli - Keramoti (taxa feribot 28,5 euro thassos-ferries.gr/romania.html).

La dus am facut 10 ore, iar la venire 12 ore, incluzand opririle. La intoarcere am oprit la o pastravarie la marginea drumului dintre Maglizh si Gurkovo si am mancat file proaspat la gratar cu cartofi prajiti (5 euro portia).

Am ajuns la ora 2 pm si am fost cazati foarte repede in apartamentul 202 (KTIPIO 1A). Parcarea este suficienta pentru masinile din complex, majoritatea din Romania.

Apartamentul executiv: dormitor si baie mici, living/bucatarie cu vedere partiala spre mare; unitate AC in living dar n-a fost nevoie s-o folosim, plase pt insecte la usile de la balcoane, jaluzele exterioare metalice, bucataria utilata mai putin cuptor cu microunde, frigider zgomotos noaptea, canapeaua din living nu foarte comoda. Nu a fost nevoie sa oprim/pornim bolierul dar s-a intamplat o data sa ramanem fara apa calda. Curatenie zilnic schimbat prosoape, facut paturile, spalat pe jos, luat gunoiul si de 2 ori schimbat lenjeriile. Internet gratuit, mai multe retele in complex, prindeam chiar si de pe plaja, insa nu era mereu functional.

Restaurantul cu mancare buna, chiar daca nu era foarte variata seara (de ex desertul era pepene rosu si doua tipuri de budinca). Joia era seara cu muzica live 8-11 pm, insa mereu muzica era una placuta. La pranz am mancat la terasele de pe faleza, recomandam Nautilos. Viespile sunt prezente, dar nu agresive.

Complexul este aproape de plaja (cu rampe pt carucioare), dar totusi nu foarte aproape de terasele cu muzica, astfel am putut dormi in liniste si noaptea si la pranz. In curtea interioara sunt 2 piscine in aer liber, una pt copii si una pt adulti (program 9-15 si 17-20), un loc de joaca, un supermarket deschis non-stop.

Plaja cu nisip f fin, intrarea in apa lina, apa curata si calda. Sezlonguri si umbrele cu consumatie de la bar, adica de 7 euro luam un fresh si o cafea de ex si puteam folosi sezlongurile toata ziua.

Distractia serii pe faleza era trenuletul care face un circuit prin statiune (4 euro/adult, 2 euro/copil).

Am vizitat satul Panagia si ne-a placut, iar la plaja am fost si pe Marble Beach si Paradise Beach (unde am facut si norkeling).

In concluzie recomand Ntinas pt curatenie, locatie si restaurant.

Trimis de bianca17 in 04.07.15 15:52:07
Validat / Publicat: 04.07.15 16:26:31
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 3874 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bianca17); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P15 curtea interioara
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 11900 PMA (din 16 voturi)

[04.07.15 15:59:22]

@bianca17 - Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

[04.07.15 17:12:23]

@webmasterX - coordonatele sunt bune, dar harta interactiva nu se deschide pt a le valida.

florinmirghes
[04.07.15 18:14:09]

Buna ziua. Am o intrebare referitoare la traseu. Excluzand timpii de opriri de odihna sau altele care e timpul real de deplasare pe Makaza?

[04.07.15 21:06:50]

@florinmirghes - Este greu de estimat, drumul este bun chiar si la bulgari. De la Bucuresti la Keramoti viteza medie a fost de 68-70km/h, dar la pod se merge pe o singura banda si se formeaza cozi, in vame la fel se pot forma cozi, feribotul pleaca din jumatate de ora in jumatate de ora, iar in Tassos mai sunt vreo 20 minute de mers pana in Skala Potamias.

florinmirghes
[04.07.15 22:05:15]

Am mai fost in Thassos, dar pe Sofia Kulata si am facut cam 12 ore, vroiam sa stiu daca a trece prin munti e un plus de timp, dar cred ca a merge pe ce portiuni de autostrada sunt prin Bulgaria este la fel ca timp. Oricum daca reusesc bulgarii sa faca autostrada pana la Kulata, cum am vazut anul trecut ca se lucreaza, cred ca mai rapid ajungi pe Kulata. Timpii pierduti prin munti cu viteza redusa si cozi la vama in Makaza cu cate 1-2 ore pierdute cred ca e mai rapid prin Kulata. Doar mai schimbi peisajul. Ca sofer nu mai vezi restul dechit soseaua, asa ca un drum cunoscut e mai scurt.

[04.07.15 22:22:24]

radupaun
[04.07.15 22:42:18]

Cateva pareri si din partea mea, ca am fost si eu acolo...

Drumul: sunt multe articole pe tema asta, deci nu scriu prea mult. Surprinzator de bun prin BG, fara gropi, fara prea multe serpetine. Si cu toate astea, viteza medie a fost de 70 km/h, in conditiile in care in afara localitatilor am depasit constant limita de viteza. Nu cred ca pana in Keramoti se pot face mai putin de 8 ore din Bucuresti.

La dus am ocolit Gurgovo pe centura (singura sectiune mai proasta a drumului), la intoarcere am luat-o prin oras (multe stradute, multe semafoare). Nu stiu cum e mai bine...

Sfatul ar fi sa alimentati in Kardzali, e un OMV pe drumul principal, e ultima benzinarie pana la greci (unde benzina de 95 e 1.6 euro/litru). La iesirea din Kardzali sta politia. Am citit chestia asta undeva, s-a verificat in ambele sensuri.

Camera: mica, dar curata.

Baia: foarte mica, prost iluminata (doar 2 spoturi la oglinda). O problema particulara, pe care nu o consideri problema pana cand nu dai de ea: vasul de wc lipit de perete in partea dreapta. Pentru un dreptaci, anumite lucruri devin greu de facut.

WIFI: din punctul meu de vedere, practic nu exista. Se prind mai multe retele (bar, piscina, restaurant etc.), dar semnalul este slab. Apoi, chiar conectat la retea, internetul mai mult nu mergea. Aceleasi probleme pe mai multe device-uri. Doar si pentru asta, i-as scadea nota hotelului (sotia mea cred ca a fost cam generoasa aici).

Mancarea: buna, dar prea putin diversificata. Sunt vreo 5-6 feluri de mancare, 90% din timp aceleasi (mai schimba cate un fel in cate o seara). La un moment dat te cam plicitsesti sa vezi exact aceleasi lucruri.

Plaja: aproape, nisip fin, apa calda, frumos pentru copii. N-am vazut niciun salvamar.

[04.07.15 23:08:19]

@radupaun -

luciaoradea
[05.07.15 02:08:01]

@webmaster78 - păi domnul e soțul... cel puțin așa reiese dintr-un alt ecou postat la un alt articol al doamnei. Poate ar fi util sa se completeze și în caseta tehnica.

Aurici
[06.07.15 11:05:15]

@florinmirghes - Pe 28 mai anul acesta am plecat catre Thassos, prin Makaza, la 5 dimineata din Bucuresti iar la ora 15 eram cazati la Villa Iris din Skala Prinou. Am facut 10 ore in conditiile in care ne-a plecat un feribot de sub nas si a trebuit sa mai asteptam o jumatate de ora altul.

Am mai pierdut un pic de timp si pentru ca am fost 4 masini si a trebuit sa ne mai oprim cand dupa unul, cand dupa altul. Eu cred ca poti ajunge in Thassos prin Makaza intre 9 si 10 ore, ca sa nu spun ca cei care merg intins si nu se opresc prea des pot scoate un timp si mai bun. Si noi am prins lucrari la pod, vama, etc.

xbod
[03.08.15 20:10:04]

Am si eu o intrebare in legatura cu senzlongul:Este o suma minima de care trebuie sa consumi pentru un sezlong? dar sa zicem daca as avea nevoie de 3?

Multumesc.

Aurici
[03.08.15 21:11:57]

@xbod - Noi am fost multi si am ocupat cate sezlonguri am vrut chiar daca cumparam doar o inghetata de 2 EUR. Numai ca era extrasezon, sfarsitul lui mai, inceputul lui iunie. Cred ca lucrurile stau altfel acum, poate te lamureste altcineva mai bine.

Aurici, bianca17, florinmirghes, luciaoradea, radupaun, xbod
Alte impresii din această RUBRICĂNtinas Filoxenia Apartments: