ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.07.2015
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 26.06.12
JUN-2015

Disney Photopass +

M-am intors de cateva zile dintr-o noua excursie la Disneyland Paris si ma gandeam sa va impartasesc si voua cateva detalii referitoare la o intrebare care s-a regasit de cateva ori in paginile AFA dar fara raspunsuri concrete.

Ce este Disney Photopass +?

Este un pachet care iti permite colectarea tuturor pozelor capturate in timpul utilizarii atractiilor sau facute de fotografii disney alaturi de personaje.

Mai exact primesti o cutiuta care contine 1 card de dimensiuni standard cu un cod de bare, care are de asemenea si un snur pentru a putea fi purtat la gat pentru cei care considera mai util asa. In plus mai exista in pachet 3 carduri micute cu acelasi cod de bare, care pot fi date celorlalti membrii de familie/prieteni pentru cazul in care nu sunteti tot timpul impreuna si pentru a putea colecta toti pozele.

Atractiile in care se fac poze, sunt notate chiar pe harta cu un simbol gen cap de mickey. La sfarsitul atractiei iti vezi poza pe ecranele de la iesire iar apoi mergi la casa de la magazinul atractiei respective, spui numarul pozei, prezinti cardul iar acestia iti incarca poza pe card. Poza poate fi incarcata simpla sau intr-un chenar specific atractiei respective (de exemplu ceva cu pirati la atractia Piratii din Caraibe).

Pentru pozele facute de fotografii disney (in locurile in care se fac poze cu personaje, de-a lungul zilei sau la casa lui Mickey sau la Pavilionul Printeselor), prezinti cardul la inceputul „sesiunii foto” iar acesta iti scaneaza cardul si incarca toate pozele pe el. Din cate am inteles pozele acestea din urma sunt vizibile pe card, numai dupa o ora din momentul fotografierii.

Important e sa precizezi fotografului ca doresti mai multe poze si acesta iti face mai multe decat in cazul in care nu ii soliciti si face maxim 2-3 bucati.

Ce facem apoi?

Descarcam aplicatia Disney Photopass +, pe telefon, tableta sau o accesam direct pe site-ul lor disneyphotopass.eu. Aici ne creem un cont, in cazul in care nu avem deja creat unul, iar apoi incarcam codul de bare de pe spatele cardului de Photopass +.

Pozele vor aparea in cateva momente in aplicatie. Avem optiunea sa descarcam intregul album foto gratuit in calculator sau sa solicitam listarea pozelor sau sa ne personalizam diverse obiecte. Preturile pentru poze listate si obiecte personalizate sunt cam ca la noi, dar e cam scumpa livrarea in Romania.

Avantajul major e ca, pozele descarcate, in special cele cu personaje sunt impecabile. Foarte clare, bine centrate, etc. Se vede ca sunt facute de fotografi profesionisti.

Cat costa?

Un pachet costa 49,99 euro.

Exista insa diferse cupoane de reduceri care le poti folosi la achizitia acestuia. De exemplu, eu am descarcat de pe un site de calatorii din Anglia, un voucher care mi-a adus o reducere de 20 euro si astfel am platit numai 29,99 euro.

Daca tinem cont de faptul ca doar o poza achizitionata la orice atractie, costa 15 euro, pot spune ca, la pretul a 2 poze, eu m-am ales cu peste 80 de bucati diferite.

Unde se cumpara?

Acest pachet poate fi cumparat la orice magazin din parc, situat langa atractii care fac poze sau la magazinele de la receptia hotelurilor Disney.

Pentru noi a fost foarte util acest pass si cu siguranta il vom folosi si data viitoare. Chiar merita si imi pare rau ca nu am stiut de existenta lui in anii anteriori cand am vizitat parcul Disney...

Trimis de andreea_c in 02.07.15 08:32:25
Validat / Publicat: 02.07.15 09:08:21
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în FRANȚA.

VIZUALIZĂRI: 5464 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (andreea_c); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Dan&Ema
[02.07.15 16:24:12]

Foarte util hint! Ba pot spune ca unele poze costa 20 - 25 Eur bucata, la iesirea de la atractia respectiva, nu numai 15. Asa ca iesi super bine cu recomandarea asta si ai o tona de poze de super calitate.

Altfel ma bucur pentru voi ca ati fost ultimii turisti AFA ai lui Nicu netepuiti (v povestea mea), pentru ca eu am aparut in zona Disney imediat dupa plecarea voastra.

[02.07.15 17:10:38]

@Dan&Ema: ce s-a întâmplat Dane? Cum adică ai luat teapa?

tata123 🔱
[02.07.15 19:45:18]

@andreea_c - Foarte util articolul, un superbonus meritat.

[02.07.15 20:50:32]

@tata123: mulțumesc.

cipri
[28.07.15 12:52:41]

Buna @andreea_c,

multumim pentru pont.

Noi ne incalzim pentru Disneyland in Septembrie si era interesat de achizitionarea Photopass-ului. Aveam 2 intrebari:

1. l-ati achizitionat online sau la casele speciale (eu nu am gasit de unde pot sa-l iau online)

2. voucherul pe care l-ai printat l-ai luat de undeva anume? am gasit ceva pe tripadvisor dar a expirat la 15 iulie

[28.07.15 17:30:21]

@cipri - da, era voucherul acela valabil pana in iulie, l-am postat si eu cand l-am gasit, pe AFA, aici: vezi impresii

Nu stiu de existenta unui alt voucher, dar incearca sa mai cauti pe site-urile englezilor si s-ar putea sa mai gasesti ceva, daca exista.

singurul voucher cu care te mai pot ajuta, este cel de 20% reducere la restaurantul Hollywood Planet.

aici: destinationcoupons.com/Fr ... sp#.VbeOrfntmkp

Nu poti sa-l cumperi online, deoarece asa cum am scris, ti se da o cutiuta cu mai multe carduri (in aceasta consta acest Photo pass) pe care tu poti incarca acele poze.

Noi l-am cumparat de la magazinul de langa receptia hotelului, cand am iesit de la masa, dar poate fi la fel de bine cumparat de la orice atractie la care se fac poze, la magazinul prin care sau pe langa care treci cand iesi de la acele atractii. Important e faptul ca o poza se pastreaza maxim 1 ora la respectiva atractie, si daca nu o incarci pe card in acel interval, o pierzi.

Sincer, daca iti permiti, chiar si fara acel discount (e drept destul de consistent) merita acel card daca folosesti foarte multe atractii care fac poze sau daca esti cu copii care vor poze cu mascote.

arabela16
[21.03.16 16:59:43]

andreea c - am o intrebare legata de photopass.

Deci cand ajung in parc imi cumpar acest photopass, imi da un card si incarc pe card toate pozele de la jocuri+pozele care le facem cu printesele, etc. Nu am inteles un lucru. Cand ajung acasa in romania... descarc cardul in aplicatie disneyphotopass si pot sa vizualizez pozele. Si daca vreau sa le scot pe hartie doar cei de la Disneyphotopass le pot imprima? Aici am o nelamuire. Daca ma poti ajuta. Merci.

[21.03.16 18:02:03]

@arabela16 - Acel card, nu este un card de memorie pe care ai pozele ci este un card tip cartela, cu un cod de bare care poate fi citit de aparatele pe care le au la ei fotografii si de aparatele de la atractiile cu fotopass.

Asadar, cititoarele acelea cu coduri de bare citesc codul tau de bare si incarca poza respectiva in contul tau care este online.

Uite aici intrii sa iti faci cont disneyphotopass.eu

preferabil sa il faci inainte de a merge la disneyland.

Apoi cand ai acel card, asociezi codul de bare, contului tau gata creat si astfel poti vedea pozele imediat (cele de la atractii) si in decurs de 1-3 ore p cele facute de fotografi.

Cum am zis pozele le poti vedea oricand in contul tau de pe calculator, telefon, tableta, etc.

Poti folosi butonul de download si le poti descarca pe calculator si apoi le poti lista unde vrei tu, nu neaparat la ei.

Sper ca am fost explicita. Daca nu ai inteles ceva, incerc sa reformulez.

arabela16
[22.03.16 08:08:01]

@andreea_c: multumesc, am înțeles acum. In Iunie plecam si vreau sa achiziționez acest card. Merci mult pentru explicații.

[22.03.16 09:15:24]

@arabela16 - Cu drag. Iti raspund la orice alte intrebari la care le cunosc raspunsul. Daca ai timp, poti citii si postarile referitoare la planificarea timpului in parc, te vor ajuta sa parcurgi mai multe atractii.

[11.02.17 23:13:00]

@andreea_c: Buna seara. Am rugamintea dacă puteți să-mi spuneți de pe ce site ați descarcat cuponul de reducere pentru phitopass?

[12.02.17 08:13:15]

@mihar: din pacate anul acesta nu mai e valabil acel cupon. Si eu sunt in cautare de cupon nou pentru aprilie cand vom merge din nou, dar inca nu am gasit cupon valabil pentru acea perioada.

[24.04.17 15:05:50]

@andreea_c: Buna ziua din nou. Noi plecam in iunie 2017 la Disneyland. M-am mai uitat sa gasesc cupoane de reducere. Am gasit ceva pe dontpayfull.com, dar nu stiu cum procedez pentru a descarca voucherul. Imi da un copy code si apoi ma duce direct in pagina aplicatiei disney photopass. Ce nu fac bine?

[25.04.17 01:11:20]

@mihar: da-mi eventual in link sa vad despre ce vorbesti. Eu nu am gasit cupon. Noi tocmai am revenit de la disney si am luat 2 familii un photopass. Asa ne-a iesit 30 euro.

[25.04.17 08:25:59]
[25.04.17 08:52:42]

@mihar: in primul rand photopasul pentru franta are extensia eu. aceasta unde te redirectioneaza linkul are extensia com deci e posibil sa fie vorba de disneyul din state.

in al 2-lea rand la comentarii toata lumea zice ca acest cod nu fuunctioneaza

In al 3-lea rand, photopasul e o chestie fizica, un card cu cod de bare care il dai la fiecare atractie sa ti-l scaneze. Daca il cumperi online, cum intrii in posesia cardului fizic?

Noi cuponul ce l-am folosit, l-am printat si am mers cu el in magazin si acolo am primit reducerea.

[25.04.17 09:01:44]

@andreea_c: ok. Multumesc frumos. Deci ar trebui sa găsesc un cupon care sa poata fi printat ca un voucher. Am rugămintea dacă găsești în timp ceva tinand cont ca noi mai avem un pic până plecam, sa ne dai si noua de stire. Una peste alta asteptam impresii de la ultima voastră vizită în parc.

[25.04.17 09:46:50]

@mihar: a fost grozav ca de fiecare data. Sunt cateva modificari ale atractiilor fata de anii trecuti. S-a pus un accent mai mare pe star wars de data aceasta. Sunt spectacole noi, parada noua, focuri de artificii noi. Se sarbatoresc 25 ani de la prima deschidere si au o imagine noua, produse cu noua imagine si preturi mai mari )). Nu prea mai sunt oferte ca in alti ani.

Inghesuiala multa ca de fiecare data, dar daca te sti organizezi, apuci sa faci multe atractii intr-o zi.

andreea_c, arabela16, cipri, Dan&Ema, hlli, mihar, tata123 🔱
Alte impresii din această RUBRICĂDisneyland Paris (parc de distracții):