ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.07.2015
DIN: Suceava
ÎNSCRIS: 30.06.15
JUN-2015

Trucuri pentru un sejur reusit

Am revenit de la Disneyland Paris de 10 zile, a fost prima vizita pentru fetita mea, care are 12 ani. Desi eu am vizitat parcul in urma cu 2 ani, am citit foarte multe review-uri cu intentia de a afla noutatile, pe de o parte, iar pe de alta parte de a ma familiariza cu acele mici "trucuri" care te ajuta sa ai un sejur reusit... si iata concluziile:

- cel mai bun ghid al parcurilor este cel scris de "chris_ciu" in aprilie 2013 (vezi impresii), cititi-l cu incredere... eu fac cateva mici completari...

- Autopia, care atunci era inchisa si care este un circuit de masini pe o pista de asfalt, cu ghidaj pe mijloc, traseu foarte simpatic si accesibil chiar si pentru copii mai marisori, care pot manevra singuri volanul... (e trecuta pe harta cu rosu, nu stiu de ce, nu mi s-a parut periculos nimic...). Se inchide la ora 23.00, ca marea majoritate! (am citit intr-un review - selectat ca si ghid !! - postat in mai, inainte de a pleca, cum ca se inchide mai repede... dimpotriva...seara sunt cozi mai mici, iar pista luminata arata mult mai bine decat ziua)

- Alta completare este Ratatouille, care s-a deschis ulterior si care pe mine m-a ametit rau, desi nu e marcat cu rosu... chestie de opinie (eu am o problema cu invirtitul in jurul axei proprii, cum sunt si cescutele din Fantasyland). Asta nu ne-a oprit sa ne dam de vreo 4 ori, in zile diferite.

- urmariti timpii de asteptare pentru "single raiders", sunt mult mai mici. De exemplu, la Ratatouille, am intrat in 5 min, desi restul lumii astepta 50 min. (barcutele au 6 locuri, 3 in fata si 3 in spate; la single raiders va aseaza unul in spatele celuilalt, pe locul al treilea din rand).

- plimbarea cu vaporul in Frontierland se inchide la ora 18.00

- Phantom Manor (casa fantomelor) desi este bine realizata, nu e de speriat decat pentru copiii foarte mici... nu pierdeti timpul cu ea, mai ales daca e coada... mai bine reveniti seara, in jurul orelor 22.00, cand lumea se aduna in centru pentru spectacol. Atunci e liber la toate distractiile!

- Fantasyland se inchide la ora 20.00, pentru a putea face pregatirile pentru focul de artificii... exceptie face Peter Pan, care e amplasat intr-un colt (stanga sus cum te uiti la harta), alaturi de Piratii din Caraibe... pe motivul asta te poti da pana tarziu si nu sunt cozi... (in timpul zilei nu am nimerit sub 30 min timp de asteptare la Peter Pan)

- la Piratii din Caraibe am fost spre seara si nu am asteaptat decat foarte putin! a fost inchis pentru reamenajare, este mult imbunatatit si la decoruri, si la acces: barcutele merg aproape fara pauze, sunt mult mai multe, iar daca oamenii se misca mai greu sau au copii mici, uneori pleaca goale. La intare gasiti sursa de apa potabila!

- cea mai buna pozitie de urmarit parada este aproape de punctul de plecare: traseul face o curba la stanga, iar acolo sunt niste terase (marcate cu K pe harta) care au in fata un zid din caramizi de ~50 cm; ideal este sa stati in picioare pe zid, alfel nu vedeti decat capetele copiilor cocotati in circa tatilor!

- din Discoveryland nu ne-a placut decat Autopia, despre care v-am spus si Buzz lightyear, la care mergeam tot seara, cand nu erau cozi... Orbitron e un carusel pentru copii mici, iar Star Tours ni s-a parut stupida (intri intr-o sala mica stil cinema, si se simuleaza un zbor cu o naveta spatiala - destul de nereusit! in afara de zgomote care-ti sparg urechile si mirosul de transpiratie de la cei care au stat la tura anterioara, nu prea e nimic spectaculos).

- pe fiica-mea nu au incantat-o nici casa din copac, nici corabia piratilor, nici labirintul de pesteri; a preferat sa se duca la cele marcate cu rosu, care nu sunt foarte, foarte rele...

- mai rele mi s-au parut cele din parcul celalalt, Walt Disney Studios (m-am dat si eu in cateva, sa nu credeti ca citez parerile altora, desi tot ce am citit m-a ajutat foarte mult sa aleg si sa fac un taseu optim; am parcurs ambele parcuri intr-o zi si jumatate, cu cateva dublari si fara timpi morti sau timpi de asteptare prea lungi)

- parcul Walt Disney Studios se inchide la ora 18.00! Asa ca incepeti cu el, faceti tot ce vreti pe acolo (in cam 5 ore il terminati, daca va organizati bine traseul) si apoi mutati-va in celalalt parc. Nu e avantajos sa faceti chestia asta decat o data pe zi, distantele sunt mari si se pierde mult timp...

- programati-va traseul sa ajungeti la timp la spectacole... merita! sunt in colturi diferite de parc, dar tineti cont de orarul din program.

- din parcul asta nu ne-a placut Armagedon (similar cu Star Tours, cam ofiliti) cred ca nu e numai parerea mea, pentru ca nu erau cozi... oamenii stiau...

-cea mai mare coada aici e la Crush Coaster, minim 50 min (nu am vazut single raiders, barcutele au doar 4 locuri, cate 2 spate in spate), e marcat cu rosu si e pe bune!! (merita experienta, iar cei mai putin temerari se pot duce la un spectacol in timpul asta).

-mancarea e scumpa si e aceeasi - cea mai "ieftina" este stil fast food (un meniu cu hamburger, cartofi prajiti si suc e 13 euro, iar cu suc si cu desert 16 euro; un pahar de bere 250 ml 4.35 euro, "fish and chips" simpli, fara altceva 11euro). Si aici sunt cozi, asa ca nu va ganditi prea mult, cand va e foame mergeti la cel mai apropiat "resturant" de genul asta, ca oferta e identica... Noi n-am mancat in parc decat la pranz, dimineata mancam la hotel si ne luam si sandwich-uri in rucsac pentru seara, alaturi de o sticla de apa de un litru pe care o umpleam periodic...ca sa nu fie rucsacul prea greu... (te lasa sa intri si cu mancare si cu apa; nu ai voie cu alcool).

- noi am ales cazare in Val d'Europe, foarte bun hotelul, a fost super OK! Desi cotat 3*, merita mai mult (si asta va spune un om extrem de pretentios). Asa ca transportul a fost cu trenul, 5 min de mers, gara e la intrarea in parc, biletul e 1.9 euro pentru adult si 0.9 de copil. Noi ne-am luat card Navigo, pentru ca am fost si in Paris o zi (cardul iti da acces liber la orice mijloc de transport- adica RER, metrou, autobuze-, exceptand TGV-ul; pentru o saptamana un card costa 35 euro de persoana, plus 5 euro plasticul, care e valabil un an si se poate reincarca). Avand in vedere ca un drum la Paris costa 7 euro de persoana +transferul de la aeroport +drumurile zilnice in parc si inapoi, asta a fost cea mai buna varianta.

Cam atat. Celor care doresc mai multe detalii, le raspund cu placere. Celor care cititi, va doresc un sejur cat mai reusit! Iar celor interesati de trucuri pentru Paris, le raspund... dar intr-un alt comentariu!

Multumesc tuturor celor care au scris impresii, mi-au fost de un real folos!

Trimis de ALINAMD in 01.07.15 01:03:21
Validat / Publicat: 01.07.15 02:45:21
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în FRANȚA.

VIZUALIZĂRI: 3770 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ALINAMD); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[01.07.15 02:41:40]

Foarte bun review de debut!

@ALINAMD: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

noi am ales cazare in Val d'Europe, foarte bun hotelul

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

Bmona
[01.07.15 09:46:37]

Bine ai venit in comunitate si felicitari pentru review!

Ne-am intors de o saptamana din Disneyland. As vrea sa mentionez ca si noi am citit ca Parcul Walt Disney Studios se inchide la 18.00, dar nu e asa!

Unele atractii se inchid poate mai repede, noi am intrat in jur de 20.00, la Ratatouille, il facusem cu o zi inainte (cand am stat la o coada de 50 min), si l-am repetat in ultima seara, tot pe considerentul ca seara coada e mai scurta. Am iesit si chiar am vrut sa intram iarasi, dar s-a defectat ceva la sistemul de sunet, am stat mult crezand ca se va putea rezolva ceva, nu au reusit, pentru noi era ultima zi in parcuri, dar tuturor celor ce au asteptat, le-au dat un fel de pass pentru a doua zi, astfel incat sa nu mai astepte deloc cand vor reveni.

Cand am iesit, era trecut de 21.00, zona de playland de la Toy Story era goala, (toti lucratorii din acea zona erau la iesire, salutand pe toti cei care treceau pe acolo)... tocmai intra in zona playland un agent cu un caine lup pentru a o verifica.

La ce hotel ati stat in Val D'Europe?

Toate cele bune!

[01.07.15 15:16:06]

@webmaster21:

Multumesc de aprecieri!

Am vizitat destul de multe locuri din lumea asta (nu atat de multe pe cat as fi vrut sau am avut bani), sunt o "plimbareata" de felul meu, as avea foarte multe de povestit...

De obicei citesc de pe Tripadvisor, mai ales ce scriu britanicii, care sunt foarte pretentiosi. E prima data cand m-am informat de pe AmFostAcolo, motivata fiind de realitatile romanesti si de perceptia noastra diferita fata de o anumita destinatie. Bugetul redus (fata de vestul Europei) si impulsul de a maximiza raportul eficienta versus costuri ne face sa observam niste detalii la care altii poate nu ar fi sensibili...

Iar pentru ca mi-au fost de folos opiniile citite, mi s-a parut corect sa dau inapoi macar o parte din ce am primit...

[01.07.15 15:31:54]

@Bmona:

Multumesc pentru aprecieri!

Noi am ajuns la intrarea principala in Walt Disney Studios (acolo unde se scaneaza biletele) pe la 18.30 - 18.45 si nu ne-au mai lasat inauntru... Ne-au zis ca asta e programul, ca scrie si in pliant, desi se vedea ca mai sunt turisti...

Banuiesc ca pe cei care intra inainte de 18.00 ii lasa sa-si faca traseul.

Fiica-mea vroia la Crush Coaster din nou, in speranta ca sunt cozi mai mici, dar probabil trebuia sa intram inainte de ora inchiderii...

In Val d'Europe am stat la hotel Elysee, foarte aproape si de gara si de mall... astea au fost motivele principale pentru care l-am ales. Voi incerca sa scriu si despre hotel un review, dar daca doriti informatii mai repede, astept intrebari.

O zi buna!

Dan&Ema
[05.07.15 20:39:34]

Interesante completari. Se vede ca sunteti axati pe distractiile mai hard si grupa de varsta cere de fapt. Noi ne-am intors acum 6 zile dupa mari emotii si suparari si am postat chiar acum dar am fost axati pe distractiile soft si medii

[05.07.15 23:01:50]

@Dan&Ema:

Corecta observatia!

Probabil peste inca 5-6 ani veti cauta si voi obiectivele marcate cu rosu...

Iar fiica-mea, care le-a incercat pe toate, zice ca sunt mai "usoare" la Disneyland decat cele de la Prater, de exemplu...

Dan&Ema
[06.07.15 06:22:03]

@ALINAMD: are dreptate

La prater e mai multa adrenalina

ALINAMD, Bmona, Dan&Ema
Alte impresii din această RUBRICĂDisneyland Paris (parc de distracții):