ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.06.2015
ÎNSCRIS: 28.03.10
JUN-2015
single

Turul României (III) Strandul salinei din Tg. Ocna

“Aveti putintica rabare, nu ma grabiti, acesta este un alt fel de review

Nu e cu hotele, omlete si cafele, imi ia cel putin doua ore pana-l scriu “

Toate marile saline turistico-terapeutice ale tarii si nu sunt putine-Praid, Turda, Slanic Prahova, Ocna Mures, Ocna Dej, Cacica si Ocnele Mari, aveau piscinele lor estivale cu ape sarate, anexate. Era logic, ca acolo unde exista deja multa sare si un aflux mare de turisti care viziteaza o salina, in scop terapeutic sau doar asa, din curiozitate, sa se infiinteze si cate o piscina salina estivala, pentru ca, in zilele calduroase de vara, sa mai existe un mijloc “de racorire” a turistului, dupa acela al aerului rece din interiorul salinei, care nu depaseste nicaieri in tara, 16 gr. C. Doar Targu Ocna nu avea un strand cu apa sarata mai ca lumea si inca nici acum, drumul de acces la strand, nu e cel mai grozav. In luna august 2010, langa salina, a fost inaugurata noua si moderna piscina cu apa sarata...

Strandul cu apa sarata de la Targu Ocna

La Targu Ocna toata lumea stie unde se afla salina. “Pi undi îi pișina cu saramurî”, intreb eu (care am lucrat 4 ani in Moldova si n-am uitat limba). “Pai, domnu’, iaca o luati pi șentru si o tineti tot asa la vali pân' la autogarî”. Da! autogara si imediat dupa ea, un pod, pe sub care trebuie sa treci (dar atentie, sa n-ai mai mult de 3,95 m inaltime), sunt reperele cele mai bune pentru a ajunge la strandul sarat, care se afla chiar langa salina. Ajungi acolo pe un drum rau, rau de tot, deteriorat de autocamioane mari care intra si ies din salina si transporta sare. Mai intai ajungi la un fel de scara in zig-zag. Acolo e intrarea pentru turistii-pietoni (adulti sau copii). Daca vii cu masina, mai mergi cale de vreo 20-30 de metri si pe dreapta, vei intani o rampa ce urca un pic. O iei pe-acolo si vei intalni o parcare destul de incapatoare, pentru vreo 50-60 de masini, unde se afla un paznic, ce te va orienta cu amabilitate spre un loc bun de parcare. Parcarea e gratis. Asadar langa (sau mai bine zis in spatele) salinei, se afla piscina cu apa sarata. Eu cunosteam “o țâră” locurile, ca am facut armata la Bacau si in permisiile de-o zi, unde sa mergi? Luam trenul si coboram cu baietii, dupa nici o ora, la statia “Salina”, unde mai intai, vizitam salina, apoi, ne alegeam un local si mai serveam si noi cate ceva, ca era tare frig in “Tinutul lui Bacovia”. Cu ultimul tren al zilei, ne intorceam inapoi, la Bacau, daca nu cumva preferam sa ajungem la “bulau”.

Astazi, deservirea turistului, in acest mic targ de provincie, care pe langa exploatarea sarii, nu mai prea stiu ce alte activitati industriale are, s-a diversificat, prin amenajarea in incinta cladirii sucursalei Tg. Ocna a “Regiei Nationale a Sarii”, a unei moderne baze de agrement. Complexul de agrement este format dintr-un un strand cu apa sarata, cu adancimi variabile, de 1,40 -1,60 metri, de un cabinet medical, de dusuri, de o terasa, de un “grill" si de un magazin in care predomina suvenirurile “sarate”. Complexul are si internet cu “free wireless”. In perimetrul complexului mai gasiti si o multime de sezlonguri si umbrele mari de soare, care se pot plia in functie de dorinta turistului, un teren de baschet dar unde poti practica si alte sporturi (volei, tenis de camp, tenis cu piciorul), tenis de masa si o popicarie. Am vazut si multe cosuri de gunoi, pe langa sezlonguri. Se mai pot aici, inchiria si echipamente sportive. Complexul este asezat in mijlocul (daca facem abstractie de drumul de acces) unui cadru natural de exceptie, cu dealuri inverzite ce urca pana la cer.

Pana sa intri la strand, te vei “lovi” de cateva mari panouri indicatoare de genul “Programul de acces la strandul cu apa sarata, in perioada sezonului cald, se face zilnic intre orele 10 si 20 iar tarifele de intrare sunt de 16 lei/adult/zi si 8 lei la copii” sau “Salina Tg. Ocna isi rezerva dreptul de a nu deschide strandul cu apa sarata in zilele in care vremea este nefavorabilă. Va multumim pentru intelegere” sau tabele cu indicatiile acestor bai si unele reguli ce trebuie respectate de turist. E bine ca s-au pus aceste tabele, “ca sa n-avem discutii mai apoi”... Unul dintre ele imi atrage atentia... e un tabel cu salinitatea si temperatura apei, “ca doar asta vrea tot omul vara, sa faca baie intr-o apa clada”, nu sa-i inghete slipul pe el in piscina. Suntem pe data de 12 Iunie 2015, ora 11 dimineata, “after Christ”. Si apa din piscina are 27 de grade Celsius si o salinitate de 281 de grame de sare la litru. Saramura curata! Suntem intr-o perioada cand la Marea Neagra romaneasca si bulgareasca, temperatura apei, nu depaseste 19-22 de grade Celsius. E bine de stiut faptul ca temperatura de confort uman in orice piscina cu apa dulce sau sarata, pentru cei ce se balacesc in ea, este de cel putin 25 de gr. C iar intr-una terapeutica, cu oameni suferinzi, este de 36-36,5 gr. C, adica peste temperatura corpului uman. Apa sarata si concentrata, precum e cea de-aici de la strandul Tg. Ocna, se incalzeste de la soare, mult mai repede decat apa dulce. Mai nou (am vazut asta si la strandul de la Praid), constructorii de piscine cu apa sarata, nu mai prefera cele cu adancime mare, ci se limiteaza la cele putin adanci (intre 1,40 si 1,60 m), din doua motive... primul e ca cei ce intra in piscina simt mereu fundul bazinului sub talpi si au astfel mai multa siguranta si curaj, si al doilea ar fi, ca o cantitate mai mica de apa, se incalzeste mult mai repede de la razele soarelui decat una mare (sa nu mai vorbim de Marea Neagra). Si-acum, putina chimie... temperaura de saturatie a apei sarate este de 320 de gr de sare la litru, cu alte cuvinte, intr-un litru cu apa dulce, nu poti dizolva decat 320 de grame de sare, daca pui mai mult, aceasta, se va depune la fundul sticlei. Asadar, apa de la strandul din Tg. Ocna, la 281 de grame de sare/litru, e aproape de limita saturatiei. Asta e bine si nu prea. E bine ca in aceasta apa, nu traieste nici un micoorganism sau ciuperca, deci de-aici nu putem sa ne intoarcem acasa, cu “ceva” pe piele. In aceasta saramura, datorita fortei hidrostatice, apa are tendinta sa te scoata afara din ea, veti vedea ca daca nu miscati tot timpul macar mainile, incet-incet, apa sarata va va rasturna, adica va va aduce picioarele spre piept si veti pluti pe spate. Asa e in Marea Moarta, cea mai mineralizata apa de pe glob. Aici, in aceasta mare, poti citi ziarul, plutind pe spate. Daca iti vei lasa insa duse picioarele spre spate, ele se vor ridica la suprafata si risti sa intri cu fata in apa sarata si atunci... jale!... apa sarata pisca rau! Vei iesi urgent la dus si o vei indeparta mai ales din ochi. Un alt avantaj e ca in aceasta apa sarata si calda, cei ce sufera de frig si au incheieturile anchilozate, se pot misca “mult mai bine si timp indelungat”, chiar si 30-40 de minute. Iarna de pe la noi, se pare ca devine din ce in ce mai lunga. In apa dulce, nu reusesti sa te mentii la suprafata, mai mult de cateva minute. Obosesti. In cea sarata, obosesti mai tarziu! Acestea sunt avantajele si dezavantajele saramurii. Multi oameni prefera sa ramana la marginea piscinei, unde de obicei se monteaza niste bare de sprijin si avand astfel un punct fix, se pot misca in apa, mult timp.

La intrare, dupa “ce-am fost parcat” cu amabilitate, un alt domn mi-a luat banii de bilet si mi-a dat o groaza de indicatii. Moldovenii, ca toti romanii de altfel, sunt ospitalieri si vorbareti. Asa mi s-a intamplat si pe drum, cam peste tot in cei 3000 de kilometri parcursi prin tara, oriunde opream, prin sate sau orase, cineva se oprea si-mi spunea incotro trebuie s-o iau. In Romania exista multa amabilitate, n-ai nevoie de GPS. Am vazut chiar si o atitudine de satisfactie pe fata unor sateni, care mi-au dat niste indicatii rutiere pretioase. (La Piatra Neamt, un biciclist mai in varsta, s-a oprit si mi-a dat vreo 3 posibilitati de a ajunge intr-un anume loc, insa, fiind prea multe, pana sa-i multumesc, le-am uitat pe toate). Pe soselele tarii exista mereu o "fratie a soferilor", indiferent ca esti in Maramures, Ardeal, Muntenia, Moldova sau la Miercurea Ciuc, dar nu numai pe sosea, ci si pe trotuare. (lucru care din pacate, in orasul meu mult iubit, Paris, nu l-am mai vazut deloc din partea localnicilor, nici macar a pesionarilor, in ultimii ani).

Dar sa revenim la bai. Intru in saramura calda. Simt parca o senzatie de arsura generala din cauza concentratiei ei. Gust din ea... Pouah! , e al naibii de sarata! (Stiati ca pe vremuri, una din metodele de “a da coltul”, era ingurgitarea unei jumatati de kilogram de sare?). Ma zbengui vreo 20 de minute. Mi se face foame. Ies si imi aleg un sezlong. Lume prea multa nu este azi. Dintr-o data, bronzul din Bulgaria imi dispare sub o crusta alba de sare. Apare o senzatie neplacuta. Tebuie sa fac un dus. Apoi, cercetez terasa de la intrare. Au cate ceva de-ale gurii si bauturi reci dar nu servesc nimic. Cand plec la astfel de drumuri lungi, am totul pregatit in masina, in termos si in lada frigorifica. Va ziceam ca in excursii e bine sa respectii regula literei “B”, sa ai Bilet, Buletin, Bani, Bagajele facute si Bafta. Cand faci insa turnee lungi si conduci chiar si 12 ore pe zi mai trebuie sa ai un “B”... Bulinele. Adica pastile pentru dureri de cap, arsuri la stomac, energizate, sustinatoare de efort, etc, adica buline care sa te tina treaz toata ziua sau sa te scoata din incurcatura la nevoie.

Cum se ajunge la strandul din Tg. Ocna?

Pai, mai intai, trebuie sa ajungem la Tg. Ocna. Daca veniti dinspre Ardeal, de la Brasov, sa zicem, calea cea mai directa, este prin Sf. Gheorghe (drum bunicel) sau Tg. Secuiesc, apoi treceti peste pasul Oituz si mergeti in directia Onesti, si veti intalni la un sens giratoriu indicatorul spre Tg. Ocna. Daca veniti dinspre Piatra Neamt sau Bacau, e mai simplu, aveti multe indicatoare si soseaua e mai directa si buna. Odata ajunsi la Tg. Ocna, intrebati de salina sau de autogara. Veti gasi si tabele indicatoare. Salina si piscina sunt una langa cealalta. Ajunsi la autogara, veti trece pe sub un pod. Drumul e prost dar scurt, nici 500 de metri si ati ajuns la intrarea in complexul balnear salin. Unde va doresc balaceala placuta!

Alte cateva atractii ale orasului Tg.Ocna si a zonei.

Salina Tg. Ocna (ce dateaza din vremea dacilor) cu “biserica sculptata in sare, Sfanta Varvara”, aflata la 240 m adancime, unica in Europa, (youtube), Manastirea Magura Ocnei, Statiunea Slanic Moldova, Schitul de la Ciresoaia, Biserica Adormirea Maicii Domnului din Borzesti, ctitorita de Stefan cel Mare, Manastirea Bogdana din Onesti (youtube), Centrul de cultura Rosetti-Tescanu-George Enescu din Tescani.

Trimis de dorgo in 21.06.15 08:29:51
Validat / Publicat: 21.06.15 11:41:38
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TÎRGU OCNA [BC].

VIZUALIZĂRI: 11450 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P02 Strandul salinei e asezat intre niste dealuri inverzite ce se inalta pana la cer

Dan&Ema [21.06.15 12:18:47] »

Start la balaceala!

Spre rusinea mea, desi am fost la Tg. Ocna, nu am retinut de existenta strandului. E drept ca am preferat ca de la Targu Ocna sa fug repede spre Slanic Moldova. Asta este un semn sa mai trec prin zona.

Michaell [21.06.15 14:06:45] »

@dorgo - Un vot si citeva cuvinte de lauda. Un articol foarte interesant si bine detailat. Cu toate ca suntem si noi in planuirea unui minicircuit prin Romania nu cred ca vom ajunge in aceste locuri. Totusi bine de stiut de aceasta posibilitate.

In schimb cred ca vom ajunge in Sovata si in Praid - si ptr. aceste destinatii (mai ales ptr. Praid) ne-au fost de folos review-urile tale.

dorgo [21.06.15 15:20:42] »

@Michaell - Ma bucur ca te-au ajutat rw. -urile. Ceea ce e interesant, e ca adancimea apei atat la aceasta piscina salina din Tg. Ocna, construita in urma cu aproape 5 ani cat si la cea din Praid, construita in urma cu 2 ani, e de 1,40-1,60 m. Parca constructorullui i-ar fi fost teama ca cineva s-ar putea ineca, dar acest lucru e imposibil intr-o apa atat de concentrata, si aici si la Praid. Practic e mai mult "sare uda" in bazin decat "apa sarata". Nici nu poti inota decat pe spate. Partea buna a acestor bai sarate, e ca acum in iunie, tempeatura e de 25-27 grade Celsius, cand Marea Neagra, atat la noi cat si la bulgari, de-abia ajunge la 22-22 de grade (e rece). Saptamana viitoare am sa pun toata partea balneara de Vest a tarii, de la Satu Mare, pana la B. Heculane si "7 Izvoare calde", vreo 10-12 stranduri termale... ei acolo, apa e minunata, temperaturile sunt intre 36-42 grade C... la Sovata, au inceput lucrarile la o noua baza de tratament, la lacul Negru, (nu foarte departe de Lacul Ursu) termen de dare in folosinta? Un an, asta inseamna pe la noi, probabil, 2 ani... vara la Lacul Ursu din Sovata si la Baile sarate Praid, e lume multa, mai ales in week-end, dar la hotelul Danubius sau Alunis din Sovata, nu e atat de multa caci totul pe-acolo e mai scump. Concediu placut!

webmasterX [22.06.15 00:10:15] »

Mutat în rubrica "Ștrandul cu apă sărată Târgu Ocna, TÂRGU OCNA [BC]" (nou-creată pe sait)

dorgo [22.06.15 06:34:07] »

@webmasterX - Da! Mersi! Exact acolo este strandul, (pe drumul 151), intre Onesti si Darmanesti, din oras, treci de linia ferata, pe sub un pod, vezi un parau (Valcica) in stanga si partea din spate a salinei, in dreapta.

roth [13.07.15 17:58:06] »

@dorgo - STIMABILE

citit rw-ul dvs si ramas placut impresionata de abundenta detaliilor, inca putine si era saturatie

Deci asa cum sta bine unui calator ce vrea sa se bucure de drumul lui asa si eu fac intai ceva sapaturi si gasesc asa descriere frumoasa de zici sa sunt la scoala si am si tema pentru acasa.

Multe detalii, toate interesante si bine punctate in text/context.

La mai mare/munte/multe vacante

Dan&Ema, dorgo, Michaell, roth