ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.03.2015
ÎNSCRIS: 13.06.11
MAR-2015

Multumitor

Abia ne-am intors de la Intalnirea anuala AFA, care a avut loc la Hotelul Belvedere. Noi am venit de joi, motiv pentru care am rezervat pentru o noapte, o camera prin booking.com Pentru o noapte, fara mic dejun, pretul platit a fost de 99 de lei. La receptie insa, pretul afisat pentru o camera dubla era de 210 lei. Nu stiu care este motivul acestei diferente, insa m-as gandi de doua ori sa platesc acest ultim pret pentru o camera.

Am locuit la primul etaj, imtr-o camera care avea vedere laterala catre hotelul Eden. Camera, nu foarte mare, insa suficienta pentru doua persoane, cu pat matrimonial, doua noptiere, un birou sub care se afla minibarul, o masuta si doua fotolii (sau niste scaune mai adanci) si o masa pentru valiza. Televizor destul de mic, suspendat, programe tv suficiente, (cine a avut timp sa le inventarieze in totalitate?)

Pe holul de la intrare, incastrat in perete un fel de dressing, in care insa nu puteai depozita haine decat daca se aflau pe umeras, neexistand si polite despartitoare cu exceptia uneia situate in partea superioara, neincapatoare insa pentru diversele feluri de imbracaminte pe care oricine le aduce in geamantan. Pe partea stanga a holului era amplasata baia, destul de incapatoare, ca si cabina de dus dealtfel. Pe polita de la chiuveta erau asezate doua pahare din sticla sigilate in pungute, apoi doua sapunele si doua plicuri de sampon. Prosoapele se aflau pe suportul ce se gasea in partea stanga a chiuvetei la indemana pentu cel care iesea din dus, si ca si consumabilele mai sus mentionate, erau schimbate zilnic, fara ca cineva sa solicite acest lucru. Draperiile de culoare albastra puteau acoperi cu greu intensitatea luminii ce patrundea in camera, pentru cei sensibili la lumina fiind insuficiente. Minibarul era aprovizionat cu apa minerala, plata, sucuri din gama Pepsi, o cutie de alune, si parca, doua beri. Nu am consumat din minibar, asa incat nu va pot spune ce preturi aveau produsele respective.

Balconul, destul de mare, avea dezavantajul ca nu era despartit de celelalte prin niste laterale care sa impiedice vederea la vecini, asa ca puteai privi dintr-un capat in celalalt al hotelului fara probleme... Caldura si apa calda fara probleme, in timpul noptii am si redus din intensitatea caloriferului. Caloriferul din baie deasemenea functional. Personalul de la receptie, precum si personalul din restaurant, bine "scolit", amabil si serviabil. Cameristele constiincioase si foarte indemanatice, asigurau curatenia fara repros, mocheta fiind aspirata zilnic, patul facut, paharele spalate si asezate la locul lor. Liftul care deservea hotelul am observat ca functiona bine, nu am vazut coada la el, cu toate ca hotelul a fost ocupat in totalitate. La demisol, privind dinspre receptie se aflau scarile care asigurau accesul in restaurant, la subsol se mai aflau sala de conferinte si centru Spa. Nu l-am vizitat, asa ca nu pot da relatii privitoare la ce se afla caolo. Stiu din descriere ca era un jacuzzi pentru 4 persoane (?) si o sauna. Nu exista din pacate o piscina. Am mai vazut o masa de biliard.

Nu am, din pacate, cuvinte de lauda pentru mancarea care se servea, si ma refer la calitatea si modul de preparare a acesteia. Nu ma refer acum la meniul pe care l-am avut cu totii la mesele festive, ci la ceea ce am servit acolo, la una din mesele de pranz. Mult mai bine am mancat la restaurantul hotelului Eden situat in proxima apropiere. Lobby-ul destul de spatios, nu am simtit cat de numerosi am fost, cafeaua de la bar delicioasa, ceea ce nu e de mirare, fiind vorba de savuroasa cafea Julius Meinl.

Ca o concluzie de incheiere, o locatie in care te simti bine, fara puncte forte dar nici minusuri care sa te deranjeze. La pretul de pe booking este o alegere inspirata, la cel afisat la receptie insa nu merita banii. Inca un lucru deranjant: cand am predat camera a trebuit sa astept cateva minute pana camerista de pe etaj a comunicat telefonic receptionerei ca nu am consumat nimic din minibar.

Trimis de iulian68 in 29.03.15 17:29:11
Validat / Publicat: 29.03.15 19:04:46

VIZUALIZĂRI: 1722 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

[29.03.15 19:23:38]

Sa inteleg ca te-ai incarcat cu multa energie pozitiva, ai inceput in forta! Dar, salteaua cum a fost? Ca a noastra a scartait tare!

[29.03.15 19:30:32]

Am întâlnit de multe ori aceste diferențe de prețuri și nu doar în România.

În 2011 am plătit, prin Booking.com, la hotelul Victory Galou din Paris (aproape de Notre Dame) 38 euro/persoană, iar la fața locului era afișat un preț de 56 euro/persoană.

Înr-adevăr prețul afișat la recepție de 210 lei (47 euro), pentru o cameră dublă, mi se pare exagerat.

[29.03.15 19:34:12]

@cristinaoranici: salteaua noastra a fost silentioasa! Eu am fost pedepsit si am dormit pe jos! Multumesc pt dansurile acordate, sunteti un cuplu agreabil pe care ni l-am dori companion cat mai des!

papone
[29.03.15 20:07:10]

@cristinaoranici - data vitoare ia camera 218, acolo chiar nu scartaie nimic

[29.03.15 20:25:56]

@papone: Sa nu intelegeti gresit! Vineri am dormit doar 2 ore noaptea, dar nu din cauza saltelei. M-a dureau ingrozitor picioarele si nu stiu de ce, pentru ca nu prea am dansat. Sambata noaptea am dormit doar 4 ore. Cum inchideam ochii ma vedeam dansand. Salteaua a fost de buna calitate, confortabila, adica pentru somn. Dar, pentru miscari de scena, scartia prea tare, Insa nu ma plang, eu sunt descurcareata!!

[29.03.15 20:40:45]

Iulian, as vrea sa votez ca util sau f util dar nu pot. Daca ma apuc acum sa scriu mai mult de 6 nu cred ca-i dau. In camera lumina chioara, TV color de acum 20 de ani cu niste culori ciudate. Cand aparea un stirist, avea fata de culoare verde-galben din faza 2 de putrefactie. A intrat in camera tot mirosul de tigari din lobby. Salteaua, simteai arcurile din ea dar nu scartaia. Pentru 3 persoane a fost exagerat de mica. Oferta din holul hotelului era : pentru 2 nopti cazare ai gratuit 2 sedinte de masaj. Am vrut sa rezerv la masaj si mi-a cerut 50 lei pentru 50 minute. In baie mirosea canalizarea, de cate ori venea "suvoiul" de la etajele superioare aveai impresia ca vine tzunami. Usa de la intrare avea clanta schimbata iar gaurile de la cea veche erau "astupate" cu banda adeziva de culoare maro/craft. Despre jegul de pe usa (de la maini) nu mai vorbim sau despre mocheta pe care montatorul a taiat-o in sictir cu cutter-ul fara o rigla.

Minibar gol si nefunctional. De ce l-au mai lasat in camera chiar nu mi-am dat seama.

Referitor la mancare : am crezut ca numai eu am suferit de "explozii solare" fara imodium, dar si restul familiei au suferit acelasi fenomen.

In concluzie, pentru cele doua zile si pentru efortul depus de Cornel, am suportat cu stoicism. Vin si la urmatoarea intalnire AFA caci mi-a placut atmosfera, dar Belvedere este locatia unde ai un concediu/weekend ratat la maxim sau asa cum spune copilul meu iei piua a doua ca prima piua este normala

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [300] [150][10 voturi]
[29.03.15 21:42:08]

@fanespoitorul: Ce m-ai facut sa rad! Scuza-ma dar nu m-am putut abtine! Daca ai stii tu cate defecte a avut camera mea! Dar, eu tot sustin ca am avut cea mai frumoasa camera!

[29.03.15 21:46:36]

@cristinaoranici - Zi-le Loredana...

nicole33
[29.03.15 23:11:55]

@fanespoitorul -

Minibarul din camera mea era plin, dar contracost. În final, s-a dovedit tot nefuncțional din cauza faptului că l-am scos din priză, încărcarea telefoanelor mobile fiind mai importantă pentru mine.

Deși sunt destul de cârcotașă de felul meu, surprinzător, dar de această dată am fost mulțumită de camera primită. Semăna mult cu cea a @cristineioranici, dar titlul „de cea mai frumoasă cameră” deja a fost adjudecat. Scârțâitul saltelei te mai trezea din somn, alte inițiative putând genera chiar reclamații din partea vecinilor, ușa de la baie nu se închidea cum trebuie, iar, dacă totuși insistai să o închizi, riscai să o blochezi, șifonierul era prost organizat, astfel că nu l-am folosit deloc, mocheta era pătată pe alocuri, dar am trecut ușor cu vederea peste toate aceste minusuri, considerând că scopul venirii mele la Predeal pentru a cunoaște cât mai mulți membri ai familiei AFA a fost atins, iar principalul plus al hotelului a fost că ne-a putut găzdui pe toți laolaltă.

johnnyredlabel † CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[29.03.15 23:36:21]

Hai să spun și eu 2 vorbe despre camera în care, din două nopți am dormit adunate vreo 8 ore .

Deci camera 210:minibar plin (nu m-a interesat), lenjeria curată, saltelele chiar foarte ok, te înfundai în ele, fără scârțâituri . Mobilierul, relativ ok (eh, cu un pic de patina timpului, dar la cât am stat în cameră nu m-a deranjat).

Cald, poate prea cald în cameră, eu nu prea suport căldura în exces... practic mi-am adus pijamalele degeaba, nici măcar la petrecere nu le-am purtat .

Ca să pun și un aspect negativ, ușa de la baie nu se închidea.

Cabina de duș, ok, ambele uși culisau (mai greu, dar funcționale). Apa caldă,ok.

Per total, chiar nu pot să mă plâng.

Să nu uit. Micul dejun a fost ok, cafeaua oribilă. Am servit un prânz vineri, a trebuit să intru peste ei în bucătărie și deodată am devenit VIP, m-au servit primul, la un moment dat terminasem de mâncat ambele feluri iar alți colegi ce comandaseră înaintea mea încă așteptau... știți cu e : să prindă porcul, să-l taie, etc, etc... . Azi dimineață unul dintre ospătari mă întreba dacă mai sunt supărat pe ei... asta ca o confirmare a faptului că devenisem un fel de *bau-bau*

Ca un punct cu + : nimeni nu a făcut tapaj de bidonul de Cabernet din dotare din care ne-am servit cu mult spor, așadar, taxa aia *de dop* nu s-a aplicat

Faptul că ne-am simțit bine împreună chiar mi-a șters din memorie micile neplăceri...

AmFostAcolo și m-am simțit excelent alături de voi!

roth
[30.03.15 00:41:48]

off dragilor, ce nu cred ca pricep cei din turismul autohton e ca trebuie sa fie in slujba/pentru turist fiindca asa o vor duce si ei bine... nu cum il prind il jupoaie si las ca merge

as puncta si eu, prin ecou, cateva aspecte +/-

*camera oki marime/aspect general... nu ma leg de amanulte fiindca atunci se inclina balanta si o trec asta la minus

*spatiul din lobby suficient ceea ce permite organizarea de evenimente de o astfel de amploare

*personalul de la receptie... si aici e poate doar parerea mea care am avut de asezat cateva divergente de opinii/idei si alte cereri... este din alt film si anume zimbitor, respectos, gata sa gaseasca o solutie si lista poate continua... sa fie faptul ca sunt tineri si inca nerodati in plictiseala jobului. ??? poate insa pentru ei eu as da 10 acestei locatii, insa degeaba ai flori la intrare daca dupa ce le treci pragul ai doar maracini.

*aaa si sa nu uit liftul, care clar desi unul singur a facut fata cu brio solicitarii.

acum la -

sa nu dau cu pietre gratuit am sa punctez clar ceea ce se vedea cu ochiul liber

* mancarea la liber care cred ca ia dezamagit pe multi... unii colegi alegandu-se cu serioase amintiri neplacute .

* faptul ca nu au inteles onoarea pe care noi ca si comunitate le-o facem fiindca i-am ales... vb serios puteam alege orice alta/e locatie/i, e drept poate cu un cost mai mare insa multi cred ca ar fi dispusi sa plateasca ceva mai mult si sa nu fie nevoiti sa aleaga cuvintele cand scriu rw-ul despre locatie, iar un restaurant sa ne gazduiasca gaseam cu siguranta in Predeal... astia fac nunti dense (nr oameni) nu gluma

ma opresc aici si spun asa

per total noi am insufletit locatia pentru 3 zile si asta ridica cota ei in piata, deci suntem MINUNATI.

[30.03.15 00:51:14]

@johnnyredlabel -

Ba eu fac, pentru că te-am văzut cu el când ai sosit la hotel, apoi... a dispărut. Și voiam să-l” pup” și eu.

arru
[30.03.15 01:00:30]

Pentru noi camera nu a fost importantă. Am văzut altele mai rele de atât

Ca plusuri:

1. Pilota şi pernele. Au fost super moi şi se încălzeau repede repede repede. Salteaua nu scârţâia şi jur că nici a lui @Papone nu s-a auzit la 217

2. Căldura dădea pe afară dacă te prindeai că trebuie să dai drumul la "boton"

Ca minusuri principale

1. Cabina de duş. Oricât ne-am străduit, nu am reuşit să evităm bălţile care se adunau de jur împrejur... Parcă avea jumătate de normă ca stropitoare

2. Scurgerea de la chiuvetă era atât de largă, că am reuşit să scap dopul pastei de dinţi (nu e vina scurgerii, dar se mai întâmplă ) Măcar nu am plâns după dop. Dar cred că eram la uşa instalatorului dacă pierdeam vreun inel, brăţară sau mai ştiu eu ce alte obiecte cu valoare sentimentală Nu s-a întâmplat, aşa că până la urmă n-am ce să reproşez chiuvetei. Dar dacă?

Până la urmă, nu am petrecut atât de mult timp în cameră. Iar preţul a fost mai mult decât convenabil pentru pachetul oferit. Dar recunosc că nu aş da niciodată 200 de lei/noapte pentru condiţiile oferite.

La prânz am mâncat tot la Belvedere cu noi prieteni de la adunare. Am plătit pentru 2 ciorbe, o ceafă cu cartofi ţărăneşti, un şniţel (ca cel servit vineri seara - pitika a ras farfuria de parcă nu mâncase de două zile şi zău că am hrănit-o! ) cu cartofi natur, o porţie de pulpe dezosate, două salate, o apă plată şi o bere 115 lei. Mi s-a părut un preţ ok şi nu am avut nicio problemă cu calitatea mâncării. Nici cu cantitatea...

Concluzia: Sperăm să revenim la întrunirea AFA anul viitor. Condiţiile de cazare nu mă interesează Compania face toţi banii!

papone
[30.03.15 01:23:50]

@arru -

Salteaua nu scârţâia şi jur că nici a lui @Papone nu s-a auzit la 217

Pe bune, chiar nu scartaia. Si la noi se inchidea si usa de la baie

arru
[30.03.15 01:29:47]

@papone - Parol! Şi la noi la fel Una peste alta, mă bucur că v-am cunoscut. Şi sunt happy că am fost vecini. Vă aşteptăm la o bere în Bucureşti

[30.03.15 02:41:49]

@fanespoitorul - dragul meu, eu nu am avut intentia de a lauda acest hotel, si dupa cum ma stii, ca m-ai mai citit, nu sunt cel care lauda ceva decat daca e absolut necesar. Aici insa, daca vei citi cu atentie, am spus ca merita doar daca platesti cei 99 de lei/noapte, si nu mai mult. Am citit si impresiile tale si am ajuns la concluzia ca am avut ceva sansa sa nimeresc camera 113. Si ce a fost si mai surprinzator? Faptul ca, de cand am intrat pe usa, un miros placut ne-a intampinat, si mirosul a persistat pe tot parcursul sederii noastre. In fine, eu nu te contrazic, dar daca as fi avut o camera ca aceea la care faci referire, as fi schimbat-o in secunda doi!

robert
[30.03.15 09:54:47]

@iulian68 - Dezamăgitor acest hotel.

Nu vreau sa critic articolul tău, care a fost bine structurat. Eu vreau altceva, să arăt cât de diferit se pot reliefa părerile unor useri diferiți despre același hotel, cazați în aceeași perioadă de timp.

De la început vreau să precizez că trebuie scoasă din calcul petrecerea organizată de Cornel & Co și trebuie reliefat exact ce a oferit acest hotel.

Să încep cu recepția, mai exact cu personalul de la receptie. Eu am ajuns sâmbăta dimineața la ora 9. O domnisoară de la recepție, foarte drăguță între ghilimele, mi-a spus că am ajuns prea devreme si la ora 12 de-abia se eliberează camera. Să revin după ora 15, pentru a se face curătenie pe tot etajul. Am întrebat-o sigur nu e liberă camera? Cine pleacă sâmbăta dimineața și de ce durează atât de mult curațenia? Mi-a spus ca se eliberează tot etajul și de aceea durează mai mult. N-am crezut-o, dar am plecat până pe pârtie, pentru că nu-mi place să dau șpaga, pe care o aștepta. După aproximativ 20 de minute m-a sunat un domn foarte amabil de la recepție si mi-a spus că pot reveni pentru că e gata camera. M-am întors dupa vreo două ore și m-am abtinut cu greu să nu-i spun vreo două, recepționerei foarte drăguțe.

Ok să spun ceva si de cameră! Noi am avut un apartament foarte mare și cam asta-i singurul plus, referitor la cameră. Salteaua de la pat absolut inconfortabilă și colac peste pupăză scârțâia îngrozitor. Patul suplimentar era de fapt o canapea rabatabilă foarte tare, de ziceai că dormi pe jos.

În cameră foarte frig, cu toate că cele doua mini calorifere mergeau la maxim. Draperiile de la fereastră mai mult de formă. Nu erau făcute conform scopului de a împiedica lumina să intre în camere, ci din contră.

La baie aveam doar săpun, fără șampon. Mai mult sâmbătă seara am rămas și fără lumină. Pe cine să mai chemi la ora aia?

Cu toate că eram la etajul 6 muzica se auzea de la petrecere. Nu mi se pare normal acest lucru.

De lift ce să mai zic, a rezistat cu brio valului de turiști, fiind singurul din zonă.

Mâncarea la micul dejun a fost bună.

În încheiere ce vreau eu să subliniez este faptul ca un articol despre un hotel trebuie sa fie foarte obiectiv, chiar daca ne-am simtit bine sau mai puțin bine la o anumită petrecere.

De altfel felicitări AFA pt organizare!

[30.03.15 10:25:21]

@iulian68 - Daca era frumos afara nu vedeam minusurile. Oricum am +1 la distanta si +2 la citit, adica fara ochelari totul este mirific. Nu mi-a venit sa cred ca cineva organizeaza o intrunire de postaci periculosi care te categorisec dar nu dau stele Michelin si nu aranjezi.

Vorbeam cu un localnic si de Revelion au avut doar 10 camere rezervate. Cineva a postat poze iar in parcare apare doar o masina.

Eu daca eram managerul hotelului as fi fost ingrozit ca :

youtube

si as mai fi indulcit din partea casei

teona
[30.03.15 13:08:12]

@fanespoitorul - De ce crezi ca ati avut parte de momentul artistic din a doua seara ,,nu ca sa va indulceasca"? Hai, nu fii carcotas, ca fetele aveau miscari de " indulceau" toata suflarea masculina, nu imi spune ca ai ratat momentul!! Da, si tortul meu a fost dulce (nu o fi fost facut acolo) de fapt asta mi-a placut cel mai mult din ce am servit.

balasa violeta
[30.03.15 14:11:19]

@iulian68 - nu va mai plangeti, ati fost niste favorizati!

Eu am fost pitita cu patul dupa un zid iar sotul de cealalta parte a zidului. Eu am avut lumina, el nu. Perdelele intr-un hal fara de hal, ciuruite. De pat nu pot sa spun ca era gata sa pic din el la intoarcere asa ca am stat ca moarta... macar unul din doi sa se odihneasca. La usa noastra, dis de dimineata, cameristele se intalneau si asa am aflat multe lucruri despre familiile lor, retete culinare, sfaturi medicale, educatie...

Am venit racita si-am plecat si mai racita! Din aceasta cauza am mancat numai la restaurantul lor, niste talpi... noroc cu ciorbita si cu garnitura ca altfel deveneam "fotomodea". Cafeaua era cauciucata...

Ce va pasa, ati mancat la Dragului, la Trei Brazi... in Poiana si eu?

[30.03.15 14:15:39]

@balasa violeta: Tu ai fost alba ca zapada! Ti-ai mancat marul, te-a salvat Traian, ce mai doreai?

[30.03.15 15:48:58]

@cristinaoranici - Pentru că e prietena mea, i-am scurtat suferința și m-am dat bătut, obosise dând din mâini în toate felurile.

[30.03.15 16:23:30]

@balasa violeta - tu vei fi iubita mea mereu, asa cum si Nina e iubita lui George... Si, daca vrei sa o spun "pe sleau" eu, si nu ma refer la multi alti prieteni pe care ii am si ii cunosc, asadar eu, nu-i voi ajunge lui George nici la "unghia mica" de la piciorul drepet!!!

Adu-ti aminte de Skiatos : " George, ajuta-ma sa urc, George, ajuta-ma sa cobor, George, da-mi mana sa ma ridic, George, da-mi mana sa ma asez " si nu mai conntinui!!! Eu il iubesc pe George ca prieten, dar daca ma" cicaleai" atat te pierdeam pe drum! Tu esti o doamna respectata, si, cel mai important, esti iubita, Eu am o fata, ce-i drept frumoasa si cu toate calitatile, dar nu toate de la mine, si as fi vrut si un baiat, dar 'Militia" a zis ca ajunge. Tu ai doi baieti minunati, si te oftici ca ai dormit dupa zid !!! Carcotaso !!! )))! Ai un sot minunat si imi doresc sa fiu si eu ca el!!!

teona
[30.03.15 16:47:22]

@balasa violeta - Si cu toate acestea ati fost intr-o verva de zile mari, ati transmis scanteia veseliei tuturor din jur, ce mai conteaza o masa acolo, mai naspa faza cu povestile matinale, cand e somnul mai dulce. Dar, mai conteaza acum, nu ati lua-o de la capat?

balasa violeta
[30.03.15 17:08:22]

@teona - acum... ne intalnim? Cat de mult mi-a placut!

[30.03.15 17:19:39]

@teona - Despre "gagici" nu vorbesc nici macar intre barbati, daramite...

Indulceau este adevarat dar nu a fost bomboana de pe tort. Spectacolul era in fiecare sambata, era anuntul pe hol.

Paty
[31.03.15 17:03:24]

Ştiam eu că văzusem bine preţul! Surprinzător de mare diferenţa, în condiţiile în care Predealul nu duce lipsă de spaţii de cazare. Adică, presupunând că cineva se rătăceşte pe acolo, fără să fi apucat să-şi facă o rezervare în prealabil, mă gândesc că are de unde alege şi n-ar da 210 lei pe o cameră de 3 stele.

Din minibar noi am luat o sticluţă de apă, care era 5 lei (0,5l). Am urcat de la masă, unde aveam apă pe săturate, şi ne-am dat seama că muream de sete. Probabil factorul psihologic, pentru că nu aveam strop de apă la noi.

Nu mai ştiu celelalte preţuri, dar parcă cel mai mare era de vreo 12-13 lei.

App de lift, noi am urcat şi coborât aproape invariabil pe scări (cu vreo două excepţii). Nu că ne-a prins rău, ba din contră! Şi i-am mai văzut şi pe alţii făcând la fel. De unde, probabil, şi lipsa cozii.

arru, balasa violeta, fanespoitorul, hlli, iulian68, nicole33, Paty, robert, roth, teona
Alte impresii din această RUBRICĂBelvedere Hotel (ex Cioplea):