ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.10.2014
ÎNSCRIS: 12.10.13
JUL-2014

Gosau – paradisul drumetiilor

Hubert von Goisern ­ Alpine Lawine

Din cele 7 zile petrecute in Gosau, in 4 dintre ele am ramas in orasel si am incercat sa vedem tot ce ne-a permis vremea, destul de capricioasa in acest sfarsit de iulie.

Din Gosau pleaca trasee pentru toate gusturile, mai simple pentru familii cu copii sau grele pentru cei care vor sa urce pe crestele muntilor.

Extrem de popular in zona este Gosausee, un lac inconjurat de varfurile falnice ale muntilor Dachstein, aflat sub protectie naturala, cunoscut pentru apa sa rece, limpede si cu o calitate de baut. In jurul lacului mare (Vordere Gosausee) exista un traseu panoramic simplu, potrivit pentru familii care se poate face si cu un carucior.

Plimbarea dureaza aproximativ 2 ore, exista 11 statii informative de la fantani cu apa racoroasa unde turistii se pot racori, pina la Xilofon sau “Paharele lui Pitagora”, de pe panourile informative aflam o gramada de lucruri despre efectele si folosirea apei.

Cei care au chef de o plimbare mai lunga pot merge pe traseu mai departe pina la Hinteren Gosausee. In lunile de vara se fac trasee de catarare pe stancile abrupte de pe peretele din stanga lacului, scufundari in lac sau se pot inchiria barcute pentru o plimbare. Apa lacului este foarte rece si au fost putini curajosi care faceau baie.

Inainte de inceperea traseului exista un restaurant (Gasthof Gosausee) unde se poate servi mancare traditionala si peste prins chiar din lacul Gosau. Sunt si cateva tarabe de unde am cumparat suveniruri iar parcarea este imensa si gratis pentru cei care vin cu masina.

Tot in apropiere se gaseste si telecabina (Gosaukammbahn) care urca turistii pina la cota 1600m. Sus pe munte suntem intampinati de pajisti verzi, unde pasc linistite vacutele si descoperim pe tablitele informative ca exista numeroase trasee montane, in toate directiile.

Alegem sa facem un traseu circular pina la Zwieselalm, Herrenweg si apoi din nou la telecabina. Traseul este simplu si ne-ar lua cam 2 ore, insa dupa ce reusim jumatate din drum s-a pus ploaia si s-a lasat o ceata asa de groasa ca nu mai vedeam nici poteca.

Juniorul s-a speriat si am facut cale intoarsa pina la prima cabana intalnita –Breininghütte unde ne-am oprit sa mancam acele galusti de paine umplute cu gem de pruna si presarate din belsug cu mac (Germknödel mit Mohn und Butter). Cand s-a indepartat ceata si ploaia s-a mai linistit am plecat spre telecabina.

Si cum vremea urata a tinut toata ziua am trecut si pe la Hallenbad Gosau (lunea parca am retinut ca este inchis)

In drum spre lac am vazut in trece un indicator spre “Urzeitwald” si am decis sa vedem despre ce este vorba. Este un mic parc de distractii pentru copii, deschis numai in lunile de vara si numai in zilele cand afara este vreme frumoasa.

Copii se pot legana pe insect gigantice, merg pea pa pe o meduza uriasa sau pot urca pentru fotografii pe mamut. Atractiile pot fi folosite gratis, de cate ori au cei mici chef. O alta atractie unde cei mici se inghesuiau era zborul cu un Pterozaur sau puteau face surf ca acum sute de ani.

Intr-o alta dupa-amiaza desi vremea a continuat sa fie urata am facut o plimbare pe traseul celor 3 biserici din Gosau, de unde am putu admira atat cat ne-a lasat ceata orasul acesta minunat de la poalele ghetarului Gosau.

La numai 10km de Gosau se afla satucul Russbach unde am petrecut cateva ore pe munte la Brunos Bergwelt. Am decis sa urcam cu telecabina pina la 1450m si apoi sa coboram pe jos, nefiind un traseu greu.

Sus pe munte incepe lumea ursuletului Bruno. Cei mici pot lua parte la un concurs, trecand pe la fiecare atractie de pe traseu si adunand stampile iar la final primesc drept rasplata un ursulet Bruno de plus. Si astfel trecem pe rand pe la Emma, furnica uriasa, gradinile alpine pline cu floricele specific zonei de munte, cei mici incearca sa se cocoteze in casa din copac sau sa depaseasca saritura in lungime a unei pantere.

Tot aici sus exista si un trenulet galben “Ameisenexpress” care face o plimbare cu turistii pina la Ameisensee.

In sat gasim si o alta atractie pentru copii, un parc cu apa :Erlebnis-Wasser-Freizeitpark, loc de joaca si de baie in zilele fierbiti de vara dar noi nu am intrat, deci nu pot da prea multe detalii. Urmatoarele zile am decis sa vedem si imprejurimile, cu toate ca vremea nu a tinut deloc cu noi.

Vacante placate va doresc!

Trimis de osna in 14.10.14 10:10:35
Validat / Publicat: 14.10.14 11:10:31
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AUSTRIA.

VIZUALIZĂRI: 3691 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (osna); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Vordere Gosausee-traseul panoramic

amero
[14.10.14 11:38:17]

frumos, informatii utile pentru o zona superba, po12 de revista. imi place

osnaAUTOR REVIEW
[14.10.14 12:52:35]

meritul pentru asa poze reusite revine in totalitate sotului :-) iar eu trebuie sa ma ocup de partea organizatorica.

Floryn81
[14.10.14 21:15:20]

Informații utile și fotografii excelente! Felicitări!

[14.10.14 22:21:15]

Articolul a fost selectat ca mic MiniGhid AmFostAcolo pentru această destinaţie.

[15.10.14 09:31:32]

cristi_an3000
[15.10.14 15:17:57]

Cu toate ca am fost de mai multe ori in Gosau, nu stiam de multe chestii descrise in review, mai ales de posibilitatile de distractie cu cei mici, lucru de care o sa avem si noi nevoie in viitor cand mai creste piticul nostru.

Noi am stat de vreo 3 ori la Jutel Hotel care este chiar langa Biserica Evanghelica din P08, cladirea alba din stanga, mascata de copaci. Voi unde ati fost cazati?

Foarte util, merci!

osnaAUTOR REVIEW
[15.10.14 15:42:03]

@cristi_an3000:

in general in concediile din austria/germania preferam sa stam la ferienwohnung si sa ne gospodarim singuri. de data aceasta am inchiriat un apartament intr-o pensiune in Gosau Hintertal, cred ca la vreo 4-5 km de oraselul propriu-zis, pe drumul ce mergea spre Gosausee. incerc sa scriu zilele acestea cateva randuri si despre cazare.

traian.leuca †
[16.10.14 16:06:38]

Un review foarte util despre o zonă extraordinar de frumoasă. Am poposit şi eu la sfârşitul lunii iulie aici, la o pensiune tot în Hintertal, foarte aproape aproape de Gosausee. Gosau reprezintă şi un bun loc de cazare pentru vizitarea lacurilor din zona Salzkammergut (Hallstatt, Abersee, Attersee, Traunsee, Mondsee etc.)

Mihai18
[28.09.15 21:07:04]

Foarte frumoasă zona unde ați fost iar fotografiile sunt extraordinare. Felicitări și un meritat F. B.

over
[08.11.18 20:01:27]

Seara buna. Imi poti spune ceva despre unitatea in care te-ai cazat, tarife? Merg si eu la vara in zona.

amero, Mihai18, osna, over
Alte impresii din această RUBRICĂExcursii și activități prin landul Salzburg: