ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.05.2015
DIN: Ploiești
ÎNSCRIS: 06.03.12
AUG-2014

Paradisuri alpine, lacurile regiunii Salzkammergut (II)

De la locul de cazare din Gosau ne-am continuat periplul prin Salzkammergut trecând din nou prin stațiunea balneo –climaterică Bad Ischl spre următorul lac glaciar. A fost o zi grea,un fel de maraton turistic,dar care ne-a adus în final satisfacții nebănuite.

Wolfgangsee

Situat la aproximativ 40 de km de Gosau, lacul Wolfgang se întinde pe lungimea de cca 15 kmși este unul dintre cele mai vizitate și cunoscute din regiune. Partea de vest a lacului este cunoscută sub numele de Abersee. Acest lac oferă numeroase posibilități de petrecere a unei vacanțe reușite: puteţi face plimbări cu telecabina sau trenul cu cremalieră, drumeții, puteți practica sporturi nautice, tenis, golf, pescuit, mountainbike etc.

Pentru iubitorii de distracții nocturne, în orașele situate pe malul lacului sunt o mulțime de baruri, discoteci și cluburi de noapte. Cea mai mare atractie de pe la lacul Wolfgang o constituie croazierele cu vaporașul. Acestea sunt efectuate frecvent intre idilicele localități St Gilgen, Strobl si St Wolfgang. Tot aici se află cea mai întinsă plajă din regiunea Salzkammergut (aproximativ 11 km).

Noi am făcut un popas mai lung în Strobl, un mic orașel situat în partea sudică a lacului, curat, civilizat și ordonat. Am parcat fără probleme pe una din străzile orașului apropiate de malul lacului, mai precis în zona debarcaderului. Ne-am delectat cu imaginile superbe ale lacului și ale munților ce îl înconjoară și ne-am plimbat o bună bucată de timp pe malul lacului.

Următorul popas l-am făcut în apropierea orașului St. Gilgen, într-o parcare free, foarte aproape de malul lacului. Promenada făcută pe malul lacului albastru, printre flori și pajiști verzi, ne-a creat o stare de spirit din cale afară de plăcută și cu greu ne-am despărți de acest mic paradis.

Orașul St. Gilgen este un orășel pitoresc de pe malul de nord-vest al lacului Wolfgang și nu departe de Strobl. Este un oraș -stațiune cu multe spații verzi și locul unde se găsesc multe vile ale familiilor bogate din Viena, Numeroase ambarcațiuni pleacă de aici spre orașele din apropiere.

St. Gilgen este și orașul unde s-a născut mama cunoscutului muzician și compozitor Mozart. În St. Gilgen a lucrat bunicul, iar sora lui s-a mutat definitiv aici după căsătorie. Deși Wolfgang Amadeus Mozart nu a poposit niciodată în St. Gilgen, în semn de respect față de maestru, orașul a fost denumit de către autorități ”Mozart Village”, iar o școală internațională îi poartă numele.

Pe malul estic al lacului Wolfgang se află un alt oraș turistic (cel mai mare din cele trei amintite mai sus), St Wolfgang im Salzkammergut, loc de unde se pot face numeroase drumeții montane, plimbări pe lac și o ascensiune pe muntele Schafberg cu ajutorul trenulețului cu cremalieră.

Fuschlsee

La aproximativ 5 km de Wolfgangsee se află un alt lac, Fuschl, mai mic, dar la fel de frumos ca și celelalte întâlnite în traseul nostru. Lacul Fuschl este un paradis al turiștilor iubitori de plaje nisipoase, cea mai populară fiind o mică plajă de nudiști dar foarte aglomerată în sezonul estival.

În partea de est a lacului se află o frumoasă stațiune Fuschl am See, principalul oraș din zona lacului. Aici sunt situate majoritatea pensiunilor și hotelurilor din zonă. Tot aici se află sediul companiei austriece Red Bull GmbH, cea care produce cunoscuta băutură energizantă Red Bull.

Mondsee
(Lacul lunii)

După încă 10 km de mers cu mașina am întâlnit un alt lac foarte frumos și foarte mare, de unde se poate admira silueta impunătoare a masivului muntos Drachenwand (Zidul balaurului). Deși împânzit de numeroase ambarcațiuni, mi s-a părut mai puțin animat față de celelalte lacuri. Principalele orașe de pe malul lacului sunt Mondsee și St. Lorenz.

Mondsee este un oraș foarte frumos, cu căsuțe parcă decupate din cărțile de povești, iar detaliile arhitecturale îți dau impresia că te afli în cu totul alt secol. Unele surse spun că acesta este locul de naștere al compozitorului Wolfgang Amadeus Mozart și nu Salzburg. În biserica orașului a avut loc nunta din filmul Sunetul muzici de care aminteam în reviewul anterior.

Attersee

Aflat la nici 5 km de Mondsee, acest lac, cel mai mare din regiune, mi s-a părut și cel mai ”vesel” dintre toate. Senzația aceasta mi-a fost dată atât de atmosfera pe care am întâlnit-o în localitățile de pe mal, cât și prin mulțimea de ambarcațiuni ce pluteau într-un ”dolce farniente” pe luciul apei. Privindu-le, mi se părea că urmăresc scena aceea din filmul The Longest Day când puzderia de nave se apropiau de țărmul Normandiei (PO10).

Primul popas pe malul lacului l-am făcut în Unterach , zis și ”mica Veneție”, un mic orășel curat și ordonat, frecventat de oameni cu bani. Mi-am dat seama de acest fapt după mașinile de lux lângă am parcat și eu modestul meu Nissan Qashqai. Nu m-am putut abține, și după ce am cerut voie (prin semne :)) ) proprietarului, am făcut câteva poze lângă un Rolls-Royce decapotabil nou (PO8).

Au urmat apoi alte opriri pe malul lacului în puncte de belvedere deosebit de frumoase. Aproape de ”coada lacului” am oprit într-o zonă mai sălbatică, am coborât spre lac, pe un drum neasfaltat, și am nimerit într-un loc de vis. O plajă neamenajată, cu nisip fin, spațiu verde cu stejari seculari alături și în față imagini impresionante cu crestele munților.

Traunsee

Deși de la lacul Attersee mai erau 10 km până la locul de cazare din Vocklabruck, și din cauza oboselii și a orei oarecum târzii eram pe punctul să ne încheiem circuitul aici, nu am rezistat tentației de a vedea și ultimul lac din circuitul nostru. Pe o șosea cu un asfalt impecabil, prin păduri de brazi și alte conifere, am poposit în Ebensee, un frumos oraș situat pe latura sudică a lacului Traunsee.

Orașul este renumit și ca o stațiune de iarnă, aici existând 11 pârtii de ski deservite de numeroase instalații de transport prin cablu. Cu un astfel de mijloc de transport se poate ajunge sus pe munte la lacul Langbathsee, unde se poate face plajă și se poate vizita o cabană a lui Franz Joseph. În perioada nazistă a funcționat în Ebensee unul din cele mai dure lagăre de muncă, unde deținuții erau forțați să sape în rocă dură pentru a adăposti rachetele lui Hitler.

În urcare pe malul vestic al lacului Traunsee (al doilea ca mărime din regiune) am mai făcut câteva popasuri în puncte de belvedere absolut superbe, dar și în zone amenajate pentru plajă. Atât de mult mi-au plăcut aceste plaje de pe malul acestui lac, încât o să las pozele să descrie combinația dintre apă, nisip, spațiu verde și copaci umbroși (am mai văzut astfel de plaje, dar puține, pe malul lacului Bled din Slovenia).

Ultima oprire am făcut-o în Altmuster, un orășel cochet cu posibilități multiple de a petrece o vacanță de vis. Forțați de timp și oboseală, dar mai ales de amenințarea unor nori amenințători, am încheiat periplul nostru în zona lacurilor alpine din Salzkammergut.

În încheiere vă recomand să vizitați această zonă, unde un rege și-a petrecut aici 82 de vacanțe estivale și în care și dumneavoastră vă veți simți regește.

Vacanțe cât mai frumoase!

Trimis de traian.leuca † in 05.05.15 19:07:14
Validat / Publicat: 05.05.15 21:27:43
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AUSTRIA.

VIZUALIZĂRI: 4095 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P07 Partea sudică a lacului Attersee, regiunea Salzkammergut, Austria.

puiutea
[05.05.15 21:45:06]

Încântător, ca dealtfel toate review-urile dvs! Felicitări! De curiozitate, în cât timp atinge suta Rolsul dvs? ... Că parcă, parcă mi-aș lua și eu vreo 2-3 să am acolo... la o nevoie, adică!

[05.05.15 21:52:17]

@puiutea - Mulțumesc pentru vizită, apreciere și vot!

în cât timp atinge suta Rolsul dvs?

Dacă nu bate vântul prea tare, cam în 4 secunde (e decapotabil).

puiutea
[05.05.15 22:00:08]

@traian. leuca - Aha, m-am prins, deci de la decapotabilă mi se trage mie fruntea lată până spre ceafă!

Aurici
[06.05.15 10:21:14]

@traian. leuca - Mi-am rememorat concediul din 2011 din Austria si constat ca am batut aceleasi poteci. Noi am facut o plimbare de o zi cu vaporasul si cel mai mult ne-a placut St Wolfgang. Acolo am facut escala, am luat trenuletul cu cremaliera care ne-a dus pana sus, la 1785 m, de unde am avut o panorama extraordinara asupra lacurilor, localitatilor, soselelor. Imi place mult cand citesc articole despre locuri pe unde am fost si eu, parca mai merg o data, citind. Dar daca as face o lista cu ce mi-a placut cel mai mult in acel concediu pe locul intai ar fi thermele de la Bad Ischl.

[06.05.15 12:17:44]

@Aurici - Mulțumesc pentru vizită!

pe locul intai ar fi thermele de la Bad Ischl.

Atât de multe locuri frumoase am vizitat în această regiune a Austriei, într-un timp scurt, încât îmi este greu să fac un clasament.

Poate ar trebui să mai merg odată în Salzkammergut și să stau mai mult pe aceste meleaguri. În două zile nu ai cum să vizitezi prea multe obiective turistice în acest paradis alpin.

vvasilache
[06.06.15 23:35:52]

Prin zona descrisa de dvs., in luna iulie, poti gasi cazare la pensiune la fata locului, fara rezervare prealabila?

[07.06.15 11:46:13]

@vvasilache - Fiind o zonă turistică foarte frecventată, îmi este greu să cred că o să găsiți cazare la fața locului în zona lacurilor.

Eu vă sfătuiesc să cautați acum cazare prin Booking.com, cu anulare gratuită, și dacă vă răzgândiți înainte de termenul limită impus de unitatea de cazare (câteva zile înainte de data check in-ului) puteți anula fără nici un fel de probleme.

Succes!

vvasilache
[07.06.15 16:55:22]

@traian. leuca: Va multumesc pentru raspuns!

Aurici, vvasilache
Alte impresii din această RUBRICĂExcursii și activități prin landul Salzburg: