ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.11.2010
DIN: Brăila
ÎNSCRIS: 27.12.07
SEP-2010

Zell am See & Kaprun

Zell am See și Kaprun aceste două stațiuni surori avînd aceași mamă Austria, prima stă rezemată pe malul lacului Zeller See iar cealaltă este supravegheată de sus de semețul și înghețatul Kitzsteinhorn.

Zell am See este un orășel atipic austriac, nu este liniștit precum Hallstatt, are o viață mai agitată chiar și nopțile sunt mai animate, este mai aerisit, plin de culoare mai cosmopolit.

Aici toată lumea de la mic la mare se simt în largul lor, de la frumoasele rățuște care patrulează pe lac ținîndu-se după toate bărcile plimbăreților ciugulind bucățelele de biscuiți aruncate de aceștia la lebedele grațioase care se plimbă și ele agale pe lac unduindu-se în ritmul muzici lui Mozart.

Orașul are o faleză superbă tocmai bună de o plimbare sub clar de lună ascultînd o suită de Mozart.

Pe faleză se află și un strand superb plin de verdeață care vara este suprapopulat de turiști, tot pe faleza lacului se înalță semeț și admirabil un holtel de 4 stele Grand Hotel în curtea căruia este construită o fîntînă futuristă care se numește Hundertwasser Brunnen.

Un lucru inedit care se află în Zell am See este și linia de tren care trece chiar prin fața hotelului Grand dar ineditul îl reprezintă faptul că atunci cînd trece trenul nici nu îl auzi, se aude un fîșîit și gata a trecut trenul. Totul este construit cu grijă față de cei ce se află la odihnă, constructorul nu a întervenit brutal în ecosistemul acestei zone a lăsat totul să fie natural.

Fiind patria lui Mozart nu putea să lipsească o scenă de spectacole în aer liber, unde orchestra orașului susține periodic concerte pentru turiști din stațiune.

Stațiunea este împărtită în mai multe sectoare: Schmitten, este zona unde abundă de instalații de transport pe cablu, Erlberg este o zona vis-a-vis de localitatea propriu-zisă și este o rezervație naturală alături de ea se află Thumersbach o zonă tot la fel de frumoasă și foarte liniștită în vecinătate se află zona Prielau o zonă plină de verdeață aflată în coada lacului ]n partea de nord, Schüttdorf zona de sud a stațiuni unde se găsesc foarte multe centre comerciale și reprezențanțe auto.

În stațiune se găsesc pe lîngă magazinele cu obiecte tradiționale și suveniruri și articole sportive, foarte multe centre de închiriat articole sportive.

Vara în lipsa zăpezi te poți scălda în apele lacului, poți închiria o barcă electrică să te plimbi alături de lebede și rațe, poți face drumeți pe cărările bătătorite ale munților, poți face drumeți cu bicicleta pe aleile special amenajate.

În Zell am See ziua nu se termină ca în alte parți la orele 20 ea se poate prelungi în zilele călduroase pînă aproape de orele 24.

Kaprun

Stațiunea Kaprun este la 10 km de Zell am See fiind situată la poalele masivului Kitzsteinhorn și a ghetarului.

Acesta nu are în vecinătate nici un lac dar dispune de cele mai frumoase obiective turistice și pîrtii de schi, amintite în alte impresi din zona Kaprun.

Localitatea este mult mai cochetă mult mai linistită, la tot pasul întîlnești pensiuni și hoteluri, care își etalează la balcoane ghirlandele de flori multicolore.

Orașul este chiar ideal pentru odihnă activă. Pe lîngă numeroasele centre de închiriat articole sportive, în zona centrală se găsește un magazin impresionant specializat în vînzarea de articole sportive de cea mai bună calitate.

Orașul este foarte aproape de numeroasele pîrti de schi de pe ghețarul Kitzsteinhorn. Aici se poate schia cu putin noroc pînă în luna iunie, zăpada fiind prezentă pe majoritatea pîrtiilor și împrospătată mereu de natura sau de tunurile de zăpadă.

Ca o recomandare dacă doriți o stațiune linistită, cochetă, cu pensiuni care îți încîntă ochiul cu frumusețea lor și aproape de pîrtiile de schi nu ezitați să alegeți Kaprun pentru că nu ve-ți regreta.

În ambele stațiuni vara o puteți face activă prin practicarea de anumite sporturi: drumeţii, înot, ciclism, tenis, escaladări, alpinism, parapantă, piscină, bowling, mini golf.

Din cele două stațiuni puteți să ajungeți foarte usor la obiectivele: Grossglockner, cascada Krimml, rezervoarele alpine Kaprun, cheile Sigmund-Thun, ghețarul Kitzsteinhorn, Salzburg și la insistența sexului frumos care vă însoțește, poate ajungeți la Wattens la fabrica, magazinul și muzeul Swarovski

Dacă ajungeti acolo vă doresc concediu plăcut și zăpadă din abundență!

Rog un Wm sa retraga punctele standard.

Multumesc!

Trimis de dannek in 13.11.10 11:41:23

VIZUALIZĂRI: 3955 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dannek); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 magazin specializat în vînzarea de articole sportive
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

[13.11.10 11:51:27]

Retras PMA standard in conformitate cu actualul regulament dar cu siguranta voturile vor compensa acest lucru.

dannekAUTOR REVIEW
[13.11.10 12:10:14]

Multumesc Wm25!

magdalena
[13.11.10 13:26:54]

Interesanta fantana, dupa cum arata cred ca este realizata de arhitectul Hundertwasser care a realizat si o cladire in Viena, despre care am scris aici

biancuta
[13.11.10 15:14:49]

Austria e o tara care ma atrage din ce in ce mai mult, nu stiu insa cand voi putea merge acolo. Review-ul tau e foarte util, ajuta la alegerea unei statiuni.

sandu.53
[13.11.10 16:55:37]

frumoasa tara, frumoase pozele, excelent review!

Alina Morar
[13.11.10 22:51:58]

Imi aduc aminte, cu placere de aceste superbe statiuni... lebedele... peisajele... aici am stat 2 nopti la un camping, sotul s-a balacit in lac, la iesire din Zell am See, era o plaja unde turistii veneau cu bicicletele pe aleile special amenajate... atat de frumos a fost... am trecut si prin acel tunel de 5km, parca... varfurile ghetarilor care se oglindeau perfect in apa lacului... mai vreau acolo.

Alina Morar, biancuta, dannek, magdalena, sandu.53
Alte impresii din această RUBRICĂExcursii și activități prin landul Salzburg: