ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.09.2014
  • --- M ---
    DIN: Constanța
    ÎNSCRIS: 10.07.09
    JUL-2014

Pe Salzach in jos, pe un mal frumos...

Landul Salzburg atrage prin numeroasele obiective de vizitat, cascade, castele, chei, pesteri, lacurile cu statiunile aflate pe mal, centre spa si nu in ultimul rand, superbul oras Salzburg.

Ne doream o saptamana de relaxare, fara aglomeratie, cu aer curat si cu multa verdeata. In Alpii austrieci era varianta ideala, mai ales ca puteam sa dam o fuga si pana in Germania, unde era musai sa vedem Cuibul de vulturi al lui Hitler si castelul Herrenchiemsee al controversatului Ludwig al-II-lea, aflat pe insula de pe lacul Chiem.

Am pornit in explorarea virtuala si am hotarat sa ne cazam 2 nopti in oraselul Sankt Johann im Pongau, la Pensiunea Edelweiss si 4 nopti pe malul lacului Zeller, in Thumersbach, foarte aproape de Zell am See, la Pensiunea Haus Imbachhorn.

Cu bagajele facute, familia si masina din dotare, am plecat din Arad spre frumoasele plaiuri austriece. Benzina am pus de la o statie Jet, aflata in dreapta, imediat ce iesiti de pe autostrada spre abatia Melk, am mai alimentat acolo, acum era 1,39 euro/l. Benzina luata de la statiile aflate pe autostrada este foarte scumpa, cam 1,6 euro/l.

Am vizitat Abatia Melk cu alta ocazie (merită), asa ca primul obiectiv spre care ne-am indreptat a fost, frumosul orasel Halstatt. Aflat pe malul lacului cu acelasi nume, are casele construite in terasa, de departe, părând cocoţate una deasupra alteia.

Am trecut printr-un tunel, pe sub oras si am cautat sa lasam masina intr-una din cele 3 parcari aflate pe malul lacului. In P3, am gasit un loc si am pornit in plimbare pe faleză, spre micuţa piata centrala.

Peisajul era de vis, am văzut funicularele care urcau aproape vertical, spre mina de sare, casele vechi aproape suprapuse, cu flori la ferestre, micile restaurante pline ochi.

In micuta piata centrala canta de zor o fanfara locala, am pozat-o si noi dupa ce a terminat recitalul. Am observat ca masinile nu circulau prin orasel, iar fiecare casa aflata pe malul lacului avea un garaj pentru barci.

Ne-am despartit cu greu de Halstatt si ne-am promis ca o sa revenim aici.

Prin sate parca scoase din cartile de povesti, am ajuns in statiunea Apeldorf, aflata pe valea raului Salzach, undeva sus, aproape in varful muntelui.

Ziua urmatoare am inceput-o in balconul pensiunii si am continuat-o in drum spre primul obiectiv vizat, cheile Lichtenstein. Foarte aproape la 5 min. de mers cu masina, am descoperit un loc de vis, intre 2 pereti de stanca, peste un rau, ce curgea vijelios, un drum facut din lemn, suspendat deasupra raului.

La intrarea in Lichtensteinklamm, se afla 2 restaurante cu preturi accesibile. La iesirea din chei am servit pranzul in cel aflat chiar la intrare. Am platit pentru chei 12 euro/3 persoane si ne-am avantat pe acest drum din lemn, accesibil tuturor. La capatul defileului, cam la 30 min. se afla o cascada care se poate fotografia de pe o punte suspendata.

In drum spre Salzburg urmatoarea oprire a fost la cascadele Golling. Am iesit de pe autostrada, am trecut prin acest orasel si pe un drum bine semnalizat ne-am indreptat spre aceste cascade.

Am lasat la casa 7,5 euro/3pers, . si am pornit pe un drum prin padure, admirand numeroasele cascade de diferite marimi. Dupa 20-25 minute, am ajuns la o cascada asemenea celor din padurile tropicale. Ne-am tras in poza, am revenit la masina si ne-am indreptat spre mina de sare Hallein, aflata foarte aproape de Salzburg.

Am cotizat 57 euro/3 pers si insotiti de un ghid simpatic am fost condusi la un vestiar unde am imbracat o salopeta pentru protejare a hainelor. Sus pe un trenulet si ne-am avantat in mina veche de 500 ani.

Ghidul ne-a spus multe lucruri interesante despre exploatarea sarii si despre beneficiile acesteia pentru Salzburg. Am urmarit filmulete, in sali amenajate in adancul muntelui, am coborat pe 2 tobogane si ne-am plimbat pe un lac subteran, cu un bac de lemn, ascultand o muzica placuta. Am revenit la intrare cu acelasi trenulet si am cumparat 2 din pozele facute pe tobogan si la intrarea in mina. Cam scumpe, 7 euro, dar foarte bine facute.

Am revenit apoi, dupa 3 ani, cu placere in orasul lui Mozart, ne-am plimbat prin gradinile Mirabell, pe aglomerata Getreidegasse, am revazut domul si ne-am relaxat pe malul Salzachului.

Ne-am intors in Apelndorf, trecand pe langa pestera Eisriesenwelt si pe langa maiestuosul castel Werfen. Acestea au ramas de vazut in urmatorul concediu pe care il vom petrece in aceasta zona.

Urmatoarea zi urma sa ne mutam pe malul lacului Zeller, asa ca am profitat de privelistea superba, in balconul pensiunii.

Trimis de marius gaudi* in 10.09.14 13:44:55
    Validat / Publicat: 10.09.14 18:08:42
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AUSTRIA.

VIZUALIZĂRI: 2380 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (marius gaudi*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P20 Prin padure, admirand cascadele Golling.

traian.leuca †
    [10.09.14 18:46:27]

Frumoasă descriere a unor locuri pe care le-am vizitat şi eu în mare parte la începutul lunii august. Am fost pentru a doua oară în zona Salzburg şi cred că... "mai vreau odată".

Felicitări!

marius gaudi*AUTOR REVIEW
    [10.09.14 21:11:55]

@traian. leuca:

Multumesc pentru aprecieri, Austria alaturi de Elvetia sunt 2 tari, de care te indragostesti pentru totdeauna.

Locurile sunt superbe iar obiectivele de vizitat, sunt foarte bine puse in valoare.

makuy*
    [10.09.14 21:48:48]

Eisriesenwelt și castelul Werfen sunt două obiective „must see”. Iar deasupra Halstatt-ului, la pachet, sunt cele două peșteri fabuloase și construcția peste prăpastie, de la „Cinci degete”.

Frumoasă vacanță!

claudiu 71 CONS. ONORIFIC AFA / AUSTRIA
    [10.09.14 23:15:42]

@marius gaudi: Salut.

Un concediu frumos iar conditiile meteo se pare, au fost de partea voastra.

O remarca care circula in mediul turistic spune:

"In Austria se pot petrece cele mai frumoase vacante, cu conditia ca sa nu ploaie mult", colegul Makuy a remarcat intr-un review lucrul acesta

In mina de sare mai este un lucru interesant, granita subterana dintre Austria si Germania, este mai mult una imaginara dar chiar exista acolo.

In ton cu hitul tau"pe Salzach in jos" eu iti propun la viitoare vizita in landul Salzburg sa incercati"Pe Pinzgau in jos"

Hallstatt este o zona care, parerea mea este un Must seen Never Ending la fiecare vizita pare mai interesanta si mai pitoreasca.

claudiu 71 CONS. ONORIFIC AFA / AUSTRIA
    [10.09.14 23:23:03]

@traian. leuca: "mai vreau odată" atentie este o maladie contagioasa se numeste "Austrita" si nu are leac

Sa stii ca astept si impresiile tale, chiar sunt curios pe unde va plimbarati

traian.leuca †
    [11.09.14 00:02:09]

@claudiu 71: Gosau, Abersee, Attersee, Mondsee, Ebensee, Halsttatt, Traunsee, Strobl, Unterach îţi spun ceva?

Pe aici mi-am "pierdut" o parte din timp în această vară, ca urmare şi a review-urilor tale legate de Austria şi mulţumesc pentru asta.

buterfly*
    [11.09.14 06:51:38]

Frumos, frumos Nene! Meriti un superbonus la prima ora ca sa-ti mearga bine toata ziua!

buterfly*, claudiu 71, makuy*, marius gaudi*
    Alte impresii din această RUBRICĂExcursii și activități prin landul Salzburg: