ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.08.2014
AUG-2014

Mănăstirea Secu [Comuna Vânători]

Manastirea Secu

TIPĂREȘTE URM de aici

De la Manastirea Sihastria ne intoarcem cativa km pana la Manastirea Secu.

Si aici ne intampina vanzatori ambulanti de fructe, dulceturi etc.

Intrarea se face printr-o poarta stil maramuresean, nu stiu ce cauta aici (!). De pe aleea pietruita, in dreapta se deschide imaginea unui imens zid dreptunghiular inalt. In curte multi brazi argintii. Se trece prin arcada (poarta) care se deschide in dreapta in zidul amintit. In mijlocul curtii dreptunghiulare se gaseste o biserica destul de mica, alba, fara picturi exterioare.

Manastirii Sihastria era cadva mai importanta decat vecina sa Manastirea Secu, ele fac parte din acelasi mare ansamblu de manastiri nemtene, candva doar Secu avand rang de manastire dintre cele doua.

Denisa, Ema si Dan

Citește și CONTINUAREA aici

Trimis de Dan&Ema in 30.08.14 16:56:52
Validat / Publicat: 30.08.14 17:53:20
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AGAPIA-VĂRATEC [NT].

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Dan&Ema); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

webmaster26 [26.12.15 16:55:20] »

Dan&Ema [28.12.15 15:48:46] »

@webmaster26 - confirm pozitionarea

Intrebare:

Cum se poate completa un articol mai vechi (fara a deschide articol nou)?

webmasterX [28.12.15 15:50:22] »

@Dan&Ema

Cum se poate completa un articol mai vechi (fara a deschide articol nou)?

Ai putea trimite completarea prin SESIZEAZĂ (vezi imediat sub articol)

Dan&Ema [28.12.15 15:53:05] »

Multumesc

Dan&Ema