ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.08.2014
DIN: Brasov
ÎNSCRIS: 25.08.14
AUG-2014

Papa bun la 2 mai :) Micul Golf si Petya.

Si daca mergem la mare ni se mai face si foame o sa va spun experienta noastra cu papa de la 2 mai :).

Cel mai mult am fost la Micul Golf, langa dig, pe langa plaja de nudisti. Ne-a placut mult locatia, terasa la malul marii si evident mancarea: D. Meniul e destul de variat dar depinde foarte mult de ce bafta au avut pescarii in ziua respectiva pentru ca aici pestele este proaspat prins, nu e congelat din hypermarket. Oamenii sunt foarte sinceri, daca vrei ceva peste mai exotic iti spun clar, am dar e prins de 3 zile, daca vrei ceva mai proaspat incearca asta, e de azi. Daca mergeti acolo recomand cu mare caldura borsul pescaresc cu ardei iute: D, e demential si cocktail-ul de fructe de mare (midii, calmar si rapanele). Desigur, au in meniu si altceva inafara de peste, gen ceafa de porc cu cartofi prajiti (care nu sunt congelati cumparati din hypermarket). Preturile sunt la fel ca peste tot... borsul de peste 8 lei (dar tin sa spun ca e mult peste acolo), somn la gratar 15 lei suta de grame, zargan 15 lei suta de grame, calcan 20 lei suta de grame, o bere ursus premium la sticla de 0,5 6 lei. Noi plateam cam 60 de lei amandoi pentru o masa dar plecam de acolo de nu ne mai trebuia mancare pana a doua zi (ce-i drept nu suntem tare mancaciosi). Inca ceva, este un loc unde poti asculta pe langa mare si muzica excelenta, Pink Floyd, Led Zeppelin, Janis Joplin :P

Un alt loc unde se mananca bine e la Petya (Black Sea). E chiar la drumul principal si preturile sunt cam la fel ca la micul Golf. Si la Petya meniul variaza in functie de ce se prinde, adica degeaba vrei calcan daca in ziua aia au prins numai pisici de mare :)). Omu e la fel de sincer, asta e prins de azi, ala de ieri, ala de alaltaieri. Trebuie sa stai pana gasesti o masa pentru ca de cele mai multe ori e FULL, sau te poti lipi de alti oameni la masa daca vrei. Dureaza si pana iti aduce comanda pentru ca si aici e ca la micul golf, cartofii se curata si se prajesc, nu sunt congelati din hypermarket, mancarea se face atunci cand o comanzi, nu e stoc de mancare ce se incalzeste la microunde. Daca mergeti pe acolo pe langa peste va recomand papanasii (ATENTIE portia e foarte MARE!!! , noua ne ajungea pana peste cap o singura portie - la 2 oameni).

Un alt loc in care am mancat a fost Casa Margo, sincer va spun nu am fost deloc impresionat, poate nu am comandat noi ce trebe dar mie unul nu mi-a placut deloc, plus ca tanti care ne servea era ca dupa un borcan de muraturi, acra.

Si in fine, locul in care nu va recomanda sa mancati DELOC e terasa 2 mai. De ce? E simplu, am stat o vesnicie pana ne-a adus comanda, desi nu era multa lume atunci acolo. Inca ceva, am comandat 2 beri aici, si pe cand sa dam noroc vad ceva pe buza paharului prietenei mele... erau urme de buze cu ruj. Si nu, prietena mea nu folosea ruj. In momentul ala mi s-a cam taiat pofta de mancare. Macar a fost de treaba chelneru si a schimbat si berea si paharul imediat fara comentarii dar totusi... Pe langa asta am comandat o ceafa de porc ca deh... imi era pofta si bucata aia de carne era franjuri, zici ca erau ramasite lipite cu zgarci. Nah poate nu le-a placut de fetele noastre sau am avut noi ghinion dar raman la ideea mea, nu recomand.

Trimis de lucianmbv in 25.08.14 14:25:00
Validat / Publicat: 25.08.14 15:28:12
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în VAMA VECHE / 2 MAI.

VIZUALIZĂRI: 7061 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lucianmbv); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Micul Golf, vedere spre Sud.

• Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în 2 Mai? :