ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.08.2014

Extrem de nemulțumit
Foarte nemulțumit
Extrem de nemulțumit

Investitie neslefuita

In drumul nostru catre Banpotoc (langa Geoagiu Bai) familia mea si o familie de prieteni ne-am hotarat sa petrecem week-endul 9-11 august 2014 la Horezu, locatie de la care porneau destule obiective de vizitat.

Am ales pensiunea Casa Veche care, din cele ce vazusem pe site, parea un loc deosebit. Am rezervat un apartament pt familia mea si 2 camera duble pt familia de prieteni.

O data ajunsi, am primit urmatoarele:

- 2 camere duble alaturate care au reprezentat apartamentul rezervat de mine (puteau intr-adevar fi considerate ca reprezentand 1 apartament intrucat intrarea era unica pt ambele camere iar acestea erau practic lipite una de alta)

- 2 camere duble in adevaratul sens al cuvantului pt familia de prieteni

Camerele erau imbibate de un aer igrasios si umed, peretii erau acoperiti pe la colturi de panze de paianjen si tot felul de alte insecte prinse in plasa lor, scurgerea de la cada nu functiona (motiv pt care numai fiica mea a reusit sa faca un dus altfel riscam sa inundam camera), unica veioza nu functiona iar priza atarna la o distanta considerabila in afara locasului in care ar fi trebuit sa fie fixata.

In plus vecinii pensiunii cresc animale, deci mirosurile care vin de acolo cu greu pot fi suportate, mai ales in anumite ore ale zilei.

Micul dejun nu intra in pret, iar proprietarul s-a lasat cam greu convins sa ne pregateasca totusi un mic dejun minimal pt ca zona nu ne permitea sa ne aprovizionam cu nimic.

Pretul unei camere (afisat si pe site-ul lor) este 130 lei/noapte, pret care mie mi se pare exorbitant in raport cu serviciile oferite. Mi s-a facut totusi un discount pt ca am luat 2 camere, iar pretul a devenit 100 lei/noapte/camera, deci pe zi am platit 200 lei pt cazare.

Locatia dispune insa de un foisor si o gradina frumoasa care sunt oarecum dificil de accesat atunci cand mirosul de la animalele vecinilor invadeaza curtea.

Per total, idea proprietarilor de a transforma niste foste grajduri intr-o pensiune, a fost de-a dreptul originala si laudabila.

Mai sunt insa multe lucruri de avut in vedere pt ca locul sa poata fi intr-adevar considerat frecventabil si acestea se refera mai ales la curatenie si la gasirea unei solutii pt ca mirosul de igrasie din camere sa dispara. Pt ca despre mirosurile pestilentiale care vin de la animalele vecinilor, am dubii serioase...

Per total, nu recomand locul decat ca o solutie de avarie de maxim 1-2 nopti.

Raportul pret-calitate este net defavorabil calitatii.

Trimis de robaltag in 18.08.14 00:05:11
Validat / Publicat: 18.08.14 01:43:31

VIZUALIZĂRI: 2632 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (robaltag); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

• ECOURI la acest review - pg. 1 / 2

se afișează ecourile [1 - 30] din total 47
    [18.08.14 01:42:57]

[18.08.14 22:13:19]

@webmasterX: da, e ok. Acela e locul si aceea e pensiunea. L.

[27.09.14 18:46:35]

@robaltag: in primul rand nu ma pot abține sa nu răspund la aberațiile pe care le scrie acest așa zis utilizator, si la exagerările frustrante venite din partea cuiva care probabil nu a reusit sa creeze nimic in viata, in schimb ii este foarte la îndemână sa critice munca altora. Poate locuiește intr-un palat de smarald si pretențiile sale extravagante cu greu pot fi îndeplinite de muritorii de rand, aflati jos sub norișorul sau de perfecțiune. Nu vi se pare ciudat ca pe booking comentariile (si multe la numar) referitoare la Casa Veche, nu reflecta in nici un fel nemulțumirile acestui utilizator, care părerea mea face parte din concurenta fiind menit clar sa distrugă imaginea acestei minunate locații, pe care as vizita-o oricând cu o mare placere

[27.09.14 18:49:54]

@valeriu_bgdn - stimate domn, hai s-o lămurim, întâi, "p-a dreaptă":

Pe AmFostAcolo sunteţi actualmente adnotat drept reprezentant oficial al acestei pensiuni, deşi mai sus scrieţi ca şi cum aţi fi un... simplu turist "îndrăgostit" de "acestă minunată locație" , pe care

"aş vizita-o oricând cu o mare placere"

Cum e, "p-a dreaptă"? :-)

Sunteţi "vizitator" sau reprezentant oficial?

[27.09.14 19:07:35]

@webmasterX: vad ca ma luati si la misto, profesionalism total. va mulțumesc, .

Sunt vizitator

[27.09.14 19:13:39]

Si in orice caz este irelevanta calitatea mea, sunt liber sa îmi exprim părerea ai ccompletarea la articolul de mai sus. Sa lăsam pe alții sa distingă care dintre cele doua versiuni sunt mai apropriate de realitate.

O sa rog si pe amicii din grupul cu care am vizitat Casa Veche sa scrie cate o recenzie, pentru ca sunt determinat sa remediem acest rău sau neadevăr din partea aristocratului de mai sus

[27.09.14 23:18:05]

@valeriu_bgdn -

Stimate domn,

nu sunt aristocrat in sensul dat de dvs. acestui cuvant.

Sunt un om normal care a vizitat un loc, a avut impresiile pe care deja le-a impartasit si celorlalti - caci de aceea exista acest site - si cu asta nimic mai mult.

A putea face un dus si a avea un bec la veioza din camera nu sunt cerinte de aristocrat. Sunt cerinte minime si de bun simt de care eu nu am putut beneficia.

[27.09.14 23:43:36]

@robaltag: (...) pastrati-va părerile, pentru ca nu ne intereseaza exagerarile si dramatizările dumneavoastră. Vrem sa ne ghidam după păreri pertinente daca vizitam aceste siteu-ri de profil, nu dupa fandoseli aristocratice, chiar as fi curios sa vad unde locuiți dumneavoastra si daca reflecta [...] de care dați dovada, si sunt sigur ca da.

O sa incerc sa contactez si proprietarul sa aibe si el dreptul la replica împotriva dumneavoastră pentru ca sunt sigur ca nu sunteți un turist model, pentru ca prea ccriticați toate locațiile vizitate din cate v-am citit comenturile.

[28.09.14 00:12:06]

@valeriu_bgdn - pentru partea editată din ecoul anterior ai (deocamdată) un avertisment.

Te rugăm să nu mai ataci utilizatorii, limitează-te în a combate ideile și impresiile, cu argumente civilizate.

Mulțumesc,

[28.09.14 07:10:51]

@valeriu_bgdn -

Ba este extrem de relevantă calitatea dvs, stimate V. L, reprezentant al pensiunii pe "tot netul".

Aveţi evident dreptul de a vă exprima părerea despre acest articol - şi despre oricare altul referitor la pensiunea dvs, însă asumându-vă calitatea reală, fără să încercaţi să induceţi în eroare cititorii. (la modul penibil, aş observa, vorbind CLAR, în acelaşi paragraf, când din postură de reprezentant, când din cea de "vizitator").

[28.09.14 10:43:19]

@robaltag - In calitate de proprietar al pensiunii Casa Veche consider ca am tot dreptul la replică împotriva acestei distinse doamne (robaltag) Replica mea va consta intr-o analiza a textului care va determina "șlefuirea" exagerarii in adevăr. Sa incep referitor la rezervarea "apartamentului" va luminez ca se numește suita cu 2 dormitoare așa ca veți înțelege distinctia... sper. Acum sa discutam puțin despre atitudinea distinsei care de cum a pătruns in locația noastră nu a avut bunul simt sa dea nici macar buna ziua celorlapți oaspeti care se aflau in curte, sa nu mai zic noua ca si gazde desi am trecut cu vederea treaba aceasta cat ne privește pe noi, dar nu pot spune același lucru despre restul turiștilor din acea zi pe care a-ti reușit sa ii enervați la culme, cu aroganta dumneavoastră. Referitor la pânzele de păianjen, va amintiți când m-ați chemat in prima cameră din stânga dramatizata ca si cum s-ar fi aflat un șarpe in camera, si mi-ați spus ca este o panza si subliniez o panza nu " panze" de păianjen in spatele ușii respectiv deasupra sifonierului, si va amintiți când v-am spus k nici sa ma fi uitat o ora in continuu la perete nu reușeam sa o disting, si mi-ați replicat ca dumneavoastră aveți un spirit de observație ft dezvoltat. In privința igrasiei este o pura invenție de-a dumneavoastră, si se poate dovedi prin analiza pozelor pe siteurile din profil cu un zoom maxim deoarece sunt făcute cu aparat profesional si se pot vedea toate imperfectiuniile. Mirosul mai ciudat din camere este dat de "baitul"si solutia cu care este tratata mobila, lemnul fiind foarte vechi, desi v-am explicat nu a-ti vrut sa intelege-ti, ca tot suntem la capitolul mobila ar trebui sa aflați ca este mobilier antic de colecție, nu are rost sa spun acum sumele de achiziție, dar consider ca prețul camerei este mai mult decat complet justificat.

scurgere nu funtiona- da intradevar apa se scurge mai greu, in comuna nefiind canalizare am apelat la fose de canalizare, acesta fiind unul din impedimentele amplasării dintr-o zona rurala, dar din nou dumneavoastră a-ti exagerat si la acest capitol, nu durează mai mult de 10 Min sa se scurgă apa intre dușuri

veioza care de fapt nu era o veioza nu functiona- desi v-am explicat atunci k este un obiect antic pur decorativ, care după zeci de ani nu are cum sa comporte ca o veioza, din nou va-ti încăpățânat sa va mențineți comvingerea

priza care atarna-va amintiți când mi-ati spus ca priza nu sta fixata bine, am prins-o din nou si v-am spus ca daca o folositi sa scoate-ti usor ce a-ti băgat in priza, deoarece din cauza aceasta se desprinde

vecinii cresc animale- da este normal la tara, a-ti uitat ca va aflați intr-un sat, da vecinii cresc vaci, oi, capre, găini, porci poate alții sunt sătui de sunetul si mirosul orașelor. Acolo ne-am putut amplasa, ne cerem scuze ca nu am putut fi in centrul unui oraș sa va scutim de acele neplăceri

p. s la tara, in comune, sate etc exista fermieri (care cresc animale) din asta trăiesc, ii admir si le iubesc animalele nu as schimba locația aceea pt nimic, alta ocupație nu isi permit si nu ii putem obliga ca sa va facem dumneavoastră pe plac. si desemnea a-ti exagerat si aici in privința mirosului nu este nicidecum insuportabil, si practic sunte-ti singura care susține aceasta chestie.

micul dejun-desi v-am spus ca nu pregătim mic dejun, nici nu avea cum sa fie inclus in preț daca nu exista, pt" eleganta si bunul simt de care a-ti dat dovada" atât fata de noi cat si de turiști, totuși v-am pregătit, desi nu a-ti apreciat gestul pe care l-am făcut, si dacasă va amintiți a-ti spus ca doriți mic dejun doar pt 2 persoane si a-ti mâncat 4 persoane, normal ca împărțit la 4 va fi mai minimal, tot nu a fost bine nici in sectorul asta.

Si in încheiere va informez ca nu au fost grajduri, a fost o casa bătrâneasca recondiționata. Sincer îmi pare nespus de rău ca nu am reușit sa va mulțumim in nici cel mai mic fel, chiar sunt curios daca oare exista vreun loc, sau lucru care va mulțumește pe dumneavoastra. Toate cele bune si nu va doresc supărarea si jignirea si dauna de imagine, colomnioasa chiar pe care mi-ați pricinuito, rău este foarte la îndemână sa faci, ceva laudabil de alții este puțin mai greu, reflecta-ti putin... daca ve-ti fi amabila.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [300] [150][2 voturi]
    Adnotat ca DREPT REPLICA la review CRT
    [28.09.14 10:50:50]

@Admin - Onorati administratori imi cer scuze pentru cine a vorbit in numele meu mai sus, desi ii si multumesc pe cealalta parte pentru ca mi-a aparat imaginea. Si vreau sa aduc in vedere ca mi se pare foarte ciudat asaltul sa il numesc asa, din partea acestui website.

Am dubii serioase ca organele abilitate va permit sa afectati imaginea si munca proprietarlor acestor locatii.

Si daca sunteti amabil as vrea sa ma lamuriti cum de a aparut locatia mea pe acest website, pentru ca este clar ca eu nu mi-am dat acordul.

Va multumesc, si in calitate de proprietar sper ca nu ve-ti fi la fel de ofensivi fata de mine, cum a-ti fost cu utilizatorul de mai sus

[28.09.14 10:54:47]

@vladlupulescu -

Ok, reproduc atunci răspunsul dat pe privat (prima parte a lui, referitoare la "neclaritatea" dvs), la aceeaşi întrebare trimisă de dvs prin PM către mine. Poate fi, la urma urmei, util şi altor proprietari/administratori, ce mai au sau mai vor avea astfel de "neclarităţi" == care au impresia, cu alte cuvinte, că ar putea cenzura anumite opinii — cele nefavorabile, evident

Stimate domn

Orice cititor, respectiv cetăţean român sau european, POATE să-şi exprime liber părerea despre unitatea dvs (sau despre orice alt subiect), atâta timp cât prin exercitarea acestui drept constituţional nu încalcă alte regulementări legale.

În consecinţă, nici el - cetăţeanul - şi nici noi nu avem nevoie de vreo "aprobare" din partea dvs

Atâta timp cât comportamentul dvs pe sait va fi unul decent şi civilizat, vă garantez că veţi avea parte de exact similarul.

Ca absolut orice alt membru al acestei comunităţi, dealtfel - incluzând aici "alter-ego"-ul dvs, menţionat mai sus, mai "unsuros" din fire, un pic, din câte se vede

[28.09.14 11:27:03]

@Admin - nu este "alter-ego"-ul meu, este colaboratorul meu care se ocupa de promovarea locatiei, si poate fi considerat si un vizitator, deci are tot dreptul sa isi exprime parerile, doar e "drept constitutional", si in cazul acesta ar trebui sa ii respectati acest drept nu sa il atacati

[28.09.14 11:31:21]

Si nu eram atat de lezati de aceasta "opinie nefavorabila", pur si simplu o ignoram daca reflecta realitatea.

Dar in cazul acesta imi iau tot angajamentul sa combat ceea ce s-a scris mai sus.

[28.09.14 11:32:13]

Măi să fie.

Dovezile vă contrazic, ca o "palmă" rece dată unui individ ce nu doar o merită, ci chiar "şi-o caută" :-)

"valeriu_bgdn" şi "vladlupulescu" sunt una şi aceeaşi persoană.

Evident, contul "valeriu_bgn" va fi banat, Regulamentul "AmFostAcolo" interzicând acest tip de "dedublare de personalitate" = "clonele"

[28.09.14 11:41:57]

@Admin - Nu este necesara banarea, vad ca va mentineti in continuarea ofensivitatea si sarcasmul fata de noi. In regula atunci, stiam ca nu pot avea parte de dreptate aici. Daca discriminarea este deviza dumneavoastra, atunci nu mai am ce replica, am prins ideea.

Va multumesc

[28.09.14 18:49:30]

Stimate domn,

voi raspunde pt ultima oara acestui mesaj pt ca scopul nu e de a antrena discutiile „de mahala” pe acest site si nici de a corecta erori grave de lb.romana.

1. Ma confundati, eu nu sunt persoana ce v-a solicitat micul dejun

2. in privinta baii si a apei de la dus, inainte de a pleca v-am atras atentia asupra faptului ca dupa o noapte intreaga apa nu se scursese; puteam sa plec si sa nu ma mai intereseze dar eu n-am gandit asa, dimpotriva. M-am gandit ca anuntandu-va veti avea suficient timp sa remediati problema pt ca turistii ce vor veni dupa noi sa nu trebuiasca si ei sa experimeneteze acelasi lucru.

3. chestiunea cu becul se asocia daca va mai aduceti aminte si cu o priza nefunctionala iesita in afara zidului si care atarna de cateva fire periculos iesite in afara. V-am spus atunci ca asa ceva este extrem de periculos si prezinta risc de electrocutare.

In final am plecat spunandu-va ca nu trebuie sa fiti suparat ci trebuie sa incercati sa fiti un pic mai atent si mai aplecat asupra curateniei si modului de administrare a pensiunii. Pt ca tarifele solicitate de dvs rivalizeaza cu cele ale camerelor de hotel de 4 si stele. Tarif pe care l-am platit fara sa comentez si fara sa ma targuiesc.

Dvs trebuie sa intelegeti ca acest site este util tuturor categoriilor de oameni care viziteaza locuri in tara si in lume. Sunt oameni care pleaca cu copii mai mici sau mai mari, oameni care platesc din greu pt un concediu si care se asteapta la conditii de minim confort, si pt care orice amanunt conteaza.

Pt ca fiecare si le stie pe ale lui.

In final sa stiti ca dupa plecarea de la pensiunea dvs am plecat la alte 2 locuri de cazare, aflate tot la tara. Si fata de care nu am avut ce sa comentez. Va spun asta pt ca sustineti ca eu critic tot ceea ce vizitez. Fals! Nu ati citit mai nimic din cele ce am scris. Sau daca ati citit, ati facut-o cu superficilitate fara a incerca / reusi sa extrageti esenta comentariilor.

Toate cele bune,

[28.09.14 22:27:44]

@robaltag - Inca o data va spun ca exagerați. Chiar aveați o aura negativa care îmi provoca fiori.

Va recomand sa va mențineți pentru dumneavoastră aceasta percepție distorsionata a realitatii. Astfel si viitorii turiști vor putea sa cerceteze si sa traga conlcuzile lor de la fata locului, nu conform zicalei "crede si nu cerceta", si nu pe baza unor păreri exagerate si evident rautacioase.

Va mulțumesc si desi apreciez sugestiile turistilor, de ale dumneavoastră ma lipsesc cu desăvârșire.

Le doresc viitoarelor locații pe care le veți vizita dumneavoastră, sa aibă norocul de a fi scutite de aceasi viziune întunecată. Fiți mai blândă cu noi, toți ne străduim sa fim cat mai perfecți, așa ceva nu se poate obține peste noapte. Implica un volum imens de munca sa creezi ceva din nimic, nu va bateți joc de munca noastra. Nu ne călcați in picioare chiar din fașă. Sunt sigur ca după norii negrii care va acoperă exista un cer albastru, m-ar bucura daca ne-ati lăsa sa il vedem.

Toate cele bune. M-am saturat de polemica asta, si pun capat acestei si altor viitoare dezbateri. Va rog sa face-ti acelasi lucru.

[28.09.14 22:45:45]

@vladlupulescu - Şi totuşi... mai am eu ceva de clarificat.

Mai precis asta

Am verificat în loguri şi - supriză - rubrica pensiunii a fost creată de "alter-ego-ul" dvs, valeriu_bgdn, care a încercat, cu această ocazie, să-şi faca şi un pic de reclamă, încărcând câteva poze, din aceeaşi postură de "vizitator onest", desigur

[pozele nu au fost acceptate, evident, în secţiunea rezervată turiştilor, autorul lor fiind îndrumat să folosească linkul "încarcă poze oficiale, de prezentare"]

Sincer să fiu, nu am întâlnit până acum, în 6 ani de funcţionare AFA, vreun "reprezentant oficial" de o moralitate atât de jalnico-penibilă...

[28.09.14 23:27:20]

@Admin - Domnul Admin cadeti in penibil cu aceasta cercetare minutioasa, demna de un adevarat "detectiv" .

Acum chiar a-ti dovedit ca singurul dumneavoastra scop este discreditarea acestei locatii, si implicit a mea. Va cam stricati reclama acestui site.

Parca trebuia sa fiti impartial, nu ceva de genul "Eu sunt Supremul, supuneti-va sau ve-ti fi pedepsiti " patetica politica abordata.

Si daca tot am ajuns la capitolul jigniri, va sunt dator jignirilor pe care mi le-at adus.

Aceasta descoperire a "alter-egoului meu" rectific colaboratorului meu, v-a trezit cu siguranta o masa de entuziasm imbecil.

"o palmă rece dată unui individ ce nu doar o merită, ci chiar şi-o cauta :-) " mi-a placut aceasta replica . Cu vanitatea de care dati dovadata cu siguranta a-ti primit sau ve-ti primi o asemenea palma. Nu o sa va ierte.

Totusi exista o coincidenta intre noi. Nici eu nu am intalnit un "administrator" de o marilate atat de patetico-penibila intervenind cum se spune "unde nu ii fierbe oala" intre doi indivizi care este treaba lor sa isi rezolve disputa fiecare cu argumentele sale, fara sa fie necasara sau morala o interventie din partea unei terte personae.

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [28.09.14 23:31:10]

@valeriu_bgdn (alias vladlupulescu) -

ar trebui consultate review-rile de pe booking, acelea reflecta realitatea.

OK; iată ce am găsit acolo:

Stefania | România | Cuplu | 7,9 | Bine | 17 august 2014

+ the house and yard look great on the outside: white walls, dark banisters, lots of flowers, orchard in the back

the rooms have newly refurbished furniture

the yard is big: you can walk, play ping pong or rest in their comfortable armchairs

nice, friendly staff

- the smell of the house is a pain if you're not a fan of the village museum. And the smell in the bathroom is even worse.

no bathroom products other than towels and soaps.

the double room is quite small and the bed is short (it's a problem if you're taller than 1.75)

no breakfast.

Domnica | Marea Britanie | Familie | 9,2 | Superb | 15 septembrie 2013

+ Casa traditionala foarte fumos refacuta. Camere generoase ca spatiu, amenajate cu mult bun gust... Zona foarte frumoasa. Imbina foarte placut imaginea trecutului cu facilitatile prezentului.

- Canalizarea trebuie imbunatatita putin

Bartosz | Polonia | Familie | 5,8 | OK | 1 septembrie 2013

- Un miros neplăcut

toaletă murdară

Scrumiera necurățată

urme de la clienții anteriori

cablu neprotejat de la lampa de noptiera cu fire la partea de sus

[n.tr. - traducere aproximativă]

Și încă vreo trei care spun că, pentru o pensiune departe de orice loc unde se poate lua masa, lipsa unui mic dejun chiar poate fi deranjantă...

Adică aproape la fel ca în articolul de mai sus! și datează de mai mult timp...

E drept, restul comentariilor care AU text atașat, nu prea mai au chestii semnalate la minusuri. Mă întreb totuși ce-or fi scris ăia (vreo 9 la număr, acum) de nu li s-a publicat textul, ci doar notele...

Sunt curios dacă alea citate de mine mai sus vor mai rămâne mult timp vizibile...

[28.09.14 23:43:32]

@vladlupulescu -

v-a trezit cu siguranta o masa de entuziasm imbecil.

AmFostAcolo admite, câteodată, un limbaj mai "dur" în controverse, dar nu e totuşi maidan.

"Cartonaș galben" şi 2 zile de "răcorire"

Când reveniţi, reţineţi, vă rog: mă puteţi critica oricât de dur, dar civilizat.

[29.09.14 00:03:44]

@Dragos -

De ce sa practica o manipulare si dezinformare pe acest site? fata de unele locatii pe care nu le agreaza, din anumite orgolii. De ce nu afisati la casa veche si comentarile pozitive, sau macar puneti comentarile complete mai sus.

Courtesy to BOOKING-The best

Gratiela, Bucuresti (RO)

8.8 Mobila si decoratiunile in stil vechi, te simti ca in casa bunicii. Masa de ping-pong, biciclete, curte cu multe locuri de odihna. ”

2014-08-24

liviu, . (RO)

10.0 “am apreciat in mod deosebit preocuparea pentru pastrarea traditiilor, combinarea ingenioasa a elementelor de confort modern cu cele populare. Recomand tuturor celor care doresc un sejur linistit, departe de poluarea si aglomeratia oraselor”

2014-08-06

Carmen, (RO)

10.0- “In afara de tot ceea ce am notat cu excelent anterior, faptul ca ne-am putut lua cainele batran (si cuminte!) cu noi, a fost o mare usurare. Putine locatii din Romania permit sa vii insotit de animale de companie, iar aceasta este o locatie de vis in sine, intr-o zona efectiv incarcata de istorie (cule, manastiri) si de o frumusete naturala remarcabila (vezi rezervatia Buila-Vanturita). Casa este mai degraba un complex de unitati independente cu acces la o bucatarie imensa si minunat dotata. Bogatia si grija pentru decor te face intr-adevar sa te simti rasfatat. ”

2014-07-27

Alin-raul, (CA)

8.8-+ “We only stayed one night in this old house, all newly refurbished in the style of the area. The host was very nice and came in the middle of the house and picked us up from Horezu (we had a bit of trouble finding the house). Is a charming and clean establishment. The furniture was all reconditioned, the place was full of pottery and wood folk artwork. ”

- Breakfast option was not available. The coffee served was not the best and there was no milk available.

2014-07-13

Codruta, (RO)

9.6-! O pensiune cu still eclectic, mobila europeana restaurata, scoarte oltenesti si cergi fac casa buna impreuna. Paturi comode, cu asternuturi albe de bumbac si palpumi de puf si lina te indeamna la somn dulce. Biciclete de imprumutat si masa de tenis sint pentru cei cu aspiratii sportive Gratarul si ceaunul din curte, foisorul pentru luat masa si bucataria/sufragerie care gem de ustensile de bucatarie cu farmec si patina asteapta calatorul infometat si gourmet sa-si dea drumul la creativitatea culinara. Ne-am intoarce cu drag oricind. Ursu, catelul pensiunii e neamaipomenit de prietenos si dornic sa va insoteasca in plimbari

Anonymous

10.0- “Traditional Romanian house perceived through all senses, yet offering all facilities demanded by modern life standards ”

2014-04-16

Ioana, Sibiu (RO)

9.6- “Proprietarii au realizat ceva deosebit, o sa ne intoarcem oricand cu placere! ”

2013-12-06

Elena, ploiesti (RO)

9. “Foarte frumos, un loc cu adevarat linistit. Am stat intr-o camera mare, deosebita, unde copiii puteau alerga in voie... felicitari proprietarilor pt amenajare! Ne-am simtit minunat., recomand tuturor”

2013-09-15

Domnica, Carterton (GB)

9.2-+ “Casa traditionala foarte fumos refacuta Camere generoase ca spatiu, amenajate cu mult bun gust Proprietarul foarte amabil si prietenos Zona foarte frumoasa Imbina foarte placut imaginea trecutului cu facilitatile prezentului”

- Canalizarea trebuie imbunatatita putin

2013-08-31

Elena, Bucuresti (RO)

9.6- “locatia este superba, cum putin iti este dat sa intanesti in excursii prin tara. Camerele spectaculoase, gazda super primitoare, o ambianta de vis la care ai renunta pentru orice alta locatie. O recomand cu caldura tuturor care vor sa faca o oprire in zona si mai ales celor care vor sa petreaca cateva zile departe de forfota orasului. Este un loc in care te poti rupe de orice inseamna cotidian si care te face sa iti doresti sa revii si chiar iti faci planuri sa o faci cat mai curand, chiar daca ai vazut totul in zona. ”

- totul a fost perfect. nu am nici un aspect negativ de semnalat.

[29.09.14 00:06:27]

@serbanvoicu -

Nu am înţeles întrebarea, puteţi... s-o mai trimiteţi o dată, vă rog?

Asta în cazul în care o veţi mai considera îndreptăţită.

Şi, evident, în cazul în care verificările AFA - absolut cele obişnuite, ca în fiecare alt caz - vor arăta că NU sunteţi o clonă a dlui Lupulescu

[29.09.14 00:20:36]

@Admin - Sunt sigur ca a-ti inteles sensul intrebarii.

Este mai mult decat indreptatita.

Va urez o seara buna

[29.09.14 00:26:45]

@Admin -

Domnule Voicu,

nu stiu daca cele scrise de dvs fac referire la aceeasi pensiune dar, in spiritul pastrarii adevarului, trebuie sa fac urmatoarele comentarii:

1. in curte exista intr-adevar o masa de ping-pong; nu am vazut insa biciclete

2. pensiunea nu dispune de camera mari "unde copii sa poata alerga in voie" (vezi review Elena, Ploiesti); camerele sunt absolut normale ca marime dar in nici un caz de dimensiunea descrisa anterior

3. pensiunea in sine consta in 3 corpuri locuibile de cladire amplasate de-a lungul curtii, fiecare corp dispunand de maxim 2 camere dispuse perpendicular

Celelalte corpuri de cladire nu sunt locuibile, apartinand proprietarilor.

[29.09.14 00:32:53]

Stimabilul "serbanvoicu" a folosit pentru accesarea AFA doar proxy-uri anonime; în opinia mea, este extrem de probabil că este acelaşi "stimabil" de dinainte, Lupulescu - vezi şi "coincidenţa" fracturării crunte a limbii, - însă având în vedere lipsa dovezilor, trebuie să-l declarăm "negustor cinstit" Pentru moment, cel puţin.

Ca întotdeauna, însă, informăm despre lucrurile pe care le consider ca trebuind ştiute şi lăsăm fiecărui cititor posibilitatea de a-şi face propria opinie, funcţie de liberul arbitru al fiecăruia.

D-nu'... "negustor cinstit" :-), întrebarea dvs nu e justificată, faptele pentru care ne "acuzaţi" fiind puerile - textele "de bine" fiind deja publicate bine-mersi pe sait.

So, nefiind nicipedeparte

mai mult decat indreptatita.

, n-o fi oare (la fel de) penibilă?

[29.09.14 00:37:34]

@robaltag - Exista bicicletele.

Din pacate doamna se pare ca dumneavoastra gresiti locul.

Camera 2 cum este descrisa si in care am stat chiar eu impreuna cu sotia, respectiv camera tripla de pe booking

daca va veti uita are un spatiu extrem de generos.

Eu unul nu am mai stat intr-o camera la fel de mare, cei de acolo sustinand ca are 50 de mp.

Dupa cum spuneam dezinformarea este pe primul loc aici.

[29.09.14 00:39:10]

@robaltag - sincer nu merită comentate, aici, impresii de pe alte saituri

Alte saituri NEAVÂND (1) mecanismul de verificare AFA şi (2) independenţa (şi, prin consecinţă, verticalitatea! aş sublinia) totală din punct de vedere comercial a AFA, pot fi uşor "manipulate"...

Da, inclusiv booking.com, cu care pensiunile au contract, prin care "au ultimul cuvânt" asupra publicării sau nu a TEXTULUI comentariului.

[le] Poate aţi văzut pe booking, note fără comentarii. Ei bine, acolo nu poţi şti dacă autorul a preferat să nu scrie sau dacă nu cumva proprietarii nu au fost de acord cu publicarea eventualui text trimis. Pentru că da, aceştia pot accepta spre publicare doar textele care le convin! (şi pe booking) = prin contract!

Acest lucru NU se întâmplă, evident, pe AFA

ManOwaR, robaltag, serbanvoicu*, vladlupulescu