ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.08.2014

Sub orice critică
Sub orice critică

Din pacate nimic schimbat

salut,

dupa experientele neplacute de pe litoralul romanesc din ultimii doi ani (vezi review hotel insula in 2012 resp phoenicia in 2013) mi-am promis ca in acest an sa incerc o experienta externa recunosc ca am gresit.

am avut incredere ca lucrurile se vor indrepta (lucrez in domeniul financiar si am sustinut cateva business-uri de pe litoralul romanesc pt obtinere de finantari - modernizari, reconstructii de hoteluri, piscine). deoarece nu sunt fan Mamaia am ales Neptun.

din pacate lucrurile nu s-au schimbat la Hotel Insula fata de 2012... poate preturile care au urcat semnificativ (ma refer la restaurant). pt cazare am ales EB (sejur platit 50% in feb 2014).

apartamentul arata ok - lenjeria se schimba la 2 zile. in continuare canalizarea de la baie refula (mi s-a repartizat acelasi apartament ca in 2012)...

totusi am trecut cu vederea micile impedimente si am incercat sa imi pastrez calmul si sa ma bucur de cele 7 zile impreuna cu familia (sotia si baietel).

distractie pt copii - zero in Neptun (aceleasi vechi carusele obosite).

plajele erau mizere (pline de mucuri de tigara, pahare de bere, cosurile de gunoi lipseau cu desavarsire), preturile la sezlonguri rivalizau cu Mamaia - 25 ron in cursul saptamanii iar astazi de dimineata mi s-a cerut 30 ron. am refuzat sa platesc hotia. sa nu uit degeaba alegeai sezlonguri pt ca ai nostri romani efectiv isi puneau cearsafurile pana in aproprierea marii si era f greu sa faci slalom pana la apa... Traim in Romania... bineinteles plaja plina de bruneti care te deranjau cu produsele dubioase care le comercializau...

m-a impresionat pozitiv un singur lucru in neptun - terasa paradisul pescarilor. preturi mai mult decat decente, specializati bineinteles pe produse din peste proaspat (aveai posibilitatea de a alege produsul pe care il consumai ulterior), bucatarii resp ospatarii se misca f ok (comparativ cu insula care la o nota de plata de ron 100 strambau din nas).

situatia e si mai deplorabila in jupiter, venus... ne-am plimbat prin statiuni cu trenuletul la rugamintea baietelului meu si e jale - caini, hoteluri in ruina, spatii verzi necuratate de ani buni.

pentru familiile cu copii - dragi parinti nu alegeti / mergeti in sudul litoralului romanesc.

recunosc ca m-au avut remuscari ca nu am ales phoenicia - dar sa platesti eur 2.000 pt 7 nopti mi s-a parut exagerat de mult pt Romania.

respect

cosmin

Trimis de cosmin_nbk13 in 02.08.14 21:02:58
Validat / Publicat: 02.08.14 22:07:19
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în NEPTUN / OLIMP. A mai fost în/la: moeciu, craiova, sinaia, predeal, sibiu, sighisoara

VIZUALIZĂRI: 2645 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cosmin_nbk13); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[02.08.14 22:08:49]

Paloma
    [25.08.14 20:27:03]

Draga Cosmin, ceea ce ai scris tu este perfect adevarat. Si eu m-am intors din Neptun (care a fost statiunea tinereii mele, statiunea mea preferata de acum 25-30 de ani). Pe atunci erau multe posibilitati de distractie, acolo cantau pe la restaurante (exemplu Marea Neagra - acum o ruina) o multime de cantareti renumiti, Aurelian Andreescu, Gil Dobrica, Elena Carstea, Madalina Manole, formatia Iris, Compact, Savoy, etc. Era teatrul de vara (care avea si cinematograf in aer liber) erau spectacole cu Romica si Tociu, Doru Octavian Dumitru.Din teatru a ramas o curte unde cresc buruieni si care are aspect de ruina , ca si hotelul Ovidiu. Te apuca plansul cand te uiti in jur. Erau numai flori (trandafiri multicolori, petunii) multe discoteci. Acum nu ai unde merge in afara de pizzarii sau terasele de la strada daca te tine buzunarul. Daca nu, iei gogosi sau cate un porumb fiert si te plimbi agale de la un capat la celalalt al statiunii, asa cum fac majoritatea celor care vin aici, fiind hoteluri mai ieftine. E strigator la cer, pt ca aici s-au investit bani pe vremea lui Ceausescu, bani luati de la gura noastra, a parintilor tai, ai mei si ai altora. Era cea mai frumoasa statiune, cea mai scumpa si nu se puteau gasi asa usor locuri la hoteluri, doar prin agentii. Este pacat ca se lasa totul de rapa, sa devina o ruina.Au disparut si discotecile si clubul Kremlin, si terasa Dunarea. Nu se ia absolut nici o masura concreta, numai vorbe... Trist dar adevarat!

Paloma
    Alte impresii din această RUBRICĂInsula Hotel [Neptun]: