ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.08.2020
AUG-2020
Cuplu
BUN

Printre nuferi și lebede la Hotel Insula din Neptun

Cand am fost in luna iulie in stațiunea Olimp-Neptun, stațiune pe care nu am mai văzut-o de mai bine de 20 de ani, am descoperit, amplasat pe malul lacului Neptun, un hotel despre care nu știam că există. In acea locație știam doar de existența unei cherhanale, pe nume Insula, dar aveam să descoper că acea cherhana s-a extins și a devenit un frumos hotel-restaurant. Mi-a plăcut atunci cum arăta hotelul, inconjurat de multe flori, bine poziționat pe malul lacului și la doi pași de mare. Mi-am spus că la prima ocazie, neapărat să stau o noapte sau două la acest hotel.

Ocazia a venit mai repede decât mă așteptam, după doar o lună de la acea ieșire pe litoralul românesc. Nu a fost nimic planificat. Ideea petrecerii unui sfârșit de săptămână prelungit la mare ne-a venit brusc, joi seara pe la ora 19.00. Nu am stat prea mult pe gânduri și am inceput să caut pe booking.com cazare pentru trei nopți. Așa cum ne așteptam, locurile erau ocupate, mai erau camere libere numai la hoteluri foarte scumpe sau la cele cu notă foarte scăzută, care nu prea ne atrăgeau.

Mi-am adus aminte insă de dorința mea de a sta la Hotelul Insula, și am dat o căutare și la acest hotel. Pe booking.com era indisponibil dar pe site-ul hotelului, surpriză! Aveau o cameră dublă liberă, pentru trei nopți. Nu am mai stat pe gânduri, am rezervat, și imediat am primit confirmarea. Nu a trebuit să plătesc nimic și nici nu a trebuit să garantez cu vreun card bancar.

In timp ce ne făceam bagajele am primit un telefon de la hotel, ca să confirmăm incă o dată rezervarea. Cred că erau și ei uimiți de o rezervare pentru acea noapte, făcută la ora19.00. Le-am spus că venim, dar ajungem după miezul nopții. Ni s-a răspuns că nu este nicio problemă cu ora la care sosim, recepția funcționând 24/24 ore.

Am plecat in jurul orei 22.00 și, puțin după miezul nopții, ne prezentam la recepția hotelului.

Hotel Insula Neptun este situat pe str. Delta nr. 1 din Neptun, așa cum am spus, chiar pe malul lacului, aproape de centrul stațiunii, intr-o zonă liniștită.

Locația este un complex hotelier compus dintr-un hotel cu două corpuri, un restaurant și o parcare. Un corp al hotelului este situat chiar pe malul lacului iar celălalt, impreună cu restaurantul, pe o insulă de pe lac, locație care a dat și denumirea complexului hotelier.

despre SERVICII

Tot personalul, de la recepție, la cameriste și la personalul restaurantului a fost foarte amabil, foarte prompt și bine pregătit profesional.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Hotelul dispune de camere duble, apartamente, duplexuri și garsoniere. Duplexurile au două dormitoare, living, două băi, balcon iar unele dintre ele au și terasă, iar apartamentele au două dormitoare, două băi și terasă.

Aproape toate camerele au vedere la lac și la mare.

Formalitățile de check-in au fost rapid finalizate de către o tânără recepționistă, care ne-a mărturisit că nu credea că vom mai veni. Noi am avut o cameră dublă, situată la cel de al doilea etaj al corpului de pe insulă.

Ca să ajungem la hotel am trecut pe sub o boltă de trandafiri și am traversat un pod mic, acoperit cu flori. Intrarea in hotel și in cameră se face cu același card de acces.

La parterul clădirii este un lobby mare, de unde pornesc scările care urcă la etajele superioare. Dacă insă nu vrei să urci pe scări, poți ajunge la camera aflată la etajele 1-3 cu un lift foarte mofern și rapid.

Am ajuns la ușa camerei cu nr. 204, locul unde urma să ne petrecem următoarele trei nopți.

Camera este compusă dintr-un hol mic unde se află un cuier prevăzut cu o oglindă. Pe partea stângă a acestui hol o ușă se deschide spre baie. Dacă insă mergi inainte pe hol, ajungi in camera propriu-zisă, care este foarte spațioasă. Mobilierul camerei este alcătuit dintr-un pat matrimonial, incă un pat pentru o persoană, o măsuță, două fotolii, un dulap, un birou cu un taburet, un minibar, un televizor. La capetele patului matrimonial sunt două noptiere iar pe peretele de deasupra biroului se mai află o oglindă. Camera este integral parchetată și bine iluminată cu o aplică, două veioze și un șir de spoturi.

Lenjeria este de culoare albă și foarte curată. In dulap mai aveam și pilote, in caz că vremea devenea mai rece. Camera este prevăzută și cu un aparat de aer condiționat, perfect funcțioabil.

Dacă dimensiunile camerei sunt mai mult decât generoase, cele ale băii sunt insă mult mai mici. Prevăzută cu o cabină de duș, un lavoar și un vas de WC, baia este foarte mică, abia aveai loc să te miști intre cabina de duș și ușa de intrare. Consumabilele au fost suficiente și de bună calitate. Prosoapele curate, albe, câte două pentru fiecare persoană.

Camera este prevăzută cu un balcon mare, cu vedere la restaurant și lac. Se vedea chiar și marea, nu foarte departe. Pe balcon sunt două scaune, o măsuță rabatabilă și un uscător penru rufe. Am petrecut câteva ore plăcute pe balcon dimineața devreme sau seara, după ce ne intorceam de la plajă.

In cameră s-a făcut curățenie in fiecare zi, au fost schimbate prosoapele zilnic și lenjeria de pat după două nopți.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Micul dejun, se servea in restaurantul hotelului, sub formă de bufet suedez. Acolo intrai doar cu mască și mănuși, și, după ce alegeai ce doreai din mulțimea de feluri expuse, mergeai la una din mesele de pe terasa exterioară. A fost un mic dejun bogat și diversificat, cu multe feluri de mezeluri și brânzeturi, omleta, bacon, cârnăciori, prăjituri, gem de casă, lapte, iaurt, sucuri, cafea și ceai. La toate acestea se mai adăugau fructe de sezon (struguri, mere, pepene). Toate produsele au fost bune și proaspete. In timp ce ne luam micul dejun eram vizitați de

Dacă doreai să iei masa de prânz sau cina la restaurantul hotelului, trebuia obligatoriu să rezervi masă incă de la micul dejun. Restaurantul este foarte solicitat, am văzut seara o coadă mare de persoane care așteptau să se elibereze o masă. Am mâncat in fiecare sear la acest restaurant, unde aveam și o reducere de 15% pentru că eram cazați in hotel. Erau mai multe mici terase pe insulă, cu mese de patru sau șase persoane. Mai erau și două foișoare, foarte drăguțe.

Felurile de mâncare sunt in special pe bază de pește, dar sunt și feluri din carne de porc, pui sau vită. Noi am mâncat intr-o seară chefal și calamari, iar in cealalată seară scoici in sos de vin și spaghete cu scoici. Desert am luat doar intr-o seară, și a constat dintr-o porție de papanași. Am băut vinul casei, de la Crama Sarica Niculițel. Prețurile sunt acceptabile, nu foarte mici dar nici nu pleci fără bani in buzunar după o masă la acest restaurant.

PLAJA & MAREA / LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Nu am fost pe plaja aflată chiar vis-a-vis de hotel pentru că era foarte aglomerată și zgomotoasă. Am fost la Olimp, la 15 minunte de mers pe jos. Și acolo era aglomerație dar am reușit să găsim totuși un loc pe malul mării fără să stăm prea aproape de alte persoane. Pe această plajă nu era muzică, se auzea doar marea.

Lacul pe care se află Insula este plin de nuferi, iar lebedele și gâștele sunt vizitatori permanenți ai restaurantului (vin pe la mesele de lângă lac și așteaptă să primească ceva de mâncare)

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

M-am odihnit in cele trei zile, ultimele zile de concediu. Hotelul nu are piscină, și nici nu caut așa ceva când sunt la mare. Pentru amatorii de pescuit, trebuie să spun că se poate pescui in lac. Am văzut turiști care pescuiau chiar din cameră

Trimis de Mika in 31.08.20 22:34:55
Validat / Publicat: 01.09.20 08:24:34
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în NEPTUN / OLIMP.

VIZUALIZĂRI: 1473 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P19 Lacul văzut din hotel

crismisPHONE
    [01.09.20 09:02:19]

Foarte drăguț! Am avut în calcul acest hotel la începutul verii, când am hotărât să facem prima ieșire de weekend. Țin minte că pe Booking oferea și varianta cu demipensiune sau pensiune completă. Am zis să mai schimbăm și noi, să dăm marea pe munte, așa că a câștigat Vama Boutique din Vama Buzăului. Cred că la fel oți fi zis și voi, să mai lăsați muntele, să dați o șansă și mării ...

Dana2008PHONE
    [01.09.20 09:17:01]

@Mika:  Bună alegerea după părerea mea și poate fi o opțiune și pentru noi.

Dacă baia mică este singurul inconvenient​, eu cred că merită.

Cum este plaja și intrarea în apă? E adâncă marea la mal?

Felicitări pentru destinație!

Intesantată treabă și cu cazarea făcută la ora 19 pentru acea noapte... ați avut mare noroc... cineva acolo sus vă iubește​​​!

Știi că mor de dorul marii​... ne este teama de aglomerația de la mare.

Călătorii plăcute, Mika!

????????​​

[01.09.20 09:30:31]

@crismis:  Noi am reusit performanta de a merge de trei ori la pe litoralul nostru in acest an. De obicei nu prea dădeam pe acolo, decât maxim o zi sau două. Dar  până la urmă a fost frumos.

[01.09.20 09:35:30]

@Dana2008:  Hotelul a fost foarte grijuliu in ceea ce privește protecția impotriva COVID. Personalul purta mască și mănuși, era dezinfectant la intrarea in hotel și restaurant. La intrarea in restaurant, dimineașa, trebuia obligatoriu să porți mască și și se dădeau mănuși de unică folosință. Era separată intrarea de ieșire.

​Plaja este frumoasă, cu nisip, apa este puțin adâncă la trei-patru meti de mal (ajunge până la gat) după care se face din nou foarte mică. Nu este periculos decât dacă sunt valuri mari. Se pot găsi și locuri mai puțin aglomerate. Cred că in timpul săptămânii este mai bine. Mulțumesc de vizită și ecou.

Dana2008PHONE
    [01.09.20 09:57:24]

@Mika:  Mulțumesc frumos pentru informare! ????????

cristidu
    [01.09.20 15:15:41]

@Mika:   Hotelul isi merita cele 4 stele. Ca unul care in decursul anilor am insotit nenumarate grupuri de turisti in hoteluri si restaurante, am deformatia de a remarca si amanunte care la prima vedere pot parea nesemnificative.

​De exemplu: la prima vedere, intr-adevar mic dejunul, oferea la restaurantul hotelului Insula o gama larga de produse proaspete. Exemplu pozitiv produsele lactate. Alaturi de acestea insa, domneau si un soi de salam de vara de trista amintire. Intr-un recipient separat, zilnic ne zambeau niste bucati de carne fiarta, provenite in mod evident din ziua precedenta.

​In omleta oferita zilnic, nu puteai sa nu observi si bucati de sunca bine maruntite care te duceau cu gandul si ele la zilua precedenta. Dupa buna traditie romaneasca, puteai gasi toate culorile de ceaiuri recomandate pentru diverse afectiuni, putin clasicul ceai negru. Cu toate astea, impresia generala, a fost buna.

Zoazore
    [09.09.20 15:09:05]

@Mika:   In timp ce ne luam micul dejun eram vizitați de

Suspans si adrenalina! Cine va vizita la micul dejun?

Cum vii dinspre Neptun-oras, pe care lac este? Pe cel din dreapta? P​e cel din stanga? Nu reusesc sa-l localizez!

Arata superb ca si hotel, e curat, e luminos...

O alegere inspirata la ceas de seara! ​​

​​

[09.09.20 15:18:30]

@Zoazore M-am grabit sau cine știe cine m-a intrerupt cand scriam.   Eram vizitați de lebede și gâște, care veneau să primească și ele câte ceva.   Hotelul este situat chiar pe primul lac cum vii dinspre Olimp, lângă  fost resedinta a lui tovarasu. Este foarte frumos si bine pozitionat. Il recomand si sper sa mai ajung si eu pe acolo. Multumesc de vizita!

crismis, cristidu, Mika, Zoazore
    Alte impresii din această RUBRICĂInsula Hotel [Neptun]: