ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.07.2014
DIN: Râmnicu Vâlcea
ÎNSCRIS: 28.06.12
JUL-2014

Doua zile superbe in Viena

Concediul din anul acesta am hotarat sa-l petrecem la Viena. Ne-am cazat la pensiunea Lucinel 2. (Am scris un reviw despre acesta pensiune).

In prima zi am plecat spre centrul Vienei, am parcat masina intr-o parcare indicata de dl. Nicu de la pensiune si apoi am pornit pe jus prin centrul Vienei. Prima cladire impunatoare care ne-a aparut in fata a fost Opera, pe urma am vizitat catedrala Sfantul Stefan care este o adevarata constructie gotica. Are dimensiuni impresionante 107 m lungime, 40 m latime si 60 m inaltime. A urmat biserica Sfantul Michael si biserica Sfantul Petru, statuia Ciumei, si apoi Palatul HOFBURG.

Aici am cumparat un bilet SISI la 51 euro pentru 2 persoane cu care am avut intrare cu vizitare completa cu ghid audio la palatul HOFBURG, la palatul SCHONBRUNN si la muzeul de mobila imperiala. (daca cumparam bilete separat pentru fiecare locatie plateam vreo 80 euro). Vizita la palatul Hofburg incepe cu argintaria si portelanurile familiei regale, pe urma vreo 40 de camere ale palatului - este foarte frumos, vizita a durat cam o ora jumate. In interiorul palatului Hofburg sunt vreo 18 cladiri dintre care biblioteca nationala a Austriei, muzeul de etnografie, muzeul de arme, muzeul de instrumente muzicale, o cladire a OSCE, capela curtii imperiale, tezaurul etc.

La iesirea din Hofburg se afla statuia Mariei Thereza, iar in sanga si dreapta doua muzee, Muzeul National de Istoria Artei si Muzeul de Istorie Naturala. Pe urma am plecat la Muzeul cu mobila imperiala, e putin de umblat pana la el dar merita, sunt expuse piese de mobilier al familiei imperiale din diferite timpuri, unele chiar folosite in filmul Sisi. De aici am plecat pe Mariahilferstrase o strada plina cu magazine, mallururi. Cam atat in prima zi.

A doua zi am plecat direct la Palatul SCHONBRUNN, (aveam biletul SISI cumparat cu o zi inainte - este valabil un an - o intrare la fiecare din cele trei obiective). Complexul are in componenta mai multe obiective - Teatrul palatului deschis din 15 iulie - 15 septembrie, Parcul palatului deschis zilnic, Gloriette - este un monument ridicat in cinstea eroilor, Muzeul trasurilor imperiale, Oranjeria, Gradina zoologica, Labirintul. La fiecare din aceste obiective se plateste bilet separat. Dupa vizita la Shonbrunn am plecat iar in centru pentru a mai vizita si alte obiective: PARLAMENTUL, PRIMARIA si Biserica Votiva.

In cladirea Parlamentului se poate intra si vizita cand nu sunt sedinte ale parlamentului, Primaria - cred ca e cea mai frumoasa primarie din lume (vezi poze),

Cam atat in Viena.

Cand am plecat din Romania spre Viena deoarece intrarea la pensiune se face dupa ora 15 a Austriei, ne-am hotarat sa mergem mai intai pana la Manastirea Melk, (cam 120 km de Viena) un blocaj pe autostrada ne-a impiedicat sa ajungem pana la ora 17 cand era ultima intrare, am ajuns la 17:20, dar am putut vizita curtea interioara si biserica manastirii (o recomand sa o vizitati - e o splendoare).

A fost un concediu foarte placut.

Trimis de zlatna in 16.07.14 15:36:16
Validat / Publicat: 16.07.14 20:17:44
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AUSTRIA.

VIZUALIZĂRI: 5252 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P30 cladirea primariei din Viena

liviu49
[25.01.16 19:44:52]

@zlatna - Acum descopar ca ati fost pe urmele mele la interval de circa trei sau patru saptamani si ati stat, ca si mine doua zile in Viena, deosebirea fiind la cazare. Eu am locuit la pensiunea Lucinel 1 de unde am amintiri foarte placute. In cele doua zile dl. Lucian ne-a fost ghid in Viena, prin recomandarile detaliate furnizate, ce putem vizita, unde putem parca gratuit, unde puteam manca bine si ieftin. De vizitat, am vizitat cam aceleasi obiective turistice, dar avand si un copil de doi ani cu noi ne-am multumit cu vizita pe exterior a multor obiective din Viena, dar mersul pe jos prin centrul Vienei ne-a convins sa ne dorim sa revenim si sa le vedem pe indelete si pe interior. Este prea frumoasa Viena pentru a fi vizitata numai in doua zile !

La abatia Melk am fost in vizita in prima zi de la plecarea din Viena spre Lofer, unde am stat 5 zile. Dar circa o ora de vizita prin abatie nu ne-a fost de ajuns pentru a putea admira in liniste aceasta splendoare arhitecturala.

Probabil ca parcarea unde ati parcat a fost cea unde am parcat si noi in cele doua zile, cea de la Belaria, in apropierea cladirii Parlamentului si a celor doua muzee vizitate de dvs. si vis-a vis de parcul din fata Parlamentului.

Felicitari pentru acesasta frumoasa vizita si cat mai multe calatorii placute!

zlatnaAUTOR REVIEW
[26.01.16 08:06:17]

@liviu49 - Multumesc pentru aprecieri. Si noua ne-a placut Viena si dorim sa revenim in acest oras, din pacate in cele trei zile cat am stat nu am vazut unele obiective turistice pe care le ofera acest oras. Nu am apucat sa ajungem la palatele Belvedere, in parcul de distractii Prater etc. Anul acesta dorim sa mergem la Praga si am auzit (citit) ca ar fi mai frumoasa decat Viena. Va pot confirma cest lucru dupa vizita.

Sa ne "citim" cu bine.

liviu49, zlatna