ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.06.2022
ÎNSCRIS: 11.09.15
JUN-2022

Cu copiii la Viena!

De prin februarie ne-a trecut un gand sa ducem copiii la Valencia, oceanograf, zoo, etc... am tot cautat bilete de avion, scumpe ca dracu, noi voiam ceva pe low cost, ca se mai duc si in tabere, si la mare, mai facem un concediu si de vizitat noi parintii, asa ca la 100 de lei biletul de avion spre Viena, la Wizz, in iunie, a fost de nerefuzat.

Noi, parintii, am mai fost de 5 ori, iubesc orasul asta si speram sa ii facem si pe ei sa-l indrageasca. Tatii copiilor au constatat ca nu pot merge in iunie nicaieri, asa ca am hotarat sa mergem doar noi, 2 mame si 3 copii dupa noi.

Am rezervat cazare la Ibis budget (pe low cost, cum ziceam) 251E camera cu mic jun inclus pentru 4 nopti.

In aeroport la noi am avut parte de un spectacol, 2 conationale au facut sute de poze, in toate pozitiile, catarate pe scaune, pe geam, pe stalpii aia pe acolo, ne-am amuzat copios, nu au fost foarte deranjante, chiar ne-am distrat. Am plecat fara intarziere, dupa noi a inceput furtuna la Bucuresti. Inainte sa aterizam la Viena au fost turbulente serioase, ne-a zguduit cam tare, am avut si un copil care s-a smiorcait aproape tot zborul.

Am ajuns cu trenul de Salzburg la gara din Viena, n-am fost atenti, ca de fapt voiam sa luam S7 pana la Landstrasse, dar n-a fost o problema, metroul lor e de vis, ajungi oriunde usor si foarte repede.

In prima zi am vazut Catedrala Sf. Stefan, am batut Kartnerstrasse pana la ring, apoi pana la Volskgarden, luat pulsul Vienei, au vrut copii sa manance la mc, nu ne-a incantat dar aia e.

A 2-a zi a fost dedicata gradinii zoo si gradinilor palatului Schonbrunn. Intrarea a fost 24E de adult si 12E de copil. Este ce-a mai misto gradina zoo pe care am vazut-o vreodata, spatiul unde sunt animalele este foarte misto, am admirat panda mancand bambus tacticos, elefantii, girafe, flamingo, rinoceri, hipopotami, focile, ursii polari, pinguinii, si cate si mai cate. Am mancat acolo la o terasa, am luat inghetata, am intrat in padurea tropicala, am vazut lilieci de juma de metru atarnati pe tavan. Copiii au fost in culmea fericirii! Am urcat si la Gloriete, am admirat privelistea, s-au jucat, am vazut si ruinele romane, aleile cu trandafiri, am inhalat mirosul teilor, a fost o zi excelenta.

A 3-a zi a fost la fel de incarcata, gradina botanica si gradina alpina (intrare 5E adult si 4 copil), sute de specii de flori, copaci, arbusti, totul ingrijit, curat, ordonat, ce sa mai, la linie!

Apoi am fost la Casa Fluturilor (7 E adult si 5,5E copil) o aglomeratie de nedescris, om langa om, trebuia sa mergi cu valul, altfel nu aveai sanse. Am vazut mai putini fluturi fata de cand am mai fost, poate si din cauza aglomeratiei, 10 min maxim a durat.

A urmat Haus de Meers, am stat la ditamai coada la bilete, insa a mers destul de repede (22 E adult si 10 E copil). Infernal de aglomerat, cald rau, o multitudine de pesti, meduze, rechini mici, un crocodil imens, avea cel putin 4 m, iguane, etc...

Cand am iesit se innorase, incepuse sa ploua, am hotarat sa mergem la hotel, oricum era vreo 7 seara. As fi vrut sa mergem la Schonbrunn iarasi, a fost un concert al Filarmonicii din Viena, dar oricum copiii erau praf de oboseala. Numai bine ce am ajuns la hotel si a inceput ploaia tare, torential a plouat, cu tunete, daca ne prindea pe drum, eram mancati.

A 4-a zi am fost la Muzeul de Istorie Naturala (10 E adult, copii pana in 14 ani au gratis) caaald, aglomerat, am vazut un schelet de dinozaur complet, o replica T rex care se misca, scotea sunete, sute de animalute impaiate. Nu mi-a placut ca nu aveau explicatii si in engleza (1-0 pentru Antipa) doar denumirea in germana si latina, explicatii in germana.

Am fost sa mancam la centimeter, ne-am plimbat pe ring, am fost in Prater, in parc, nu la parcul de distractie, s-au jucat pe iarba copii, s-au catarat in copaci, ne-am plimbat cu trenuletul, vreo 6E parca a fost, am fost la cumparaturi pe Mariahilferstrasse, si-au cumparat ei tot felul de prostioare, am mancat la o terasa acolo si acasa la somn.

A 5-a zi am fost in Stadpark, la Oberlaa, la cofetarie, am fost sa vedem Hundertwaserhaus si cu S7 la aeroport. Avionul a decolat cu 10 min intarziere, insa de data asta n-am avut turbulente, pilotul excelent, a aterizat lin, am ajuns cu bine.

A fost o vacanta reusita, copiilor le-a placut foarte mult, mai vor, au fost incantati de tot ce-au vazut, noua ne-au scos niste peri albi, mai multi decat am deja, dar aia e!

Daca aveti de gand sa va duceti, nu ezitati!

Trimis de valentinag in 22.06.22 13:09:20
Validat / Publicat: 22.06.22 17:29:34
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AUSTRIA.

VIZUALIZĂRI: 5180 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (valentinag); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[22.06.22 17:28:29]

@valentinag: Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_add9.p ... =107790&hid=461.

[22.06.22 17:38:52]

@valentinag: Viena dragostea mea, așa as putea spune. Exista locuri unde nu am ajuns încă, dar la Viena as repeta oricând.

intradevar niște poze ar fi minunate, deși am revăzut cu ochii menții locurile pomenite de tine.

la centimeter (cel din spatele primăriei) am mâncat și noi, nu știu unde ați mâncat voi pentru ca sunt mai multe localuri centimeter in Viena.

Daca mai ajungi însă la Viena îți recomand cu mare caldura (la prânz poate găsești locuri, pentru seara însă trebuie rezervare) Leopoldauer Alm. Este ceva mai departe de centru, pe linia lui U1, după ce treci Dunărea. Este bine poziționat in topul restaurantelor din Viena și prețurile sunt ok, trebuie văzute și ofertele.

Felicitari, o buna idee, am sa cauți și eu astfel de oferte la avion, votat cu mare drag.

valentinagPHONEAUTOR REVIEW
[22.06.22 19:57:05]

@webmaster26: maine pun si poze.

valentinagPHONEAUTOR REVIEW
[22.06.22 20:05:23]

@mishu: noi, cum ziceam, iubim Viena! Austria rules!

Mulțumesc de recomandare, o sa am in vedere restaurantul de care mi-ai spus.

[22.06.22 20:31:11]

@valentinag: Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs solicitării de a încărca fotografii.

CATAAS
[23.06.22 08:55:11]

Scuze, nu am inteles... Ati luat CAT-ul din aeroport până in gara Viena?

[23.06.22 09:25:26]

@CATAAS: Eu din ce am inteles au luat trenul . exista si trenuri care ajung in aeroport, si daca nu esti atent, te pomenesti ca ai luat trenul . Nu stiu cum este cu tariful biletelor, insa din cate stiu, trenurile care pleaca din aeroport, ajung mai intai in gara centrala, asa incat nu e problema sa te pomenesti ca ajungi in Linz lasand in urma Viena .

@valentinag insa ne va lamuri ce tren a luat si cum a platit .

valentinagAUTOR REVIEW
[23.06.22 12:34:56]

@CATAAS: nu, am luat trenul spre Salzburg cand am ajuns la Viena! RJX cred ca are indicativul. Am mers o singura statie, pana la Wien hbf. 20 de min a durat calatoria.

La intors am venit cu S7, au fost vreo 7 sau 8 statii, am facut vreo 30 de min.

Si la dus si la intors am platit in jur de 11E pentru 2 adulti si 3 copii.

creiveanPHONE
[25.06.22 07:53:34]

@valentinag:

Un adevărat tur de forță cu copii după voi.

Am fost de atâtea ori la Viena ca sincer nu mai țin șirul și tot nu am vizitat câte ați văzut voi... Felicitări!

Mi-a plăcut ca ai păstrat ritmul alert și în narațiune ????.

CATAAS, creivean, mishu, valentinag
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Viena: