ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.09.2021
ÎNSCRIS: 18.09.21
SEP-2021
Cuplu
EXCELENT

Sfaturi de calatorie cu transportul public prin Viena

Buna ziua,

Am decis sa scriu acest rewiew care are ca tema principala transportul public in Viena gandindu-ma ca poate va fi de folos si altora. Voi incerca sa dau cat mai multe amanunte privind lucrurile care ne-au pus in incurcatura si care mi s-au parut neclar explicate pe site-urile de specialitate.

Specific ca a fost prima calatorie la Viena si am incercat sa ma informez, inainte de plecare, cat de bine am putut citind cat mai multe rewiew-urile altor turisti cat si site-uri oficiale care informau asupra transportului public.

In mod particular vreau sa mentionez rewiew-ul scris de ungureanica pe acest site care mi-a fost de mare ajutor si care poate fi considerat un adevarat ghid al obiectivelor turistice prin Viena.

Am avut o vacanta de 5 zile, dintre care 3 pline si ultima aproape plina avand in vedere ca avionul nostru de intoarcere a fost la 9 seara.

Transportul public in VIena are ca semn OBB si ghiseele (sau automatele de bilete) sunt de culoare rosie.

Am ajuns pe aeroportul Flughafen Wien seara in jur de ora 9.30, ora Vienei, care este cu o ora in urma fata de noi. Stiam ca trebuie sa luam S-bahn 7 ca sa ajungem in Viena si apoi U4 (linia verde) pentru a ajunge la cazare.

In aeroport, cand am ajuns la controlul pasapoartelor am prezentat si certificatul de vaccinare Covid si am primit o hartiuta pe care scria COVID checked si pe care am dat-o inpoi, 5 metri mai incolo, unui politist si am iesit de la partea de controale.

Mergand pe culoarul de iesire, cam dupa 2 minute, pe drepta, am vazut ghiseul rosu OBB. Erau si automate de bilete dar am preferat ghiseul. Am luat 2 bilete pentru Viena care costa 4,3 euro fiecare. Defalcat - 1,9 euro S-bahn 7 care te duce pana la Wienn Mitte (gara din centru) si restul de 2,4 euro calatoria prin Viena. S-bahn 7 vine din 30 in 30 minute. In rest celelalte metrouri din Viena vin la 2-3 minute distanta unul de celalalt.

Domnul de la ghiseul din aeroport ne-a spus ca S-bahn7 vine la peronul 1 in 2 minute. Practic, din dreptul ghiseului, in mijlocul culoarului, este un pasaj care merge in jos pana la liniile de tren. Am luat-o la fuga pe culoar si am ajuns exact cand trenul trasese in statie. Si asa a inceput prima noastra calatorie "frauduloasa" prin Viena.

Nu exista, la nici un metrou, bariere care sa se deschida automat in momentul in care ai validat biletul. Daca nu am vazut bariere, nici nu ne-a dat prin cap sa cautam un validator. Pur si simplu am crezut ca e suficient ca am cumparat bilet. Ulterior am aflat ca amenda pentru nevalidare este la fel ca cea primita in cazul in care nu ai bilet, se considera ca ai vrut sa fraudezi.

Prin urmare ne-am repezit la tren, care avea usile inchise, si ne-am speriat ca pleaca. Nu, nu pleca. Stationa cateva minute. Mai exact S-bahnul vine cu cateva minute (cam 2-3 minute) inainte de ora afisata si pleaca exact la ora afisata. Usile sunt inchise, ti le deschizi singur, si se inchid singure la loc, fie dupa o perioada de timp (chiar daca trenul mai stationeaza), fie daca pleaca trenul. Trenul face cam 20 de minute pana la wien mitte si are multe opriri, dar e foarte confortabil. Deasupra scaunelor, pe lateral, exista si spatiu in care sa asezi bagajul, sa nu stai incomod. Pe harta metroului afisata in fiecare statie Wien mitte este trecuta ca Landstrabe. Mentionez asta pentru ca noi am avut la un moment dat o ezitare daca este unul si acelasi lucru.

Ajungand in Wien mitte nu stiu pe unde am luat-o, dar ne-am trezitintr-o cafenea si apoi in strada. Cred ca exista si un pasaj subteran care duce la U4, dar nu stiu sigur. Partea buna a fost ca acolo exista un mall, care la parter are un magazin alimentar, deschis pana la 11 noaptea. Restul magazinelor alimentare - Lidl, Billa (care este peste tot) inchid la 8 si deschid tot la 8 sau 8 fara un sfert. Asa ca am putut cumpara cate ceva (apa si bere). Revin. Ne-am trezit in strada, am traversat, si aici era mall-ul si, in fata lui, cam toate liniile de metrou.

Pentru U4 exista o scara rulanta care te duce in statie. La inceputul ei exista un stalpisor cu aparat de validare a tichetului, dar in continuare, daca nu exista bariera... nu ne-a dat prin cap. Alt lucru destul de jenant- cand validezi un bilet el intra in aparat foarte putin, cam 4 milimetrii, si se imprima ceva. Prima data am crezut ca l-am bagat prost si l-am mai bagat o data si, evident, s-a suprascris.

Daca tot sunt la Wien mitte o sa mai dau cateva amanunte.

Depozitarea bagajelor. Aici exista un loc unde poti sa-ti depozitezi bagajul. Unde este? (l-am gasit cam greu) Ajungi in fata mall-lui, dar nu intri in el. Stand cu fata la mall in stanga este ghiseul de informatii si bilete al OBB. Pe aceiasi parte, mergand inca vreo 20 metrii e o usa deschisa, cu un culoar destul de lung.

La capatul culoarului, in stanga, dar nu se vad din drum, sunt "cusetele" de bagaje. Exista si un semn mic, albastru, cu un bagaj si o cheie undeva, sus, pe un stalp, chiar inainte de culoar, dar l-am vazut abia dupa ce am rezolvat treaba. Exista dulapuri de diferite dimensiuni cu preturi cuprinse intre 2,5 -4,5 euro/zi. Foarte multe nu functionau. Dulapul pe care ti-l alegi trebuie sa aiba usa deschisa si o lumina verde langa usa. Cel pe care l-am folosit noi a fost cel mic, de 2,4 sau 2,5 euro nu mai stiu exact in care au incaput lejer 2 ghiozdane si un bagaj de 10 kg. Pui bagajele, inchizi usa, lumina se face rosie si te duci la un aparat, care piuie cand ai inchis usa, bagi banii si-ti elibereaza tichetul pe care scrie nr. dulapului tau - e bine sa verifici daca corespunde (oricum ai si instructiuni asupra intregului proces). Cand te intorci bagi biletul in acelasi aparat sa-l scaneze si usa dulapului se deschide. Foarte comod si practic.

Validarea biletului S-bahn in wien mitte. Aici nu exista stalpisori cu un aparat de validare inainte de a cobori in statie. Ca sa cobori la S-bahn din fata mall-lui poti fie pe scarile rulante fie pe trepte. Intre cele doua optiuni, pe un stalp, am gasit gasit un aparat portocaliu pe care scria doar ticket validator si atat. Noi le-am validat acolo. Nici acum nu stiu daca a fost bine sau nu, dar alt aparat nu am gasit, desi am cautat. Am zis ca mai bine validate prost decat deloc.

Alt lucru care ne-a incurcat la partea cu S-bahn -ul. In wien mitte exista indicatoare pe care scrie: S1-2, S3-4. Bine, bine, dar unde este S7 nostru? Nu era nicaieri. Pana la urma ne-am prins. Astea erau indicatoarele de peroane. Exista panouri mari cu orarele tuturor S-urilor si linia la care ajunge. Deci S7 al nostru l-am luat de la S1, adica linia 1.

Un bilet, al carui cost este de 2,4 euro indiferent ca este metrou, tramvai sau autobuz, poate fi folosit pentru a ajunge la destinatie pe mai multe mijloace de transport. De exemplu, daca trebuie sa iei un metrou, un tramvai si un autobuz pentru a ajunge la destinatie iti este suficient un singur bilet. Am impresia (asta am uitat sa intreb la ghiseul OBB), dar mi-a spus altcineva, ca are limita de timp 1 ora - e bine sa intrebati.

Abonamentul pe 1 zi costa 8 euro si pe 7 zile (dar de luni pana luni) 17 sau 17,5 euro. Imi pare rau, chiar daca am stat in centru si aveam toate obiectivele pe o raza de 1-1,5 km ca nu am luat un abonament. Ne-am fi miscat mai repede si cu mult mai putina oboseala.

Ce am mai constat in Viena este lipsa totala a indicatoarelor stradale pentru obiectivele turistice sau pentru parcuri, gradini, etc. Nu exista nicaieri. Doar pentru metrouri (un stalp inalt cu un U in varf) si strazi. Indicatoarele apar cand esti fix in fata obiectivului cautat si scrie engang.

Google maps-ul functioneaza foarte bine (e bine ca telefonul sa fie incarcat full dimineata), dar sta mai prost daca ii dai sa caute un obiectiv. Cel mai bine scrii adresa exacta. De exemplu, la un moment dat, am scris Sissi museum si ne-a dus in curtea palatului Hofburg unde, evident, nu era nici un indicator pentru intrarea in sissi museum. Am scris adresa si s-a rezolvat.

Un alt lucru pe cre l-am gasit deranjant a fost, nu stiu cum sa ma exprim, lipsa de intelegere, cooperare a personalului public pe care am intampinat-o in doua situatii.

Prima a fost la palatul Schonbrunn. Chiar daca ai vienna pass (pe care il recomand), in cazul vizitei palatulu, i tot trebuie sa stai la coada la bilete ca sa iti iei un bilet (gratuit) pe care este imprimata ora la care poti intra. Cum doream sa prindem turul cat mai de dimineata am ajuns pe la 9.10 (casa deschide la 9.20) si ne-am asezat la coada. Intre timp curtea se umpluse de grupuri cu ghidul. La 9.20 s-a deschis casa siam luat biletele pe care scria 9.35. Exact ce ne dorisem.

Ajungem la intrarea in palat unde ni se spune ca nu putem intra daca nu avem masca ffp2 (pe care nu o aveam, aveam obisnuite, albastre) pentru ca asa era legea data in dimineata respectiva pentru Austria in locurile publice (muzee, tramvaie). Bineinteles ca a inceput un balamuc general, pentru ca nu scria nicaieri asta, nici pe site-ul lor, nici nicaieri altundeva. Nici macar ghizii, cu grupurile, nu stiau nimic de acesta reglementare si nu erau lasati sa intre. Ce am gasit deranjant a fost ca nimeni, dar nimeni, din personalul muzeului, nu incerca sa faca ceva sa rezolve situatia (sa gaseasca masti si sa le puna la dispozitie contracost sau gratuit). Spuneau doar - asta e regula, nu e treaba noastra. Si nu aveam decat 5 minute la dispozitie sa rezolv problema pentru ca pierdeam turul si nu ni se aloca alta ora. Am avut noroc ca nu am stat sa ma cert si am mers la shopul muzeului unde aveau... 5 masti. Eu, ajungand prima am cumparat 2 si am reusit sa intram. Am fost cam singuri in palat la turul respectiv.

A doua situatie a fost la Albertina. Sunt 2 parti de vizitat. Partea de picturi si apartamentele imperiale habsburgice. Am intrat, am vizitat partea de picturi dar cand am ajuns la apartamente era inchis fiind rezervate pentru un eveniment privat. Cand am iesit m-am dus la cei de la bilete si i-am intrebat (stiind clar raspunsul) daca maine ma pot intoarce (pe acelasi bilet) sa vizitez apartamentele am primit raspunsul asteptat -nu. Am intrebat de ce nu am fost anuntata in momentul intrarii ca jumatate de muzeu e inchis, ca sa stiu daca intru sau nu, s-au uitat la mine foarte ciudat, au dat din umeri si au zis sorry. Si aici s-a terminat.

Cu aceste doua exceptii, lumea foarte amabila, zambitoare, dornica sa te ajute daca ai vreo intrebare, dar, am o vaga banuiala, in cazul functionarilor publici, daca este pe bucatica lor, pe fisa postului lor. Daca nu...

Per total nu regret nici o clipa zilele petrecute aici, chiar daca au fost si aspecte care ne-au bulversat. Am vazut niste lucruri minunate si am inteles un lucru - chiar daca nu au, ca in alte orase, o consideratie prea mare fata de turisti, sa fii vienez in Viena trebuie sa fie foarte bine.

Sper ca experienta noastra sa fie de ajutor si altora.

Trimis de anca73 in 18.09.21 19:33:48
Validat / Publicat: 18.09.21 21:42:57
  • A fost prima sa vizită/vacanță în AUSTRIA

VIZUALIZĂRI: 12908 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (anca73); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19100 PMA (din 21 voturi)

[18.09.21 21:41:41]

Bun review de debut, merită remarcat

@anca73: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă Viena, VIENA" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: Sfaturi utile pentru vacanța la Viena]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_add9.p ... =105430&hid=461.

adso
[18.09.21 23:15:16]

@anca73: Felicitări pentru vacanță!

Prețul unui abonament pe o săptămână este egal cu prețul a 7 bilete simple. Cu siguranță se folosește transportul în comun mai mult, părerea mea este că investiția merită făcută. Astfel, se scapă și de grija validării.

În interiorul Ringului sunt peste 50 de muzee, case memoriale, biserici importante. Într-un kilometru pătrat. Cred că ar fi cu adevărat greu să monteze indicatoare spre fiecare. Practic, nu faci 20 de pași fără a ajunge în fața unui nou obiectiv turistic. Există niște drapele la semiînălțime care se pot vedea de departe, dacă te uiți după ele.

Din câte țin minte, Albertina nu este la pachet cu Apartamentele Imperiale. Albertina are două muzee, unul clasic, altul mai modernist - ambele de artă. Apartamentele Imperiale sunt pe același bilet (altul decât cel precedent) cu Muzeul Sissi și Colecția de argintărie. Asta ar putea explica ceea ce vi s-a întâmplat.

Aș folosi termenul „rigiditate” . O regulă, oricât de absurdă, se respectă cu ochelari de cal. De exemplu, despre obligativitatea unui anumit tip de mască eu am aflat din România, de la televizor - se vorbise despre asta cu un timp înainte, au fost și niște proteste, se știa.

Dacă, însă, nu încalcă vreo regulă, oamenii sunt amabili - fără a fi calzi. Ceea ce mie personal îmi convine.

bmiruna
[05.05.22 19:43:11]

Interesante si utile informatiile.

Voiam sa adaug ca din aeroport exista CAT (pe care il recomanda toata lumea, chiar si google). E rapid, ajunge in 15 min cred, dar e mult mai scump (11-12 EUR/pers)

Noi abia ne-am intors, am fost 4 persoane si atunci a fost mai convenabil ca din aeroport sa luam Uber/Bolt, masina mare, in care ar fi incaput si 6 persoane - 35 EUR direct pana la cazare. Masina mica era 30 EUR, dar nu stiam daca avem voie 4 (apropo de reguli covid inca existente si rigiditatea respectarii lor).

sibicrengut
[17.10.23 10:59:10]

venim si noi in Decembrie... hotelul este f departe. DORMERO HOHO VIEN. la statia de capt U2... stiti cum ajumgem pe renumita strada mariahilferstrasse cu metroul? u2 ajunge la primarie... dar am vrea mai intai sa mai shopingarim pe aceasta strada. SCS este foarte departe deci daca ma poate ajuta cineva sa mai ne plimbam caci pe aceasta strada am citit ca sunt preturi pentru tot poporul... multumim!

gabi-67PHONE
[28.01.24 19:36:58]

Dacă ai abonament pentru transport pe 7 zile, cât trebuie să plătești pentru autobuzele (Val) de transport de la aeroport și retur? Dar în cazul în care ai și Viena card?

Mulțumesc anticipat pentru orice informație.

bmiruna, gabi-67, sibicrengut
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Viena: