ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.07.2014
STATUS: PREMIUM
JAN-2012
single

Descoperă Tivoli

AFA RECOMANDĂ: Pentru transfer Aeroport - Hotel (Roma) și/sau tururi turistice ale Romei / Vaticanului - recomandăm www.ghidroma.com
  • Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. 0039 324 981 3672
  • Tivoli...

Nu prea mai ai ce sa spui despre acesta superba Villa D'Este si gradinile cu superbele ei fantani, cica sunt o mie, le-am pierdut sirul numarandu-le, dupa ce colegii mei de forum au facut-o atat de minunat, detaliat si complex inaintea mea... o sa spun doar cateva cuvinte.

Cum aflat in Roma intr-o scurta vacanta in perioada sarbatorilor de iarna si dupa ce vizitasem orasul cu toate obiectivele sale turistice majore, am ajuns si la Tivoli, in prima saptamana din ianuarie, in preajma sarbatorii Boboteze inoastre cand in Italia se sarbatoreste Befana un fel de Halloween italienesc. Aflat la prietenii mei stabiliti in Roma mi sa propus sa vizitam ceva mai aparte, adica carierele de marmura din Terni si Tivoli, accept oarecum rezervat, dar nu am regretat, chiar a meritat... istoria acestui loc a relatat-o atat de bine, cu detalii si complexitate colega Diaura aici şi aici, nu prea mai am ce sa adaug, as mentiona faptul ca ma impresionat mult povestile care se spun despre acest loc si ca mereu acum dupa ce am vizitat acest loc il asociez cu serenada lui EnricoToselli interpretat de Andre Rieu, care parca spune povestea acestui loc care cred ca a fost scena multor idile si intrigi de-a lungul timpului.

In ciuda frigului pe care l-am rabdat, totusi fiind ianuarie si ploia si vantul rece ne-a cam facut sa tremuram, am reusit sa ne bucuram de aceasta experienta...de remarcat ca desi trece de un jumatate de mileniu locul este bine conservat si intretinut...o sa atasez cateva poze... va recomand acest loc sa il vizitati!... nu in ianuarie!

Trimis de viorelpop in 09.07.14 17:05:32
    Validat / Publicat: 09.07.14 18:35:50
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (viorelpop); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.
    P01 [fără descriere]