ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.09.2012
AUG-2012

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 1 MIN

Villa Gregoriana

Am vizitat Tivoli in ultima zi de vacanta la Roma si ne-a placut mult. Dupa ce am vizitat Villa D'Este am luat-o pe jos prin oras si peste tot aproape era inchis.

Siesta... Spre marea noastra fericire am dat de un Carrefour unde am navalit la propriu sa luam apa si fructe. Apoi, cu fortele reimprospatate am pornit mai departe.

"Villa Gregoriana" este un loc neasteptat, in partea opusa a orasului fata de Villa D'Este si arata cu totul altfel decit ne-am asteptat. Intrarea costa 5 euro. Noi am ajuns in jurul orelor 15 si ne-a luat cam 2 ore sa parcurgem "traseul" in pas destul de rapid (cascat ochii doar la peisaje si facut poze). Este un drum pietruit care trece printr-o vale si duce de pe un deal pe celalalt unde sunt ruinele unui templu, printr-o padurice.

Fiind cam tarziu, nu am mai gasit decit 2-3 perechi "pierdute" pe drum pe vreo bancuta si nu am avut cine stie ce informatii in pliant. Nu am luat audioghid ca nu ni s-a parut ca ar fi necesar si cand ne-am razgandit eram deja departe de intrare ca sa mai facem drumul inapoi. Ce este de vazut aici: sunt citeva ruine ale vechiului oras, cascade de apa, un apeduct vechi de peste 2000 de ani, citeva pesteri micute si niste privelisti extraordinare.

Peste tot sunt puse banci pt odihna si gasesti izvoare de unde poti lua apa de baut. Ar fi fost frumos sa venim mai din timp sa mergem mai pe indelete dar ne-a placut oricum.

Am atasat citeva poze, pe cit am putut fara participanti ca sa va faceti o idee cam cum arata.

Trimis de iorgulescua in 28.09.12 14:49:02
    Validat / Publicat: 28.09.12 15:45:03
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 3101 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (iorgulescua); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Diaura*
    [29.09.12 09:31:34]

Am fost in primava aceasta in Tivoli si am vizitat Vila lui Adrian si Vila D'Este despre care am scris.

Cu parere de rau timpul a fost prea scurt pentru a mai vizita si Vila Gregoriana. E bine ca ati ajuns voi acolo si ati adus-o in atentia noastra.

Diaura*
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Tivoli: