ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.07.2014
ÎNSCRIS: 07.09.09
AUG-2013

Sinaia mea de suflet!

buna dragilor, as vrea sa va descriu cateva dintre frumusetile acestor locuri, neexploatate, cred, indeajuns de catre cei in masura sa faca acest lucru si cred ca si de catre noi, marea masa a locuitorilor acestei tari minunate dar inca necunoscuta, in mare parte, de catre multi dintre noi! as vrea de la inceput sa spun ca nu am fost cazat la vreun hotel, pensiune sau alt loc din sinaia, am norocul sa am niste prieteni minunati acolo, asa ca locul cazarii pentru mine nu este o problema! am petrecut o saptamana minunata acolo, cand in bucuresti lesinai de cald, in statiune era foarte placut, ce mai... aer conditionat natural!

am vizitat Castelul Peles, am fost la cota 1400,2000, am fost si prin Predeal, am urcat cu telefericul sus la Clabucet unde am facut plaja pe platou, si am servit pranzul la restaurantul de langa teleferic (nu-i mai stiu numele), frumos rau sus acolo la Clabucet (plecare) ca si jos la Clabucet -sosire! se vede de acolo de sus Predealul ca-n palma, muntii Bucegi la fel, daca ai noroc si este senin se vede si Crucea de la Caraiman clar zici ca este imagine 3D, nu alta! de pe Platoul Izvor unde am stat noi (la bloc) si unde este si capatul masinilor care circula prin zona, (Platoul Izvor este chiar la intrarea in Sinaia pe stanga in directia Hotelului Mara, este si o biserica acolo chiar pe colt), de acolo de pe Platou poti lua autobuze sau maxi-taxi spre ce directie vrei, este o masina speciala care duce direct la Telegondola care merge la Cota 1400 (de acolo spre Cota 2000 cu Telecabina), practic sunt masini incotro vrei! este si un maxi-taxi particular care circula din ora in ora si care merge la Rasnov - Moeciu-Bran, e foarte practic, am fost si noi!

am vizitat, de cate ori am trecut am intrat si acolo, Manastirea Sinaia, un loc foarte drag mie (si nu numai mie), un loc unde chiar simti linistea aceea sufleteasca proprie numai locurilor cu adevarat sfinte!

dintre locurile unde se poate servi masa destul de convenabil, nu trebuie sa uit de Restaurantul Casa Noastra, iarasi un loc f. drag mie, unde te simti chiar... ca acasa! acolo am servit o ciorba de burta, o minune, si poti servi si vestita ciorba de... pasarica (nu e gluma, e in meniu!). acum cativa ani am petrecut si un Revelion la acest restaurant, a fost superb, acum s-a transformat intr-o adevarata Pensiune, Restaurant-Crama, Restaurant - Braserie, Restaurant-Gradina etc! se pot servi atat minuturi cat si bucate traditionale romanesti, se mananca foarte bine acolo, iar seara au si un program folcloric fara egal prin zona, trebuie sa-ti faci rezervare neaparat pentru ca e full tot timpul anului! eu nu am dansat hore si sarbe ca acolo nicaieri pe unde am mai fost!

am incercat, nu stiu daca am si reusit, sa va descriu un pic din experienta mea din Statiunea Sinaia, un loc minunat si blagoslovit de Dumnezeu!

Trimis de bigu_2006_rapid in 06.07.14 13:59:49
Validat / Publicat: 06.07.14 17:30:14
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SINAIA.

VIZUALIZĂRI: 1584 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bigu_2006_rapid); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 langa teleferic!

• Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Sinaia și împrejurimile: