ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.03.2014
STATUS: PARTENER
OCT-2013
PREȚ 8 euro ?

Descoperă Sorrento

AFA RECOMANDĂ: Pentru transfer Aeroport - Hotel (Roma) și/sau tururi turistice ale Romei / Vaticanului - recomandăm www.ghidroma.com
  • Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. 0039 324 981 3672
  • O experienta frumoasa

Sorrento este un orasel din sudul Italiei, din regiunea Campania, provincia Napoli.

Noi am plecat in jurul orei 10.30 din Costa Pompei Hotel [Pompei] cu trenul din statia Ponte Persica si am facut cam 15- 20 min. pana in Sorrento - poti lua bilete de la receptia hotelului.

Trenul circula cu o viteza destul de mare si unele statii trec prin tuneluri.

In gara exista un infotrip de unde poti lua gratuit harti cu orasul si afli informatii despre anumite obiective turistice si destinatii la care poti ajunge din Sorrento.

Tot din fata garii poti lua un autobus care face turul orasului, insa noi am preferat sa ne plimbam si sa gasim un loc pitoresc unde sa luam masa.

Am strabatut la picior multe stradute inguste cu case cochete si multa vegetatie, am vizitat Marina Piccolo, care e mai aproape de gara,

am trecut prin Parcul Villa Comunale, de unde pe o scara poti ajunge in principalul port, Marina Grande, am traversat si centrul cu multe magazine si cafenele.

In jurul amiezii, am servit masa la un restaurant foarte aglomerat in zona centrala unde pentru doua pizza si doua beri am platit 25 de euro. Am gustat in schimb gratuit limoncello.

Sorrento ni s-a parut un orasel fermecator, cu multe magazine, cu diverse produse, scumpicele fata de preturile de la noi, de unde poti cumpara printre altele sticle pictate cu lichior de limoncello, prajituri din migdale si lamiie, produse de patisserie cu portocale, lamiie, gemuri si inghetata de casa.

In Sorrento sunt multe hoteluri, unele cocotate pe creste si cu o spectaculoasa vedere asupra golfului Napoi si insula Capri.

Din portul principal poti face excursii cu vaporasul in insula Capri (timp cam o ora ), Positano ( 20 mintue )si Amalfi ( 40,45 minute ).

Am petrecut o zi minunata si recomandam iubitorilor de frumos acesta destinatie turistica!

Citește și CONTINUAREA aici

Trimis de elenaadina in 22.03.14 09:30:00
    Validat / Publicat: 22.03.14 11:58:37
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (elenaadina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.
    P15 fericiti intr-un loc de vis

webmaster15 [22.03.14 11:59:53] »

Mutat la rubrica "Descopera Sorrento" (deja existentă pe sait); şters rubrica dublură creată de autor.

pagină generată în 0.0813620090485 sec