ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.04.2014
ÎNSCRIS: 03.09.12
STATUS: PARTENER
OCT-2013

Descoperă Amalfi şi Costiera Amalfitana

AFA RECOMANDĂ: Pentru transfer Aeroport - Hotel (Roma) și/sau tururi turistice ale Romei / Vaticanului - recomandăm www.ghidroma.com
  • Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. 0039 324 981 3672
  • In trecere prin Amalfi

TIPĂREȘTE URM de aici

Dupa ce am vizitat Positano, ne-am deplasat cu un feribot in Amalfi, timpul petrecut pe mare fiind de circa 20 minute.

Fata de Positano, Amalfi mi s-a parut mai putin atractiv, in sensul ca nu este asa de viu colorat ca Positano, insa nu este nici o destinatie plictisitoare care nu ar merita sa o vizitezi…

Si aici, ca si in Positano, ai impresia ca muntele se uneste cu marea, majoritatea cladirilor fiind cocotate in trepte pe munte si cu vedere la marea albastra.

Ce puteti face in Amalfi?

Noi ne-am plimbat pe stradutele inguste, admirand cladirile vechi, bine conservate, peste care trecerea timpului nu si-a lasat parca amprenta...

Ca si in Positano, sunt multe magazine, restaurante cu terase, la una din ele ne-am oprit pentru a admira un grup instrumental, care canta muzica traditionala, portul interpretilor fiind viu colorat.

Centrul istoric al orasului Amalfi te intampina cu biserici vechi, turnuri, case cu ziduri inalte si groase, marturii ale unei arhitecturi medievale.

Ne-a impresionat in mod placut Catedrala Sf. Andrei, veche de peste 800 de ani, construita intr-un amestec de stiluri: bizantin, romano-normand, gotic medieval si baroc.

Dupa aproximativ doua ore am facut drum intors cu feribotul direct pana in Sorrento.

Cu siguranta, daca am fi petrecut mai mult timp in Amalfi, am fi descoperit mult mai multe lucruri interesante si frumoase, pe care cu bucurie vi le-as fi impartasit, asa insa povestea acestei scurte excursii s-a sfarsit aici...

Trimis de elenaadina in 12.04.14 18:38:05
    Validat / Publicat: 12.04.14 19:46:20
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (elenaadina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.
    P04 de pe vapor, in drum spre Amalfi

webmasterX [21.09.14 12:49:56] »

Mutat în rubrica "Descoperă Amalfi şi Costiera Amalfitana, SORRENTO / AMALFI" (nou-creată pe sait)