ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.11.2015
ÎNSCRIS: 25.06.13
STATUS: SENIOR
OCT-2015

Descoperă Sorrento

AFA RECOMANDĂ: Pentru transfer Aeroport - Hotel (Roma) și/sau tururi turistice ale Romei / Vaticanului - recomandăm www.ghidroma.com
  • Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. 0039 324 981 3672
  • Patria canțonetelor - Sorento

TIPĂREȘTE URM de aici

Am stat atat de putin in acest oras - perla litoralului Campania, dar de la primii pasi i-am simtit atmosfera calda, linistita, cu strazi inguste si scurte, cu micute galerii de arta, cu bisericute, cu multe magazine pline de produse traditionale (in special produse din ceramica lucrate manual si renumitul lichior din coji de lamai "uriase"- limoncello), cu mirosul sarat al marii, dar si cu cel racoros al lamailor.

Mi-ar fi placut sa lenevesc aici, sa ma plimb alene pe stradute, sa intru in fiecare bisericuta ce-mi iesea in cale, sa respir aerul pe care l-au respirat inaintea mea, atatea personalitati ale artei si culturii, printre care: Goethe, Ibsen, Maxim Gorki, Enrico Caruso sau Luciano Pavaroti. Pe zidul unei proprietati particulare am descoperit o placuta din marmura pe care era mentionat faptul ca aici, Enrico Caruso a petrecut cateva zile fericite.

Despre acest oras. Caruso a spus: "Sorento este adevaratul colt al sufletului meu".

Peste cateva zile, cand am vizitat insula Capri, am revenit in Sorento (de unde ne-am imbarcat), ocazie cu care am vazut portul, coborand din Piazza Tasso pe "Treptele iadului" care-si merita pe deplin numele.

As reveni cu mare drag, oricand in Sorento.

Am mentionat ca nu recomand prietenilor hotelul Belsito (vezi impresii) numai si numai din cauza distantei mari fata de Sorento - locul de unde incepe incantatoarea Coasta Amalfi.

Citește și CONTINUAREA aici

Trimis de bica adriana in 11.11.15 11:31:58
    Validat / Publicat: 11.11.15 17:33:53
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bica adriana); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

DOINITA [12.11.15 08:46:19] »

Multumesc pentru putin aer de Sorrento si pentru retrairea unor clipe minunate pe acele meleaguri!

In primavara acestui an am fost in acea zona a Italiei si am fost cazati chiar in Sorrento (vezi impresii). Intradevar si eu imi doresc sa revin in Sorrento si sa haladuiesc mai mult pe minunatele stradute, sa inspir parfumul marii si al florilor de lamai, sa admir minunatele cladiri si locuitori ai zonei. Locuitoriii din Sorrento nu par a avea acelasi temperament vulcanic ca italienii din alte regiuni.

Felicitari pentru prezentare si vacante cat mai placute!

bica adriana [12.11.15 09:58:23] »

@DOINITA - Multumesc frumos! Si pentru dumneavoastra -aceleasi urari. Sa auzim de bine!

bica adriana, DOINITA, Rodel