ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.11.2013
ÎNSCRIS: 26.08.12
MAY-2013

La plimbare prin Europa

A trecut ceva timp de la "traseul" facut prin Europa acum 6 luni, dar amintirile sunt la fel de vii si placute. Tb sa mentionez ca o plimbare cu masina prin Europa a fost dintotdeauna visul meu, o plimbare in care sa imbinam vizitarea oraselor cu peisajele uimitoare, statiunile faimoase cu viatza la tara :) In 11 zile nu le puteam face pe toate, asa ca traseul la care am ajuns e urmatorul:

1. zbor tarom bucuresti munchen. Am ales varianta cea mai simpla ca sa nu pierdem 2-3 zile pe drumul de iesire/revenire din romania; am ajuns dimineatza devreme si am plecat dupa 11 zile seara tarziu

2. Prima oprire: Innsbruck sau mai bine zis Igls, o mica statiune de ski de langa Innsbruck. Peisaje superbe, muntii inzapeziti in departare, plimbari in aer liber intr-un aer racoros de primavara. Pozele atasate ar tb sa spuna totul despre frumusetea locurilor. Popasul de la Igls a fost prevazut pt relaxare si a putea intra in atmosfera de vacanta, iar piscina si sauna de la hotel au fost de ajutor

3. Dupa o oprire la outletul din Brenner (o buna investitie de altfel), imediat cum treci in Italia din Austria, ni s-a facut foame si ne-am oprit intr-un mic orasel din Italia, la vreo 100 km de granita. Prima surpriza, toata lumea vorbea germana, meniul in germana, nici vorba de italiana. Totusi google maps spunea ca suntem in Italia, asa ca atunci am avut pt prima data contact cu Tirolul de sud, o regiune care desi apartine de Italia, sigur nu gasim italieni pe acolo;)

4. Venetia - urmatoarea noastra oprire a fost orasul plin de romantism si istorie unde aveam sa poposim pt 2 zile. Am parcat masina intr-unul dintre garajele de pe insula (25 euro pe zi) si cu vaporasul am luat-o incet spre hotel. Am petrecut mai mult de 30 de minute sa ajungem la hotel de la podul Rialto, cu gps-ul si harta in mana, o distanta de 300m. Dar asta este Venetia, un oras minunat in care te poti pierde pe stradutele intortocheate si, daca stau bine sa ma gandesc, chiar tb sa o faci. Piata San Marco noaptea si sub ape, este un spectacol de lumini impresionant, Palatul Dogilor cu itinerariul secret este iarasi un loc de vizitat. Dar cel mai bun lucru pe care poti sa-l faci in Venetia este sa te lasi purtat de multime pe stradutele inguste si pline de romantism.

5. Florenta - aveam asteptari mari de la Florenta, dar vizita imediat dupa Venetia nu a fost cea mai buna idee. Chiar si Hotelul Duommo cu vederea catre faimosul Dom nu a putut sa eclipseze amintirele recente din Venetia. Galeriile Ufizzi sunt spectaculoase, dar per total Florenta m-a dezamagit. Turnul din Pisa, l-am verificat, e tot acolo :)

6. Cinque Terre - nu puteam sa nu trecem macar prin vreo 2 orase din cele 5 care alcatuiesc zona Cinque Terre. Alegerea drumului cu masina nu a fost o idee buna, mult mai bine este sa parcati masina in La Spezia si sa luati trenul de acolo. Cu masina poti vedea Cinque terre in toata splendoarea lor, dar drumurile sunt inguste, cu multe serpentine si cateodata inchise pt reparatii fara avertizment. Se poate gasi cazare la pensiuni/mici hoteluri si tot ce aveti de facut este sa inchiriati echipament pt trekking, plimbari pe carari special amenajate.

7. Urmatoarea noastra oprire a fost in Santa Margherita Ligure, o mica statiune luxoasa de pe malul marii, la cativa km de mult mai vestita Portofino, dar cu mult mai accesibila la pretul cazarii. Aici am avut norocul sa dam la receptie peste o romanca care ne-a dat niste ponturi foarte bune. Am parcat masina si am luat autobuzul pana in Portofino pt o scurta vizita si cateva poze, iar la intoarcere am luat cina intr-un restaurant minunat. Un platou de peste si o sticla de vin alb ne-a scos din buzunar 200 euro, dar am plecat fericiti.

8. am inceput riviera franceza cu o oprire in Nisa, un oras interesant, dar nu spectaculos. Ne-am plimbat pe strada principala, plina de terase si magazine fashion. Tot astazi am trecut prin sau pe langa Monaco, Cannes si ne-am continuat drumul catre Avignon. Autostrada, tunel, autostrada, pod, legatura Italia-Franta este spectaculoasa de facut cu masina. Inca o data am realizat cat de avansati sunt vesticii la infrastructura si cat de departe suntem noi.

9. urmatoarele 2 zile le-am petrecut in Avignon. De cand am auzit ca papii au avut o perioada in care nu au stat in Roma, am vrut sa vizitez Avignon. Fara a detalia partea istorica (pt cei interesati exista wikipedia), Palatul Papal din Avignon mai pastreaza urmele papilor din perioada de glorie, dar orice strop de spiritualitate a pierit de mult. Daca in Vatican intri cu o oarecare emotie indiferent de nivelul personal de credinta, in Avignon totul este comercial. Avand mai mult timp la dispozitie, am vizitat si imprejurimile, zona este foarte cunoscuta pt vinurile Châteauneuf-du-Pape. Asa ca sunt multe crame si muzee ale vinului unde degustarile sunt la ordinea zilei :)

10. Am plecat din Avignon cu destinatia Montreux-Elvetia, trecand prin Geneva fara sa oprim (ni s-a parut a fi un oras industrial, ponosit si poluat), doar fantana arteziana ni s-a parut ca merita amintita. Bine ca nu am facut oprirea in Geneva (cum vroiam initial) ci am cautat un orasel de munte. Montreux este spectaculos, cu o vedere senzationala asupra lacului Geneva. De altfel pozele cu apusul din Montreux sunt incredibile.

Am iesit de pe autostrada prin Elvetia ca sa surprindem partea rurala, pasunile si sa o vedem pe Milka :). Am fost dezamagiti insa si nu am avut acel sentiment pe care ti-l da verdeata incredibila din Irlanda.

11. Ultima noapte ne-am petrecut-o obositi in Lindau, trecand printr-un tunel de 6 km (nu as mai repeta experienta) si nu am mai avut timp sa ne bucuram de acest mic orasel nemtesc. Nici vremea nu a mai tinut cu noi, ploua incet, dar sigur.

O sa pun mai jos si lista hotelurilor cu o nota generala (5/5 inseamna ca respecta numarul de stele ale hotelului). Toate vi le recomand, mai putin cel din Venetia, dar atat s-a incadrat in bugetul de 200e/noapte.

Igls- Sporthotel IGLS - 5/5

Venetia - Hotel Canaletto 2/5

Florenta - Hotel Duomo 3/5

Santa Margherita Ligure - Lido Palace Hotel 5/5

Avignon - Hôtel de l'Horloge 4/5

Montreux - Best Western Eurotel Riviera 5/5 (camera lake view 6/5)

Lindau - Hotel Helvetia Spa 5/5

Alte lucruri de amintit:

- daca inchiriezi o masina din germania nu inseamna ca primesti o masina germana (noi am primit un nissan note in clasa golf), data viitoare o sa iau upgrade-ul pana la bmw seria 1 macar

- taxele de autostrada din italia/franta dubleaza pretul benzinei, dar fara ele 400 de km pe zi sunt imposibil de facut

Per total, o experienta de repetat, un mix placut intre natura si orase istorice.

Ce as schimba? Venetia ar tb sa fie o destinatie de sine statatoare, este mult prea impresionanta ca sa nu umbreasca celelalte locuri prin care treci.

Trimis de georgerizescu in 04.11.13 22:47:18
Validat / Publicat: 06.11.13 08:15:05
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CIRCUITE MULTI-ȚARĂ.

VIZUALIZĂRI: 4397 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (georgerizescu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P18 Santa Margherita Ligure - plaja vazuta din hotel

TraianS
[06.11.13 09:53:03]

Un adevarat tur de forta. Felicitari.

Visez si eu la o astfel de plimbare "unde ma duce masina"... prin Europa. Se pot descoperi adevarate comori. Macar o data'n viata trebuie facut.

Mi-a placut propozitia asta cu Venetia:

"Dar asta este Venetia, un oras minunat in care te poti pierde pe stradutele intortocheate si, daca stau bine sa ma gandesc, chiar tb sa o faci. "

E un citat de pus in ramă.

[06.11.13 10:16:34]

@georgerizescu:

Nu ar fi rău dacă ai putea scrie câte un review (chiar dacă mai scurt) pentru fiecare hotel menţionat.

La rubrica hotelului se pot da note şi le putem introduce coordonatele GPS pentru a fi vizualizate pe hartă, alături de celelalte hoteluri despre care s-a scris.

Aceste reviewuri pot fi de folos altor utilizatori, care caută cazare în zona respectivă.

diana-camelia*
[06.11.13 14:28:56]

@georgerizescu: Grozav de mult mi-a placut... stil, sensibilitate, informatii, opinii personale... totul!

georgerizescuAUTOR REVIEW
[06.11.13 16:09:26]

@TraianS @diana-camelia multumesc de aprecieri.

Acum cativa ani cand am descoperit comunitatea AFA am fost impresionat de calitatea comentariilor si puterea opiniilor exprimate; nu are importanta daca sunt sau nu de acord cu ele (pana la urma sunt pareri subiective), dar am simtit ca toti scriu punand suflet. Asa ca si eu am continuat pe aceiasi linie si, trecand peste "analiticul" din mine, sper ca parerile mele sa fie folositoare si placute la citit.

diana-camelia*, georgerizescu
Alte impresii din această RUBRICĂCu mașina prin Europa - circuite diverse: