ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.08.2013
DIN: Bacău
ÎNSCRIS: 11.07.11
AUG-2013
2 AD. + 1 COPII -- v: 5 ani

Impresii pozitive, nu mai merg in Bulgaria!

M-am cam plictisit sa tot citesc impresiile negative ale unora, care uita ca merg la un hotel de 3 stele si nu de 4, ori 5 stele. Noi abia ce ne-am intors din aceasta locatie si pot spune cu mana pe inima, ca ne-am simtit excelent, mult mai bine decat la hotel ASTERA din Nisipuri, de unde am plecat bolnavi si nedormiti de la galagie, in luna iulie.

O sa incep cu punctele slabe ale complexului, noi am identificat 2 de interes, restul sunt mici amanunte ce mai trebuie imbunatatite:

- camerele mici, dar astea sunt hotelurile comuniste si n-ai ce-i face, doar sa le darami si sa construiesti altele noi si moderne

- lipsa plaselor de tantari la usa de la balcon

Tantarii vin in numar mai mare, totusi, pe la aerisirea de la baie, noi am acoperit-o si nu am mai avut probleme.

Pentru ca sa evitati problemele cu tantarii, noaptea, cereti inca un card, cu ajutorul caruia sa va racoriti camera inainte de culcare, folosind AC-ul din dotare. Noi am lasat AC-ul pe 24 de grade, tot timpul cat nu stateam in camera, asa incat, seara la culcare nu mai aveam nevoie sa deschidem geamul.

Puncte tari:

- amplasarea aproape de plaja

- faptul ca totul este ingradit, asa ca daca esti cu copii nu prea ai griji mari, ca nu ai unde sa-i pierzi

- 3 locuri de joaca, plus topoganul de pe plaja, 4, plus clubul Memi, 5, locuri de joaca pentru copii

- animatoare foarte active fata de copii, mi-a placut ca-i antreneaza pe plaja la jocuri distractive si ii stimuleaza cu diplome la final,

- spatii verzi pe suprafata mare in jurul hotelurilor, umbra si leagane pentru cei mari suficiente,

- curatenie in camere zilnic, prosoape schimbate, nimic de obiectat,

- mancarea excelenta, e adevarat ca dimineata erau aceleasi gustari, iar dejunul si cina nu erau foarte variate, dar extrem de gustoase si bine facute. Mancarea este suficienta, chiar daca e lume multa. Nu ne-am imbolnavit, am mancat de toate si dulciurile foarte bune, de asemenea, inghetata toata ziua.

- bauturi la discretie, de dimineata pana la 7 seara pe plaja, la restaurant si baruri pana seara tarziu.

- Seara, canta o trupa destul de bine, chiar ne-a facut placere seara sa-i ascultam la cina

- plaja privata, bine pazita, nu ne-a lipsit nimic de pe plaja, cu toate ca am lasat prosoape acolo si jucarii si, ce eimportant, sezlongurile si umbrela sunt incluse in pret, locuri se gaseau la orice ora te duceai

- parcarea pazita

Eu fac mereu comparatie cu Hotel CLUB Tismana, unde am mers ani la randul, dar si cu locatiile bulgaresti, fata de care, sincer, difera doar marimea camerelor, dar aici chiar se merita sa vii; daca vrei 3 stele, pleci multumit, daca vrei mai mute stele, gasesti din belsug si la noi pe litoral.

Ne-a parut rau cand s-au terminat cele 7 zile la Mercur-Minerva, am fi vrut sa mai stam, dar aveam treburi acasa si asta a fost.

Noi am avut camera la Mercur, pe partea cu piscina si a fost liniste in fiecare noapte, si umbra am avut de la copacii din fata hotelului.

Recomand cu caldura avest complex familiilor cu copii.

Concediu placut tuturor!

Trimis de danadin bacau in 14.08.13 15:47:11
Validat / Publicat: 14.08.13 16:51:00
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAMAIA. A mai fost în/la: Club Tismana-Jupiter

VIZUALIZĂRI: 4317 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danadin bacau); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

sxm
[15.08.13 22:11:22]

Tu esti cu siguranta o ruda a patronului. Sau ceva pe acolo. Ce lucru negativ ai scris: plasa de tantari? ha ha

Oi fi avut seif in camera si eu n am stiut?

Piscina o fi avut ceva atragator. Topogan? Umbreluta? Sau era doar (reiau) lighean?

Auzi ce-ai spus: ''si, ce e important, sezlongurile si umbrela sunt incluse in pret''. Pai unde ai mai auzit tu ca in Bulgaria acest lucru sa nu existe la all incl. La noi, poate da. La ei asta e prin definitie.

Ne iei cu cardul pentru tantari... Pai de ce nu ni l dau ei sau ne zic de acest lucru. Vrajeala curata.

Arata o poza cu tine acolo ca sa te credem ca esti satisfacut.

Tu nu vezi ca te contrazici: Grad de satistactie cazare 80% si in text scrii: "- curatenie in camere zilnic, prosoape schimbate, nimic de obiectat"

danadin bacauAUTOR REVIEW
[16.08.13 11:11:25]

@sxm:

Mai, tu ori nu intelegi ce am scris, ori nu inteleg eu ce vrei nde la mine!

Nu sunt ruda cu patronul, e prima data cand merg aici, la piscina nu am fost, ca nu vin la mare sa stau la piscina, nici nu ma intereseaza piscina, am spus de sezlonguri, ca la Tismana nu au incluse in pret, deci, revino-ti! Sunt tare curioasa in legatura cu cei care tot scriu negativ, cu ce se ocupa, in ce case stau de regula, de sunt asa de sensibili...

Daca voiai, sau voiam conditii de cazare mai bune, luam 2 camere comunicante, sau apartament la vila Maia, si eram foarte multumiti si de cazare.

Deci, nu ma contrazic deloc, am venit foarte multumiti din aceasta locatie, sanatosi si plini de voie buna. Vrei sa scriu altceva? Chiar nu pot, ca nu e cazul. Daca era, o faceam, asa cum am scris despre hotel Astera din Bulgaria.

nicole33
[16.08.13 11:48:50]

@sxm:

O altă afirmație care nu are nicio legătură cu realitatea.

În cazul hotelurilor din Bulgaria care nu se află fix pe plajă, șezlonguri gratuite pe plajă găsești chiar foarte rar. Există și hoteluri de 4-5 stele, aflate pe plajă, dar la care șezlongurile de la plajă sunt contracost, doar cele din jurul piscinei fiind incluse în AI.

N-ar fi rău să aplici același sfat pe care îl dădeai altora și anume de a te documenta înainte de a-ți da cu părerea.

[17.08.13 14:00:45]

Ma bucur sa vad ca sunt si oameni care apreciaza asa cum trebuie hotelul, piscinele, plaja si mai ales mancarea din Minerva-Mercur si mai ales ca mai tot ce am scris eu se adevereste si nu sunt nici ruda cu patronul (chiar daca as vrea poate) si am postat si poze ca sa nu se spuna ca nu am fost pe acolo... mai am cateva zeci de poze si cam 2 ore de filmari asa ca fapt divers... dupa cum am mai spus si in comentariul meu pentru 3 stele este mai mult decat suficient iar daca faci comparatie cu hotia din bulgaria eu spun ca iesi mult mai in castig... sunt destui carcotasi care altceva mai bun de facut nu au asa ca noi sa fim sanatosi iar litoralul romanesc sa speram ca o sa fie asa cum era pe vremuri.

danadin bacauAUTOR REVIEW
[17.08.13 15:23:18]

@fishman:

noi, in acest concediu, am fost si in zona de plaja Navodari. Pot sa va spun ca este incredibila (in afara de mirosul de amoniac de la combinat, care mai polueaza aerul din cand in cand). Sunt multe locuri de cazare bune, mai ieftine, iar plajele sunt amenajate, pentru familiile cu copii mici sunt grozave.

La Mercur-minerva, apa este mica, dar la Navodari e si mai buna pentru pitici.

In rest, ma bucur ca am trait experienta asta placuta, pe care o voi repeta cu siguranta.

Ar fi interesant un topic cu aventuri din Bulgaria, lucruri neplacute care s-au intamplat acolo, sa vedem cati nemultumiti sunt cu adevarat.

Ca daca citesti despre orice hotel din Bulgaria, romanii tot au nemultumiri diverse... Asa ca, oameni buni, mergeti la Mercur-Minerva si la alte hoteluri asemenea, caci or mai fi pe litoralul nostru multe surprize placute! Nu mai zic, ce repede am ajuns acasa de la Mamaia, fata de orice locatie din Bulgaria.

[17.08.13 16:49:32]

Am fost intai la greci, apoi la turci si odata 3 zile de un 1 mai la bulgari dar nicaieri nu-i ca acasa o spun cu mana pe inima. M-as mai duce la turci fiindca acolo esti tratat (sau cel putin eu am fost tratat) de cate ori am fost cum se cuvine... la bulgari am spus ca nu mai calc decat daca mai plec cu masina spre turcia si sunt nevoit sa iau drumurile lor [...], iar la greci poate cand am sa fiu de varsta mamei mele... fie painea cat de rea tot mai buna in tara mea.

[17.08.13 16:57:01]

@fishman: ca să nu spui că nu ai știut - nu cred că ai fost educat să vorbești cum ai făcut-o în ecoul de mai sus (editat între timp).

Mă tem că ești tratat pe unde mergi, după modul cum la rândul tău îi tratezi pe ceilalți.

Cartonaș galben pentru limbaj ireverențios.

[16.10.13 23:01:11]

@webmaster:

sa inteleg ca tot din cauza asta nu am primit nici pana in ziua de azi (16.10.2013) premiul castigat de mine si neatribuit de dumneavoastra? ... sau posta nu mai lucreaza? ... sa nu ma tem eu ca sunt unii care au dreptate ce spun pe aici cand afirma cate ceva in legatura cu unele chestii... nu-i mare lucru premiul dar macar asa cum la mesaje putin sau mai mult urate se intervine cu diferite sanctiuni si la atribuirea premiilor castigate de noi si care nu au ajuns din x motive ar trebui aceeasi promptitudine... dar poate asta este un alt subiect de discutat in alta parte vei spune domnule webmaster.

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[16.10.13 23:22:40]

@fishman: dar ai încercat să iei legătura cu mine, cum scria la instrucțiunile de intrare în posesie a premiului (pentru bucureșteni) ?

Pentru cititori: răspunsul este NU. Am câte o tastatură pentru fiecare premiant - e suficient să îmi dea un p. m. să stabilim cum și când ne putem întâlni s-o primească. Sunt destui utilizatori care pot atesta că pentru ei s-a putut. Doar că n-au fost timizi...

danadin bacau, fishman, nicole33, sxm
Alte impresii din această RUBRICĂComplex Mediteranean (ex Mercur-Minerva) :