ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.08.2013
ÎNSCRIS: 10.08.13
AUG-2013

Se poate si in Romania

Nu am plecat inca de la hotel dar trebuia sa postez pe acest site impresia mea despre hotel. Eu unul nu pot sa nu fac comparatie cu ce iti ofera turcii, grecii, bulgarii la aceiasi bani. Tinand cont de comparatie Savoyul a dat sah. In cel mai simplu mod cu putinta. Ar fi necesar sa se trezeasca si alti hotelieri si sa ne facem macar o vacanta pe litoralul romanesc.

Cei care nu sunt multumiti ori sunt specialisti in domeniu, si vad aspecte pe care eu nu le observ ori vor luna de pe cer fara sa plateasca cat face. Sau poate au avut ghinion. Dar nu poti sa reprosezi, la banii astia nimic Savoyului.

Cazare ok din toate punctele de vedere. Decent, curat, de bun simt, merita cele 4 stele fara discutie. Mancarea... nu gasesti la turci sau greci sau bulgari diversitatea sau abundenta asta (pe banii astia si fara riscuri).

Marea Neagra inconfundabila in ceea ce priveste nisipul si apa. Ai umbrela si sezlongul inclus. Ai si piscina. Bar pe plaja, bar la piscina, bautura de toate felurile, inghetata, pizza dupa-amiaza. Ce iti mai trebuie?

4 stele all inclusive da? Sejurul asta in Turcia e 2000 E. Daca ai noroc. Si poate au si plaja nu bolovani. Grecii te sparg la preturi! In bulgari eu nu am incredere. Nu sunt genul care sa cred in povesti.

Ca sa inchei, sper sa fie abia inceputul. Savoyul sa dea tonul iar restul sa vada ca aici nu gasesti camere libere. Si sa ii faca pe romani sa stea o saptamana in Romania la mare. Mai ales Neptunul. Imi e dor teribil de ce era odata NEPTUNUL. Va rog frumos.

Trimis de Stefan Anton in 10.08.13 12:18:17
Validat / Publicat: 10.08.13 15:05:13
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAMAIA. A mai fost în/la: Am fost in toate statiunile de la Marea Neagra.

VIZUALIZĂRI: 1756 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Stefan Anton); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 450 PMA (din 1 vot)

[10.08.13 15:05:07]

@Stefan Anton: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Deborah77
[10.08.13 16:10:53]

4 stele bune in Turcia costa cam 100 eur de familie in iunie si sfarsit de august, maxim 150 in full sezon. Daca nu stai mai mult de 2 saptamani, cam greu sa ajungi la 2000 de euro... Ma bucur totusi ca si hotelierii nostri au inceput sa se dea pe brazda. Marea Neagra nu va avea insa niciodata culorile Egeei, nici peisajele, nici istoria...

rentea
[10.08.13 17:47:16]

@Deborah77: corect ce spui. am vazut insa si in turcia apă a mării mai jalnică decît la noi: în zona hotelurilor delphin de exemplu.

[10.08.13 22:36:56]

Cred ca este o greseala cu zerourile Deborah!! Apoi 4 stele in Turcia = 3 stele in Romania! Sa nu-mi spui ca ai gasit 4 stele care sa merite in Turcia!! In ceea ce priveste perioada ma refer la luna august!!

[11.08.13 00:20:47]

@Deborah77:

Daca vrei sa faci comparatie cu preturile din Turcia, ia in considerare cea mai scumpa statiune de pe litoralul turcesc! Mamaia e cea mai scumpa statiune de pe litoralul romanesc nu o confunda cu Neptun, Venus sau Saturn! Preturile amintite de tine sunt pt. statiuni medii din Turcia!

zoloft
[12.08.13 15:13:31]

4.000 lei pt 6 nopti normal ca nu poti compara cu alte tario; asta pt ca in ALTE tari in banii astia primesti si RESPECT, SERVICII nu doar in hotel ci si in afara lui de la persoane civilizate... etc.

4.000 lei in Romania este corect doar ca MOFT ca te duci in Mamaia.

Deborah77
[12.08.13 15:28:28]

@bogdan10: E ca si cum as compara 2 capitale intre ele, Londra si Sofia . Acum zau asa, litoralul romanesc are mii de km lungime, al nostru max 100 km, ce statiune sa aleg de acolo, ce sa compar, cu ce? In afara de preturi, nu am alti termeni de comparatie - clima, peisajul, temperatura apei, durata sezonului, mixul de turisti, obiective de vizitat in afara resortului...

Preturile de care vorbeam sunt pe o noapte de cazare, si se refera la hoteluri pe care turcii atarna 5 stele, dar agentiile le vand in mod corect cu 4. La luxul din Antalya inca nu am ajuns...

[12.08.13 16:36:52]

@zoloft: Badarani si hoti gasesti peste tot in lume. Toti trebuie sa-i punem la punct. Anul asta insa ma simt foarte bine la acest hotel. Repet... am parte de respect si conditii bune. Iar ca moft... mamaia e singura care traieste daca intelegi jocul de cuvinte. Numai bine!!

[12.08.13 16:43:16]

@Deborah77: Nu trebuie sa fim toti de acord. Fiecare cu parerea lui. Iti doresc doar vacante frumoase... acolo unde te simti tu bine. Sanatate!!

[13.08.13 12:25:55]

@Deborah77:

In orice tara exista statiuni mai scumpe si statiuni mai ieftine ca "palier de preturi"! Daca vrei sa nu compari mere cu pere, ori compari intre ele hoteluri din statiuni scumpe (ca raport calitate/servicii/pret) ori hoteluri din statiuni medii sau ieftine ca pret . Tu in cazul de fata comparai un hotel dintr-o statiune scumpa (Mamaia) cu alt hotel dintr-o statiune medie sau ieftina (din Turcia). Daca doreai sa fi obiectiva, atunci comparai un hotel din Mamaia cu unul din Bodrum de exemplu (ambele sunt statiuni scumpe).

[13.08.13 12:33:16]

@zoloft:

Gandeste-te ca e vorba de 6 nopti, hotel de 4* servicii AI si mai ales in cea mai scumpa perioada a sezonului! Spune-mi te rog in ce tara gasesti in varf de sezon, un tarif cat de cat asemanator pt. aceleasi conditii si servicii, iar statiunea sa fie cea mai scumpa din tara respectiva?

llia
[21.08.13 16:02:03]

un review foarte util!

[12.09.20 07:14:01]

Autorul acestui articol a încărcat recent un al treilea set de impresii din această destinație.

AmFostAcolo sprijină și încurajează astfel de "actualizări", considerându-le benefice pentru evidențierea evoluției în timp a calității serviciilor și condițiilor oferite etc.

Cum însă Regulamentul nu admite 3 sau mai multe seturi de impresii CU NOTE din partea aceluiași autor (vezi punctul B.10) - articolul de față va fi republicat FĂRĂ NOTE (ptr a respecta regula "maxim 2 seturi de evaluări ale unei destinații de cazare din partea aceluiași "evaluator").

bogdan10, Deborah77, llia, rentea, Stefan Anton, zoloft
Alte impresii din această RUBRICĂSavoy Hotel: