ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.08.2021
Familie
2 AD. + 2 COPII -- v: 9; 15
BUN

Recomand cu incredere

Recomand acest hotel, in special, familiilor cu copii. Esti linistit legat de mancare, curatenie, joaca. Nu am avut niciodata stresul ca nu ar avea ce manca, ca s-ar imbolnavi de la mancare sau ar lua vreo bacterie din baie sau piscina.

Pretul mi se pare cam ridicat, dar daca te hotarasti din timp, poti prinde un pret destul de bun in extrasezon. Intre a merge la mare la noi si a sta la un apartament si sa mananci la restaurante si a merge la Savoy, recomand acest hotel. Iesi mai bine financiar.

Faptul ca patronul hotelului este prezent zilnic, ca mananca si el in restaurant aceeasi mancare cu cei cazati, ca sta si el la plaja la mare sau la piscina pe aceleasi saltele ca si noi, spune multe.

Cred ca imaginea hotelului este stricata tot de noi, romanii. Si o sa va dau cateva exemple care imi vin in minte, desi sunt foarte multe:

- la masa, au afise sa nu lasam copiii sub 10 ani nesupravegheati - de aici apare si laptele imprastiat, sucurile imprastiate, prajiturile gustate si lasate acolo

- daca stai seara pe terasa pana la 24 si bietii ospatari pleaca la somn la ora 10, pt ca o iau de la capat a doua zi, poti sa iti duci si tu paharul la gunoi

- pe plaja sunt cosuri de gunoi, nu tb decat sa il arunci, nu sa astepti sa il stranga cineva de pe sezlong

- in hotel se aspira zilnic; stiu ca sunt platite femeile alea, dar la intrare, ai robinete cu apa sa te poti clati - nu tb sa aduci tot nisipul cu tine in camera

- este o terasa pe nisip, foarte eleganta, cu scaune si canapele care au pernute gri - sunt multi parinti care vin in concediu si isi lasa copiii sa faca ce vor, doar ei trebuie sa se relaxeze. Asa ca, aceste pernute le mai gasesti de multe ori cu cartofi, sosuri, prajituri, etc. Ospatarii le curata, dar tot mai raman patate

- chiar daca fiecare se gandeste la el in concediu, ar tb sa ne mai gandim macar putin si la ceilalti - poate unii vor sa doarma la ora 22, asa ca daca tot stam afara pana dimineata, macar sa nu urlam cand vorbim unii cu altii despre tot ce facem acasa; sau sa incercam sa ne mai linistim copii -si eu am 2 copii - cel putin anul acesta, de la ora 9 dimineata pana seara nu am auzit decat tipete din partea multor copii, fara a vedea vreo implicare a parintilor; la un moment dat e deranjant -si la masa si la piscina si la locul de joaca

- seara, de la ora 21, este spectacolul pentru adulti - chiar daca organizatorii rugau sa fie luati copiii mici din fata, vorbeau la pereti. Si stateau saracii copii si se uitau la fundul fetelor care dansau in fata lor. Stiu, e problema fiecaruia cum isi creste copii, dar sa nu dam vina pe un hotel pentru ceea ce facem noi

despre SERVICII

Servicii impecabile. Si cand spun acest lucru, stiu ce spun. Am mers 5 ani la rand la acest hotel si nu am simtit vreo schimbare (de la an la an) vis-a-vis de amabilitatea si ospitalitatea personalului (incepand cu receptie, restaurant, plaja).

La receptie au fost tot timpul amabili cu noi. S-a mai intamplat sa dureze o ora sau doua pentru a primi camera, dar acest lucru a fost din dorinta noastra de a ajunge mai repede la mare, chiar daca stiam ca o sa primim camera la o anumita ora. Insa, chiar si asa, au o camera mare unde iti poti lasa bagajele, te poti schimba, este baie extraordinar de frumoasa la parter, poti merge la plaja, iar ei te suna cand ai camera libera.

La restaurant, ospitalitate si promptitudine mereu - daca ajungi la masa si tocmai se ridica alte persoane, vin si iti schimba chiar si fata de masa (daca vrei). Sunt o gramada de tineri (cred ca fac practica sau sunt angajati sezonier) care sunt foarte atenti sa iti ia din fata orice farfurie goala, pahar, etc. Cand este foarte aglomerat si se mai termina un pahar, farfurie, fructe, etc, este de ajuns sa vb cu unul dintre ei si esti servit fara probleme. Acum trebuie sa fim realisti - se intampla sa se termine ciorba, laptele, etc si sa astepti 5 minute sa aduca, dar asta nu inseamna ca nu isi fac treaba. Sau, aparatele de cafea mai dadeau eroare dimineata, dar de fiecare data era acolo cineva care se ocupa de ele pentru a le face functionale.

Amabilitate si pe plaja - te vad cand ajungi, iti aduc saltele, iti deschid umbrela. Nu stiu altceva ce ar trebui sa mai faca. Trebuie sa fim realisti -nu trebuie sa ne mute sezlongul 5 cm la stanga sau la dreapta sau sa ne aduca o cafea de la bar.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Camerele sunt foarte curate. Am fost tot timpul relaxati dpdv al curateniei - nu tb sa umbli cu spirt sau alt dezinfectant dupa tine. Intradevar, hotelul este vechi, se vede, dar nu se simte. Am avut diferite camere de-a lungul anilor si tot timpul am avut miros placut in camera si baie. Curatenia este zilnica, schimbat prosoape zilnic, lenjeria la 3 zile. Daca e nevoie de schimbat lenjeria mai des (s-a murdarit, etc) trebuie doar cerut. Nu dai bacsis. In balcon, as propune o schimbare a scaunelor si a mesei. Sunt din plastic alb. Sunt bune, nu sunt rupte, dar totusi e un hotel de 4 stele cu un anumit standard.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Mancarea foarte buna la gust. Am citit unele pareri ca nu ar fi prea diversificata. Eu cred ca s-au gandit foarte bine cand au stabilit meniurile.

Dimineata: fructe (nu am gasit in 5 ani de zile fructe stricate - chiar daca a afirmat cineva acest lucru); lapte, fulgi, branzeturi (nu au 10 feluri, au cateva de calitate), legume, compoturi, pate, unt, dulceata, paine de vreo 3 feluri, oua (sub multe feluri facute), muschiulet, bacon, crenvusti. In plus, au in fiecare dimineata briose, pateuri, placinta cu mar - facute acolo, le aduc calde. Sincer, nu stiu ce ar mai tb completat la mic dejun, avand in vedere ca multi dintre noi, acasa poate bem un pahar de lapte si mancam un ou fiert.

La pranz au mereu 2 ciorbe (foarte bune), ciorbe care poate se repeta dupa 5 zile - ciorba de burta, radauteana, supa crema de ciuperci, ustroi, rosii, bors de afumatura, perisoare, supa de pui cu taitei si multe altele. Au salate (3-4 zilnic) si vreo 8 feluri de mancare gatita (pentru toate gusturile- si carnivori, vegetarieni). Gratar nelipsit, in fiecare zi (pui si porc si 2 feluri de cartofi prajiti)

La cina- gratar zilnic plus alte feluri de mancare gatita (nu gasesti seara ce ai mancat la pranz - cred ca doar mamaliga si branza se mai si seara)

Prajituri si la pranz si seara. Sunt prajituri de cofetarie. Cate o prajitura pe farfurioara (sunt cam 3-4 sortimente care se shimba zilnic)

In restaurant, este o zona speciala pentru bebelusi sau chiar pt persoane care au un anumit regim - au mere coapte, pere coapte, legume fierte, carne fiarta - totate sunt pastrate la cald. Este si blender.

PLAJA & MAREA / LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Anul acesta am prins plaja largita si a fost diferit fata de alti ani - noi am mers in iunie, data la care inca nu aveau voie sa monteze umbrele, bar pe plaja, leagane pt copii. Ne-a deranjat acest lucru, dar nu a fost vina hotelului. Trebuie sa fim realisti. Asa era la toate hotelurile. Am primit de la hotel umbrelute de plaja.

Nisipul nu a mai fost fin ca in anii trecuti, a fost cu multe scoici, trebuia sa mergi cu slapi pana in marginea apei sau sa ai incaltaminte speciala. Intrarea in apa nu a mai fost atat de lina, dar dupa 2-3 m era perfect. Nici aici nu e vina hotelului. In plus, in anii trecuti, deoarece plaja era privata, a hotelului, ei se ocupau mereu de curatarea ei, de tasare, etc. Acum, fiind proprietate publica, nu mai tine de ei. Poate, in timp, o sa se rezolve si aceasta problema.

Ca apa este calda sau rece, ca sunt valuri sau multe alge, nu tine de hotel.

In baza unor carduri, zilnic primesti prosoape pentru piscina sau mare (cate persoane sunt cazate atatea prosoape)

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Este o piscina pentru adulti si una pentru copii - sunt curatate zilnic si ce am apreciat este ca nu folosesc foarte mult clor. La piscina este un bar unde poti bea un vin, o cafea, un suc sau o apa. Poti lua si o inghetata.

Seara, la ora 19, vine Sica (este un clown) care este foarte indragit de copii pentru ca le face baloane.

La ora 20 este spectacol pentru cei mici, iar la ora 21 este spectacol pentru cei mari. Acum, depinde de fiecare, ce asteapta de la un spectacol, daca vine la mare pentru un spectacol, etc. Interes din partea hotelului este pentru a multumi pe toata lumea.

Pe plaja, au un loc de joaca pentru copii, foarte bine intretinut - leagane, tobogane, gonflabile. In hotel, mai este un loc de joaca pentru copii mai mici - foarte frumos si bine pus la punct cu jucarii

Trimis de alexsofi in 17.08.21 12:52:41
Validat / Publicat: 17.08.21 13:25:45
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAMAIA. A mai fost în/la: Hotel Savoy Mamaia

VIZUALIZĂRI: 2626 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alexsofi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[17.08.21 13:25:36]

Bun review de debut, merită remarcat

@alexsofi: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_add9.p ... =104762&hid=769.

Green????PHONE
[17.08.21 14:15:16]

De acord cu toate problemele punctate legat de copii si comportamentul turiștilor. Mi-a plăcut de asemenea atitudinea pozitivă și dorința de a vă bucura de vacanță, fără sa lăsați anumite aspecte mai puțin plăcute sa va strice concediul.

Hotelul are într-adevăr prețuri mari in comparație cu altele (4 * all inclusive) de pe litoralul nostru. Le-am cerut o ofertă pt luna septembrie, cea mai ieftina variantă de cameră, 2 adulți si copilul de 7 ani, iar prețul a fost peste 7 mii de lei (nu mai gasesc acum mailul sa văd exact). Mi s-a părut enorm pt extrasezon.

resita2009
[17.08.21 15:42:32]

@Green????: 7.000 ron in septembrie, cu banii astia in septembrie mergi in Turcia cu avionul la o familie din 2 adulti + 1 colil (4-5* mai mici dar e Turcia) sau in cel mai rau caz Bulgaria la 4* sau chiar 5*

Ceva trebuie facut cu litoralul romanesc, sunt niste preturi de cocaina... dar din pacate turistii tot merg, de aceea si preturile, atat timp cat e cerere exista si oferta scumpa.

adrianaglogoPHONE
[17.08.21 16:52:36]

@alexsofi: Si eu iti zic bun venit printre noi si felicitari pt articol.

Extrem de obiectiv si realist ceea ce ai descris.

Ai dreptate in toate privintele referitor la atitudinea noastra, ca turisti. Unii dintre noi prea avem pretentii absurde...

Gen valuri, alge, nisipil de pe plaja. Pai sa bage apa calda in mare, sa macine nisipil si sa sparga valurile!

Acum, fara gluma, te mai asteptam aici.

Vacante minunate sa aveti!

adrianaglogo, Green????
Alte impresii din această RUBRICĂSavoy Hotel: