ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.07.2013
ÎNSCRIS: 22.07.13
STATUS: PREMIUM
JUL-2013

Mănăstiri din judeţul Botoşani

Mănăstiri mai puțin cunoscute // Manastirea Gorovei (Gorovei,Botoșani)

Intr-o duminica dimineata, cu dor de duca, am rasfoit un vechi ghid turistic din perioada comunista, incercand, cu pesimism, trebuie sa recunosc, sa gasesc ceva aproape de Botosani, loc pe care sa nu-l fii vazut si care sa ma incite cumva.

Surpriza... pe drumul DN 29 A Suceava-Dorohoi, dupa Varful Campului, se face dreapta si pe un drum local de 1.5 km se ajunge la Manastirea Gorovei.

Incantata, am plecat sa descoperim acest loc, despre care nu auzisem nimic. Inainte de a face dreapta de pe drumul national, exista padure pe stanga si pe dreapa ceea ce confera soselei un farmec aparte.

Se pare ca manastirea a lluat nastere, ciudat, dintr-un pacat. Un detasament turcesc, venit sa prade in zona Moldovei, a furat o icoana din orasul Siret si a ingropat-o. Icoana Sfantului Ioan Botezatorul a stat ingropata in pamant, zeci de ani, pana cand a fost descoperita de calugarul Avramie. In acel loc a fost ridicata apoi manastirea. Gorovei.

Drumul prin padure pana acolo e strabatut de o lumina sfanta, sau poate asa mi s-a parut mie, in acea duminica dimineata.

E un loc mai putin vizitat fata de alte manastiri din Moldova si poate de aceea are un farmec aparte, pur, pe care ti-e frica parca sa nu-l stingheresti.

Peisajul din jurul Manastirii Gorovei este si el superb. Fotografiile surprind si ele atat cat pot din maretia unui loc ca acesta

O destinatie de liniste si reculegere pe care o recomand tuturor celor doritori de asa ceva.

Trimis de diana-camelia* in 31.07.13 16:04:59
Validat / Publicat: 31.07.13 17:25:01
VIZUALIZĂRI: 1976INFO ADIȚIONALE
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ROMÂNIA.

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (diana-camelia*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

andrei44* [02.08.13 17:14:08] »

Eu am fost in zona dar nu am 'nimerit' acea manastire. Nu te retine din a scrie mai mult si nici din a posta mai multe poze. Cred ca ai si ce spune si ce poze sa postezi. Este foarte interesanta locatia si nu cred ca a mai scris cineva despre ea.

Mai multe poze si mai multa descriere m-ar determina, cind voi mai trece prin zona sa fac eforturi de timp si de masina pentru a ajunge acolo. Cum e drumul? Iti rupi masina sau mergi rezonabil?

Sint pasionat pentru astfel de obiective si doresc sa stiu mai mult.

Altfel, felicitari pentru rw.

diana-camelia* [02.08.13 17:23:31] »

@andrei44: multumesc mult pt aprecieri... e doar 1.5 km neasfaltat dar nu f. prost. Exista indicator din soseaua nationala SV-Dorohoi dupa KM 21 incepi sa fii atent pe partea dreapta a drumului si o sa vezi indicatorulSunt incepatoare... dar pasionata de calatorii

webmaster26 [27.12.15 16:50:22] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Mănăstiri din judeţul Botoşani, BOTOȘANI" (deja existentă pe sait)

andrei44*, diana-camelia*