ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.07.2013
DIN: Pitesti
ÎNSCRIS: 26.07.10
JUL-2013

Am fost multumit... recomand

Sa mi prezint si eu impresiile despre Hotelul Tomis.

Am fost cazat la acest hotel, impreuna cu sotia si fetita de 7 ani, in perioada 10 – 16 iulie.

Am ajuns in statiune destul de dimineata, in jurul orei 6 dimineata. Am discutat cu receptionerul si avand in vedere ca am luat o camera cu vedere la mare, am solicitat o camera la etajul 3 sau 4, pentru ca din ce am observat, la etajele 1 sau 2, degeaba platesti in plus pentru asa zisa vedere spre mare, pentru ca vederea iti este obturata de copaci. Mi s-a cerut sa las un numar de telefon cu promisiunea ca o sa ma sune imediat ce se va elibera o camera la etajul 4.

Dupa o lunga asteptare, am primit un telefon in jurul orei 13. Destul de obosit, am primit cartela pentru camera 431. Am ajuns in camera si prima impresie a fost de inghesuiala. Camera este destul de mica, dar destul de cocheta, baia tot mica, dar ok (dotatat cu dus, uscator). Vederea spre mare foarte frumoasa. Ce nu mi a placut totusi a fost televizorul. In toate prezentarile, camerele erau dotate cu LCD de 81cm, iar in aceasta camera era un TV de 48cm (ma rog, scria pe el ca este monitor pt PC). Oricum nu ne am uitat la TV prea mult. Exista si un aparat de aer conditionat, pe care l lasam pornit cand plecam la plaja, iar cand ne intorceam gaseam un frig de nedescris in camera (desi il setam la 24 grade). Trebuia sa deschidem usa de la balcon, sa devina temperatura suportabila.

Lenjerie curata, prosoape curate, baia curata, doua halate curate si doua perechi de papuci. Patul destul de mare, am putut dormi fara probleme 2 adulti si un copil.

Dupa ce am despachetat, am fugit rapid la plaja. Ni s-a spus la receptie ca beneficiem de 2 sezlonguri gratuite si umbrela. Plaja este foarte aproape de hotel. Am ajuns cam pe la ora 14 pe plaja, cand lumea era plecata la masa, dar majoritatea sezlongurilor erau rezervate, adica aveau prosoape legate de ele (am inteles ca asa se practica daca vrei sa nu ti pierzi locul, iar daca vrei sezlong langa apa, trebuie sa fii ceva mai harnic sis a te trezesti cu noaptea in cap). Am luat un sezolong tocmai langa bar. Faceam ceva slalom pana la apa.

Plaja este frumoasa, apa curata, fara alge, intrarea in apa este lina, perfecta pentru copii.

In urmatoarele zile am decis sa ma trezesc la ora 6, ca sa ocup un sezlong cat mai aproape de apa. Mare mi a fost surprindere cand si la ora 6, primul rand de sezlonguri era deja ocupat si in mare parte si randul doi. Am inteles ca lumea era atat de disperata incat se trezea de la ora 3 dimineata si veneau pe plaja sa si lase prosoapele si se intorceau la somn. Asa ca m-am multumit cu randul 2 sau 3 (a fost ok si asa, totusi marea era la 5 m de noi). Avand in vedere ca plaja se deschidea la ora 7, puteai sa te duci sa ti iei doua saltele pentru sezlong. In jurul orei 10, un angajat al hotelului trecea prin sezlonguri si facea “prezenta”.

Tin sa mentionez o intamplare, in care doua familii s au certat pentru un sezlong in primul rand, in asa hal incat a fost chemata politia si jandarmeria. Scandalul a tinut cam o ora, deranjand destul de mult restul turistilor.

De tinut minte, cand plecam de la plaja, in jurul orei 12, imi lasam prosopul pe sezong, sa nu mi perd locul pentru care am „muncit” atat.

Preturile la bar acceptabile: 5 lei un pahar de bere/ 6 lei doza de bere, un frappe 10 lei, un suc 5-6 lei. Lasa de dorit totusi atitudinea celor de la bar, care te serveau cu o fata foarte plictisita.

Zilnic, cand ne intoarcem de la plaja, gaseam patul facut, prosoape noi pe pat (chiar nu ma asteptam sa ne schimbe zilnic prosoapele), curatenie in camera. Lenejeria a fost schimbata la 3 zile.

Hotelul este dotat si cu un mini parculet pentru cei mici, desi e mult spus. Ziua nu putea fi folosit, fiind in soare.

Micul dejun destul de bun, mancare destula, ai de unde alege, nu prea variata (omleta, oua ochiuri, oua fierta, cremvursti, carnati, branza, cascaval, rosii, castraveti, salam, sunca presata, fructe, diferite titpuri de dulceata, unt, 3 tipuri de suc, cafea, piscoturi, cornulete, etc). Trebuie sa te duci ceva mai devreme, daca nu vrei sa prinzi toata agitatia. Se serveste intre ora 7 si 9.30. Un mare plus a fost ca aveau o cafea foarte buna si tare, nu ca in alte locuri unde ti serveau apa chioara.

Distanta fata de centrul statiunii este foarte mica, 2-3 minute de mers lejer, deci inca un mare plus pentru amplasare.

Noaptea este destul de multa galagie, fiind foarte multe terase si cluburi in apropiere, si aici vorbim de Princess summer club si Crush, precum si scena emisiunii Vara pe val de pe TVR 2. Dar oricine vine in Mamaia in centrul statiunii, presupun ca este constient si nu cred ca se asteapta sa gaseasca liniste. Daca vrea liniste, exista Mamaia nord, unde dupa ora 11 se aud greierii.

Preturi ridicate in Mamaia. sunt zeci de terase, ai de unde alege, numai bani sa ai.

In concluzie, Tomis este un hotel cochet, cu camere moderne dar mici, mobilier frumos, amplasare excelenta, o plaja frumoasa. Am observat ca este frecventat de cei cu copii, pentru ca in niciun hotel in care am fost cazat nu am vazut atatia copii,

Eu zic ca se merita. A fost un sejur placut si sper sa mai revin la acest hotel. Il recomand cu caldura

Trimis de bullterier in 26.07.13 18:45:11
Validat / Publicat: 26.07.13 23:33:55
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAMAIA.

VIZUALIZĂRI: 2073 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bullterier); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 dinspre plaja

• Alte impresii din această RUBRICĂTomis Hotel: