ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.09.2022
AUG-2022
Familie
REZONABIL

O vacanta cu de toate

Si anul acesta am repetat experienta de a merge la Tomis. Din 2016 am fost in fiecare an, mai putin cei 2 ani de pandemie. Sotia spune ca poate suntem masochisti.

Am tot studiat, ce alternative am avea in zona si dupa impresiile altora (in zona Mamaia) la capitolul RAPORT CALITATE/PRET si alte cateva criterii personale (camera orietata spre mare, CURATENIE, conditii oferite la cazare si masa, distanta fata de plaja, sezlong, atractii zonale) nu prea am multe optiuni.

Asa ca pentru al 6 -lea an, am spus, hai sa mergem sa vedem cum mai este la HOTELUL d-nului Nicolae B. Am rezervat prin [... ] 2 CAMERE DUBLE orientare spre mare in luna Ianuarie pentru 26 August - 1 septembrie cu mic dejun inclus pret 4270 lei platit pe 10 Ianuarie 2022 integral

despre SERVICII

Personalul de la receptie ne-a recunoscut. Deja ne stim, parca venim in concediu la rude. Am asteptat sa se elibereze si curete camerele.

Fetele de la Receptie ne-au dat formularele sa le completam. Le-am spus ca as fi interesat de 2 camere. Etaj 2-3 si mi-au comunicat ca se poate fara probleme. Amabile, ne-au sunat imediat ce au fost gata camerele maxim 30-40minute de asteptare.

Personalul de la Curatenie Intretinere. fiecare doamna avea in subordine 1-2 flacai din Sri Lanka. Zambitori ce salutau politicosi! si isi vedeau de treaba cu seriozitate maxima. Ce le spunea sau arata sa faca, faceau, ca si cum ar face pentru ei. Amabili, Profesionisiti. Jos Palaria! Cu toate ca stim cu totii ca nu vin de placere la noi in tara, Traiul greu ii mana, ca si pe ai nostri.

despre CAMERE & COND. CAZARE

CAMERA curata anul trecut am observat ca au modificat designul interior aplicand niste imitatii decorative de polistiren gen caramida alba si neagra. arata foarte bine, Mobilierul schimbat chiar si in balcon scaunele si masuta (anul anterior erau din plastic), acum erau mai calitative.

Cu un an inainte am observat ca au pus peste tot in camera si hol o gresie imitatie parhet. Arata bine si se intretine usor, in plus nu se aluneca daca este ud pe jos.

Ca si dotari au achizitionat GAMA VORTEX, - tv ECRAN PLAT (Telecomanda era intr-o punguta pe care scria STERIL), toate canalele posibile. Cine a avut timp sa se uite. Doar dimineata il lasam pe un post de muzica, In rest obiect de decor.

AER CONDITIONAT - nou. (Telecomanda tot in Punguta cu acelasi mesaj STERIL) Functiile de autocuratare si sterilizare - INACTIVE pe telecomanda. De racit racea MAXIM. Am facut congelator in camera in cateva minute 21 de grade, Am testat o singura data.

Un Mini frigider aceeasi firma suficientpentru cateva sticle de apa, doze de bere sau ceva fructe. PARTEA aiurea cei ce au fost anterior l-au lasat sa fucntioneze cu usa deschisa. avea la gheata inauntru ca ma gandeam ca nu l-a curatat de cand a inceput sezonul. L-am scos din locul respectiv, l-am lasat in balcon la dezghetat pana ne-am intors de la plaja, gheata nu mai era. L-am sters, curatat interior si exterior si l-am repus pe pozitie. Isi facea treaba cu brio.

Sa nu uit prosoape (2 fata, 2 corp, 2 halate de baie). Prosoapele schimbate zilnic, HALATELE (schimbate DELOC sau 1singura data), Cearsaful la 2 zile. Papuci de unica folosinta 2 perechi. Inutili ca se uda INSTANT. Asa ca nu le vad rostul.

In Balcon Plasa de la usa balconului DETERIORATA, asa ca noroc ca aveam un aparat de parfumat tantarii. Ca altfel ne "imprieteneam" cu ei seara. Si AUTAN, ca fara faceai niste bube de parca eram in Delta. Am folosit o singura data AERUL CONDITIONAT, ca altfel toata caldura era in balcon.

Un MARE MINUS - nu stu cum se face, venim de atata timp la ei. am vazut ca INVESTITII S-AU FACUT pe HOLURI, RESTAURANT, CAMERE, insa in bai E JALE!!! Cabina de dus: cu pereti de policarbonat, e tip armonica cred ca de pe vremea lui CEAUSESCU, desfacuta, se trage greu, NU IZOLEAZA ZONA. Cadita curata, Insa datorita SIFONULUI MONTAT PROST, tot timpul cand faceai dus trebuia sa astepti mult si bine sa se scurga apa. Apa pana la glezne. Pe margine cu silicon Ingalbenit si desprins de vremuri apuse. WC. - ul parca este facut din RESTURI parca de la alte modele de pe santier. CAPACUL NU STATEA NICIODAT RIDICAT, trebuia sa il tii cu mana. Butonul de apasai sa tragi apa. montat deasupra capacului la rezervor, mult in afara. Ca si cum nu era de la modelul respectiv. Pacat de GRESIA SI FAIANTA respectiva ca RESTUL OBIECTELOR SANITARE - JALE!!!

Am semnalat acest aspect celor de la receptie si in celalta camera era aceeasi situatie. Mi-au comunicat ca stiu, o sa-mi trimita un instalator. A venit saracu baiat, s-a uitat si mi-a spus senin, ca e poveste veche, ca nu are ce face, ca e montat aiurea sifonul. Noroc Bun!!! Poate la anu' se mai cauta in buzunare d-nul B. si din toata saracia RENOVEAZA SI BAILE!!! .

Curatenia in camere si bai sau pe Holuri si Lifturi - EXEMPLARA!!!

Sa nu uit GELUL DE DUS si SAPUNUL LICHID de fresh si energizant!!!

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Am avut Micul Dejun Inclus. Pe principiul BUFET SUEDEZ, cat poti duce, cum spun unii.

Ce vrei si ce nu vrei. De la paine normala, 2 aparate industriale sa-ti faci singur paine prajita. 3automate de cafea, apa pentru ceai si cafea cu lapte. lapte cald, lapte rece, Ceaiuri diverse sortimente omleta, ou fiert, ou ochi, cremvursti, sunca, salam, muschiulet branza telemea +topita, cascaval, salate mai multe sortimente, masline (verzi, negre, kalamata) ardei copti, humus, fasole batuta, salata de vinete, cereale (diferite sortimente) gemuri, dulceata (la fel) CIOCOLATA (gen FINETTI), cozonac, fructe (portocale, ananas, piersici, mere, grapefruit) Seminte de dovleac si alte tipuri pentru a le amesteca cu cereale. Sucuri Ananas, Grapefruit, Portocale, Visine la dozator. Bine organizati!!! .

Chelnerii debarasau repede. Nu statea nimeni degeaba. Cum terminai te trezeai cu o fata sau in baiat langa tine. Buna ziua! Pot sa iau? Mai serviti? .

Am servit doar de 2 ori in tot sejurul masa la ei de pranz. L ciorbe. PERFECTE sau cum ar trebui sa fie facute. Insa alte feluri de mancare, mai au de lucru. Nu stiu parca sunt facute din congelate si in graba de cineva care abia acum isi formeaza mana la gatit pe stomacul cuiva.

Preturile cat de cat ok! daca faci calculul la ce este per total le litoral. O masa de 4 pers. felul 1 + felul 2 + desert si cate o bere + suc undeva la 300 lei.

Am preferat sa mancam in schimb doar la TERASA ANDREEA pentru ca, E ALTCEVA!!! Si daca nu ati fost RECOMAND. sau mergeti si astept un mesaj aici sa-mi spuneti cum a fost sau pe you tube. Din obisnuinta NU MANCAM in locuri in care am avea un risc de a sta in spital cu toxiinfectie alimentara in cel mai fericit caz

PLAJA & MAREA / LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Anul trecut nu au venit cu sezlongurile si umbrelele aproape de mare. Anul acesta au fost. Erau pe camera, insa ca la NUNTA. ULTIMUL VENIT, ultimul servit. Tipic romanesc. Unii se trezesc de dimineata de la 6, merg pe plaja si pun prosoapele pe sezlonguri (sa le rezerve) Merg la masa si apoi merg direct pe plaja unde si-au lasat prosoapele.

Minusuri (-) Protectiile acela de sezlong cu burete in ele. JEGOASE, Pline de nisip si crema solara sau transpiratie. Pentru ca unii nu pot pune un prosop pe ele, de lene sau Lasa baaa ca pot sta si asa ce daca murdaresc, curata astia!!! Nu cred ca le spala husele!!! poate dupa ce se termina sezonul, dar nu cred. IGIENIC zero.

Pe seara dupa ce se termina programul. Flacaii din SriLanca. Netezeau nisipul si ce era mai mare luau si aruncau la gunoi (resturi lasate de conationalide ai nostrii, doze de bere, coceane de porumb, chistoace (nu mai zic), puteai face linistit castele, pet-uri, capace de bere.

Partea mai aiurea este ca unii au mai spart sticle pe plaja, INCONSTIENTI SAU NEMERNICI. Nu iau in calcul ca cineva s-ar putea rani si aranja concediul pe la spital. Ne place cand vedem la altii curat, frumos pe plaja insa la noi tare ne mai place JEGUL SA LASAM ca si carte de vizita. "P-AICI A TRECUT ROMANI!!! " spunea un conational (bronzat) completand mai apoi AVEM NAMOLU, PEATRA DE BAIE, SCOICI, STELE DE MARE pufuleti. Altul mai incolo sa-l ingane: Ia-mi gogoasa!!! BORUMBUUUUU!!! avem cald sau coptttttt!!!

Marea cam 10 metri era pana la brau apa. Pentru cei mici si MARI super treaba, putea-i merge linistit ca nu te duceai aiurea. Am prins 4 zile de mare fara pic de val, parca era lac. Apa de o claritate maxima, vedeai meduze scoici cu crabi mici in ele, pesti. M-am bucurat, inseamna ca este curata si incet incet incepe sa se regenereze.

Pana acum ii invidiam pe GRECI SAU BULGARI. In privinta apei, in viitorul apropiat cred ca o sa fie invers. Multi poate se plang ca este plaja latita cu nisip mai mult din scoici. Intr-adevar asa este. pentru ca acest nisip a fost adus din larg si in larg nisipul se formeaza din scoici, macinate de vant si mare in timp. Pentru constanteni a fost un MARE PLUS. pentru noi ce venim din alte zone ale tarii ni se pare aiurea. Noi venim o saptamana, maxim doua si plecam acasa.

Insa locuitorii din zona. (mi-a povestit un taximetrist) PE TIMP DE iarna E NENOROCIRE. Tot nisipul fin este purtat de vant in oras. Canalizarile se infunda se colmateaza. Nu poti lasa nimic in balcon sau sa stai cu geamul deschis ca te trezesti cu nisip fin. Asa ca in loc sa raman pe plaja, pleaca in Oras la "distractie". De aceea pe timp de iarna poate ati vazut pe plaje puneau cei de la apele romane niste chestii din stuf ca sa mai spulbere precum parazapezile in campie. Asta e cu natura nu te pui.

Se vad plajele greblate, ingrijite cat de cat si cele care nu sunt au inceput sa fie invadate de vegetatie desertica, resturi de gunoaie. Pacat!

Cei de la Hotel au amenajat o zona pentru clatit de nisip pe corp si picioare. Este fix ce trebuie! chiar la iesire si o poteca numai din scanduri pana in zona sezlongurilor. Unii vor spune: E frumos si nu prea! Putina Miscare n-a omorat pe nimeni si face bine dupa ce ai mancat. Maxim 11-12 (tras de par) ca ardea nisipul la talpi si soarele de te prajeai. Am avut 30 grade toate zilele si 24 grade apa. Era calda ca parca era la piscina incalzita.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Animatori, spectacole - NU AU EI ASA CEVA.

Baruri au si la hotel si pe plaja. Preturile nu sunt mari. Locul de joaca amenajat si innoit cu inca o unitate de joaca.

Flori multe, gradina din fata hotelului foarte frumoasa. Iarba proaspat cosita. Mirosul acela de iarba proaspat cosita si udata. Care iti umple plamanii si inima de bucurie, Trandafiri.

In holul de la receptie era un scaun de masaj electronic - cu multi clienti " ce gemeau satisfacuti" ca le-au indreptat oasele. cum bancnotede 1,5, 10 lei.

Piscina nu au. Nu vad utilitatea. Ma duc la Mare ca sa ma duc la PISCINA?!? Mergi la Therme atunci.

La televizor spuneau ca sunt magasine, restaurante, inchise. Vrajeala de CIOBANI IEFTINA!!! Toate erau deschise ce am vazut ca se inchidea o terasa ce avea o shaormerie si placau cu OSB parca erau la americani cand se protejeaza ca vine tornadasi asta in ultima zi pe 01septembrie. Era la mintea cocosului. Dupa 2 ani de pandemie sa nu stai tu cu magazinele deschise sa vinzi sa -ti scoti parleala, cat de cat?!?

Clatite bune mergeti peste drum la parterul HOTELULUI PRESTIGE. Este o doamna ce o cunoastem de cand venim noi la Mamaia isi face reclama prin produse. Preturile nu le-a marit si a spus ca nu le mareste ca asta este al doilea atuu al ei!!!

Pentru copii chiar la intrarea spre plaja LA HOTEL TOMIS. erau unii pe jepcarela 5 Minute orice zona 20-25 lei, daca mergeti inspre telegondola e un domn 20 minute 25 lei. Pe plaja posibilitati sa te dai in sau cu BANANA, cu O PALEASCA MARE ROTUNDA II TRAGEA CU SKYJETUL pana ii desprindea si cadeau in mare. Plimbari cu Skyjetul. Unii faceau snorkeling, plimbari cu cayacul dublu. In alti ani era un trenulet cu locomotiva un tractor a. Am inteles ca anul acesta nu a mai obtinut aprobare. La fel calesti, trasuri. - nici astea nu mai erau. Pacat!

Sfat de la Gara pana la Hotel. Alta data era 30 lei. Acum au marit tariful pe km 3.15 lei si jepcarii de taximetristi te intreaba ca la piata Sefu e intre 60 si 100 lei daca vrei. !?! Asa ca Sfat instalati-va BOLT sau UBER si iesiti mai ieftin si CU MULT BUN SIMT!!! 30-40 lei maxim

Trimis de AdrianP. in 15.09.22 14:10:54
Validat / Publicat: 15.09.22 14:56:22
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAMAIA.

VIZUALIZĂRI: 1910 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (AdrianP.); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[15.09.22 14:55:14]

Odată cu primul review trimis, la câțiva ani de la înscrier — @AdrianP. : bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Pe AmFostAcolo nu acceptăm postarea în clar a informaţiilor de tip date personale (nume, numere de telefon, adrese de mail etc) — sunt interzise, de ceva timp, și de lege. Aceste info se pot trimite/primi însă prin mesaje private, destinatarul primind aceste mesaje în aceeaşi căsuţă de mail în care primeşte şi înştinţările despre ecouri.

Pentru a transmite un mesaj personal: click pe linkul "mesaj pers" afişat la fiecare ecou, lângă username (click pe „pliculeț” ).

Te rog să eviţi pe viitor folosirea excesivă a literelor MAJUSCULE (LITERE MARI, inclusiv în titlu!), această practică este nerecomandată (îngreunează citirea, este *obositor*) şi în general considerată lipsită de politeţe pe internet.

În limbaj internaut, a scrie cu LITERE MARI înseamnă că strigi la noi! Vezi, de exemplu, aici

[15.09.22 14:55:44]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_add9.p ... 109375&hid=2689.

• Alte impresii din această RUBRICĂTomis Hotel: