ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.07.2013
ÎNSCRIS: 16.04.12
JUL-2013
2 AD. + 1 COPII

Pentru prima data in Bulgaria

Buna ziua, acum o zi am revenit si eu in tara si asa cum am spus in diferite comentarii o sa-mi astern si eu impresiile la cald, aceasta fiind prima experienta pe taram bulgaresc.

Am ajuns in fata hotelulul la 09:45, am intrebat paznicul de la parcare unde sa parchez si mi-a indicat in dreapta cum te uiti la hotel (parcare amenajata) in stanga fiind efectiv pe camp.

Am urcat la receptie (etaj 1) iar la 10:15 eram ajuns in camera, prima impresie fiind wow, asa rapid a mers plus ca intrarea trebuia facuta de la ora 14:00. Am primit o foaie A4 in romana cu toate activitatile de la hotel, masa, program bar, divertisment etc etc si am fost informati ca la masa putem merge doar de la cina dar pt. masa de pranz am fost indrumati spre restaurantul Italian care servea pizza si ceva carnati la gratar.

Camera: foarte mare, 2 paturi unite + un fotoliu desfacut pt. copil. Baia era mare si avea cada. Curatenie se facea zilnic iar cearceafurile s-au schimbat in a cincea zi.

Masa: La mancare gusturile nu se discuta, pt. mine si familia mea o fost super ok.

La mic dejun: aveai 3 feluri de oua (omleta, ochiuri si ou fiert) bacon + cel putin 10 feluri de salamuri/sunca/parizer, iarut, br. Topita, branza, masline, cca 7- 8 feluri de paine, gemuri, fineti, miere 5-6 feluri cereale cu lapte, clatite etc etc.

La pranz + cina erau 4 feluri de carne (vita, porc, pui, peste) 2 feluri de cartofi, 2 feluri de macaroane iar la sectiunea gratare erau ori carne, ori carnati, ori chiftele si 2 feluri de ciorba cam suspecte in opinia mea (era cu parizer si sunca).

La sectiunea “muraturi” erau foarte multe sortimente, peste 15 pe care le puteai combina cum doreai.

N-spe feluri de prajituri, 10 feluri de inghetata (stiu nr. deparece al mic le-a facut poza) + 6- 8 feluri de fructe

La prinz si cina nu lipsea pizza si branza/cascaval care era de diverse sortimente.

Pe langa restaurantul principal mai era si cel Italian pe care l-am frecventat doar in prima zi dar care servea pizza + 1 sortiment facut la gratar, fructe.

Intre mese se puteau servi diferite pateuri cu branza sau cu ciocolata, era la cele 2 baruri ale hotelului.

Bautura: gama cola la dozator, gama neacidulata, bere, 5 feluri de cocteiluri, votca si tot ce era autohton, daca doreai ceva “de afara” trebuia sa platesti. Cafea de toate felurile/ciocolata calda, atat la dozatoare cat si la bar.

Echipa de divertisment: era formata din 5 baieti si 5 fete, toti ukrainieni.

Pe plaja era fotbal si volei, polo in piscina, bascket in piscine, dansuri, tir, darts.

Seara de la 20:30 pt. 30 min. era mini club pt. pici iar de la 21:30 erau spectacole cu diferite teme.

Desi peste 50% eram romani toate se desfasurau intr-o engleza amestecata cu rusa sau germana. Romaneste am stat de vb. doar cu un baiat din echipa (emo il chema) in rest niciunul nu rupea o boaba.

Intre cele 2 spectacole erau cam 20 min. in care se organizau diferite concursuri cu cei din public iar castigatorii primeau o “sampanie frantuza”

Piscinele: foarte curate dar apa nesperat de rece apa pt. aceasta perioada.

Statiunea este la cca 1 km distanta, am fost o singura data pt. suveniruri care erau la preturi accesibile, la magazinele din hotel nu prea aveai ce cumpara (sau cel putin asta e parerea mea)

Aqua parkul – cea mai mare teapa, desi era promovat intens de bulgari nu a functionat ca cica n-ar avea nu stiu ce autorizatie.

Ce am ramas impresionat a fost curatenia, la un hotel asa mare si cu atatia turisti m-am asteptat sa fie mai murder, dar am ramas cu un gust placut.

Acum sa trec si minusurile (in opinia mea)

-la spectacole nimic in romana, nici la mini disco nici la spectacolul principal – eram peste 50% romani si era normal sa fie ceva si in romana

-apa rece din piscine, pt. mine este un mare minus

-dupa ora 23:00 daca consumai trebuia sa platesti

-minibarul din camera era cu plata (pt. mine nu a fost o mare problema) dar hotelul in reclama se folosea de aceasta remarca fara a anunta ca e contra cost

-nu puteai iesi cu nimic de la masa, am luat 2 pere pt. al mic pt. a fi consummate pe plaja si nu mi-a dat voie sa ies cu ele

-un alt minus era faptul ca la intrarea in sala de mese mereu trebuia sa spui nr. camerei – hai sa fim seriosi, chiar asa – iar explicatia lor a fost ca bucatarul avea nevoie ca sa stie cata mancare sa mai faca.

In mare cam acesta a fost experienta mea si a familiei mele, am fost destul de multumit de acest hotel.

In zilele urmatoare voi reveni si cu poze din concediu, iar daca aveti intrebari va rog san u ezitati.

Am uitat sa spun, am platit 930 de euro din 15.07 pana in 21.07. Pretul este destul de mare comparative cu cei care au achizitionat bilete in prima parte a anului.

Trimis de resita2009 in 23.07.13 23:40:23
Validat / Publicat: 24.07.13 00:42:29
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 3298 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (resita2009); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Am incarcat aceste poze special ca sa se vada cum era apa in piscina, apa foarte curata nu cum spunea pe aici cineva ca era verde

Boyton
    [24.07.13 18:39:56]

Vream sa va intreb daca parcarea si sezlogurile de la plaja se platesc separat, si daca pe plaja au bar. Va multumesc

resita2009AUTOR REVIEW
    [24.07.13 19:29:05]

@Boyton: parcarea costa 10 leva/zi

sezlongurile sunt gratuite cu o mica exceptie, este o zona separata pe plaja unde sunt contra cost 6 leva/zi, din ce-am observat eu acolo erau cei din afara hotelului care veneau sa faca plaja - nu aveau bratari la mana.

exista un bar pe plaja in partea dr. a hotelului cum te uiti la mare iar in extremiatea stanga exista doar dozatoare cu sucuri, bere, vin si cafea.

Barul de pe plaja este deschis doar pana la 17:00, dar bere si sucuri poti lua linistit de la dozatoarele din partea cealalta care sunt pana la 23:00 active iar daca doresti ceva tarie dupa ora 17:00 atunci trebuie sa urci la barul principal de la etajul 1

turist nou*
    [08.11.13 13:37:16]

@resita2009:

referitor la sfat..., cu 1000 euro mai bine pleci la turci

mai sunt hoteluri bune la bulgari, dar..., sau obraznicit (la pret)

-era un hotel, care, cica este f bun, langa faleza la nisipuri (de vreo 5*)

-cel mai frumos mi s-a parut la Duni- Belleville (4*), apoi Pelikan (4*), dar..., au cam sarit din schema la pret (in plus vreo 250 euro in Iunie)

daca zici ca ai 1000 euro disponibili, mai bine vezi turcia, acolo sa vezi conditii, si ptr tine si ptr copii

Boyton, resita2009, turist nou*
    Alte impresii din această RUBRICĂSol Luna Bay Resort Hotel: