ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.06.2022
REZONABIL

Către satisfăcător
Către satisfăcător

încărcat de pe telefon!

Nu prea merită banii, sigur nu revin

Păi... La pomu lăudat... Comparativ cu sol nessebar palace (tot 4 stele), aici e nasol rău! Piscinele f mici, una de copii de 30 cm și una de adulți de 1.6 m.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Camera e suficient de mare pentru 4 stele, e curată, fac curățenie în fiecare zi.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Nu au diversitate. Deloc. Au 4 garnituri în fiecare cina și prânz, un fel de pui, unul de porc, un peste și în rest preparate reci. Evitați restaurantul bulgăresc, nu merită timpul pierdut.

Băutura - toate băuturile sunt mult prea dulci pt mine. Au gama savoy, gamă care era ok în trecut, acum până și votca simplă e dulce. Expreso e bun, se găsește în puține locuri. Berea proastă, extrem de acidulata. Vinul nu e vin. Practic, nu prea ai ce bea.

PLAJA & MAREA / LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Plaja e foarte aproape, e cu nisip, intrare destul de lină în mare. Șezlongurile se rezervă cu prosop, minus mare. Nu au servicii pe plajă, tre să ieși de pe plajă să mergi la beachbar.

Toboganele sunt... Nici, nici. După prima jumătate de oră, copilul a vrut înapoi pe plajă.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Mai fac ceva show-uri seara, mai au mini disco, dar, per total... Nu prea mă încântă.

Trimis de bubu2001 in 27.06.22 18:17:59
Validat / Publicat: 27.06.22 18:48:12
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Sol nessebar, viva hvd, burgas, etc.

VIZUALIZĂRI: 2320 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bubu2001); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Priveliștea de pe partea laterala (dreapta) a hotelului (făcută din corpul vechi, se vede corpul nou în poză)

[27.06.22 18:45:32]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_add9.p ... 107884&hid=1924.

resita2009
    [28.06.22 08:26:53]

asta nu e diversitate, nici in Turcia la 5* nu gasesti peste tot mai mult de 4 feluri de carne

e hotelul pe plaja, de la primul sezlong pana la primul bar nu faci mai mult de 80-100 m, unde vrei sa-ti puna barul, in mare?

Toboganele sunt... Nici, nici.

din cate stiu eu sunt vreo 4-5 topogane

Alex_Macedo
    [28.06.22 10:42:59]

Posibil să fie așa cum spuneți... nu am fost... nu știu. Intervenția mea este pentru că, colegul @resita2009 spune niște lucruri destul de pertinente, privind același loc... și... din punctul meu de vedere și cel mai important, AFostAcolo.

Înțeleg neplăcerile și poate ați scris... la cald, să spun așa... însă, când narativul dă în fonfleuri negative duse la extrem, invariabil intervin cât se poate de pașnic.

Nu este nevoie să ajung în mult hulitul hotel sau o anume destinație, ca să realizez că nu exista piscină de copii de 30cm. La mărimea piscinei redată de Dvs., nu intră nici minioni, nici hobbiți și nici Tom Degețel sau Ileana Cosânzeana, doar vreo 30 de muște la tot atâția centimetri, în călduri. Dacă este adevărat, înseamnă că nici piscinele nu mai sunt ce au fost odat. 30cm are oala mea în care fac sarmale...

Înțeleg ironia și acel fonfleu de care vorbeam... dar aici sunt și membri care iau de bună, ce scriem noi pe aici.

Cu stimă!

nicole33PHONE CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
    [28.06.22 11:01:57]

@Alex_Macedo:

Nu am fost cazata acolo, dar l-am vizitat, am băut o cafea buna pe terasa lobby barului, am stat la povesti cu doi colegi de pe AFA.

Povesrea cu piscina pentru copii este totuși aproape reala, in sensul ca nu are 30 cm, ci 40cm. Însă este vorba de adâncimea apei din piscina pentru copii, foarte potrivită pentru micuți, dar evident prea mică pentru un copil de opt ani.

Alex_Macedo
    [28.06.22 11:43:52]

@nicole33 :...

... deci... cum am zis, nici piscinele nu mai sunt ce au fost!... Mai lipsea spus că e de 30cm... ehm... infinity.

[28.06.22 15:20:41]

Piscina pentru copii e foarte ok, nu știu cât are, însă copilul cu care am venit, 120 cm înălțime, se simte foarte ok în ea.

Ca mâncare, din păcate, am fost în alte locuri MULT mai ok. Ca să dau un exemplu, diversitatea de la ralitsa albena, 3 stele, e peste ce e aici. Un alt exemplu, Turcia, 5 stele, la bani nu foarte diferiți calculând și avionul, la snack bar aveau dorada la grătar și încă un fel de peste la amiaza pe lângă cel puțin 2 feluri de mâncare din fiecare carne. Subliniez, la snack bar. În main, mai multe feluri. Spre exemplu, la sol nessebar varietatea este mult mai mare. Iar poza e făcută ca să vedeți coada la singurul grătar care făcea creveți aseară. Anormal!

Barul... Depinde în ce colț de plajă stai. Pentru mine, e departe.

Toboganele... Pentru mine sunt așa... Ca să fie. Depinde cu ce sunteți obișnuiți. Spre ex, la terme București e mult mult mai smecher. Ralitsa e peste ăsta. Depinde unde ai fost anterior și care e etalonul.

[28.06.22 15:23:54]

@bubu2001: eu o văd asa: dacă ai un preparat cu care rupi ca și calitate, fă-l frate să ajungă rapid la toți, nu să facă coadă la un grătar și la celelalte să prepar nimicuri! Asta nu îmi convine.

[28.06.22 18:37:35]

Un foarte mare plus: restaurantul italian. Foarte bună mâncarea, bun vinul (contra cost).

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
    [29.06.22 06:39:15]

@bubu2001:

Cam multe nemulţumiri mai mult sau mai puţin justificate, dar şi o predilecţie ciudată în a compara mere cu... pere.

Comparativ cu sol nessebar palace (tot 4 stele), aici e nasol rău!

De fapt, Sol Nessebar Palace nu are patru stele ci CINCI

Băutura - toate băuturile sunt mult prea dulci pt mine.

Ghinion!

Cam greu să-i mulţumeşti pe toţi.

Au gama savoy, gamă care era ok în trecut, acum până și votca simplă e dulce.

Băuturile Savoy le găseşti la peste 90% din all inclusive-urile bulgăreşti. Eu sunt convinsă că toate hotelurile primesc aceleaşi băuturi, dulci sau nu.

Dacă tu notezi cu doar 60% o plajă lată frumoasă şi cu nisip cum este cea din Obzor, pe mine m-ai convins cât eşti de obiectiv . O fi fost mai frumoasă cea de la hotelurile Sol din Nessebar

Comparaţia cu Terme este absolut nerelevantă. Pur şi simplu este altceva, nu un banal aquapark de hotel.

Aquamania NU este un aquapark de hotel cu circuit închis cum este cazul la Sol Luna Bay. Este singurul aquapark din Albena, la care au acces TOŢI turiştii din toată staţiunea sau de oriunde, cu singura diferenţă că unii plătesc, în timp ce cei cazaţi la Ralitse şi alte câteva hoteluri din deal beneficiază de gratuitate.

Despre comparaţia dintre un hotel de 4* din Bulgaria cu nu ştiu ce hoteluri de 5* din Turcia ce aş putea spune? Care e legătura?

[29.06.22 07:12:40]

@nicole33: oare de sol nessebar Bay and mare știi (4 stele)?

Repet, e ceva ciudat cu savoy anul ăsta. E toată bautura dulce pe tărie. Nu au whisky inclus deloc. Berea e kamenitza.

Ce mi se pare mai ciudat e cum, unii membri, își dau repede cu părerea ca greșesc sau nu scriu ok despre hotel. Nu vă convine, nu citiți. E părerea mea. Aveți altă părere, scrieți un review de unde să își ia lumea informațiile utile de la voi.

nicole33PHONE CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
    [29.06.22 08:00:50]

@bubu2001:

oare de sol nessebar Bay and mare știi (4 stele)?

Inchipuie-ti ca știu perfect ce vorbesc

Asa cum spuneam, Palace are cinci stele, iar tu cu asta ai făcut comparație. Da, stânga -dreapta sunt Bay și Mare care au patru stele și împart aceleași facilitați, inclusiv măreața plaja extraordinar de lata .

Și Aquaparkul este tot așa folosit de către turiștii cazați in cele trei hoteluri și are parca doar un tobogan mai mult ca Luna Bay.

Sfatul meu este sa te bucuri de vacanța și sa nu mai cauți nod in papura

ceasornicarul
    [08.07.22 20:47:33]

Salut, in aceeasi luna respectiv iunie am fost cazat si eu aici. Pot spune ca, a fost cel mai reusit sejur la Sol Luna Bay fiind cazat de mai multe ori la acest resort.

Am, simtit nevoia sa intervin mai mult din cauza nemultumirii legate de masa.

Atata timp cat sunt preparate cu carne de porc, vita, miel, iepure si peste in fiecare zi nu inteleg nemultumirile anumitor colegi.

Gaseai tot ce doreai salate, preparate reci, calde, aperitive diverse, dulciuri, panificatie diversa, fructe, totul la discretie la toate cele trei mese principale.

Bauturile ok.

Sezlongurile erau foarte multe nu era necesara rezervarea lor, plaja curata.

[08.07.22 21:39:22]

@ceasornicarul: Ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Alex_Macedo, bubu2001, ceasornicarul
    Alte impresii din această RUBRICĂSol Luna Bay Resort Hotel: