ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.08.2023
JUL-2023
Familie
BUN

Neasteptat de bine

Cu toate ca nu procedez in acest fel, de a face o rezervare pe ultima suta de metri, profitand de un lastminute si fiind "imbolditi" de caldura insuportabila de afara, am ales acest hotel si, cu toate ca am plecat la drum fara sa avem mari asteptari, pot spune cu mana pe inima ca ne-am simtit extraordinar!

Nu intru in detalii legate de traseu, s-a scris pe site destul legat de variante. Ajunsi la hotel, am fost intampinati de un baiat care ne-a ajutat sa dam bagajele jos, am parcat masina pe un teren viran, totusi pazit, si ne-am prezentat la receptie. Numai ca aici, spre marea noastra surpriza (placuta!), cu toate ca facusem rezervare in cladirea anexa, cu vedere spre parc, ne-a fost repartizata o camera cu vedere spre mare! Problema a aparut ca fiind ceva distanta, a trebuit sa iau masina, sa pun bagajele inapoi si, impreuna cu baiatul care ne-a ajutat, am facut un ocol de vreo 2 km. prin drumul principal, deoarece nu este un drum direct intre corpul principal si cladirea anexa.

Ajunsi la cazare, am avut parte de o alta surpriza placuta: parcarea este subterana (parcarea la hotel este contra-cost, parca am dat 70 leva pentru o saptamana...), cu bariera, iar cazarea a fost facuta la primul etaj, o camera cu vedere spre mare si cu acces direct la plaja!

Daca tot am amintit de cele doua corpuri de cladiri, vreau sa fac si o mentiune: hotelul este format dintr-un corp principal foarte mare si aceasta cladire "anexa", mai noua, cu camere mai mari, legatura dintre cele doua facandu-se pe o punte peste un rau. Este un mare avantaj al acestei cladiri secundara, fiind foarte multa liniste fata de galagia si agitatia de la cladirea principala.

despre SERVICII

Chiar daca cea mai mare parte a angajatilor sunt de la foarte tineri la batrani (pensionari care pazesc locurile de parcare), precum si lucratori din tari mai "indepartate", totul este la superlativ, toti incearca sa te faca sa te simti bine, marea majoritate incercand sa se faca utili! Mie mi-au lasat o impresie foarte buna, in sala de mese se ocupau imediat de debarasare si aranjarea mesei, spectacolele incercau sa le faca cat de bine se puteau (nu va asteptati la cine stie ce, dar erau antrenante si distractive), animatorii erau omniprezenti si antrenati in ceea ce faceau. Una peste alta, facand comparatie cu experientele recente avute in Turcia de anul trecut si de anul acesta despre care deja am scris pe site, pot spune ca sunt peste ei, la turci, cu ifose de cinci stele, neintalnind aceasta implicare pe care am vazut-o la angajati de la un hotel inferior cotat.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Camera in care am stat a fost mare, balconul cam mic, minibar contra cost, la fel si seiful, baia cu cada si dus, din pacate sapunul de la chiuveta s-a epuizat foarte repede si recipientul nu a fost incarcat, iar gelul de dus ne-a ajuns aproape tot sejurul, in ultima zi nemaiavand si nefacandu-se refilarea. Curatenie zilnica, nimic deosebit sau fistichiu, prosoapele se schimbau zilnic.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Mancarea, chiar daca nu era in cantitati mari si foarte diversificata, era bine gatita, gustoasa, la fiecare pranz si cina fiind peste sau fructe de mare, precum si gratar (unde se facea de fiecare data aglomeratie, trebuia sa astepti cam 5-10 minute sa iti vina randul). Desertul repetitiv, mereu acelasi, inghetata la liber, fructe asa si asa... Bautura de la dozator era chiar buna, cockteiluri nu ma pot pronunta, nefiind expert in asa ceva, ce era deosebit era barul cubanez, cu muzica specifica zonei caraibelor, precum si bauturi care incercau sa se apropie de zona respectiva...

PLAJA & MAREA / LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Plaja foarte lata, foarte aglomerata in zona cladirii principale, si foarte linistita in zona cladirii anexa, cu intrare lina in apa, nisip foarte fin. Pentru cine vrea ceva mai deosebit si salbatic, trebuie sa treaca de aquapark si in capatul falezei sunt amenajate cateva umbrelute si sezlonguri (contra cost, nu tine de hotel), care iti aduc aminte de Grecia...

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Un mare minus al complexului este reprezentat de piscina, este una singura (pentru adulti si una mica pentru copii), foarte aglomerata, in zona cladirii principale, care dupa amiaza este umbrita. Compensator, aquaparkul este frumos, la intrare exista o mica expozitie cu obiecte de ceramica descoperite de arheologi in momentul construirii, precum si o cazemata cu diferite obiecte militare, care, probabil, a avut rol de aparare si supraveghere.

Spectacolele frumoase, nimic iesit din comun, cu animatori care incercau sa antreneze publicul.

Trimis de cristisch2003 in 11.08.23 23:20:33
Validat / Publicat: 12.08.23 09:27:21
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 1735 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristisch2003); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P26 Faleza din fata aquaparkului (vedere spre Obzor)

• Alte impresii din această RUBRICĂSol Luna Bay Resort Hotel:

• pagină generată în 0.047317981719971 sec