ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.10.2022
ÎNSCRIS: 16.11.09
AUG-2022
Familie
BUN

Mare, soare, liniste, confort...

Salut!

Anul acesta, din cauza unor nepotriviri de situatii, am ramas fara un anturaj numeros, in vederea efectuarii concediului. Am ramas "decat" eu, sotia, fiica de 2 ani si soacra-mea. Aparent pare cam naspa, insa a fost... foarte bine. Am ales dupa vreo 2-3 zile de cautari, Sol Luna Bay Obzor.

Am platit pentru un sejur de 6 nopti, family room sea view, 2180 euro, all inclusiv, 6-12 august. Ulterior rezervarii la agentie, ne-am hotarat sa mai stam o noapte si am scris pe adresa de e-mail a resortului, solicitand inca o noapte. Mi s-a raspuns foarte prompt si concis, 353,10 euro/1 noapte, cu plata la receptie. Ca o paranteza, ar fi bine, daca vreti, sa solicitati oferta direct de la hotel, doar asa..., comparativ cu ce va ofera agentia de turism!!

Dupa un drum relativ usor, cca 11 ore de la Brasov, cu opriri dese si fara graba, am ajuns la resort. La bariera nu era nimeni, bariera fiind ridicata, am intrat in parcare. Am gasit foarte usor un loc liber si ne-am dus la receptie pentru check-in.

Personalul ok, tanar, putin neexperimentat, insa ne-am inteles binisor. Am vrut sa platesc si diferenta pentru inca o noapte, insa mi s-a spus ca doar dupa ce fac check-out-ul pentru rezervarea initiala, este posibil. Am venit cu masina pana la usile de la intrare si cu ajutorul unui bell boy am transportat bagajele in camera. La receptie nu am dat nimic, doar baiatului i-am dat 10 leva. Am primit un apartament de vis, etaj 5 central, cu o vedere splendida la mare.

despre SERVICII

Personal tanar, jovial, atent si parca nu atat de mult axat pe ciubucuri. Ca si experienta personala, am vrut sa-i fac sotiei o surpriza, ... o cina romantica... M-am adresat receptionerei, care din pacate nu prea a inteles ceea ce am vrut si l-a chemat pe managerul de la receptie. Asta mi-a zis ca nu are competente in ceea ce doresc si m-a rugat sa vin la 3PM la receptie, sa discut cu alt manager...

M-am dus la 3 PM si a venit o doamna care m-a invitat la Lobby Bar, m-a intrebat daca doresc sa beau ceva si ce doresc mai exact. I-am spus doamnei ca doresc sa-i fac o surpriza sotiei, o cina romantica pe malul marii... etc. Initial raspunsul a fost negativ, motivarea dansei fiind crearea unui precedent si posibila dorinta si a altor turisti sa faca astfel de "surprize"... In cele din urma am fost foarte persuasiv si am reusit sa imi ating scopul, am stabilit data, ora, locatia exacta si meniul.

Va spun sincer, ca femeia aia si-a dat tot interesul sa iasa ceva superb, ... masa pe plaja, langa mare, lumanari, "sampanie", trandafiri, platou cu branzeturi mai speciale, nu de la micul dejun..., in fine, superb!! (foto atasat) Ma gandeam la vreo 100 de euro, insa m-am inselat... M-a costat 50 de leva, dar i-am dat 100. Cred ca merita, nu?

despre CAMERE & COND. CAZARE

Camera super! Spatioasa, un living (2 paturi single, canapea si fotoliu), un dormitor (2 paturi single), o baie dotata binisor si un balcon de vis, foarte spatios. Curatenia zilnic si destul de bine, spre supericial:-), cu toate ca lasam 10 leva pe patut... Frigiderul super "alimentat", insa contra-cost si foarte atent verificat. Am baut din greseala o apa minerala si la plecare a trebuit s-o platesc. Asa ca, ... grija mare.

Langa receptie, sunt cateva magazine de unde puteti cumpara aproape orice, la preturi acceptabile.

Un minus maricel, ar fi prezenta, dupa ora stingerii (11 PM) a unor gandaci de toata frumusetea, pe balcon in principal, insa in ultima noapte, cand am fost treaz :-), am vazut, chiar simtit si in camera... La receptie mi-au zis ca stiu de problema, insa fiind o zona de campie n-au ce sa faca... Aveau si aripi, intr-adevar. (Nu va lasati influentati de acest aspect... Este infim, ... in raport cu restul!)

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Restaurantul principal, pentru ca doar acolo am mancat, mare, nu foarte aglomerat, scaune de copii suficiente... Despre mancare pot sa va spun ca este multa, de calitate si cred eu, pe toate gusturile.

Mic dejun: oua sub toate formele gastronomice cunoscute (in afara de posate), mezeluri bune, branzeturi, bacon prajit, crenvursti, fructe, legume, clatite...

Pranzul si cina, sensibil identice, dar mancare cu gust... si variata.

Berea slabuta, dar baubila, tinand cont ca o bere Heineken sau Becks la 0,33 l costa 7 leva in barurile si restaurantele resortului. La magazinul de langa receptie, avea Becks la 0,5 l cu 2 leva. In schimb m-a invatat tot un roman, Mitica pe nume :-), sa-mi iau orange vodka cu gheata... Aia da... simteai ceva dupa vreo 3 -4 pahare. Cafeaua la receptie foarte buna, in rest bunicica.

Erau dozatoare peste tot, bere, fanta, coca cola, sprite, apa plata, apa minerala, suc de mere... etc, bune... Vinul de la dozatoare acru rau..., avea la magazinul ala cu 25 de leva un vin demisec bunicel...

PLAJA & MAREA / LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Marele plus, este marea si plaja. Accesul din camere, aproape instantaneu (cel putin din camera noastra). Sezlonguri suficiente, cu toate ca traditia se pastreza si aici. Nemtii si in general vesticii preferau piscina, noi, rusii, moldovenii si bulgarii "rezervam" nocturn primele randuri. Dar in principiu gaseai la orice ora.

Intarea in mare lina, fara pietre. Nisipul de pe plaja si cel din mare... o finete. In fiecare seara plaja se curata automatizat.

De asemenea pe plaja este si un bar dotat cu orice vrei.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Acest resort este destinat in principal familiilor cu copii. Exista 2 piscine, nu foarte mari, una pentru adulti si una mai mica, pentru copii. De asemenea parcul acvatic este de interes. Exista un loc de joaca, bine dotat, program artistic pentru copii, in fiecare seara incepand cu ora 9. Pentru adulti mai subtirel, dar sunt activitati, pe toata durata zilei.

Pentru noi, cu un copi de 2 ani, a fost mai mult decat bine. Chiar discutam zilele trecute cu niste prieteni (cu 2 copii), referitor la o recidiva anul viitor, in conditiile in care distanta este relativ scurta, marea este langa tine, ai copii sub observatie si raportul calitate pret este unul bun din punctul meu de vedere.

Imi cer scuze daca nu am atins anumite aspecte si pentru eventualele greseli de exprimare sau ortografie!

Concedii placute tuturor!!

Trimis de bujo in 01.10.22 20:53:36
Validat / Publicat: 02.10.22 07:32:50

VIZUALIZĂRI: 3769 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bujo); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

resita2009
    [02.10.22 09:16:35]

@bujo:

De asemenea pe plaja este si un bar dotat cu orice vrei.

Bar pe plaja la Sol Luna, interesant, unde este situat mai exact?

Cand am fost eu nu era, era doar barul de pa parter, vis a vi de restaurantul italian (parca) dar au trecut vrea 10 ani de atunci.

ps. pt mine Sol Luna ramane hotelul de top la care am fost (vezi impresii), chiar si peste Turcia si oricand m-as reintoarce la el.

bujoAUTOR REVIEW
    [02.10.22 10:04:16]

@resita2009: Impropriu "pe plaja", este situat langa piscina, la intrarea "pe plaja", insa putem sa-l catalogam cu putina indulgenta, "pe plaja"!!

[02.10.22 16:14:39]

@bujo: O vacanta reusita insa cea mai reusita mi se pare cina romantica, a meritat e deplin sa staruiesti. Ca despre ce ati primit, daca eram in locul sotiei cred ca si grisine daca erau pe masa si un pahar cu apa, apreciam gestul.

Aveti si o dulceata de fetita, sa va traiasca si sa va bucurati de multe vacante frumoase in continuare, felicitari, votat cu mare drag.

bujoAUTOR REVIEW
    [13.10.22 09:56:47]