ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.07.2013
ÎNSCRIS: 20.08.10
JUL-2013

Extrem de nemulțumit

Restaurant 'La cetate'

Am poposit si noi la acest restaurant dupa ce am vizitat cetatea Neamtului si inainte sa ne intoarcem acasa. Impresiile au fost atat de proaste incat trebuie neaparat sa vi le impartasesc.

La intrare in curtea ne-a intampinat un domn in varsta care ne-a indrumat spre o masa si ne-a dat meniurile. Uau, ne-am zis noi, cat respect si grija pt clienti...

Dar cam atat.

Ne-a luat comanda o dra tinerica (toti chelnerii erau tineri) si timp de o ora ni s-au tot lungit gaturile privind spre celelalte mese care erau servite, cu intarziere e drept, si la noi nu mai venea nimeni cu mancare. Din cele 5 persoane 2 suntem gravidute in 6 luni.

Cat timp asteptam, se auzea asa la mesele vecine: la cea din fata ('Nota, va rog, sunteti a 4-a persoana careia ii cer nota, grabiti-va, va rog! '), la cea din lateral ('Mi-ati adus ciorba fara paine si fara ardel', chelnerita: 'daca solicitati, va aduc si paine si ardel' - parerea mea e ca trebuia sa intrebe cand a luat comanda, ca nu-mi inchipui ca au clienti numai fotomodele care mananca ciorba fara paine si alte adaosuri).

Sa revin la 'situatia' noastra. Dupa indelungi asteptari intrebam ospatarita care ne-a luat comanda cand ne-o serveste iar ea ne spune ca urmeaza sa ne-o serveasca colega ei. Am intrebat-o si pe colega si nici ea nu avea de gand sa ne aduca mancarea din cauza unei neintelegeri (ea doar trebuia sa bage comanda in calculator si tot prima ospatarita trebuia sa ne serveasca). Am amenintat ca daca in 5 min nu primim mancare ne ridicam si plecam. A ajuns si mancarea: 2 ciorbe radautene (prietenii, desi infometati, nu au apreciat gustul deosebit, asemanand-o cu o ciorba simpla de pui, cu urme de carne), o portie de creier pane cu cartofi natur (asa era formulat in meniu si costa 15 ron. A fost adus creier pane cu cartofi pai (nu-i bai, tot cartofi erau) si, ati ghicit, pe nota aparea si creierul cu 15 ron si cartofii prajiti, suplimentar, 6 ron). S-a mai mancat mamaliguta cu branza si smantana si clatite cu dulceata (la prima gura prietena mea a dat peste un sambure pe care l-a inghitit, noroc ca erau cirese amare cu samburi mici). Din cauza vociferarilor noastre privind intarzierea comenzii, ciorba a ajuns si nu erau puse lingurile pe masa (au sosit ulterior fiind puse fix pe masa, nici urma de servetel sau reguli de igiena), apoi a sosit si painea feliata (una dintre felii era tare de puteai sa-ti spargi capul cu ea) bineinteles tot la solicitarea noastra, si abia atunci ne-am amintit de sesizarea domnului cu paine si ardelul de la masa alaturata.

Din cauza intarzierii, servirii reprosabile (fara i) si calitatii mancarii nici nu am intentionat sa lasam bacsis. Bineinteles ca am refuzat sa platim cei 6 ron pentru cartofii prajiti pe care i-am considerat inclusi in portia creierului (daca vroiau sa le platim cartofii prajiti trebuia sa ni-i aduca si pe cei natur (conform descrierii din meniu 'creier pane + cartofi natur = 15 ron') si poate asa isi dadeau seama de greseala). 71,5 ron a fost nota fara cartofi si fix atat am platit, la leut.

Si-au cerut scuze, dar gustul amar tot a ramas. Daca era vorba doar de intarzierea servirii si faceau un gest gen 'portia de clatite nu v-o facturam, ca sa ne cerem scuze', si daca nu ne taxau aiurea si cartofii, cred ca impresia per total ramanea buna, si am mai fi revenit acolo.

Dar asa, sigur nu mai mergem acolo si o sa le recomandam si tuturor prietenilor sa nu se opreasca acolo.

La iesire i-am recomandat domnului in varsta care ne-a plasat la masa, sa organizeze mai bine ospatarii. Si-a cerut si el scuze si a spus ca sunt tineri si mai invata...

Trimis de nuamchefazi in 22.07.13 16:20:31
Validat / Publicat: 22.07.13 18:35:58
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TÎRGU NEAMȚ. A mai fost în/la: Buhalnita, jud Neamt, pensiunea ROGIN

VIZUALIZĂRI: 3244 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (nuamchefazi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[22.07.13 18:35:26]

@nuamchefazi: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

• Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Târgu Neamţ? :

• pagină generată în 0.067355871200562 sec