ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.07.2013
JUL-2013

Extrem de nemulțumit
Nici nemulțumit, nici mulțumit

Oribil

f dezamagiti - un hotel foarte slab, dai o gramada de bani pe bilet si te lasa cu un gust amar - nu te cazeaza cand ajungi stai pina dupa ora 2 --- 18 sa te cazezi cu copil mic in brate,

domnitele de la receptie f vulgare si tupeiste mai aveam putin si le plezneam, mizerie,

mancarea este buna dar stai la o coada interminabila, era aglomerat si nu au suplimentat nr de mese, la plaja lasa taranii prosoapele de seara pe sezlong - nu prinzi liber niciodata,

(la alt hotel am fost cazati si mai devreme) deci se poate,

nu recomandam!

animatoare pt copii sunt doar 2 tinerele care se descurca cele brunetele restul nici nu deschid gura macar,

ORIBIL!

Trimis de dan100 in 12.07.13 16:42:50
Validat / Publicat: 12.07.13 18:05:59
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAMAIA. A mai fost în/la: mamaia, eforie, costinesti, olimp, sibiu,

VIZUALIZĂRI: 2124 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dan100); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

pepsi70ro CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[12.07.13 19:55:08]

Mi se pare că scrie foarte clar peste tot ora de check in, anume ora 18.00. Dacă vă riscaţi o faceţi pe răspunderea voastră, de preferat fără a implica şi copilul.

Într-adevăr era super ok să aveţi o masă numai a voastră pe care să o utilizaţi la fiecare masă. Dar v-aţi gândit că nici un hotel nu asigură mese dedicate pentru fiecare cameră, din acest motiv există serii pentru o cât mai bună fluctuaţie.

Se întâmplă peste tot acest lucru, nu este vina hotelului.

Ce-ai fi vrut să facă? Nu ştiu dacă masajul era inclus... pentru părinţi

[12.07.13 21:58:59]

@pepsi70ro: omul spune ca era omor la restsurant ca sa mananci ceva, dvs spuneti de mese rezervate... animatoare si masaje pentru adulti... da... ar fi ceva nou si bun

Da' mare fan minerva sunteti!!

pepsi70ro CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[12.07.13 22:11:16]

@rentea: Omor este la 90% dintre restaurantele din România sau Bulgaria, poate chiar şi Turcia, deşi acolo sunt izolate cazurile. Oare de ce? Arată-mi un restaurant care are tot atâtea mese cât camerele hotelului şi turişti care să nu dea buluc la restaurant când el s-a deschis. Şi apoi promit să nu mai fiu fan M-M. De acord?

[13.07.13 08:54:11]

Eu zic ca exagerati. E o polemica dusa la nesfarsit... daca sunteti fan mereu veti gasi argumente pro si ceilalti contra. Eu am vazut o multime de restaurante unde nu se bulucea lumea... si asa mi se pare firesc. E drept ca allinc romanesc nu am vazut, dar numai ideea mi se pare sinistra. Si peste asta, in cazul minerva, si contra unor sume foarte mari de bani.

[13.07.13 09:18:43]

Singurul lucru exagerat e termenul de "omor" - introdus de oameni cărora le plac, se pare, exagerările, aș observa eu .

Aglomerația de la masă, la MM, nu e cu nimic diferită de cea de la orice all-incusive din Bulgaria, de exemplu. Sau chiar din Turcia, de la hoteluri de 5 stele.

DoreD
[13.07.13 09:54:11]

Nu e chiar asa, la Malibu/Albena/Bg nu era niciodata "omor" la masă, toata lumea găsea loc, nu era aglomeratie niciodata și hotelul era full, vârf de sezon. Și nu era cine știe ce hotel de fițe. Deci... se poate.

Acu' imi dau si eu cu părerea, un manager care se respectă, dacă vede că spațiul de luat masa este insuficient ori că mâncarea se evaporă prea repede, ia niște măsuri: vinde mai puține pachete all, mai extinde ceva pe acolo, cumpără mai multă mâncare, angajează mai mult personal la bucătărie.

DAR dacă afacerea merge și hotelul este full, atunci totul este ok, nu? Rămâne în sarcina turistului să se informeze temeinic și să decidă ce anume este foarte important la o destinație de vacanță și ce aspecte negative poate suporta fără a-și altera starea de bine. Slavă Domnului, ai de unde alege!

[13.07.13 10:06:05]

@DoreD: scuză-mă, dar vorbești luând de bune exagerările grosolane vehiculate - vezi termenul "omor".

Nu mânâncă nimeni în picioare la MM, și nici pe iarbă, la "botu calulului" - cel puțin eu nu am văzut așa ceva când am fost - și nici nu am citit să scrie cineva așa ceva, pe sait.

Iar "aglomerație" permite-mi să nu cred că nu era (în cazurile amintite de tine, din Bulgaria, la AI/UAI). Oameni buni, pe ce lume trăiți? Un restaurant nu are cum să nu fie "aglomerat" atunci când deservește câteva sute de oameni într-un interval de timp limitat. Aglomerație era și la Cornelia Diamond și la alte hoteluri de super-top din Turcia.

[13.07.13 10:19:38]

@DoreD: ca să înțelegi mai bine și pentru că văd c-ai stat la Phoenicia: aglomerația de era mult mai mică la MM decât la Phoenicia! La MM am găsit masă liberă în cel mult 2 minute (în cel mai rău caz); la Phoenicia s-a întâmplat să caut/aştept şi 10 minute până să se elibereze una (iar într-o seară am renunţat şi am plecat în oraş să mâncăm). Cu toate astea, nu mi s-a părut un capăt de ţară acest lucru (şi în Turcia aşteptam, câteodată, 5-10 minute să se elibereze câte-o masă).

[13.07.13 10:26:52]

@DoreD: evident. Ai dreptate 100%. Daca a sta 15 min pt a cauta o masa si apoi a incerca sa gasesti hrana este ok pt un turist, atunci, ce sa zic... go for it.

DoreD
[13.07.13 10:28:52]

tm67bru, te înțeleg foarte bine, nu am fost la MM și făceam doar considerații filozofice cu referire la relația turiști mulți/restaurante subdimensionate. Recunosc, mă gândeam mai mult la Phoenicia

Referitor la aglomerație, dacă nu-ți permit să crezi că nu era, ai să-ți schimbi părerea? Nu, nu era, totul era foarte bine organizat iar turiștii erau relaxați și cool, în ciuda AI-uli foarte bulgăresc

Cât despre MM, așa cum am scris deja, cât timp au hotelul plin, să fie sănătoși!

[13.07.13 10:44:52]

@rentea: "15 minute"? frate, da' ştiu că ai burta mare -- din altă parte de unde să scoţi toate aceste date prezentate atât de sigur pe tine?? bleah.

NB, @all: personal nu agreez sejurul la MM, din cauza condițiilor de cazare oferite - sunt mai "fițos", recunosc -, din cauza slabei calități a UNORA dintre turiștii cazați acolo și din cauza manierelor deficitare ale patronatului său (observate de mine PERSONAL); nu m-aș caza acolo,c u familia, și în plus, nu am recomandat și nu voi recomanda acest hotel niciunuia dintre prieteni sau cunoscuți.

ÎNSĂ exagerările grosolane și vorbitul după ureche (precum o face - a câta oară? - acest rentea) îmi repugnă total și mă fac să iau poziție / să aduc clarificări din experiență proprie

[13.07.13 10:55:04]

@DoreD:

c'mooon, chiar și la Duni era aglomerație - la RMP! - chiar dacă turiștii (majoritatea covârșitoare) erau și acolo "relaxați"...

Acum depinde și ce înțelege fiecare prin "aglomerație".

Și în plus, contează și calitatea turiștilor, mai precis modul lor de comportament în condiții de aglomerație.

[13.07.13 18:13:25]

@tm67bru: bleah sa faci fata de tine sau familia ta. niciodata sa nu iti mai permiti sa mi te mai adresezi, individule!

webmaster20*
[13.07.13 18:48:46]

Cu siguranţă fiecare are partea sa de dreptate şi propria viziune care probabil nu se va schimba în urma discuţiilor purtate aici.

Se pare totuşi că spiritele s-au cam încins, rog păstraţi discuţia pe un ton mai relaxat.

@tm67bru, unii dintre termenii pe care i-ai folosit pot leza alte persoane, te rog să ai mai multă grijă la limbaj în viitor.

[13.07.13 19:45:28]

@webmaster20: "bleah", "a scoate din burtă", "acest rentea" etc sunt benigni, nu pot fi consideraţi ofensatori. Singurul lucru ce poate eventual induce sentimentul de "atingere" este adevărul de lângă sau din spatele lor. Dar pentru asta nu pot fi considerat eu vinovat

Cum s-ar zice - roger, tm67bru out".

[13.07.13 19:59:47]

@webmaster20: acest tm67bru are o viziune foarte incompatibila cu oricine nu e multumit la maxim de acest hotel. Ceea ce ma duce cu gandul la alte "combinatii'. Faptl ca isi permite sa foloseasca un astfel de limbaj imi face sila si ma face sa ma gandesc ca nici macar nu merita un "benign bleah', ci mai degraba o sincera tristete fata de el.

webmaster20*
[13.07.13 20:23:54]

Cu aceasta, sper că s-a spus totul pe acest subiect.

Rog interveniţi pe mai departe doar on topic, în caz contrar firul de discuţie va fi închis.

sandelki
[15.07.13 11:08:21]

am fost la M. M., deci nu vorbesc aiurea. masa libera am gasit intotdeauna, la orice ora imediat. la coada la mancare stateam maxim 1... 2 minute, si asta la inceputul programului de masa. Daca veneam dupa o ora, defilam pe langa tavile cu mancare, nu mai era aroape nimeni si jumatate din mese libere si curate.

Carcotasi vor fi mereu. eu cred ca aici oamenii incearca sa faca ceva bun... n-am nicio treaba cu nimeni si nici un interes...

anastasie ionut
[16.07.13 15:11:00]

@DoreD:

Daca imi aduc bine aminte la MM sunt aprox 90 de mese in restaurant si pe cele 2 terase. Mese de 4,6 si 8 persoane.

La un numar de aproximativ 280 camere ar trebui sa fie suficiente.

La masa am fost si la ora 13.10 si la 14.00 si la 14.45 si era mancare suficienta (cel putin 3 feluri de baza). S-a suplimentat de fiecare data. Nu pot sa-i contrazic pe cei care au patit sa ramana fara mancare, dar imi rezerv dreptul sa nu cred.

Inghesuiala de la bufet (mai ales la inceput) nu se datoreaza hotelierului. Se datoreaza turistilor care se inghesuie de frica sa nu ramana flamanzi.

Am avut ocazia sa particip la "mese" bufet in Romania, Bulgaria, Tunisia, Cehia, Turcia, Qatar. Peste tot se sta la coada. Diferenta este ca in locatile unde nu sunt multi romani nu se inghesuie nimeni.

Trebuie sa muncim putin la mentalitate. Daca stam la o coada nu este obligatoriu sa dam si din coate ca sa ajungem mai in fata.

Nu pot spune ca bufetul de la MM se compara cu cele din strainatate, dar nici nu este in halul in care il descriu cei nemultumiti.

mihaiteoro
[16.07.13 19:37:06]

Subscriu la impresia parerii de la inceput: ORIBIL!!!

anastasie ionut, DoreD, mihaiteoro, rentea, sandelki
Alte impresii din această RUBRICĂComplex Mediteranean (ex Mercur-Minerva) :

• pagină generată în 0.059838771820068 sec