ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.07.2013
JUL-2013
2 AD. + 1 COPII

Sub orice critică

Bani dati aiurea

Am avut parte de o vacanta minunata in acest complex distins si relaxant la niste standarde uluitor de inalte. Si cum nu sunt un angajat al complexului ci doar un sarman turist tepuit insa - voi continua sa expun realitatea asa cum este.

Eu cred ca odata ce le-ai dat banii astora poti foarte bine sa iti iei adio de la ei, si de la oportunitatea de a face ceva util cu ei. Ca alti turisti cazati aici am venit cu familia in speranta unor clipe de liniste si pace. Mare dezamagire!

In primul rand, cum mai spunea aici cineva, muzica... Poate doar daca intri in pamant nu o mai auzi -ziua, noaptea, si la orice colt te pandeste cate unul care te mai da in dragostea lui, si multi alti mizerabili de care, totusi, ai vrea sa iti tii familia departe.

Pe langa poluarea fonica, de asemenea, cred ca merita subliniat lupta pe care trebuie sa o duci pentru cate o bucatica de mancare mai buna. Inveti repede sa bagi cat poti in farfurie si apoi sa te prezinti familiei ca un gladiator care a reusit sa aduca hrana familiei... Trist! Dar asta este all inclusive-ul de la MercurMinerva. Nu poti in timp ce stai la cozi si dai din coate sa iei niste mancare pe care deja ai platit-o sa nu te gandesti la cum stateau stramosii nostri la cozile comuniste caci la asta te gandesti in acele momente de umilinta. Sa nu te gandesti ca daca vii mai tarziu scapi de imbranceala, e drept o pierzi, dar si jumate de mancare dar poti sa traiesti si cu salata de varza, in fond.

Iar lupta nu se termina aici, la MM trebuie sa te trezesti cu noaptea in cap ca sa poti prinde un chaise-longue nu langa apa musai dar departe de boxele care te ameninta ca iti sparg timpanele daca te apropii de ele. Singura scapare este in plaja cu plata (15 ron chaisse-longue-ul) apoi si nah - preferi sa te trezesti devreme ca si asa ai cheltuit mult cu o vacanta de rahat.

Personalul este muncit rau tare - incearca sa fie amabili dar nu poti sa nu observi ca numai pe tine nu te au pe cap. Este frumos sa vezi cum daca ai vreo plangere te da cu Flit fara nici macar sa se uite la tine. Ti se spune sec: du-te la director si nici macar nu iti arata unde si cum. Sucurile sunt la dozator ca dozatoarele din anii 90 si apa tip "la fantana" care seamana tare la gust cu apa de la robinet. Daca iei pahar de unica folosinta este ok, daca iei unul spalat de ei poti sa ai urme de ruj sau nisip pe el, watch out!

In incheiere pot sa spun ca am avut parte de o adevarata vacanta de Romania - pe principiul "ti-am luat banu' ti-o trag pe unde vreau" le urez celor de pe litoral la cat mai multi tractoristi, eu m-am invatat minte si nu mai calc in viata mea la Mercur Minerva, pe litoralul roman in general, si nici nu recomand cuiva care vrea liniste cu familia sa treaca pe aici. Intr-o noapte am putut distinge zgomote de la vreo trei cluburi din apropiere, halucinant cum poti chema familiile aici si apoi sa le bagi muzica sa nu poata sa doarma. Si sa nu vina vreun "destept" sa imi spuna: -da ce vrei frate la trei stele!... ca am mai stat la trei stele iar linistea nu este de la 5 stele in sus, nici decenta, nici educatia personalului.

Nu sunt spamer, dar cred ca lumea trebuie sa stie ce se intampla pe acolo, asa ca aceluiasi text ii voii da copy/paste pe mai multe site-uri de review-uri turistice.

Trimis de Napoleon in 06.07.13 02:34:31
Validat / Publicat: 06.07.13 09:38:49
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAMAIA. A mai fost în/la: Jupiter

VIZUALIZĂRI: 1626 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Napoleon); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[06.07.13 09:38:30]

@Napoleon: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

sandelki
[06.07.13 22:22:11]

@Napoleon: asteptam impresii pe unde mai mergetzi... toate cele bune...

sima2maria
[06.07.13 22:26:39]

Buna seara,

Tin sa mentionez faptul ca am citit comentariile dumneavoastra si ale celorlalti, fosti turisti si nu imi pot da seama daca intradevar va doreati un sejur intr-un club family, ce presupune familii cu copii, galagie, lumea vine sa se distreze... sau va doreati un sejur la sanatoriu cu liniste si odihna...

Privind mancarea... "romanul" nu este obisnuit cu All inclusive... nu stie sa manance... ar fi bine ca si cei din hotel sa puna poze cu cei care isi iau mancare in camere, o baga in sacose, merg cu ea pe plaja... sau mai grav in ultima zi cand pleaca acasa isi iau mancare pentru drum si dupa merg la spital (mancarea aia tinuta in porbagaje... caldura se descompune)... insa ei merg pe princpiu am platit sa mancam... de ce trebuie aruncata? si ajung acasa nervosi si scriu pe site-uri recenzii ca vezi doamne au facut toxi infectie alimentara...

Totusi sunt de parere ca sistemul All inclusive nu trebuia introdus in Romania, lumea nu este educata sa manance ponterat, sa isi ia pe farfurie exact ce manaca... nu, ei isi umplu farfuriile si nici nu manaca, doar sa fie plina, ca am ramas cu sechele de pe tipul lui Ceausescu...

Daca ati mai avut vacante si in afara Romaniei la vecinii bulgari sau turci, atunci aveati sa stiti ca la masa toata lumea sta la coada sa isi puna in farfurie... cam asta inseamna bufet si All inclusive... Ca "romanul" nu este educat sa stea sa il astepte pe cel din fata sau sa isi aleaga stric ce manaca... asta e partea a doua...

Efectiv sunt siderata de cea ce citesc aici... eu cred ca si cei din cadrul hotelului ar trebui sa ia masura si sa vina cu arumente, poze cu turisti nostri romani... care dupa ce s-au facut de ras la bulgari si turci au venit aici in tara sa ne facem si aici de ras...

NapoleonAUTOR REVIEW
[07.07.13 00:43:40]

@sima2maria: Despre intreg conceptul "family"? Esti cumva vreo angajata la Mercur Minerva? Sau nu poti sa intelegi ceva scris in romana decat aiurea. Hai sa iti explic, pe litere: la Mercur Minerva este VRAISTE, esti spart de muzica multa, ieftina, si de tot [edit by wm]. Intr-o seara in restaurant era muzica de club-fitnes data tare de nu auzeam ce imi spune cel de langa mine - intr-un restaurant, intelegi? Ce distractie poti sa vrei cand iesi cu familia la masa pe muzica de club data la maxim? Tu sa imi spui ca pare ca le stii. Mai explica-mi si mie ce vacanta de familie poti sa ai cand iti canta muzica noaptea pana la 4 dimineata? Zi-mi tehnici de adormit sau calmat copii, sau la 4 dimineata este ora de distractie pentru o familie. In fine, poate o familie bolnava, doi tampiti si-un cretinel s-ar simti bine.

La cat de bine ma cunosti am sa te surprind: Nu sunt prima data intr-un restaurant, bufet suedez, sau mai stiu eu ce, in tara sau strainatate, si nu m-a aratat nimeni cu degetul pana acum prin restaurante. Te vad ca pari sa le stii pe toate (inclusiv pe mine pare sa ma stii destul de bine) deci, de ce nu incerci sa treci pe la Mercur Minerva si sa arunci niste bani. Poate iti mai schimbi vreo opinie - doua.

Cu luatul mancarii acasa, nu vad de ce as face asa ceva, tot ma cunosti, poate imi spui tu. In al doi-lea rand, chiar sa vrei, nu cred ca poti pentru ca ai o gramada de baieti si fete in restaurant de o vigilenta evidenta pe care nu le-ai pune-o la incercare. Si nu in ultimul rand mai ai si un, sa-i zicem, portar la iesirea din restaurant care indeplineste acelasi scop nobil de a te impiedica cu orice pret sa iesi cu haleu. Dar ia zi-mi tu cum e daca stai toata ziua in apa, iti vine foamea, si nu te duci la masa la 13 ca te calci cu aia in picioare, te duci la 14; iar la 14 vezi ca jumate de bufet este inchis, iar la cealalta jumatate ditamai cozile. Te cam apuca nervii nu?

anastasie ionut
[11.07.13 13:41:41]

Inghesuiala de la bufet nu este din cauza hotelierului. Este din cauza romanilor care nu se simt bine daca nu se inghesuie si daca nu reusesc sa intre in fata sa "fenteze" coada.

Ai dreptate, dupa o anumita ora jumatatea din dreapta a bufetului se inchide, dar gasesti aceleasi preparate pe jumatatea ramasa desschisa.

Nu cred ca poti sa iesi cu produse din restaurant si nici nu mi se pare normal, dar nu acolo dispare mancarea. Mincarea se pierde (risipeste) datorita faptului ca marea majoritate a turistilor romanii sunt necivilizati. Isi pun o gramada de mancare in farfurie din care nu reusesc sa manance nici jumatate. Dar nu-i intereseaza deorece ei au platit. Nu cumva asta se numeste risipa si bataie de joc.

Cat am stat la MM nu am avut parte de muzica data la maxim, poate am fost eu norocos.

Nu vreau sa schimb parerea nimanui si nici sa ridic in slavi complexul. Dar va rog... NU MAI ARUNCATI CU NOROI

sandelki
[22.07.13 13:13:22]

@anastasie ionut: asa este am fost la M. M. Am vazut cu ochii mei cum cineva si-a pus in farfurie paste, deci atentie, paste, nu peste, la un loc cu mamaliga, tocanita de cartofi... si o lingura de pilaf... ma rog, gusturile nu se discuta. Recunosc, ma duceam de 2... 3 ori sa imi pun cate un fel de mancare in farfurie dar nu ramanea nimic de aruncat. vedeam cum debarasau chelnerii fafrfurii jumatate pline... copii care umpleau paharele de suc luau cate o gura, si se duceau sa ia altul, ca se incalzea... isi puneau cate un kil de prajituri pe o farfurie, pe care bineinteles le lasau pe masa jumate... "ce domle? doar am platit... " Da, era coada la deschiderea programului de masa, dar asta pentru ca unii nu stiau cum sa puna mai mult si de toate si sa se bage in fatza... se plangea cineva ca nu sunt tavi. pentru ce? sa se care triplu? ... mai trebuie lucrat la nivelul de civilizatie.

cat despre muzica, intr-o singura vineri noapte se auzea cu geamul deschis, poate am avut noi noroc. oricum, . eu la anu tot acolo ma duc, si nu sunt angajat M. M., va asigur.

anastasie ionut, Napoleon, sandelki, sima2maria
Alte impresii din această RUBRICĂComplex Mediteranean (ex Mercur-Minerva) :