ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.03.2013
DIN: Edinburgh
ÎNSCRIS: 07.01.11
MAR-2013

Relaxare si buna dispozitie la Hotel Anda

Motto: Nu-i frumos ce e frumos, e frumos ce-mi place mie!

Cuvintele de mai sus arata cît de diferiti suntem cu toții, cît de diferită este percepția noastra asupra lucrurilor care ne înconjoară, pe care, uneori le judecăm numai și numai prin prisma reacțiilor de moment. Cu toate acestea, pe acest site pe care-mi fac veacul de peste doi ani, poate că ar trebui sa încercam sa redăm lucrurile așa cum sunt, nu neapărat cum am avut prima reacție. Ar trebui, după ce am văzut anumite locuri, să lasăm sa treacă un timp, astfel încît impresiile sa se sedimenteze și, poate că așa am avea o imagine mult mai reală a lucrurilor. Și asta, ar fi, în mod cert, în folosul tuturor utilizatorilor site-ului. Personal, cu o singură excepție (review-ul de la Akrotiri Beach, despre care îmi mențin și acum opinia favorabilă), așa am procedat. Și sper că, intr-un mod minimal măcar am contribuit la formarea unei opinii corecte a utilizatorilor. Și mă simt bine cu acest lucru!

Hotel Anda din Sinaia, are note foarte puțin favorabile pe site, iar acest lucru se datorează exclusiv a doua review-uri scrise acum trei ani, de doi utilizatori a căror unică contribuție pe acest site, a fost – ați ghicit! – un singur review, acela de care vorbeam mai sus… Singurul review favorabil, al lui @creivean, nu intră in calculul mediei din cauza vechimii… insă, în opinia mea este singurul care este de încredere.

Prezenta impresie am sa o scriu avînd experiența faptului că amfost acolo de trei ori in ultimele 12 luni, mai 2012, decembrie 2012 (am petrecut Crăciunul acolo) si, ultima dată, acum o saptamîna. Fotografiile postate vor fi de la ultima vizită.

Pentru buna informare a colegilor de site, am să amintesc, în treacăt si cîteva amanunte legate de fiecare vizita /sejur în parte, pentru a evidenția atitudinea întregului personal de acolo…

La prima vizită, am făcut rezervarea pe booking, o camera dublă matrimoniala. Ei bine, atunci cînd am ajun la hotel, am dorit camera cu balcon și la etajul I (dublele matrimoniale erau mai sus), și, făra nici o mare insistență, am primit ce am dorit! Evident, fără costuri suplimentare!

De rezervarea de Crăciun grupului nostru, ca de obicei în ultimii ani, tot eu m-am ocupat. Eu am ales locația, eu am făcut rezervarea. Inițial am rezervat 3 duble twin (pentru etajul I) si un apartament (la acelasi etaj), iar, cu foarte puțin timp înainte de începerea sejurului, din cauza faptului ca fiul meu s-a hotărît sa ni se alăture, am schimbat toata rezervarea în 5 camere twin, evident pe același etaj. A fost suficient să corespondez strict pe mail cu managerul hotelului, care a înțeles situația, si am rezolvat problema.

Despre sejurul de Crăciun am să spun doar atît: după 3 Crăciunuri la Rina Sinaia, unul la New Montana si unul la Hotel Internațional, acesta de la Hotel Anda ni s-a părut cel mai reușit!

Cu o saptămîna în urmă, am luat decizia, împreună cu partea mai frumoasă si cu cea mai tînara a familiei sa mai petrecem o zi la Sinaia. Am sunat la hotel si am solicitat un apartament. Nu stiu cum sunt alții, însa eu se pare ca am lipici la recepționere: domnisoara de acolo și-a amintit instantaneu de mine [era si cazul, dupa ce de Crăciun mai solicitasem doua carduri suplimentare de intrare în camera mea, ulterior le-am găsit si pe cele pierdute :) ]. Mi-a promis ca-mi oferă apartamentul 101 (ați ghicit, tot etajul I) și că ne așteapta cu drag!

Am ajuns sîmbătă în jurul orei 12, iar check–inn-ul l-am făcut în aproximativ 3 minute!

Să nu uit: hotelul are parcare gratuită în curtea interioara, lucru important pentru zona. De asemenea, pentru eventualii cititori care nu cunosc, hotelul se află poziționat excelent, chiar în centrul orașului, vis a vis de Primăria Sinaia.

Ca sa parafrazez un utilizator drag mie (si nu numai) de pe acest site, am sa amintesc acum despre… culcus!

Din cochetul lobby al hotelului poți urca pe scări sau ai ocazia de a merge cu liftul ce are vedere exterioară. La intarea în apartament exista un mic hol, unde gasești doua șifoniere (iar intr-unul ai plăcuta ocazie sa descoperi papuci de casă și halate de baie). De asemenea, ai o cafetiera si ceva ceaiuri și plicuri de cafea instant.

In stînga, cum intri în apartament se afla livingul. Aici exista o canapea unde se doarme bine (dixit fiu–meu), tv, minibar destul de dotat, ma rog, fotolii, o comoda si… o masă draguță cu 4 scaune la fel de interesante. Un loc tocmai bun la care sa încingi o partida de canasta sau rummy!

Tot din hol se intra in dormitor (in față). Este foarte spațios (sper sa va lamuriți din fotografii). Patul matrimonial este foarte confortabil (asta dixit eu!), in rest, classic, masuță, fotolii, tv, telefon, veioze, ceva picturi pe pereți (nu cai verzi, că aia sunt ai lui Smiley, Alex si Don Baxter!)…. Ah, da…Deasupra patului, un dezodorizant de camera de m-a cam speriat cu puff-urile lui, dar care intretinea o atmosfera placuta…

Din dormitor se intra in baia curata, prosoape impecabile.

Inca un lucru important, zic eu, ambele camere au balcon catre centru, cel din living este mai mic, insa cel de la dormitor este imens si in forma de L. Sincer, numai sa stai in balcon, la…bulivar... sa te mîngaie soarele Sinăii, sa ai priveliste spre Piscul Cîinelui si… te rupi de cotidianul nemilos din timpul săptamînii. Încercați măcar o dată si-mi veți da dreptate! În fond, în amintire ne vor rămane numai aceste lucruri, cele de relaxare, în nici un caz ce probleme am mai rezolvat la serviciu…

Gata, e trecut de 3 dimineata si mai am ceva sa va spun, plus ca trebuie si poze…

Ei bine, dacă hotelul Anda iși merită pe deplin cele 4 stele, iar personalul hotelului are cel puțin tot atîtea, restaurantul Buona Sera (fosta Crama) ce apartine tot de Anda este o CAPODOPERA! Sa ma scuze webmasterul de serviciu că scriu cu litere mari, dar chiar merita un strigăt de lupta acest cochet restaurant!

Micul dejun l-am ochit inca de prima data cînd am fost (va amintiți, mai 2012), si am concluzionat clar, ca este foarte bun. Nu am să enumar aici toate preparatele (am sa pun o foto de la ultima vizită), insa vă rog să ma credeți, este suficient si bun!

Ce te frapeaza la restaurant este ambianța, detaliile, design-ul! Eu am o vorbă: nu e făcut a săracie! Pereții sugereaza o clădire de cărămidă, dotată cu nișe unde stau răsfațate sticlele de vin bun, vase si cratițe din aramă… priviti pozele! Și, pe lînga toate acestea, o muzică în surdină iar pe pereți minitablouri cu... Venezia si Grecia (aici m-au lovit la suflet!). Nota bene: se pare ca au un bucătar italian!

Nu am sa spun ce am servit de Crăciun, nu vreau sa vă fac poftă! Nici de Cabernetul de Castelul Huniade n-am sa zic nimic, ca a fost prea sec… (scuza-ma nea Alex sau Marian, dar asa era!).

Sîmbăta seara, am servit cina în doi (fiu-meu era la karaoke) acolo. Soția a servit spaghete cu fructe de mare iar eu… (scuze Nicu!) calamar grill si salata rucola! Fetele care servesc sunt cu adevarat profesioniste, discrete, te înțeleg din priviri. Pentru conformitate, am sa va spun ca prețul unei porții sănătoase de spaghete cu fructe de mare este 30 lei, iar calamarul 35 lei. Iar de gustos… ca-n Grecia! Le-am si spus fetelor de la restaurant, atunci cînd voi dori să ma răsfat cu fructe de mare, am sa merg la munte!

Cîteva detalii suplimentare pentru cei interesați: am înteles ca exista si sală de billiard (eu nu am servit), iar hotelul dispune și de săli de conferințe (chiar săptămîna trecută erau niște cursanți). Internetul nu l-am folosit, însa se pare ca semnalul e ok, mai ales în zona recepției. Iar de platit, se poate plati și cu cardul, inclusiv la restaurant!

Daca am uitat ceva, am să revin... e aproape 4 dimineața și vreau să citiți la cafea povestea mea!

Epilog: AmFostAcolo de trei ori și, în mod cert am sa mai merg. Vacanțe plăcute tuturor!

Al dvs. @johnnyredlabel

PS1 @creivean, poti merge în continuare la hotel Anda, făra probleme

PS2. webmaster: ataseaza te rog melodia lui Mauro, "Buona Sera seniorina ciao, ciao". Txs

Trimis de johnnyredlabel † in 29.03.13 03:44:10
Validat / Publicat: 29.03.13 06:11:48

VIZUALIZĂRI: 3781 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (johnnyredlabel †); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Imagine din lobby-ul hotelului Anda, Sinaia, martie 2013
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 39.10 EUR pe cameră

Floria CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [29.03.13 06:36:56]

Chiar la cafea am citit povestea ta!

Am reţinut ideea cu apartamentul de la Anda, potrivit şi pentru familia noastră cu un băiat mare...

Să aveţi parte de cele mai frumoase vacanţe, pentru că ştiţi să le savuraţi din plin!

[29.03.13 06:45:21]

@Floria: Mulțumesc de vizită. Apartamente sunt cîte unul singur pe fiecare etaj, iar toate au vedere la... bulivar!

Vacanțe plăcute si vouă!

TraianS
    [29.03.13 11:13:11]

La Hotel Anda, mi-am petrecut eu saptamana (sau cateva zile... cate or fi fost) de miere, acum vreo 10 ani. Nu avusesem rezervare la nici un hotel, ne-am suit in tren si am zis ca mergem in vacanta. Am dat peste Hotelul Anda venind pe jos de la gara. Se tinea de noi... o domnisoara care vroia neaparat sa ne inchirieze un apartament

Mi-a placut hotelul si ma leaga amintiri frumoase de acest loc. Am stat undeva la mansarda, intr-o camera cu geamul in tavan.

Am mai vrut sa stau acolo intr-un alt an, dar am mers din nou fara rezervare si era full. Am stat la New Montana, in schimb. Mi-a placut Anda mai mult insa. Chiar daca e mai mic... are alt feeling.

Sper sa reajung pe acolo intr-o zi.

@Johnnyredlabel Multumesc pentru aducerea aminte. Si eu sunt de parere ca notele sunt pe deplin acordate/meritate.

[29.03.13 11:49:02]

@TraianS: Multumesc de vizita şi... cu plăcere!

Chiar asa si este Hotel Anda: un loc intim, unde sa te simţi bine. De obicei, mă plictisesc să stau în acelaşi loc mai mult. Ei bine, la Anda cred ca aş rezista chiar o săptămînă... Pentru mine/noi chiar că ar fi un record!

Alex_Macedo
    [29.03.13 17:35:06]

Multumesc de mentionare! Aprecierea este reciproca, stimate Johnny.

Si acum la topic:

In ceea ce priveste acest... culcus, l-am observat doar din afara si chiar eram curios cum ar fi un sejur la Anda si daca lucrurile se schimba in tara asta, adica: respectul pentru turistul platitor!

De obicei, laudele pe toata linia vis-a-vis de un loc... ehm... imi ca-mi da mancarimi. Sunt mai precautiv, cand totul suna a perfectiune dar, asa sunt eu, nu e nimeni de vina! In ceea ce priveste abordarea ta ca user, imi da incredere pentru ca este extrem de simplu... e... ca in viata de zi cu zi: daca un amic/cunostinta iti recomanda o pereche de papuci si-ti spune ca sunt buni, inclini mult mai usor sa-i cumperi decat, daca, un necunoscut face recomandarea. Aici poate fi mentionat si userul creivean, care a mentionat acest... culcus si mi s-a parut in nota firescului sa-l votez.

Sa se inteleaga ca nu am NICIUN partipri vis-a-vis de userul johnnyredlabel, ci, este simpla incredere care i-o acord ca turist umblat (care este ))), si care mi-a insuflat prin abordarile domniei sale, obiectivtatea, temperarea, în descrierea locurilor "călcate" de, dânsul.

Si mai este o chestie importanta in acest review:

... cît de diferiti suntem cu toții, cît de diferită este percepția noastra asupra lucrurilor care ne înconjoară, pe care, uneori le judecăm numai și numai prin prisma reacțiilor de moment.

RESPECT!

[30.03.13 07:11:55]

@Alex_Macedo: Multumesc de vizită și, mai ales, de cele scrise mai sus!

Respectul este reciproc!

cristianam
    [06.05.13 21:30:01]

ma bag si eu ca musca in lapte... dar ma gandesc ca poate cei ce au fost la un moment dat acolo asta au gasit. Notele noastre si parerile cu siguranta difera in functie de ceea ce gasim la un moment dat acolo, deci nu pot fi decat orientative. Personal nu am fost la acest hotel dar tu mai convins sa o fac asa ca imediat ce imi voi face timp voi merge (la noi marele dusman este timpul). Eu anul trecut am fost la o Vila la mare unde nu as mai pune piciorul niciodata daca nu isi orienteaza atentia catre imbunatatirea conditiilor ci doar catre propriul buzunar, dar unde altii au fost inainte si au fost incantati. Sunt convinsa ca acei oameni si-au scris parerile cu buna stiinta si nu au denaturat adevarut dar conditiile asa cum bine ai citat tu difera in functie de optica fiecaruia. Oricum ma bucur tare mult ca ai scris despre aceasta locatie si voi ajunge acolo cat de curand (de ceva timp vreau sa merg in Sinaia dar teama de a nu mai nimeri prin te miri ce hotel m-a facut sa renunt)

Alex_Macedo, cristianam, Floria
    Alte impresii din această RUBRICĂAnda Hotel: