ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.11.2016
ÎNSCRIS: 16.07.15
OCT-2016

Foarte nemulțumit
Foarte nemulțumit

In nici un caz patru stele!

Am plecat de acasa nerabdatori si incantati de perspectiva de a sta la un hotel de patru stele, categorisit pe booking.com cu nota 8.90 (nota era ,,asezata" cu fala la receptie), cu toate ca in trecut mai avusesem parte de experiente dezagreabile in turismul romanesc, gen „afara e vopsit gardul, inauntru leopardul"!

Hotelul Anda se afla pe strada principala a Sinaii, langa hotelul New Montana, chiar in centrul orasului, vizavi de primarie, pe coltul strazii care duce la statia de telecabina. Nu am avut probleme cu locul de parcare, dar ne-am mirat cand la receptie nu am fost intrebati daca am venit cu masina proprie, obisnuiti prin alte parti sa ni se ceara cel putin numarul masinii.

Din pacate si de aceasta data am avut parte de o cazare nefericita! La mansarda, intr-o camera dubla, care a costat totusi 230 lei/noapte (cu mic dejun inclus) ! Pret identic cu o camera standard cu balcon! Dupa ce am facut doua drumuri inapoi la receptie si am incercat 5 cartele demagnetizate, am intrat in sfarsit in camera! Imediat ne-a izbit un miros de tigari amestecat cu parfum! In camera clar se fumase, marturie statea scrumiera existenta pe masuta mica.

Brusc am ramas cu gura cascata cand am vazut tavanul inclinat la aprox. 45 de grade pe aproape toata latimea camerei si in mijlocul lui o mica ferestruica tip Velux, dimensiuni 1x1 metri! Si atat! Initial am inceput sa radem, dar rasul nostru s-a transformat intr-unul nervos cand ne-am dat seama ca sotul meu, fumator inrait, nu va avea cum sa iasa sa fumeze pe balconul inexistent! Si ne-am enervat si mai tare cand am deschis ferestruica mititica ca sa aerisim si am constatat ca stropii de ploaie sareau peste tot in camera! Nu se prelingeau, ricosau pur si simplu din geam! Bineinteles ca am cerut schimbarea camerei, dar receptionera ne-a spus cu zambetul pe buze ca nu sunt alte camere libere! Si ca daca dorim sa fumam sa iesim in fata hotelului sau sa folosim terasa de la etajul patru! Un raspuns sec, demn de patru stele!?

In urmatoarele zile, sotul meu, satul sa tot mearga pe terasa, a incercat la un moment dat sa fumeze o tigara in camera (insotit de bombanelile mele), cocotat pe cele doua fotolii mici ca sa ajunga la fereastruica mititica! Situatie de-a dreptul ilara! Si bineinteles ca fiind inalti, capetele noastre au facut cunostinta de vreo cateva ori cu tavanul tesit!

Ulterior am aflat ca exista camere de felul acesta la etajele trei si patru si am intalnit si alti turisti nemultumiti. Nu ne-am putut imagina ca intr-un hotel de patru stele si la acest pret exista asa ceva!

Cireasa de pe tort a fost plasa enorma de paienjeni aflata chiar deasupra patului, unde tavanul tesit intalnea partea orizontala, sper sa se vada in poza. Chiar ne-am amuzat intrebandu-ne ce paianjen va cobora primul! Tanta sau Costel? Noroc cu sotul meu cel inalt, care a curmat viata celor doua vietati si a avut grija de inimile viitorilor locatari ai camerei!

Va dati seama, restul camerei aproape nici nu a mai contat! Mobila simpla, blaturi bleu la mobila, saltea tare, cearceafuri foarte albe, cuvertura cu o gaura in ea, probabil de la o tigara. Pe mocheta urata am gasit insirate doua fire de ata si chiar un miez de nuca! Mi-am imaginat-o idilic pe camerista parfumata dand cu aspiratorul si mancand nuci!

O sa spun putin si despre baia incapatoare, in culori alb-negru, cu chiuveta incastrata in blat de granit, din pacate cu un robinet pe care nu se mai vedea luciul inoxului! Patru geluri de dus micute si 2 sapunase. Lipsa halate, lipsa papuci. Am fost bucurosi sa constatam ca apa calda era fierbinte si instalatiile functionau perfect.

Pe un raft se aflau: o cana electrica Philips, patru plicuri de ness, doua plicuri de ceai, plus cateva de zahar. Iar in frigiderul micut, aflat dupa o usa, in birou, ca pe timpuri, se afla un mini-bar din care noi nu am consumat, avand in vedere preturile exagerate afisate pe interiorul usii!

TV-ul tip led, cu diagonala mica, prindea destule programe si ne-am mirat ca telecomanda chiar functiona!

Aaaa, un alt minus! Caloriferul nu putea fi reglat decat pe doua pozitii! Pozitie intermediara practic nu exista. Asa ca am suferit ori de prea multa caldura, ori de frig!

In hotel nu ai parte de nici un fel de activitati recreative, binevenite atunci cand afara ploua cu galeata! Am intrebat daca putem juca biliard contra cost, asa cum citisem, dar ni s-a raspuns ca in hotel nu se poate face asa ceva!

Cameristele au intrat in camera in fiecare zi, cu zambetul pe buze, dar nu stiu cu ce s-au indeletnicit, pentru ca firele de ata au ramas unde le-am gasit!

Restaurantul Arcade, aflat la demisol ne-a placut. Este frumos decorat si oricine poate intra direct din strada. Micul dejun tip bufet suedez a fost destul de bogat, dar cu produse care lasau de dorit. Carnaciorii prajiti erau exagerat de sarati, ouale prajite au fost reci in fiecare dimineata … nu am mai vazut felii de cascaval si sunca presata atat de subtiri taiate! Pur si simplu se rupeau cand incercai sa le iei! In dozatorul de suc se puneau sticle de Cappy Tempo. Cafeaua de la dozator a fost buna! Si checul care parea facut cu simt de raspundere. Am mancat de doua ori acolo: ciorba de burta - 15 lei, bulz ardelenesc cu sunculita - 20 lei, file de salau pe pat de legume - 35 lei, spaghete carbonara - 20 lei, aceste preturi fiind printre cele mai mici. In rest, totul la maxim, inclusiv bauturile. O sticla de 330 ml bere Ursus - 8 lei.

Nu inteleg de ce acest hotel este clasat la patru stele! Pentru liftul modern, pentru restaurant? Am incercat sa trecem peste toate, ca sa nu ne stricam concediul si am privit situatia cu simtul umorului! Nu sufar de claustrofobie, dar peretii si tavanul camerei m-au apasat tot sejurul nostru!

Asadar fiti foarte atenti cand rezervati camera, cereti toate amanuntele, altfel va treziti ca noi, ca mergeti la munte la hotel de patru stele si in loc de aer si priveliste catre padure, nu aveti parte decat de o bucatica de cer mohorat si de stropi de ploaie, prin ferestruica minuscula a unei mansarde!

Trimis de Cristofor in 09.11.16 12:13:31
Validat / Publicat: 09.11.16 12:55:20
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SINAIA.

VIZUALIZĂRI: 2146 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Cristofor); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 39.10 EUR pe cameră

rentea
    [09.11.16 19:40:28]

@Cristofor: Intr-adevar camera arata rau, in niciun caz de 4 stele. Pe hotelul acesta pusesem si eu ochii mai demult, dar cand am incercat sa rezerv, in mailul primit mi s-a spus ca au numai camere la mansarda, fara balcon si am renuntat.

Este foarte important daca hotelul (sau agentia) v-a oferit informatia respectiva, lipsa balconului, atunci cand ati facut rezervarea. Nu de alta, dar atunci raspunsul furnizat de hotel:

ar fi corect.

[09.11.16 20:43:12]

@Cristofor:

ne-a izbit un miros de tigari amestecat cu parfum! In camera clar se fumase...

Cu siguranta nici eu nu m-as bucura sa gasesc asta in camera. Dar ma mira faptul ca desi nu va placut mirosul din camera... sotul dvs a fumat si el!!!

„In urmatoarele zile, sotul meu, satul sa tot mearga pe terasa, a incercat la un moment dat sa fumeze o tigara in camera (insotit de bombanelile mele)...

Deci nu prea va inteleg reprosul... daca si dvs procedati la fel.

Si eu sunt fumatoare dar primul lucru cand rezervam undeva ne interesam sa aiba si balcon... daca nu are ori renuntam s-au ne conformam si coboram in locurile special amenajate... in niciun caz nu fumam in camera!!!

[09.11.16 22:51:49]

@rentea: Cand am facut rezervarea am cerut camera cu balcon! Sincera sa fiu nu am insistat pentru ca nu imi imaginam ca un hotel de patru stele poate avea astfel de camere!! La acelasi pret cu camerele duble cu balcon e strigator la cer! Cand am cerut schimbarea camerei, stiti care a fost raspunsul? ,,Cazarea s-a facut in ordinea rezervarilor! " Nici nu mai conta de fapt, daca suntem sau nu fumatori!

Vacante mai reusite decat aceasta va doresc!

[09.11.16 23:01:09]

@printesa82: Buna seara!

Sotul meu fumeaza intotdeauna pe geam la bucatarie sau afara. Eu nu suport fumul de tigara, dar trebuie sa accept acest viciu al lui, va dati seama! Fumatul unei tigari cocotat pe fotolii a fost mai mult un amuzament al lui! Normal ca a urmat o perioada luuunga cu gemuletul acela deschis, pentru a se aerisi.

Sunt de acord cu dvs., am scris si in ultimul paragraf: ,,fiti foarte atenti cand rezervati camera, cereti toate amanuntele"!

Cazari mai reusite decat aceasta va doresc!

[09.11.16 23:27:16]

@Cristofor: In urma ecoului meu negativ (desi credeti-ma ca nu am scris cu intentie rea)... va multumesc pentru raspuns. Doar ca nu mi-a placut acel fragment cu fumatul (si fiind si eu fumatoare din pacate)... am simtit nevoia sa va scriu.

Acum realizez ca am uitat sa va dau un vot pentru relatari .

Va doresc iesiri mai intelepte pe viitor... si ca un sfat... nu conteaza numarul de stele... dar insistati de fiecare data la rezervare sa beneficiati de balcon ! Este mult mai comod...mai ales ca doar el fumeaza.

Nu-mi ramane decat sa adaug si eu un Fb!

[09.11.16 23:34:01]

@printesa82: Multumesc frumos pentru vot! Asa este, nu conteaza stelele! Ne-am simtit bine si la o cabana fara nici o stea! Conteaza insa asteptarile pe care le ai!

Va doresc sa va lasati de fumat, ceea ce ii doresc si sotului meu... mereu!

[09.11.16 23:35:08]

@Cristofor: ... da multumesc!

Carmen Ion
    [10.11.16 12:15:45]

@Cristofor: Din păcate constat că lucrurile nu s-au schimbat în bine la acest hotel din urmă cu patru ani, când am petrecut şi noi un weekend acolo. Atunci, văzând lipsa curăţeniei, am jurat că nu mă mai întorc la Anda, în ciuda poziţiei foarte bune pe care o are şi care nu implică urcuş, aşa cum se întâmplă cu multe vile şi hoteluri din Sinaia.

În plus, este de neînţeles cum de practică aceleaşi preţuri (şi aşa destul de mari!) pentru camere tip mansardă şi cele cu balcon.

[11.11.16 07:01:22]

@Carmen Ion: Nici noi nu vom recomanda acest hotel prietenilor, va dati seama!

Am uitat sa scriu despre ospatarul obraznic care, la cererea noastra de a ne aduce o portie de papanasi impachetata pentru acasa (fiicei mele ii plac mult), ne-a raspuns ca papanasi putem manca la orice carciuma! Mai bine comandam prajitura Anda sau nu mai stiu ce alta prajitura! Trebuie sa va spun ca papanasii apareau in meniu! No comment!

Cristofor, printesa82, rentea
    Alte impresii din această RUBRICĂAnda Hotel: