ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.11.2012
ÎNSCRIS: 24.10.12
JUL-2012

Delta Dunării... un paradis

Delta Dunării

Delta Dunării este un paradis în adevăratul sens al cuvântului, un loc miraculos în care simți că te încarci cu o energie fantastică, simți practic că plutești. Am fost acolo anul acesta și sper să revin cât mai curând. De asemenea, am fost plăcut impresionată să descopăr fauna și flora deltei. Delta Dunării este un adevărat miracol faunistic. Aici viețuiește 98% din fauna acvatică europeană, întreaga faună de ordonate, de lepidoptere acvatice și de moluște gasteropede de Europa și aici își găsesc refugiul mamifere rare precum Mustela lutreola, Lutra lutra și Felis silvestris. Aceste vertebrate dau, prin prezența lor, o notă specifică deltei. Amfibienii sunt reprezentați prin două specii de caudate și șase specii de anure, iar reptilele prin opt specii, majoritatea șerpi. Peștii sunt reprezentați prin 65 de specii, însă cele care au creat faima deltei sunt păsările, care au creat așa numitul “paradis avian”. Renumele se datorează celor 327 de specii de păsări pe care le întâlnim în deltă și care reprezintă 81% din avifauna României. Din punct de vedere al floriei, în deltă predomină vegetația de mlaștină stuficolă. Am întâlnit aici specii precum stuful, papura, rogozul, dar și salcie pitică.

M-am simțit minunat și am avut ocazia să mă plimb de asemenea cu barca pe brațul Sfântul Gheorghe, desfășurat pe 112 km. A fost de vis această plimbare, în condițiile în care am putut admira pelicanii, pescărușii, rețele sălbatice, dar și nuferii albi și galbeni.

Am încercat să descopăr cât mai multe din tainele acestui rai de pe pământ și vă garantez că dacă veți ajunge acolo nu veți regreta niciun moment. Eu am fost plăcut impresionată să exporez aceste locuri din țara noastră și mi-aș dori ca din în ce mai mulți oameni să meargă și să le descopere.

M-am simțit minunat și datorită oamenilor, care sunt foarte calzi și primitori, sunt oameni simpli, dar cu o inimă mare. Eu, personal, am rămas cu niște amintiri superbe din deltă și sunt convinsă că voi reveni cu prima ocazie, deoarece locurile și peisajele mi-au dat foarte multă energie și vitalitate, mi-am încărcat practic bateriile și m-am întors acasă pregătită pentru o nouă etapă firească a vieții.

Nu regret nicio secundă decizia de a merge în vacanță în Delta Dunării și vă sfătuiesc să încercați cu toții această experiență, pentru că sunt sigură că nu o să vă pară rău.

Trimis de Alexandra92 in 08.11.12 17:31:52
Validat / Publicat: 08.11.12 18:52:21
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în #EXCURSII și CĂLĂTORII.

VIZUALIZĂRI: 2166 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Alexandra92); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[08.11.12 18:50:25]

@Alexandra92: articolul de mai sus este construit majoritar pe un "conspect" al unui altuia, publicat pe deltadunarii.ro.

Presupun că la vârsta mai fragedă - şi la cutumele sistemului de invăţământ de acum - este destul de dificil pentru un tânăr să se exprime integral, exclusiv doar prin propriile vorbe, propriile idei. Din acest punct de vedere, având în vedere cele de mai sus, preocuparae pentru îmbogăţirea unui text prin consultarea unor alte surse / alţi autori şi includerea experienţei (cu cuvintele proprii, şi nu prin copy/paste!) este, totuşi, o străduinţă ce merită lăudată.

Îţi recomand şi te încurajez însă ca pe viitor să încerci, treptat, treptat, să-ţi exprimi doar propriile idei, fără a urmări firul logic al altor articole sau autori consultaţi. Asumă-ţi riscul ca textul să pară, astfel, mai sărac - mulţumirea interioară îţi va fi, oricum, mai mare.

mihai79
[09.11.12 19:58:47]

Pozele sunt superbe... de oricine ar fi facute. Par facute in zona Murighiol-Uzlina...

mihai79
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Deltă: